Jump to content

Τα νεα μου αποκτήματα


theodor72

Recommended Posts

Μου φαίνεται πως σχηματίστηκε ζευγάρι :bowdown:

Η θηλυκιά των παραπάνω video είναι πλέον περισσότερο αποδεκτή από τον αρσενικό και μερικές στιγμές κάνουν το χαρακτηριστικό παιχνίδι των κιχλίδων, το ένα ψάρι δίπλα στο άλλο προσπαθώντας να εντυπωσιάσουν με τα έντονα χρώματα τους. Ακόμα παραμένουν στις δύο άκρες του ενυδρείου, αλλά ο αρσενικός προτιμά να κυνηγά περισσότερο τους υπόλοιπους. Θα περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα και τα υπόλοιπα kribs θα δοθούν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πάρα πολυ ωραία Θεόδωρε!!!! :bowdown:

Είδες τι σου είναι η υπομονή σε αυτό το χόμπυ.......αν και στην ουσία 2 μήνες τα έχεις τα ψάρια!!!

Ευχομαι σύντομα πολλές γέννες!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία Θοδωρή!Όπως δείχνουν τα πράγματα θα την έχεις.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφα ψαρια!Ειναι ευκολα στη διατηρηση τους και σε ποσα λιτρα τα εχεις? :)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολυ ωραία Θεόδωρε!!!! :)

Είδες τι σου είναι η υπομονή σε αυτό το χόμπυ.......αν και στην ουσία 2 μήνες τα έχεις τα ψάρια!!!

Ευχομαι σύντομα πολλές γέννες!!!

Η δική μου υπομονή είναι η ελάχιστη. Τα ψάρια είναι αυτά που περνάνε το μεγαλύτερο ζόρι και κάνουν "υπομονή" καθώς δε μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Από τα ποτάμια όπου κολυμπούσαν σε τεράστιες εκτάσεις, βρέθηκαν φυλακισμένα και πιεσμένα σε ένα γυάλινο κλουβί. Ώρες ώρες προβληματίζομαι με το χόμπι μας :hysterical:

Καλή επιτυχία Θοδωρή!Όπως δείχνουν τα πράγματα θα την έχεις.... :thumbup:

Σκοπός μου Φώτη δεν είναι οπωσδήποτε η αναπαραγωγή. Αυτό που θέλω είναι να περνούν όσο γίνεται καλύτερα και να εμφανίσουν την φυσική συμπεριφορά και χαρακτήρα τους. Αν όμως δεχτούμε την άποψη όμως πως η διαδικασία της αναπαραγωγής είναι η ασφαλέστερη ένδειξη ότι τα ψάρια έχουν προσαρμοστεί και είναι σε καλή κατάσταση, τότε ναι θα ήθελα να δω και αυτή την επιτυχία :thumbup:

Μπράβο ρε Θεόδωρε !!! :ninja:

Να 'σαι καλά φίλε! :thumbup:

Πολυ ομορφα ψαρια!Ειναι ευκολα στη διατηρηση τους και σε ποσα λιτρα τα εχεις? :rasp:

Οι φωτογραφίες τα αδικούν πολύ! Το κόκκινο που εμφανίζουν στη κοιλιά τους, είναι έντονο βυσσινί και πραγματικά καταπληκτικό. Οι φωτογραφικές μου δυνατότητες αλλά και γνώσεις είναι περιορισμένες. Κάπου όμως έβγαλα κατά λάθος κια φωτογραφία με φλας και εκεί τα χρώματα του ψαριού (μόνο αυτά όμως :hysterical: ) αποδίδονται πολύ πιο κοντά σε αυτό που βλέπω εγώ.

Η διατήρηση τους δε φαίνεται να παρουσιάζει κάποιες δυσκολίες, από τη στιγμή βέβαια που τους παρέχω κάποιες από τις συνθήκες που χρειάζονται. Η αλήθεια είναι πως με δυσκολία μπόρεσα να βρω τα στοιχειώδη.

Από την μέχρι τώρα περιορισμένη, λόγω έλλειψης χρόνου παρατήρησης, έχω συμπεράνει τα εξής:

- Είναι αρκετά επιθετικά ψάρια. Τις πρώτες μέρες είδα δαγκωματιές στα μεγάλα ραχιαία πτερύγια των αρσενικών Black Phantom Tetra. Τώρα βέβαια τα tetra έχουν αποκτήσει ταχύτερα αντανακλαστικά και δεν έχουν πρόβλημα. Να φανταστείς ότι ακόμα και τα otocinclus δέχονται επιθέσεις από τον κυρίαρχο αρσενικό. Σε ένα oto μάλιστα είδα να λείπει σχεδόν η μισή ουρά! (Τώρα έχει αποκατασταθεί).

- Τρώνε χωρίς δυσκολία τις τροφές εμπορίου, αλλά δαγκώνουν και κάποια φύλλα. Έχουν ταράξει την moss πάνω στο ξύλο. Όχι μόνο την τρώνε, αλλά και την ξηλώνουν. Πριν την τελευταία αλλαγή νερού είχε σχηματιστεί ένα αρκετά παχύ στρώμα από moss στο μεγαλύτερο μέρος του βυθού. Ζορίστηκα να την ξεμπλέξω από τα άλλα χαμηλά φυτά :thumbup:

Τα λίτρα που τους παρέχω, είναι γύρω στα 100 καθαρά (Rio125). Επαρκούν για τα κοινά kribs, αλλά για τα συγκεκριμένα, δεν μπορούσα να βρω με ασφάλεια το τελικό μέγεθος τους. Προς το παρόν δείχνουν να αρκούν οριακά για ένα ζευγάρι. Πανικοβλήθηκα λίγο όταν αφού τα παρήγγειλα διάβασα κάπου πως τα λένε και giant kribensis. Ελπίζω να μην ευσταθεί αλλιώς... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου υπομονή είναι η ελάχιστη. Τα ψάρια είναι αυτά που περνάνε το μεγαλύτερο ζόρι και κάνουν "υπομονή" καθώς δε μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό. Από τα ποτάμια όπου κολυμπούσαν σε τεράστιες εκτάσεις, βρέθηκαν φυλακισμένα και πιεσμένα σε ένα γυάλινο κλουβί. Ώρες ώρες προβληματίζομαι με το χόμπι μας :)

Σκοπός μου Φώτη δεν είναι οπωσδήποτε η αναπαραγωγή. Αυτό που θέλω είναι να περνούν όσο γίνεται καλύτερα και να εμφανίσουν την φυσική συμπεριφορά και χαρακτήρα τους. Αν όμως δεχτούμε την άποψη όμως πως η διαδικασία της αναπαραγωγής είναι η ασφαλέστερη ένδειξη ότι τα ψάρια έχουν προσαρμοστεί και είναι σε καλή κατάσταση, τότε ναι θα ήθελα να δω και αυτή την επιτυχία :hysterical:

Να 'σαι καλά φίλε! :thumbup:

Οι φωτογραφίες τα αδικούν πολύ! Το κόκκινο που εμφανίζουν στη κοιλιά τους, είναι έντονο βυσσινί και πραγματικά καταπληκτικό. Οι φωτογραφικές μου δυνατότητες αλλά και γνώσεις είναι περιορισμένες. Κάπου όμως έβγαλα κατά λάθος κια φωτογραφία με φλας και εκεί τα χρώματα του ψαριού (μόνο αυτά όμως :thumbup: ) αποδίδονται πολύ πιο κοντά σε αυτό που βλέπω εγώ.

Η διατήρηση τους δε φαίνεται να παρουσιάζει κάποιες δυσκολίες, από τη στιγμή βέβαια που τους παρέχω κάποιες από τις συνθήκες που χρειάζονται. Η αλήθεια είναι πως με δυσκολία μπόρεσα να βρω τα στοιχειώδη.

Από την μέχρι τώρα περιορισμένη, λόγω έλλειψης χρόνου παρατήρησης, έχω συμπεράνει τα εξής:

- Είναι αρκετά επιθετικά ψάρια. Τις πρώτες μέρες είδα δαγκωματιές στα μεγάλα ραχιαία πτερύγια των αρσενικών Black Phantom Tetra. Τώρα βέβαια τα tetra έχουν αποκτήσει ταχύτερα αντανακλαστικά και δεν έχουν πρόβλημα. Να φανταστείς ότι ακόμα και τα otocinclus δέχονται επιθέσεις από τον κυρίαρχο αρσενικό. Σε ένα oto μάλιστα είδα να λείπει σχεδόν η μισή ουρά! (Τώρα έχει αποκατασταθεί).

- Τρώνε χωρίς δυσκολία τις τροφές εμπορίου, αλλά δαγκώνουν και κάποια φύλλα. Έχουν ταράξει την moss πάνω στο ξύλο. Όχι μόνο την τρώνε, αλλά και την ξηλώνουν. Πριν την τελευταία αλλαγή νερού είχε σχηματιστεί ένα αρκετά παχύ στρώμα από moss στο μεγαλύτερο μέρος του βυθού. Ζορίστηκα να την ξεμπλέξω από τα άλλα χαμηλά φυτά :ninja:

Τα λίτρα που τους παρέχω, είναι γύρω στα 100 καθαρά (Rio125). Επαρκούν για τα κοινά kribs, αλλά για τα συγκεκριμένα, δεν μπορούσα να βρω με ασφάλεια το τελικό μέγεθος τους. Προς το παρόν δείχνουν να αρκούν οριακά για ένα ζευγάρι. Πανικοβλήθηκα λίγο όταν αφού τα παρήγγειλα διάβασα κάπου πως τα λένε και giant kribensis. Ελπίζω να μην ευσταθεί αλλιώς... :thumbup:

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου theodor οπως παντα! :rasp:

Σιγουρα οι φωτογραφιες τα αδικουν(οχι οτι εγω βγαζω καλητερες,χειροτερες θα ελεγα) αλλα και παλι ειναι πολυ ομορφα ψαρια.Σε ρωταω για πληροφοριες γιατι το ειχαμε συζητησει και στο ποστ μου οτι ψαχνω ιδεες για ψαροσυνθεση και μου αρεσουν τα kribs γενικοτερα και σκεφτομαι ν ασχολιθω μ αυτα αλλα μαλλον με τα κοινα γιατι εχω και λιγοτερα λιτρα απο τα δικα σου,μονο που δεν ξερω με τι να τα συνδιασω :wacko:

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες σου και καλες αναπαραγωγες :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

απλα τέλεια ψαράκια!!!

πως τα καταφεραν και πρασινησαν?

απο επιλεκτικες αναπαραγωγές? ή ειναι αλλο ειδος?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θοδωρή !

Πανέμορφα τα ψαράκια !

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Θεόδωρε πολύ ωραία τα ψάρια και πολύ καλή επιλογή με ενδιαφέρουσες συμπεριφορές.Εύχομαι σύντομα γέννες ,είμαι σίγουρος οτι φίλοι της Αφρικής θα ενδιαφερθούν.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια από τους έμπειρους αφρικανούς!

Όταν απόκτησα τα ψαράκια, γνώριζα ότι και ως κριμπένσις, αλλά και ως πιασμένα στη φύση, θα ήταν πιο επιθετικά. Επίσης δε γνώριζα το τελικό τους μέγεθος και υπέθεσα και ευελπιστώ να είναι περίπου όσο και των πιο κοινών p. pulcher.

Ωστόσο, η συμπεριφορά τους έχει αρχίσει να με προβληματίζει τελευταία. Δεν είναι επιθετικά μόνο προς τους όμοιους τους (πράγμα αναμενόμενο) αλλά και προς τα black phantom tetra (δε το είχα σκεφτεί ως πιθανό πρόβλημα). Ο αρσενικός δε χάνει ευκαιρία για ένα σύντομο κυνήγι οποιουδήποτε ψαριού βρεθεί στο δρόμο του. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους γνωρίζουν αν τα tetra μου κινδυνεύουν. Προς το παρόν έχω παρατηρήσει μόνο μερικά δαγκωμένα πτερύγια. Τα tetra έχω την εντύπωση πως πλέον κοπαδιάζουν πιο πολύ, άρα νοιώθουν να απειλούνται. Επίσης, αν και οι ώρες που αφιερώνω στην παρατήρηση του ενυδρείου είναι πολύ περιορισμένες, νομίζω πως έχουν σταματήσει οι «κόντρες» μεταξύ των αρσενικών αλλά και το «παιχνίδι» τους με τα θηλυκά.

Σύντομα θα απομακρυνθούν τα kribs που περισσεύουν. Πιστεύεται πως τότε το ζευγάρι θα ηρεμίσει καθόλου ή θα στρέψει όλη του την επιθετικότητα προς τα tetra;

Όταν και αν αποκτήσουν αβγά θα καταφέρουν τα tetra μου να τα βγάλουν πέρα;

Μήπως τελικά θα πρέπει να τα αποχωριστώ και να μείνω μόνο με τα kribs;

Τα λίτρα μου δε βοηθούν ιδιαίτερα…

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια από τους έμπειρους αφρικανούς!

Όταν απόκτησα τα ψαράκια, γνώριζα ότι και ως κριμπένσις, αλλά και ως πιασμένα στη φύση, θα ήταν πιο επιθετικά. Επίσης δε γνώριζα το τελικό τους μέγεθος και υπέθεσα και ευελπιστώ να είναι περίπου όσο και των πιο κοινών p. pulcher.

Ωστόσο, η συμπεριφορά τους έχει αρχίσει να με προβληματίζει τελευταία. Δεν είναι επιθετικά μόνο προς τους όμοιους τους (πράγμα αναμενόμενο) αλλά και προς τα black phantom tetra (δε το είχα σκεφτεί ως πιθανό πρόβλημα). Ο αρσενικός δε χάνει ευκαιρία για ένα σύντομο κυνήγι οποιουδήποτε ψαριού βρεθεί στο δρόμο του. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω όσους γνωρίζουν αν τα tetra μου κινδυνεύουν. Προς το παρόν έχω παρατηρήσει μόνο μερικά δαγκωμένα πτερύγια. Τα tetra έχω την εντύπωση πως πλέον κοπαδιάζουν πιο πολύ, άρα νοιώθουν να απειλούνται. Επίσης, αν και οι ώρες που αφιερώνω στην παρατήρηση του ενυδρείου είναι πολύ περιορισμένες, νομίζω πως έχουν σταματήσει οι «κόντρες» μεταξύ των αρσενικών αλλά και το «παιχνίδι» τους με τα θηλυκά.

Σύντομα θα απομακρυνθούν τα kribs που περισσεύουν. Πιστεύεται πως τότε το ζευγάρι θα ηρεμίσει καθόλου ή θα στρέψει όλη του την επιθετικότητα προς τα tetra;

Όταν και αν αποκτήσουν αβγά θα καταφέρουν τα tetra μου να τα βγάλουν πέρα;

Μήπως τελικά θα πρέπει να τα αποχωριστώ και να μείνω μόνο με τα kribs;

Τα λίτρα μου δε βοηθούν ιδιαίτερα…

Αγαπητέ Θεόδωρε αυτό που με προβληματίζει είναι όταν θα γεννήσει το ζευγάρι τότε τα πράγματα θα δυσκολέψουν πολύ για τα τετρα ειδικά αν πάνε στην περιοχή της γέννας για να ενοχλήσουν ,εκεί τότε δεν θα υπάρξει οίκτος εκ μέρους των kribensis.

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή δηλαδή να αδειάσει το ενυδρείο από άλλα ψάρια και να μείνει μόνο του το ζευγάρι;

Θεωρώντας πως έχει σχηματιστει ζευγάρι, μπορεί να κινδυνέψει το θηλυκό από την επιθετικότητα του αρσενικού;

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή δηλαδή να αδειάσει το ενυδρείο από άλλα ψάρια και να μείνει μόνο του το ζευγάρι;

Θεωρώντας πως έχει σχηματιστει ζευγάρι, μπορεί να κινδυνέψει το θηλυκό από την επιθετικότητα του αρσενικού;

Εγώ λαμβάνοντας υπόψιν και τα λίτρα του ενυδρείου θα άφηνα το ζευγάρι μόνο του.Από την στιγμή που θα σχηματιζόταν ζευγάρι πιστεύω οτι δεν θα υπάρχει έντονη επιθετικότητα ανάμεσα στο ζευγάρι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αλήθεια, αν ήξερα πως με την απόκτηση τους θα αναγκαζόμουν να αποχωριστώ τα αγαπημένα μου φαντασματάκια, θα το σκεφτόμουν δύο φορές.

Αφού όμως έγινε το πρώτο βήμα, πρέπει να γίνουν και τα υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα αγαλημένα μου tetraκια έφυγαν για να μην κινδυνέψουν. Τώρα όμως δε δείχνει να κουνιέται κανείς μέσα στο ενυδρείο. Αυτό ππου λένε νεκρή φύση! :thumbup: Τώρα που έρχεται ΣΚ θα παρατηρήσω καλύτερα το ενυδρείο (ελπίζω) και θα βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα...

Σε περίπτωση όμως που θα χρειαστούν dither fish υπάρχουν κάποια που θα μπορούσαν να μπουν με σχετική ασφάλεια στο συγκεκριμένο ενυδρείο; Όπως είπα τα λίτρα δεν είναι πολλά. Το μόνο που μου έρχεται στο νου είναι τα hatchetfish.

Καμια συμβουλή - άποψή;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα αγαλημένα μου tetraκια έφυγαν για να μην κινδυνέψουν. Τώρα όμως δε δείχνει να κουνιέται κανείς μέσα στο ενυδρείο. Αυτό ππου λένε νεκρή φύση! :bye2: Τώρα που έρχεται ΣΚ θα παρατηρήσω καλύτερα το ενυδρείο (ελπίζω) και θα βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα...

Σε περίπτωση όμως που θα χρειαστούν dither fish υπάρχουν κάποια που θα μπορούσαν να μπουν με σχετική ασφάλεια στο συγκεκριμένο ενυδρείο; Όπως είπα τα λίτρα δεν είναι πολλά. Το μόνο που μου έρχεται στο νου είναι τα hatchetfish.

Καμια συμβουλή - άποψή;

To βλεπω πολυ πιθανο να πηδανε απ'εξω....Στην θεση σου,θα τα αφηνα μονα τους,να μελετησω καλυτερα τα ψαρια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον λοιπόν θα μείνουν παρέα με τους otocinclus :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα αφησεις μονα τους.

Θα εμφανιζονται ολο και περισσοτερο περνωντας ο καιρος.

Σε περιοδο ζευγαρωματος γινονται αμειλικτα και δεν ανεχονται αλλο συγκατοικο τις περισσοτερες φορες.

Για μενα καλα εκανες και εβγαλες ηδη τα τετρα

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Δείτε τσαμπουκά (και χρώματα) το θηλυκό ! :P

Link to comment
Share on other sites

Θεοδωρε εξαιρετικα ψαρια!Τα duplicareus που βλεπω στο video ειναι και αυτα αγρια;Ποσα εχεις;Το νερο πως το ετοιμαζεις σε καθε αλλαγη; :P

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω για τα duplicareus, πάντως δε τα πήρα για άγρια. Είχα μια 5άδα από αυτά, αλλά λόγω της απόκτησης των kribs δόθηκαν πριν τα τελευταία μπουν στο ενυδρείο. Πάνω όμως στο χαμό που έγινε για να πιαστούν, μάζεψα μόνο τα 4 και θεώρησα πως είχα μια απώλεια. Λίγες μέρες αργότερα εμφανίστηκε ο τύπος! Τώρα θέλω να βρω λίγο χρόνο να τον πιάσω και να πάει με την παρέα του στον φίλο που τα φιλοξενεί. Είναι κρίμα να είναι μόνο του! Να σημειώσω πως ούτε αυτό γλίτωσε τις δαγκωματιές στα πτερύγια από τα kribs.

Το νερό των αλλαγών είναι 100% από Α/Ο. Ωστόσο, λόγω έλλειψης χρόνου δυσκολεύομαι να τηρήσω τις εβδομαδιαίες αλλαγές... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...