Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

φιλε & γειτονα αντονη καλησπερα.τωρα διαβασα το ποστ σου,ενω εμπαινα στο internet εμπαινα απο το κινιτο.

μην βιαζεσαι και να μην τρελενεσαι και να ανχωνεσαι.γιατι ετσι δεν κανεις τιποτα,ολα με υπομονη για να γινουν ολα σωστα.

και ειναι ολοι εδω να βοηθησουν

καταρχην πως πανε τα ψαρακια σου που πηρες προχθες απο το στεκι μας???

μην βιαστεις να βαλεις αλλα ψαρακια.

ολα θελουν τον χρονο τους.μην ακους πολλα απο τους πετσοπαδες πολλοι δεν ξερουν, μονο για να πουλησουν θελουν.εδω στην γλυφαδα ξερω τα μαγαζια και το τι ειναι ο καθενας .οποτε εχεις την βοηθεια μου.

πριν πας να αγορασεις οτιδηποτε κανε μια ερωτηση εδω στο φορουμ.εχουμε κριση

και πετρες ειχα να σου δωσω οσες ηθελες απο την μητερα φυση μαζεμενες αμα τα ειχα διαβασει πιο νωρις.ετσι και αλλιως γειτονοι ειμαστε.

:):thumbup:

Ελα ρε γειτονααα... Τα πηγα πισω.. Τωρα το ενυδρειο εχει τα 5 λαμπιντο και ενα που εβαλα για να τρωει την αλγη αλλα εξαφανιστηκε.. εχει κρυφτει στο βαθος κηπος πισω απο τις πετρες ΔΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ουτε να φαει... εβγαλα μερικες πετρες το εκανα μανταρα αλλα παει αλλου. για να βγει αυτος πρεπει να βγαλω τα παντα.. αστον... ετσι τωρα εχει 5 κατοικους λαμπιντο + εναν γατοψαρον αυτο με τα μουστακια τα μακρια...

Μανταρα τα εχω κανει.. αλλαξα νερο τωρα περιπου το 35%... μπας και πεσει η αμμωνια που ειναι 1mg / lt... και ιδωμεν!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tι εβαλες μεσα;Κανενα τετοιο;

Αυτο δεν καθαριζει το ενυδρειο απο την αλγη αλλα απο τις γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Tι εβαλες μεσα;Κανενα τετοιο;

Αυτο δεν καθαριζει το ενυδρειο απο την αλγη αλλα απο τις γεννες.

Ωχ μη μου λες τετοια!!! και δε μπορω να τον πιασω με τιποτα!! τι να κανω???? δε βγαινει εξω

#$#@$# την ασχετοσυνη μου κ τη βιασυνη μουυυ

Link to comment
Share on other sites

Ωχ μη μου λες τετοια!!! και δε μπορω να τον πιασω με τιποτα!! τι να κανω???? δε βγαινει εξω

#$#@$# την ασχετοσυνη μου κ τη βιασυνη μουυυ

Περαστικα........ :bowdown::)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα........ :bowdown::)

:thumbup:

πως θα τον πιασω? δε βγαινει κ κρυβεται σαν τρελλος στα βραχια... δεν πιανεται

Link to comment
Share on other sites

στριμοξετον σε καμια γωνια η βγαλε καμια πετρα και πηγεναι και αυτον πισω.και παρε αμα θες κανα σαλιγκαρι απο αυτα που σου ειπα http://www.planetinverts.com/zebra_nerite_snail.html

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ δυσκολο να το πιασεις αν δεν βγαλεις ολες τις πετρες.Με κανα βουντου κατι μπορει να γινει :bowdown:

Τα λαθη πληρωνονται με ταλαιπωρεια φιλε Αντωνη :)

Link to comment
Share on other sites

στριμοξετον σε καμια γωνια η βγαλε καμια πετρα και πηγεναι και αυτον πισω.και παρε αμα θες κανα σαλιγκαρι απο αυτα που σου ειπα http://www.planetinverts.com/zebra_nerite_snail.html

Μακαρι να ηταν τοσο απλο,αλλα ας δοκιμασει.Ποιος ξερει;;;;

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδια ΔΕ βγαινει... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... το εχω κανει μανταρα νερα παντου κ οι πετρες χαος....

πρεπει να τις βγαλω εξω για να τον ποιασω...

μεγαλονοντας δε θα ..ξε-ψαρώσει λιγο? να βγαινει εξω απο τις πετρες?

αυτος ειναι σα να μην υπαρχει.. ουτε για φαι δε βγαινει...

Link to comment
Share on other sites

Το φαΐ με αμμωνία ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ.Το παν είναι να μη χάσεις τα labido που είναι αστέρια.Το συνοδόντη ας τον αφήσουμε για αργότερα.Δε θα κάνει ζημιά προς το παρόν.Καθημερινές μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 και ΝΟ3 και ενημέρωση εδώ.

Ήθελα να 'ξερα όσοι έγραφαν στις πρώτες 10 σελίδες που είναι τώρα στα δύσκολα... ?

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Το φαΐ με αμμωνία ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ.Το παν είναι να μη χάσεις τα labido που είναι αστέρια.Το συνοδόντη ας τον αφήσουμε για αργότερα.Δε θα κάνει ζημιά προς το παρόν.Καθημερινές μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 και ΝΟ3 και ενημέρωση εδώ.

Ήθελα να 'ξερα όσοι έγραφαν στις πρώτες 10 σελίδες που είναι τώρα στα δύσκολα... ?

Φωτη τα εχω κανει μανταρα με τις πετρες να πιασω τον μουστακαλη ψαρι...

Τα labido γιατι να τα χασω? λοιπον αμμωνια τωρα ειναι : 0.3 ml/lt

Link to comment
Share on other sites

Το φαΐ με αμμωνία ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ.Το παν είναι να μη χάσεις τα labido που είναι αστέρια.Το συνοδόντη ας τον αφήσουμε για αργότερα.Δε θα κάνει ζημιά προς το παρόν.Καθημερινές μετρήσεις ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 και ΝΟ3 και ενημέρωση εδώ.

Ήθελα να 'ξερα όσοι έγραφαν στις πρώτες 10 σελίδες που είναι τώρα στα δύσκολα... ?

Τι εννοεις? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη ψυχραιμία ,προσοχή στην ποσότητα τροφής ,εφόσον μετράς αμμωνία μικρή αλλαγή της τάξης 15-20 % και πρόσθεση φρέσκου νερού με αντιχλώριο κια βακτηρίδια.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Οι συνοδοντιδες ειναι νυχτοβιοι.Αν αφησεις ενα μικρο φωτακι ισα ισα για να βλεπεις τι γινεται στο ενυδρειο και ριξεις τροφη θα βγουν να φανε οποτε ετσι θα τους πιασεις πιο ευκολα.

Επισης μια μεγαλη αποχη καλυπτει και μεγαλυτερη επιφανεια οποτε μειωνεις τις ευκαριες διαφυγης του ψαριου.

Αλλα το σημαντικοτερο ειναι να ρωτας πριν κανεις σημαντικα βηματα :bowdown: Τοσος κοσμος ασχολειται με το θεμα σου !

Τωρα ταλαιπωρεισαι αδικως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλημερα .

Εχω παγιδα μεγαλη , για τα malawi μου , να σου δωσω , αλλα δεν ξερω τι ακριβως ειναι το ψαρι που εχεις βαλει μεσα και εαν με καποια λιχουδια (αγγουρι ή κατι αλλο) μπορεσεις να τον πιασεις .

Ας μας πουν οι γνωριζοντες και αν ειναι ελα να την παρεις .

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλημερα .

Εχω παγιδα μεγαλη , για τα malawi μου , να σου δωσω , αλλα δεν ξερω τι ακριβως ειναι το ψαρι που εχεις βαλει μεσα και εαν με καποια λιχουδια (αγγουρι ή κατι αλλο) μπορεσεις να τον πιασεις .

Ας μας πουν οι γνωριζοντες και αν ειναι ελα να την παρεις .

Καλημερα ,ειναι ο συνοδοητης,και οπως ειπε ο Μαριος ειναι νυχτοβιος.Ας δοκιμασει την παγηδα,αλλα δεν νομιζω να τα καταφερει,γιατι κολυμπουν παραξενα,δηλ.προς ολες τις κατευθυνσεις.Πιστευω το σωστο ειναι αυτο που ειπε ο Μαριος.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη καλημερα .

Εχω παγιδα μεγαλη , για τα malawi μου , να σου δωσω , αλλα δεν ξερω τι ακριβως ειναι το ψαρι που εχεις βαλει μεσα και εαν με καποια λιχουδια (αγγουρι ή κατι αλλο) μπορεσεις να τον πιασεις .

Ας μας πουν οι γνωριζοντες και αν ειναι ελα να την παρεις .

τι ειναι η παγιδα?? τι κολπα ειναι αυτα παλι?!?!? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ΣΟΣ..

τι τροφη να παρω? πηρα κατι μπιλιτσες για μικρα αλλα ΔΕ χωρανε στο στομα... κ δε μπορουν να φανε...

τι να παρω? να μπενει ομως σε αυτοματη ταιστρα??????

κανω παραγγελια απο πετ κουμουλο...

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη εισαι κακο παιδι γιατι δεν διαβαζεις καθολου :bowdown:

Εντελως φιλικα πιστευω πως εδω παει και η παροιμια " οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια "!!!!!

Ολο τρεχεις και δουλεια δεν κανεις . Κουραζεσαι και πετας λεφτακια !!

Τοσους consultance εχεις εδω !!! Ρωτα πρωτα και μετα ψωνιζεις !!!!!

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι η παγιδα?? τι κολπα ειναι αυτα παλι?!?!? :bowdown:

Ειναι ενα τετραγωνο κουτι απο πλεξι γκλας με πορτα σαν λαιμητομος .

Βαζεις μεσα φαγητο και οταν μπει μεσα το ψαρι που θες να πιασεις αφηνεις την μπετονια που κραταει την πορτα και κλεινει μεσα το ψαρι .

Το φαι πρεπει να πηγενει στο βυθο .

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη εισαι κακο παιδι γιατι δεν διαβαζεις καθολου :bowdown:

Εντελως φιλικα πιστευω πως εδω παει και η παροιμια " οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια "!!!!!

Ολο τρεχεις και δουλεια δεν κανεις . Κουραζεσαι και πετας λεφτακια !!

Τοσους consultance εχεις εδω !!! Ρωτα πρωτα και μετα ψωνιζεις !!!!!

Εχεις δικιο Μαριε!! αστα ειμαι παπα-τρεχας :))))

Γιαυτο ρωταωωω.. Τι τρωφη να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα τετραγωνο κουτι απο πλεξι γκλας με πορτα σαν λαιμητομος .

Βαζεις μεσα φαγητο και οταν μπει μεσα το ψαρι που θες να πιασεις αφηνεις την μπετονια που κραταει την πορτα και κλεινει μεσα το ψαρι .

Το φαι πρεπει να πηγενει στο βυθο .

Αυτο το λαμογιο παει σφαιρα βουταει το φαι και εξαφανιζεται.. δε βγαινει ποτε απο τις πετρες

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λαμογιο παει σφαιρα βουταει το φαι και εξαφανιζεται.. δε βγαινει ποτε απο τις πετρες

Αντωνη ειναι κοπαδοψαρο ,που σημαινει οτι αν ειχες 4-5 θα τα εβλεπες και την ημερα,κανουν τρομερα παιχνιδια,αλλα τωρα μονο του ,μονο την νυχτα θα βγαινει.Για την παγιδα δεν το βλεπω να μπαινει.Κανε αυτο που σου ειπε ο Μαριος

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη ειναι κοπαδοψαρο ,που σημαινει οτι αν ειχες 4-5 θα τα εβλεπες και την ημερα,κανουν τρομερα παιχνιδια,αλλα τωρα μονο του ,μονο την νυχτα θα βγαινει.Για την παγιδα δεν το βλεπω να μπαινει.Κανε αυτο που σου ειπε ο Μαριος

Πρεπει να ανακαλυφθει το τηλε-φορουμ.

Ολα αυτα που τρωμε 3 εβδομαδες να τα πουμε, απο ενα conf call θα τα λεγαμε σε 20 λεπτα....

Τωρα με την τροφή, περιμένω περιμένω να μου πειτε και αδειασε το καλάθι μου... καλα κρασια

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ανακαλυφθει το τηλε-φορουμ.

Ολα αυτα που τρωμε 3 εβδομαδες να τα πουμε, απο ενα conf call θα τα λεγαμε σε 20 λεπτα....

Τωρα με την τροφή, περιμένω περιμένω να μου πειτε και αδειασε το καλάθι μου... καλα κρασια

καλα παιρνω οτι βρω μη λετε μετα πηρα τροφη που δεν κανει....

οταν πειναμε τρωμε οτι βρουμε ας φανε κ οι ψαρουκλες... παραγγελνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...