Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

Τι σκεύασμα έχεις από βακτηρίδια ; και ποιά η θερμοκρασία του ενυδρείου σου ; :)

Ελα Σωκρατη βοήθα λίγο τι γινεται??

Η θερμοκρασία 34... Βρωμαει λιγο εως πολυ θα ελεγα.. να το ξεσκεπασω?

Εριξα microbe και το gel, και εκεινο που βρωμαει (τα βακτηρια) και το σκευασμα που εχει μεσα δωρο το βιολογικο υλικο (λιγο)...

Αυτα...

Δεν ειναι ενταξει?? Για ενταξει μου φαινεται αν κ πολυ γρηγορα...

Ο Ωκεανος μου ειπε οτι σε 4-5 μερες βαζω ψαρια.. τοσες ειναι...

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και βέβαια να το ξεσκεπάσεις όπως λέει ο Στράτος ,έχεις τίποτα υπόλοιπο από βακτηρίδια ;από την άλλη με θερμοκρασία 34 μάλλον πρέπει να ξεχάσεις τα ψάρια.Πρέπει να κατέβεις στα 28 το πολύ 29 αλλίως πως θα γίνει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια να το ξεσκεπάσεις όπως λέει ο Στράτος ,έχεις τίποτα υπόλοιπο από βακτηρίδια ;από την άλλη με θερμοκρασία 34 μάλλον πρέπει να ξεχάσεις τα ψάρια.Πρέπει να κατέβεις στα 28 το πολύ 29 αλλίως πως θα γίνει.

:)

Πρεπει κατι να κανεις οπως λεει κι ο Σωκρατης με τη θερμοκρασια.

Καλα......ολοκληρο Φωτη-Πατεντα ειχες εκει,δεν τον ρωτουσες για ανεμηστηρακια; :(

Φωτηηηηηηηηηηηη :thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια να το ξεσκεπάσεις όπως λέει ο Στράτος ,έχεις τίποτα υπόλοιπο από βακτηρίδια ;από την άλλη με θερμοκρασία 34 μάλλον πρέπει να ξεχάσεις τα ψάρια.Πρέπει να κατέβεις στα 28 το πολύ 29 αλλίως πως θα γίνει.

:)

ξεσκεπασα απο εκεινη την ωρα ανοιξα κ παραθυρα ειμαστε 28.

τι εννοεις αν εχω υπολοιπο βακτηριδια? εχω ναι.. εκεινο που βρωμαει αλλα κ αυτο που δινουν στο κουτακι της σερα (με το βιολογικο). να ριξω πραμα?

Link to comment
Share on other sites

ξεσκεπασα απο εκεινη την ωρα ανοιξα κ παραθυρα ειμαστε 28.

τι εννοεις αν εχω υπολοιπο βακτηριδια? εχω ναι.. εκεινο που βρωμαει αλλα κ αυτο που δινουν στο κουτακι της σερα (με το βιολογικο). να ριξω πραμα?

Αν σταθεροποιειθεί η θερμοκρασία στους 28 και μας το επιτρέπει αύριο το απόγευμα ρίξε βιολογία εφόσον θα έλθεις να πάρεις τα ψάρια.Προσοχή στη θερμοκρασία μην γίνουν ψαρόσουπα. :)

Να ξέρεις οτι η θερμοκασία για τα ψάρια αυτά είναι 24 - 28 οπότε είσαι περιπου στο ανώτερο όριο.

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Αν σταθεροποιειθεί η θερμοκρασία στους 28 και μας το επιτρέπει αύριο το απόγευμα ρίξε βιολογία εφόσον θα έλθεις να πάρεις τα ψάρια.Προσοχή στη θερμοκρασία μην γίνουν ψαρόσουπα. :)

Να ξέρεις οτι η θερμοκασία για τα ψάρια αυτά είναι 24 - 28 οπότε είσαι περιπου στο ανώτερο όριο.

τωρα να ριξω εννοεις?? μπορω να ριξω αν θες... αυτο που πηρα λεει 75μλ την πρωτη μερα και μετα την ογδωη παλι.. εγω εριξα λιγο και τη δευτερη... τωρα ειναι νομιζω 5η μέρα...

να ριξω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

τωρα να ριξω εννοεις?? μπορω να ριξω αν θες... αυτο που πηρα λεει 75μλ την πρωτη μερα και μετα την ογδωη παλι.. εγω εριξα λιγο και τη δευτερη... τωρα ειναι νομιζω 5η μέρα...

να ριξω τωρα?

Αύριο Τετάρτη το απογευματάκι ή τελοσπάντων αν δεν μπορείς το απόγευμα κάποια στιγμή αύριο :)

Link to comment
Share on other sites

Αύριο Τετάρτη το απογευματάκι ή τελοσπάντων αν δεν μπορείς το απόγευμα κάποια στιγμή αύριο :)

ΟΚ BOSS!!! θα ριξω το πρωι πριν φυγω απο το σπιτι.... Τα λεμε αυριο απο κοντα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ BOSS!!! θα ριξω το πρωι πριν φυγω απο το σπιτι.... Τα λεμε αυριο απο κοντα!!!

Σε περιμένουμε και μην ξεχνάς την θερμοκρασία ,αύριο κοίτα την να δούμε που θα φτάσει :)

Link to comment
Share on other sites

28 ειναι. οι μετρησεις καλες δεν ειναι??? δεν ειναι σα να ειναι στρωμενο? περιεργο απο τοσο νωρις.. συμφωνείτε??

Link to comment
Share on other sites

Ελα και θα τα πούμε από κοντά ,έβαλες βακτηρίδια σήμερα ;; :)

Link to comment
Share on other sites

Ελα και θα τα πούμε από κοντά ,έβαλες βακτηρίδια σήμερα ;; :)

Ναι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι!

ΤΙ ΩΡΑ?????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΩΡΑ?????????????????????????

Αγαπητοι φιλοι η συνάντηση ήταν σουπερ! Χαρηκα που σας γνωρισα αν και μπερδευτικα λιγο...

Μέτρησα αμμωνια.. 0,2 ειναι

νομιζω πολυ καλα... αν κ χωρις ψαρια... επειδη ειναι λιγα τα βακτηριδια λογικα...

σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ήταν αναμενόμενο....

Έβαλα άλλα 6 ψαράκια (μόλις πριν 1 ώρα) αλλά μέτρησα αμμωνία και είναι 1mg/l.

Νιτρικά Νο2 κ Νο3 όλα 0.

Αρα μηπως δεν ειχε στρώσει τελικα???

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩ????????? Εριξα πάλι βακτήρια μέσα...

ΤΙ ΚΑΝΩ?????

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη γιατι εβαλες κι αλλα ψαρια;Οταν πηρες τα κιτρινα,σου μιλησα για υπομονη,να μεινεις με αυτα,να ριχνεις τα βακτηρια σου,και να εισαι προσεκτικος στο ταισμα.

Γιατι βιαζεσαι;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς αμμωνία;Η προηγούμενη μέτρηση ΝΟ3 ήταν 15,τώρα πως πήγε 0;Κάτι τρέχει με τα τεστ και το φίλτρο δεν έχει στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετράς αμμωνία;Η προηγούμενη μέτρηση ΝΟ3 ήταν 15,τώρα πως πήγε 0;Κάτι τρέχει με τα τεστ και το φίλτρο δεν έχει στρώσει.

Μέτρησα αμμωνια με πολυ καλό τεστ (tropic marine).... είναι 1mg / l (ppm).

No2 kai no3 μετρησα με ξυλακι τεστ αλλα εχω και καλο τεστ.. εριξα ομως πολυ βακτηριδιο μεσα τωρα μπας κ παρει μπρος....

Link to comment
Share on other sites

Μέτρα με το καλό τεστ.Προίκα το κρατάς; :bowdown:

Τα πολλά βακτήρια δεν κάνουν πάντα καλό και δεν είναι λύση....

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Μέτρα με το καλό τεστ.Προίκα το κρατάς; :bowdown:

Τα πολλά βακτήρια δεν κάνουν πάντα καλό και δεν είναι λύση....

δε ξερω αν τωρα μετα τοσο βακτηριο που εριξα παλι αν θα ειανι σωστες οι μετρησεις.. να μετρησω? και αν ναι τι? νο2 η νο3????

Link to comment
Share on other sites

Δεν επηρεάζονται.Μέτρα ΝΟ3 και ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επηρεάζονται.Μέτρα ΝΟ3 και ΝΟ2.

Αδειασα νερό και προσθεσα νεο.. αλλά δεν ειχα πολυ αντιχλώριο και άφησα λίγο άδειο το ενυδρείο....

Περίμενε να μετρήσω τώρα με το νέο νερό...

waitttttttt

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.Τώρα επηρεάστηκαν...

Link to comment
Share on other sites

no2 = 0

no3 = 10

αμμωνια οσο ειπαμε παραπανω, αν κ μετα τις αλλαγες πρεπει να ξαναμετρήσω......

Ας κανω ενα κοπο κ εκει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...