Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

καλα τοτε δε μετραω αμμωνια... αναμενωωωωω !! :bowdown::):thumbup:

Τι γίνεται,, τι κάνω με αυτα?? ειναι οκ? πρεπει κατι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανε συχνες αλλαγες νερου,παντα με αντιχλωριο και βακτιριδια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Αντωνη!

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω και ακρη δεν βγάζω.

Ποσα ψάρια έχεις μέσα τώρα??? 6 ή 12?

Κάνεις μετρήσεις με αξιόπιστα υγρά τεστ και είναι αμμωνία 1, νιτρωδη 0 και νιτρικά 10???

Ποια βακτηρία χρησιμοποιείς (ποιας εταιρίας)?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Αντωνη!

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω και ακρη δεν βγάζω.

Ποσα ψάρια έχεις μέσα τώρα??? 6 ή 12?

Κάνεις μετρήσεις με αξιόπιστα υγρά τεστ και είναι αμμωνία 1, νιτρωδη 0 και νιτρικά 10???

Ποια βακτηρία χρησιμοποιείς (ποιας εταιρίας)?

Ελα αρχοντααα!! χιλια ευχαριστω για προχθες... κοιτα... μη με κραξετε εβαλα περισσοτερα ψαρακια μου εφερε εχθες το βραδυ ενας φιλος αλλα 6 πολυ μικρα.. ειναι ολα πολυ μικρα νεογεννητα....

Συνολο ειναι 17 (3 κοπαδια), 6 που μου δωσατε, + αλλα 11 πολυ πολυ μικρα....

Θα παω να παρω αντιχλωριο, σερα ειναι καλο? αυτο που εχει το πετ σιτι???

Κ ριχνω και βακτηριδια...

Να βαλω νερο απο αλλο ενυδρειο??? εχει ο απο κατω μου ενα μικρο..(safe ειναι το ξερω)

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε Αντωνη,εχεις τεοια συμπαρασταση απο ολη την κοινοτητα της Αφρικης και κανεις τετοια λαθη :)

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα,δεν επρεπε να το φορτωσεις τωρα.Βακτιριδια παρε αν εχει Prime -seachem αν εχει ,αλλα και αυτα καλα ειναι,κανε συχνες αλλαγες νερου,να πεσει η αμμωνια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε Αντωνη,εχεις τεοια συμπαρασταση απο ολη την κοινοτητα της Αφρικης και κανεις τετοια λαθη :)

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο ακομα,δεν επρεπε να το φορτωσεις τωρα.Βακτιριδια παρε αν εχει Prime -seachem αν εχει ,αλλα και αυτα καλα ειναι,κανε συχνες αλλαγες νερου,να πεσει η αμμωνια :bowdown:

Εχμ.. εχμ... που να βρω τετοια??? να παρω οτι εχει το pet city η να παω Ωκεανο?? και ποσο να βαλω???

Αντιχλωριο περνω το sera, οκ? πες μου να παω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Εχμ.. εχμ... που να βρω τετοια??? να παρω οτι εχει το pet city η να παω Ωκεανο?? και ποσο να βαλω???

Αντιχλωριο περνω το sera, οκ? πες μου να παω τωρα

Σορυ αυτο που σου ειπα ειναι αντιχλωριο,απλα ειναι πολυ φθηνο και καλο.Ολα καλα ειναι παρε τωρα που ειναι κοντασου και βαλε μεσα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα labido τα άλλα ψάρια που έβαλες τι είναι;

:wootwoot:

Μη ρωτας τιποτα αστα... μη ρωτας ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑ :bowdown::):thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μη ρωτας τιποτα αστα... μη ρωτας ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑ :bowdown::):thumbup::thumbup:

Προσεχε γιατι θα τα τιναξεις ολα στον αερα,ελα λεγε τι εβαλες :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Προσεχε γιατι θα τα τιναξεις ολα στον αερα,ελα λεγε τι εβαλες :bowdown:

Λοιπον ειναι αυτα που μου δωσατε (κιτρινα με μαυρο επανω περιγραμμα)

τιγρε μπλε με μαυρες λουριδες (ξερω ξερω κολυμπουσανε στη διπλα λιμνη) μεγεθος οσο 1/3 δακτυλου μικρα

Λευκα ολολευκα (μεγεθος νυχακι)

και ενα που καθαριζει την αμμο αλλα κρυφτηκε κατω απο τα βραχια και δε το ξαναειδα.. ζει παντως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειναι αυτα που μου δωσατε (κιτρινα με μαυρο επανω περιγραμμα)

τιγρε μπλε με μαυρες λουριδες (ξερω ξερω κολυμπουσανε στη διπλα λιμνη) μεγεθος οσο 1/3 δακτυλου μικρα

Λευκα ολολευκα (μεγεθος νυχακι)

και ενα που καθαριζει την αμμο αλλα κρυφτηκε κατω απο τα βραχια και δε το ξαναειδα.. ζει παντως...

Βαλε μια φωτο να δουμε τι ειναι,μην κανεις του κεφαλιουσου,ολα θα τα βρεις μπροστα σου.Συνδιαζουμε ψαρια με ειδιες διατροφηκες ,παραμετρικες,μεγεθους ψαρια.Αν αλλαξεις αυτα το αποτελεσμα θα ειναι απαγοητευση

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μια φωτο να δουμε τι ειναι,μην κανεις του κεφαλιουσου,ολα θα τα βρεις μπροστα σου.Συνδιαζουμε ψαρια με ειδιες διατροφηκες ,παραμετρικες,μεγεθους ψαρια.Αν αλλαξεις αυτα το αποτελεσμα θα ειναι απαγοητευση

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό δεν είναι όλα για χαβαλέ και ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με ψαράκια που δεν φταίνε σε τίποτα.

Τα ψαράκια που δόθηκαν στον Αντώνη, είναι μωρά από labido που είχε παραγγείλει ο κ. Σωκράτης, τα περίμενε αρκετούς μήνες και πρόκειται για τα πιο καθαρά labido που προσωπικά έχω δει όσα χρόνια ασχολούμαι με την Αφρική. Μακάρι όλοι στο ξεκίνημα μας να είχαμε την τύχη να μας εμπιστευτούν τόσο καθαρά ψάρια.

Καλή συνέχεια Αντώνη και δεν είναι αργά να αρχίσεις ακόμα και τώρα να ακούς όσους σε συμβουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

:)

Θα απορεις πολυ αν κανεις οτι θελεις εσυ και οχι τα ψαρακια σου.

Και εγω οταν πειρα τα φροντοζακια μου ηταν σαν το νυχι μου,τωρα εχουν γινει 20 ποντους και του χρονου θα ειναι 30-35 ποντους :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα απορεις πολυ αν κανεις οτι θελεις εσυ και οχι τα ψαρακια σου.

Και εγω οταν πειρα τα φροντοζακια μου ηταν σαν το νυχι μου,τωρα εχουν γινει 20 ποντους και του χρονου θα ειναι 30-35 ποντους :bowdown:

παντως τα βλεπω παιζουν σαν τρελα.. τι κοπαδια τι παιχνιδια... καλο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

παντως τα βλεπω παιζουν σαν τρελα.. τι κοπαδια τι παιχνιδια... καλο αυτο...

Αντωνη ,αν ειναι ετσι οπως τα λεει ο Κωστης,που του εχω απολυτη εμπιστοσινη,γιατι ειναι ο ενας απο τους δασκαλους μου και καταφερα να εχω αυτο το ενυδρειο που εχω,κατοπιν συμβουλων του,ετσι οπως εισαι τωρα κρινω οτι δεν αξιζει να σε συμβουλευω,αυτα που μου εμαθαν οι δασκαλοι μου στη Αφρικη.Εχεις στο ενυδρειο σου τα καλυτερα λαμπιτο που υπαρχουν στην Ελλαδα και τα συμπεριφερεσαι σαν σκουπιδια.Για να εχεις την ικανοτητα να κρινεις,πρεπει να ξερεις,αν δεν ξερεις να ακους αυτους τους ανθρωπους που εχουν φαει με το κουταλακι την Αφρικη.

Για μενα ο Χαβαλες τελειωσε,και εαν δεν δω φωτο με τα λαμπιτο μονο μεσα,δεν θα σε ξανασυμβουλεψω.

Καλη συνεχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παντως τα βλεπω παιζουν σαν τρελα.. τι κοπαδια τι παιχνιδια... καλο αυτο...

Ενας φιλος μου καποτε,ειχε μια γατα την Κλειω.Τρελος ομως με τα σκυλια του ειδους μαστιφ,κατορθωσε και απεκτησε ενα presa canario.To πηρε 3 μηνων.Να δεις παιχνιδι με τη γατα ολη μερα..........

Ο καιρος περασε,τα ζωντανα μεγαλωσαν,και καποια μερα γυρνοντας στο σπιτι,βρηκε το Βρουτο,με μια μακρια φουντα στο στομα............................

:bowdown:

Ελπιζω τωρα να εγινε κατανοητο,οτι καπου τελικα επρεπε να εμεινουμε στη σοβαροτητα της αρχης ενος νεου ενυδρειου,και πως καλως σβηστηκαν τα σπαμ.Καλος ο χαβαλες,αλλα μεχρι ενος σημειου.

Και το γραφω αυτο,γιατι βλεπω πως αντιμετωπιζεις ακομα Αντωνη το θεμα καπως ελαφρα.

Πρεπει να καταλαβεις πως για να εχεις ενα ενυδρειο που θα το χαρουν τα ζωντανα σου και εσυ,πρεπει να κινεισαι υπομονετικα,και με βηματα σταθερα,ακουγοντας τις απειρες συμβουλες που σου εχουν δωθει απο εδω μεσα.

Παντα φιλικα.

Έγινε επεξεργασία - ΣΤΡΑΤΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Σου είχα απαντήσει στην ερώτηση σου πότε θα βάλω ξανά ψαράκια και σου είπα μετά τις διακοπές τον Σεπτέμβρη.

Φωνή βοώντος εν τη ερήμω.Προσπάθησε να διαχειριστείς τα ψάρια με προσοχή και διάβασε.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου καποτε,ειχε μια γατα την Κλειω.Τρελος ομως με τα σκυλια του ειδους μαστιφ,κατορθωσε και απεκτησε ενα presa canario.To πηρε 3 μηνων.Να δεις παιχνιδι με τη γατα ολη μερα..........

Ο καιρος περασε,τα ζωντανα μεγαλωσαν,και καποια μερα γυρνοντας στο σπιτι,βρηκε το Βρουτο,με μια μακρια φουντα στο στομα............................

:bowdown:

Ελπιζω τωρα να εγινε κατανοητο,οτι καπου τελικα επρεπε να εμεινουμε στη σοβαροτητα της αρχης ενος νεου ενυδρειου,και πως καλως σβηστηκαν τα σπαμ.Καλος ο χαβαλες,αλλα μεχρι ενος σημειου.

Και το γραφω αυτο,γιατι βλεπω πως αντιμετωπιζεις ακομα Αντωνη το θεμα καπως ελαφρα.

Πρεπει να καταλαβεις πως για να εχεις ενα ενυδρειο που θα το χαρουν τα ζωντανα σου και εσυ,πρεπει να κινεισαι υπομονετικα,και με βηματα σταθερα,ακουγοντας τις απειρες συμβουλες που σου εχουν δωθει απο εδω μεσα.

Παντα φιλικα.

Εντάξει παιδιάα με πήρατε απο τα μαλιά που λέει.. Ρώτησα άνθρωπο πριν τα βάλω και μου είπε οτι ταιριάζουν! Είναι απο άλλη λίμνη αλλά ταιριάζουν δεν έχουν πρόβλημα. Θα κοιτάξω να τα δώσω σε ένα φίλο για λίγο καιρό να δω πως θα στρώσει το ενυδρείο.

Κιχλιδάτε έχεις απόλυτο δίκιο, βιάστηκα, θα επανορθώσω άμεσα!!

Εφυγααα να τα πάω κ αφήνω μέσα τα 5 λιμβιντο

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιάα με πήρατε απο τα μαλιά που λέει.. Ρώτησα άνθρωπο πριν τα βάλω και μου είπε οτι ταιριάζουν! Είναι απο άλλη λίμνη αλλά ταιριάζουν δεν έχουν πρόβλημα. Θα κοιτάξω να τα δώσω σε ένα φίλο για λίγο καιρό να δω πως θα στρώσει το ενυδρείο.

Κιχλιδάτε έχεις απόλυτο δίκιο, βιάστηκα, θα επανορθώσω άμεσα!!

Εφυγααα να τα πάω κ αφήνω μέσα τα 5 λιμβιντο

:thumbup::thumbup::wootwoot:

Αντωνη μην ρωτας κανενα,και εγω οταν μπηκα εδω μεσα ημουν σαν και εσενα,αλλα ακουσα ,διαβασα και ακομα μαθαινω.Ειναι η καλυτερη σχολη για τα ψαρακια μας,γιατι υπαρχουν ανθρωποι εδω μεσα που ξερουν την Αφρικη απο το Α εως το Ω.

Οποτε να κανεις αυτα που σου λενε.

Περιμενω φωτο Μονο με τα λαμπιτο και τα ξαναλεμε.

Αντε για να ξαναβρουμε το χιουμορ μας. :bowdown: και να φτιαξουμε ενα σωστο ενυδρειο για να το απολαμβανεις δυχως προβληματα.

Παντος να ξερεις τετοια συμπαρασταση δεν ειχε κανεις εδω μεσα,γιαυτο μην απαγοητευσεις αλλο,τους ανθρωπους που σε στηριξαν.

Περιμενω τα ευχαριστα :)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιάα με πήρατε απο τα μαλιά που λέει.. Ρώτησα άνθρωπο πριν τα βάλω και μου είπε οτι ταιριάζουν! Είναι απο άλλη λίμνη αλλά ταιριάζουν δεν έχουν πρόβλημα. Θα κοιτάξω να τα δώσω σε ένα φίλο για λίγο καιρό να δω πως θα στρώσει το ενυδρείο.

Κιχλιδάτε έχεις απόλυτο δίκιο, βιάστηκα, θα επανορθώσω άμεσα!!

Εφυγααα να τα πάω κ αφήνω μέσα τα 5 λιμβιντο

Αυτος ο ανθρωπος ηθελα να ηξερα που ηταν οταν χρειαζοσουν βοηθεια στο στησιμο;;;;;

Καλυτερα μαλλον που δε σε βοηθησε,γιατι ακομα θα ψαχνοσουν.

Αφου σου ειπε πως ειναι απο αλλη λιμνη αλλα δεν εχεις προβλημα και τα εβαλες,εγω δεν μπορω να σου πω κατι αλλο.....................

Σου ευχομαι καλη συνεχεια :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο ανθρωπος ηθελα να ηξερα που ηταν οταν χρειαζοσουν βοηθεια στο στησιμο;;;;;

Καλυτερα μαλλον που δε σε βοηθησε,γιατι ακομα θα ψαχνοσουν.

Αφου σου ειπε πως ειναι απο αλλη λιμνη αλλα δεν εχεις προβλημα και τα εβαλες,εγω δεν μπορω να σου πω κατι αλλο.....................

Σου ευχομαι καλη συνεχεια :bowdown:

Καλααα μη φωναζετεεε :) Το παιδι ο ενας μου το συστήσανε εχει ιατρείο με 600 λίτρα μεσα. Εκει έχουν γεννήσει διάφορα. Εχει λεει ταγκανίκα, μαλαουι, κατι αλλα όσκαρ ειπε, και ουτε θυμαμαι.... Τα αλλα τα αγορασα και επισης στο κατάστημα μου ειπε οτι ειναι αλλες λιμνες αλλα ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Μπερδεμα.. Τεσπα παω τωρα πισω αυτα κ θα του δωσω και τα αλλα 5 και μενω μονο με τα Λάμπιντο. Και μου λετε πως προχωράω, ας δω τι γινεται με αμμωνιες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Τι ιατρείο;Ψυχιατρείο; Στους 40 που έχουν ενυδρεία,οι 5 ξέρουν τι τους γίνεται.Εδώ μέσα υπάρχουν άτομα που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους σε διάβασμα,ψάξιμο και πειραματισμούς και αν τους ρωτήσεις ακόμα μαθαίνουν.

Ποτέ μην εμπιστεύεσαι ανθρώπους που λένε "ξέρω". Ακολούθα τις συμβουλές των παλαιότερων και αν έχεις υπομονή και επιμονή σε λίγο καιρό θα μπορείς να διδάξεις και να καθοδηγήσεις κι εσύ τους νεότερους.

Αυτός είναι άλλωστε ο σκοπός του χόμπυ.Αν δεν ήταν αυτός δε θα υπήρχε το AZ και οι πραγματικοί γνώστες δε θα αφιέρωναν το χρόνο τους εδώ.Υπομονή λοιπόν και στην πορεία τήρηση των συμβουλών κατά γράμμα.Δε νομίζω οτι κάποιος από εδώ μέσα θέλει να σε απογοητεύσει.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

φιλε & γειτονα αντονη καλησπερα.τωρα διαβασα το ποστ σου,ενω εμπαινα στο internet εμπαινα απο το κινιτο.

μην βιαζεσαι και να μην τρελενεσαι και να ανχωνεσαι.γιατι ετσι δεν κανεις τιποτα,ολα με υπομονη για να γινουν ολα σωστα.

και ειναι ολοι εδω να βοηθησουν

καταρχην πως πανε τα ψαρακια σου που πηρες προχθες απο το στεκι μας???

μην βιαστεις να βαλεις αλλα ψαρακια.

ολα θελουν τον χρονο τους.μην ακους πολλα απο τους πετσοπαδες πολλοι δεν ξερουν, μονο για να πουλησουν θελουν.εδω στην γλυφαδα ξερω τα μαγαζια και το τι ειναι ο καθενας .οποτε εχεις την βοηθεια μου.

πριν πας να αγορασεις οτιδηποτε κανε μια ερωτηση εδω στο φορουμ.εχουμε κριση

και πετρες ειχα να σου δωσω οσες ηθελες απο την μητερα φυση μαζεμενες αμα τα ειχα διαβασει πιο νωρις.ετσι και αλλιως γειτονοι ειμαστε.

:bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...