Jump to content

Νεο ενυδρειο και... χρώματα!!!


Recommended Posts

Αν βρω σαν αυτες του Φωτη, παμε να παρουμε... πιθανοτατα να μπορω να πεταχτω κατα τη 1 το μεσημερι, 2 , εκει... τι λες?

(ειτε αυτη στην πρωτη φωτο που εχω ανεβασει, τις μαυρες)...

Μετά την συνάντηση με τον αγαπητό κύριο Γιάννη, φάγαμε πόρτα γιατι δεν ειχε μαυρες πετρες...

Πως λεγονται ρε παιδια αυτες και ΠΟΥ θα τις βρω??? Μαυρο κροκάλι? πως λεγονται???

ποιος ξερει να μου πει???

Και ΠΟΥ θα τις βρω? Δεν εχει ο ερμης πηρα τηλεφωνο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 377
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτές οι πέτρες που φαίνονται στην πρώτη φωτό όπως λες, ίσως είναι μαύρος ασβεστόλιθος. Βέβαια, επειδή ο φωτισμός τους είναι σχετικά σκοτεινός, ίσως δεν είναι μαύρες.

Επίσης να σου πω πως δεν μπορείς να βρεις ότι πέτρωμα θες παντού. :(

Γιατί δεν κάνεις δουλειά με αυτές που ήδη έχεις?

Δεν θέλει άγχος. Αν κάτσεις και παίξεις με τις πέτρες σίγουρα κάποια στιγμή θα σου έρθει αυτό που θες. Αν πάλι δεν τα καταφέρεις, πάλι χωρίς άγχος, τόσα παιδιά είμαστε εδώ να βοηθήσουμε. Όλα όμως χωρίς άγχος.

Επίσης να σου πω, πως θεωρώ περιττά έξοδα την αγορά πετρών από μάντρες, από την στιγμή που η ελληνική ύπαιθρος είναι υπέραρκετή. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βρει σε γειτονικό μαγαζί του Ερμή Βριλήσσια .

Μαύρο ακανόνιστα σχήματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=16&t=46998

Λέγετε σχιστόλιθος (ελληνικό πέτρωμα/ορυκτό) και το μέγεθος του είναι γκωναρι.

Προσοχή είναι κοφτερό!

Link to comment
Share on other sites

παιδια δε μπορω να βρω πουθενα τετοιες...

ξερει κανεις?? δεν εχει ουτε ο Ερμης στο κορωπι...

post-43010-1310478226_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια δε μπορω να βρω πουθενα τετοιες...

ξερει κανεις?? δεν εχει ουτε ο Ερμης στο κορωπι...

Εγώ είχα βρει σε γειτονικό μαγαζί του Ερμή Βριλήσσια .

Μαύρο ακανόνιστα σχήματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=16&t=46998

Λέγετε σχιστόλιθος (ελληνικό πέτρωμα/ορυκτό) και το μέγεθος του είναι γκωναρι.

Προσοχή είναι κοφτερό!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βρει σε γειτονικό μαγαζί του Ερμή Βριλήσσια .

Μαύρο ακανόνιστα σχήματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...=16&t=46998

Λέγετε σχιστόλιθος (ελληνικό πέτρωμα/ορυκτό) και το μέγεθος του είναι γκωναρι.

Προσοχή είναι κοφτερό!

Ti σημαινει γκωνάρι????? Το οτι ειναι κοφτερο δεν ειναι επικυνδηνο για τα ψαρακια??? ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ???

Σημερα μου ειπε ο Γιαννης οτι ειδε διπλα απο τον Ερμη των Βριλισιων και δεν ειχανε.... εχει κανεις ιδεα ρε παιδια που θα βρω?? και σε μεγεθος τετοιο, να μη θελει κοψιματα με δισκους σπασιματα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Απο τον ερμη που πηρες τα κουμουτσες δεν ειχε πιο μικρες 10-12 ποντους ;

Αν οχι κανε μια βολτα απο εκει που ειπε ο φωτης και μαζεψε μεγαλα βοτσαλα σαν τα ασπρα που ειδαμε στον ερμη . Σου εδειξα πως να τα διαλεξεις .

Μαζεψε μερικα και καλεσε βοηθεια απο τους γειτονες συνχομπιστες .

Υ.Γ. Αυτες στην πρωτη φωτο νομιζω οτι ειναι πρασινες και οχι μαυρες .

Link to comment
Share on other sites

παιδεςσβαρα τωρα... πετρες που θα βρω? αυτες που ειπαμε, μαυρες σχσολιθο

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη για ριξε μια ματια στο www.petromata.com.gr.στο google που εριξα μια ματια λεει οτι εχει.ειναι στη κηφισια.

σε υπερευχαριστωωωω μπαινω να δω

Link to comment
Share on other sites

σε υπερευχαριστωωωω μπαινω να δω

δε νομιζω να εχει οπως τα βλεπω.. εχει ανοικτοχρωμους, ψαχνω μαυρο.... :) κανενα αλλο ξερετε? καλα ειναι δυνατον να μην υπαρχει?

Έγινε επεξεργασία - antoniosthegr8
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σκάλωσες με αυτές;;;; :)

Υπάρχουν άλλα τόσα πετρώματα...θες φεγγαρόπετρες να σου χαρίσω εγώ;;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μου τη χάρη σε παρακαλώ και έλα αύριο στο AZΜ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=50020 και άμα είσαι τυχερός πιθανόν να υπάρχουν και πέτρες :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σκάλωσες με αυτές;;;; :)

Υπάρχουν άλλα τόσα πετρώματα...θες φεγγαρόπετρες να σου χαρίσω εγώ;;

Βαγγελη σε ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!! Σκαλωσα γιατι θελω να ειναι μαυρες.. τι αλλο υπάρχει??? Βρήκα κατι (απο τηλεφωνο) σε ενυδρειο-μαγαζι αλλα ειναι 2ευρώ το κιλό.. δεν ειναι πολλα??

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά είναι... :)

Γιατί δεν σκέφτεσαι για λάβας;;είναι όμορφες,σκουρόχρωμες και πιο εύκολο να βρεις...

Δες εδώ πχ..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=52179

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολλά είναι... :thumbup:

Γιατί δεν σκέφτεσαι για λάβας;;είναι όμορφες,σκουρόχρωμες και πιο εύκολο να βρεις...

Δες εδώ πχ..

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=52179

Αγαπητέ Vag κατά καιρούς έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για τις πέτρες λάβας στο συγκεκριμένο θεματικό και την χρησιμότητα τους στην Αφρική.Να πω τη γνώμη χωρίς να είναι απαγορευτική αν κάποιος θέλει να κάνει χρήση πέτρες λάβας

1.Οι πέτρες λάβας δεν έχουν καμμιά σχέση με τον βιότοπο Αφρικής και κατά συνέπεια με το βιοτοπικό αφρικάνικό ενυδρείο.

2.Οπως όλοι ξέρουμε οι κιχλίδες της Αφρικής ,όπως και οι γεωφάγοι της Αμερικής, τους αρέσει να ρουφανε άμμο και κατά κάποιο τρόπο να καθαρίζουν τα βράγχια τους ,δυστυχώς η λάβα όταν διαλύεται σιγά- σιγά σε βάθος χρόνου μπορεί να έχει άσχημα αποτελέσματα στα ψάρια γιατί δυστυχώς είναι αιχμηρή.

:):(

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα....παρακολουθω το θεμα εδω και πολυ καιρο και βλεπω πως εχετε δρομο ακομα.........συγνωμη για την παρεμβαση μου αλλα εχω να απω κατι στο φιλο που προσπαθει να στησει το ενυδρειο του.......φιλε μ τελικα ο κυριος κιχλιδατος μ επεισε να φτιαξω αφρικανικο σημερα μπηκαν τ ψαρια στο πρωτο ενυδρειο αφρικης και ετοιμαζεται και δευτερο αφρικανικο....μπορεις τοσο μα τοσο ευκολα και ανεξοδα να βρεις τοσο ομορφες πετρες που δεν φανταζεσαι το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα βουνο η μια παραλια και να ψαξεις...εγω εχθες μιας και ετοιμαζω το δευτερο ενυδρειο πηγα σε ενα χωριο εξω απο την πολη μου για να ψαξω για πετρες......βρηκα σε ενα σημειο τοσες πετρες τοσο ωραιες που οοοοοοοοοοολο το AQ ΣΤΗΝΕΙ AAPO 2-3 αφρικανικα.......ετσι καθησα κανενα μισαωρο βρηκα ποιες μ αρεσαν και εκατσα και τις εστησα να δω πως θα φενονται στο ενυδρειο...........μ αρεσαν τις φορτοσα στο αμαξι και τις εχω στο σπιτι τωρα και το απογευμα 9α τις καθαρισω με το πιεστικο και μετα με βουρτσα......

υπομονη φιλε μ ψαξε λιγο και μην το παρατησεις γιατι το αποτελεσμα θα σε ανταμιψει με το παραπανω και τοτε θα πεις ναι εγω το εκανα αυτο.....και θα το καμαρωνεις με τησ ωρες......

συγνωμη που μπηκα στο ασχετο στη συζητηση

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη για ριξε μια ματια στο www.petromata.com.gr.στο google που εριξα μια ματια λεει οτι εχει.ειναι στη κηφισια.

Δεν έχει τελικά τον πήρα τηλ το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα....παρακολουθω το θεμα εδω και πολυ καιρο και βλεπω πως εχετε δρομο ακομα.........συγνωμη για την παρεμβαση μου αλλα εχω να απω κατι στο φιλο που προσπαθει να στησει το ενυδρειο του.......φιλε μ τελικα ο κυριος κιχλιδατος μ επεισε να φτιαξω αφρικανικο σημερα μπηκαν τ ψαρια στο πρωτο ενυδρειο αφρικης και ετοιμαζεται και δευτερο αφρικανικο....μπορεις τοσο μα τοσο ευκολα και ανεξοδα να βρεις τοσο ομορφες πετρες που δεν φανταζεσαι το μονο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε ενα βουνο η μια παραλια και να ψαξεις...εγω εχθες μιας και ετοιμαζω το δευτερο ενυδρειο πηγα σε ενα χωριο εξω απο την πολη μου για να ψαξω για πετρες......βρηκα σε ενα σημειο τοσες πετρες τοσο ωραιες που οοοοοοοοοοολο το AQ ΣΤΗΝΕΙ AAPO 2-3 αφρικανικα.......ετσι καθησα κανενα μισαωρο βρηκα ποιες μ αρεσαν και εκατσα και τις εστησα να δω πως θα φενονται στο ενυδρειο...........μ αρεσαν τις φορτοσα στο αμαξι και τις εχω στο σπιτι τωρα και το απογευμα 9α τις καθαρισω με το πιεστικο και μετα με βουρτσα......

υπομονη φιλε μ ψαξε λιγο και μην το παρατησεις γιατι το αποτελεσμα θα σε ανταμιψει με το παραπανω και τοτε θα πεις ναι εγω το εκανα αυτο.....και θα το καμαρωνεις με τησ ωρες......

συγνωμη που μπηκα στο ασχετο στη συζητηση

Πολυ ωραίος φίλε Θανάση! Τι λες συγνώμη, ίσα ίσα σε υπερευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και τις θετικές σκέψεις! :)

Μόνο που εσύ μένεις απο ότι βλέπω στη Ναυπακτο ενώ εγω στο τρελοκομείο της Αθήνας :(

Τώρα πάντως την πάτησα τα εσταξα για πέτρες.. στο επόμενο θα είναι απο μαζεματα έξω...

Link to comment
Share on other sites

Λεπόν

σήμερα επέστρεψα Ερμή.... Δυστυχώς ΔΕΝ είναι εισηγμένος στο χρηματιστήριο, θα σας σφύριζα να πάρετε μετοχές πρίν παω....

Πήγα, επέστρεψα τους κυβόλιθους και τις ταφόπλακες που ειχα παρει, και πηρα αλλα 90 κιλα αυτή τη grey pearl. Είναι σα βότσαλο μεγάλο (Αυτό νομίζω το έβρισκα και στην παραλία στην αμφιθέας :) )

Τεσπα το πηρα...

Πηρα και λιγο πέτρα πάγου, είναι ωραία σα σταλακτίτες αναποδοι.. κάνουν αυτοι ???

Σήμερα θα κάνω απόπειρα να στήσω πάλι, αργάμιση που θα γυρίσω απο τη δουλεία...

Link to comment
Share on other sites

Άσε τις πέτρες και έλα στο ΑΖΜΡ.Τελείωνε!

Link to comment
Share on other sites

Άσε τις πέτρες και έλα στο ΑΖΜΡ.Τελείωνε!

Είμαι ακόμα δουλειά και τελειώνω κατα τις 21:00... μέχρι τι ώρα το πάτε? Και είμαι κηφισιά...

90 κιλά πέτρες πήρα και σήμερα.. με ρώταγε ο τύπος στον Ερμή τι θα τις κάνω όλες αυτές...

Παιδιά αν τις βάλω μεσα φοβάμαι οτι την αλλαγή νερού (το 1/4 που λεμε) θα την κάνω με σύριγγα..

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο γίνεται!! δεν είναι ουτε δύσκολο!!! Εδω επαγγελματικά ραντεβού γίνονται ετσι !! εσείς θα κολλήσετε? :PP

οχι πλεον παιδια.. μεχρι 1 προς 1.. μετα πρεπει να πληρωσεις premium account... Ειμαι ετοιμος να πλυνω πετρες!

post-43010-1310580380_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ετοιμος!! πως τις βαζω??? αυτες του παγου να τις βαλω???

Ελα μιληστε ωρε!! Αφηστε τα μπυρωνια και πιαστε τα πετρωνια!!

Αιντε!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλα πας βαλε αλλη μια στωση απο εξω απο αυτες για να παρει υψος ο λοφος .

Τις ασπρες αστες για το τελος για ντεκορ αν θα θες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...