Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Γιατί βρε Πατριώτη αυτή η αλλαγή πάλι…

Υπάρχει σοβαρό λόγος???

Άσε το σύστημά σου να ηρεμίσει… το χει ανάγκη!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο σκοπός της μετακίνησης των ψαριών και του βράχου στο παλιό ενυδρείο, ποιός είναι???

Ο λόγος Νίκο είναι ότι δεν είμαι ευχαριστημένος με τον βράχο.

Επειδή δεν έχει κουραριστεί σωστά από την αρχή και η άμμος που έχω βάλει είναι μεσογειακή.

Για το θέμα της άμμου εδώ στην Κύπρο δεν έχουμε κάτι που να λέει ότι είναι αεραγονήτης. Έχουμε αυτό που φαίνετε στην φωτογραφία.

Αυτό είναι σίγουρα crash-colal αλλά δεν το αναφέρει στην συσκευασία.

Προβληματίζομαι να βάλω αυτή την άμμο μήπως και είναι και πάλη λάθος επιλογή.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης, πως αν το σύστημά σου λειτουργεί χωρίς προβλήματα, άφησέ το όπως είναι.

Αν παρατήρησες προβλήματα, ποια είναι???

Ο ακουράριστος βράχος θα κουραριστεί τέλεια με τον καιρό (εφόσον δεν υπάρχουν εξωτερικά μηχανικά βιολογικά φίλτρα, όπως τα έχουμε πει).

Η Μεσογειακή άμμος δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα, εκτός από πιθανή έξαρση άλγης, που δεν είναι και τόσο σίγουρο, αν στο σύστημα υπάρχουν αντι-Ρ και αντι-Sil και φυσικά καλός ενεργός άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης, πως αν το σύστημά σου λειτουργεί χωρίς προβλήματα, άφησέ το όπως είναι.

Αν παρατήρησες προβλήματα, ποια είναι???

Ο ακουράριστος βράχος θα κουραριστεί τέλεια με τον καιρό (εφόσον δεν υπάρχουν εξωτερικά μηχανικά βιολογικά φίλτρα, όπως τα έχουμε πει).

Η Μεσογειακή άμμος δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα, εκτός από πιθανή έξαρση άλγης, που δεν είναι και τόσο σίγουρο, αν στο σύστημα υπάρχουν αντι-Ρ και αντι-Sil και φυσικά καλός ενεργός άνθρακας.

Δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Αυτό που παρατηρώ είναι το χρώμα του βράχου.

Σε κάποια σημεία κάνει άλγη και σε κάποια σημεία υπάρχει αυτό το καφέ χρώμα που μου κτυπάει στα νεύρα.

Το φωτιστικό μου αποτελείτε από 8Χ54W T5

2 actinic blue

6 Marine white.

Τώρα έχω αναμμένες για 8 ώρες την ημέρα τις 2 actinic blue & 2 Marine white.

Αν δοκιμάσω να ανάψω όλα τα φώτα κάηκα !!!!!

Τι να κάνω?.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι οι περισσότερες λάμπες θα κάνουν ζημιά. Μπορεί να έχεις και καλύτερα αποτελέσματα.

Γνώμη μου είναι, σε οτιδήποτε πρόβλημα παρουσιάζεται, να προσπαθούμε να ανακαλύπτουμε την αιτία δημιουργίας του και να το αντιμετωπίζουμε, παρά να αρχίζουμε πάλι από την αρχή.

Οι αλλαγές - βελτιώσεις θα γίνουν με πολύ βραδείς ρυθμούς, οπότε χρειάζεται να οπλιστείς με αρκετή υπομονή, περιμένοντας κάποιο αποτέλεσμα.

Αν αλλάξεις το σύστημά σου και μετά εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα ή κάποιο άλλο, τι θα κάνεις???

Θα το ξεστήσεις και πάλι από την αρχή???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σίγουρο ότι οι περισσότερες λάμπες θα κάνουν ζημιά. Μπορεί να έχεις και καλύτερα αποτελέσματα.

Γνώμη μου είναι, σε οτιδήποτε πρόβλημα παρουσιάζεται, να προσπαθούμε να ανακαλύπτουμε την αιτία δημιουργίας του και να το αντιμετωπίζουμε, παρά να αρχίζουμε πάλι από την αρχή.

Οι αλλαγές - βελτιώσεις θα γίνουν με πολύ βραδείς ρυθμούς, οπότε χρειάζεται να οπλιστείς με αρκετή υπομονή, περιμένοντας κάποιο αποτέλεσμα.

Αν αλλάξεις το σύστημά σου και μετά εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα ή κάποιο άλλο, τι θα κάνεις???

Θα το ξεστήσεις και πάλι από την αρχή???

Νίκο τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνω τώρα?

Να ανάψω φώτα?

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο για να έχεις άλγη υπάρχει τροφή γι αυτή και έτσι αναπτύσσετε...

Οι μετρήσεις σου τι λένε?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνω τώρα?

Να ανάψω φώτα?

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Έχεις αλγοβόρους οργανισμούς, καλό skimmer, καλό άνθρακα και αντι-P Sil, κατέβασε τα νιτρικά σου με αλλαγές νερού, αν είναι στα ύψη, δώσε φώτα στο λαό και περίμενε για τα αποτελέσματα, τα οποία, όμως, δεν θα είναι άμεσα.

Αυτό θα έκανα εγώ. Εννοείται ότι οι υπόλοιποι παράμετροι είναι σωστοί και σταθεροί, το τάισμα και τα ζουμιά πέφτουνε με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αλγοβόρους οργανισμούς, καλό skimmer, καλό άνθρακα και αντι-P Sil, κατέβασε τα νιτρικά σου με αλλαγές νερού, αν είναι στα ύψη, δώσε φώτα στο λαό και περίμενε για τα αποτελέσματα, τα οποία, όμως, δεν θα είναι άμεσα.

Αυτό θα έκανα εγώ. Εννοείται ότι οι υπόλοιποι παράμετροι είναι σωστοί και σταθεροί, το τάισμα και τα ζουμιά πέφτουνε με μέτρο.

Οι μετρήσεις μου είναι καλές.

ΝΟ2=0

ΝΟ3=15-20

ΡΟ4=0

ΚΗ=10

Χτες άναψα όλα τα φώτα.

Πιστεύω πως θα αρχίσω να έχω πρόβλημα με τα φωσφορικά πάλη.

Έχω φρέσκο κάρβουνο και αντί-φώσφορο.

Θα παρακολουθήσω την εξέλιξη και θα σας ενημερώσω.

Τώρα θα προχωρήσω και στην D.I.Y κατασκευή του Calsium Reactor.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω 1 Φώτο από το ενυδρείο μου σήμερα.

Δεν έχω άλλο χώρο στο ποστ να στύλο και άλλες.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο τα ΝΟ3 γιατί τόσα? :D Νομίζω πως τα ΝΟ3 σε συνδιασμό με μικροποσότητες ΡΟ4 σου κάνουν τη ζημιά. :bowdown:

Τα ψάρια σου είναι λίγα και έχεις και ref... :thumbup:

Άρα κάτι δεν πάει καλά:

1. Ταΐζεις πολύ...

2. Το ref δεν "δούλεψε" ακόμα....

3. Ήρθε η ώρα να βγάλεις το βιολογικό υλικό και να στηριχτείς στο βράχο σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου σήμερα.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Όλα δείχνουν, τέλεια Γιάννο!!

Νίκο.

Έχω διαβάσει σε ένα άλλο ποστ που προτείνετε η σταδιακή απομάκρυνση του μακαρονιού.

Πλήρωσα 350 ευρώ για αυτό το υλικό.

Τη πρέπει να κάνω?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι έχω αγοράσει ακόμα 20 κιλά βράχο και τον έχω για κουράρισα.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο, και εγώ είχα για αρκετό καιρό βιολογικό υλικό σε ένα 2215.

Με την αφαίρεσή στο μόνο θετικά είδα και καμία αλλαγή στον κύκλο μου… Όλα πήγαν άψογα.

Λογικά θα το γνωρίζεις αλλά πρέπει να σου θυμίσω ότι η απομάκρυνση πρέπει να γίνει σταδιακά ελέγχοντας το κύκλο σου!!!

Αφαίρεσέ το Γιάννο το συντομότερο δυνατό!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο το ενυδρειο σου ειναι σε απιστευτα καλυτερη κατασταση απο οτι στην αρχη. Εισαι σε καλο δρομο. Αφησε το υλικο μεσα για εμενα, μεχρι να κανεις την αλλαγη σε αμμο κτλ. Μετα καλο ειναι να το βγαλεις. Βεβαια μπορεις παντα να φτιαξεις ενα ΘΕΡΙΟ fish-only και να το αξιοποιησεις εκει....Λεω τωρα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ, με τους υπόλοιπους, Γιάννο.

Ολοκλήρωσε την αναβάθμιση του ενυδρείου σου και κατόπιν βάλε ένα πρόγραμμα απομάκρυνσης των τεχνητών βιολογικών μέσων.

Όσον αφορά την αξιοποίηση του υλικού, πιστεύω ότι κάτι θα βρεις να το κάνεις. Μπορείς να το δώσεις σε κάποιον άλλο χομπίστα ή να σκεφτείς την πρόταση του Μάριου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη μετακινήσει τον βράχο μου στην μια μεριά του ενυδρείου για να μπορέσω να αφαιρέσω την μεσογειακή άμμο.

Η ερώτηση μου είναι η καινούρια που θα βάλω πρέπει να την βάλω για λίγες μέρες στην καραντίνα που κάνω τώρα κουράρισμα?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο αυτό που ξέρω είναι ότι η φρέσκια άμμος θα σου βγάλει PO4. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να βάλεις την άμμο για κουράρισμα.

Γνώμη μου είναι να την βάλεις στο κυρίως ενυδρείο και να βάλεις σε λειτουργία extra υαλοβάμβακα και αντιφώσφορο. Καλύτερα τις πρώτες μέρες μέχρι να πέσουν τα PO4 κράτα κλειστά τα φώτα για να μην γεμίσεις ανεπιθύμητες άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο αυτό που ξέρω είναι ότι η φρέσκια άμμος θα σου βγάλει PO4. Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να βάλεις την άμμο για κουράρισμα.

Γνώμη μου είναι να την βάλεις στο κυρίως ενυδρείο και να βάλεις σε λειτουργία extra υαλοβάμβακα και αντιφώσφορο. Καλύτερα τις πρώτες μέρες μέχρι να πέσουν τα PO4 κράτα κλειστά τα φώτα για να μην γεμίσεις ανεπιθύμητες άλγες.

Για αυτό ακριβός τον λόγο πιστεύω ότι πρέπει να κουραριστεί η άμμος. :thumbup:

Γιατί να βάλω ΡΟ4 στο κυρίως ενυδρείο μου? :buttrock:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο εγώ σου πρότεινα την, κατά τη γνώμη σωστή και πρακτική λύση… η απόφαση δικιά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω, ποτέ, ακούσει - διαβάσει αναφορές για κουράρισμα άμμου.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό ακριβός τον λόγο πιστεύω ότι πρέπει να κουραριστεί η άμμος. :thumbup:

Γιατί να βάλω ΡΟ4 στο κυρίως ενυδρείο μου? :buttrock:

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Η αμμος απο την στιγμη που τοποθετειτε καπου, αρχιζει αυτοματα την ισοροπηση της σχετικα με τα στρωματα της και την αναπτυξη των οργανισμων που κουβαλαει. Οποτε εκει που θα μεπι, θα πρεπει να μεινει για να στρωσει οπως πρεπει και να εχεις και DSB στην πορεια σωστα. Αλλιως φερνεις τα πανω κατω με τις οποιες συνεπειες αυτο εχει.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος απο την στιγμη που τοποθετειτε καπου, αρχιζει αυτοματα την ισοροπηση της σχετικα με τα στρωματα της και την αναπτυξη των οργανισμων που κουβαλαει. Οποτε εκει που θα μεπι, θα πρεπει να μεινει για να στρωσει οπως πρεπει και να εχεις και DSB στην πορεια σωστα. Αλλιως φερνεις τα πανω κατω με τις οποιες συνεπειες αυτο εχει.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...