Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Πάρα πολύ καλό, έχει διάφορες ποιότητες όσον αφορά τη διάμετρο της κόκκου. Πολύ καλά είναι οι ποιότητες fiji pink και oolite.

Πείρα τηλέφωνο στο water-in και ρώτησα της τιμές.

50 ευρώ 9 κιλά ζωντανό

20 ευρώ 8 κιλά ψόφιο

Ποιο θεωρείτε καλύτερο αυτό που σας έστειλα η του water-in?

Τη ποσότητα θα χριστώ

Το τανκ μου είναι 150Χ65

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα carib sea έχει και το WI. Για τα ίδια μιλάς. Πες στο WI έχουν ένα εξελόφυλλο που δίνεις τις διαστάσεις του ενυδρείου και πόσο ύψος θέλεις να έχει η άμμος και σου βγάζει πόσα κιλά άμμο χρειάζεσαι. Κάπου το είχα βρει στο internet αλλά δε θυμάμαι που ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό, έχει διάφορες ποιότητες όσον αφορά τη διάμετρο της κόκκου. Πολύ καλά είναι οι ποιότητες fiji pink και oolite.

Ποιο από αυτά τα 3 θεωρείτε το καλύτερο?

CS0790 CaribSea Arag-Alive Sp. Grade 20 lbs * $20.99

CS0793 CaribSea Arag-Alive Bahama Oolite 20 lbs * $19.99

CS0791 CaribSea Arag-Alive Indopacific Black 20 lbs * $19.99

Link to comment
Share on other sites

[Ποιο από αυτά τα 3 θεωρείτε το καλύτερο?

CS0790 CaribSea Arag-Alive Sp. Grade 20 lbs * $20.99

CS0793 CaribSea Arag-Alive Bahama Oolite 20 lbs * $19.99

CS0791 CaribSea Arag-Alive Indopacific Black 20 lbs * $19.99

Link to comment
Share on other sites

φίλε Γιάννο

βλέπω ότι πολλοί βάζουν το Bahama Oolite .. που υπόσχεται ότι κάνει απονιτροποίηση σε 2,5 εκ ..

..

και με το Special Grade Reef Sand θα κάνεις δουλειά ..

θα σου πρότεινα να διαβάσεις σχετικά εδώ .. για να έχεις δική σου άποψη

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2496

http://www.wetwebmedia.com/deepsandbeds.htm

http://www.advancedaquarist.com/2005/6/aafeature/view

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Γιαννο το Bahama Oolite ειναι πραγματικα εκπληκτικη αμμος. Οπως και η Fiji Pink Sand. Σχεδον ιδια σε ολα. Ανεπεσθητα ποιο χοντρη. Αλλα καλο ειναι να εχουμε μια μιξη κατα την γνωμη μου. Στους 2,5 ποντους απονιτρικοποιηση δεν ειδα. Στους 5 ομως ειδα, και μαλιστα σχετικα γρηγορα. Πολυ καλη αμμος και υπεροχο χρωμα. Λευκο, που με τις καταλληλες λαμπες, δειχνει υπεροχα λευκη και δεινει αλλη αισθηση στο ενυδρειο. Η CaribSea Arag-Alive Indopacific Black δεν ειναι λευκη, αλλα ολα αυτα ειναι θεμα γουστου.

Γιαννο αποφασισε τι χρωμα θες, και αναλογως το υλικο, απο την στιγμη που το ξερουμε, θα σου πουμε την γνωμη μας και τον καλυτερο τροπο στησιματος. ;)

Σε τι σταδιο ειναι το ενυδρειο σου τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο το Bahama Oolite ειναι πραγματικα εκπληκτικη αμμος. Οπως και η Fiji Pink Sand. Σχεδον ιδια σε ολα. Ανεπεσθητα ποιο χοντρη. Αλλα καλο ειναι να εχουμε μια μιξη κατα την γνωμη μου. Στους 2,5 ποντους απονιτρικοποιηση δεν ειδα. Στους 5 ομως ειδα, και μαλιστα σχετικα γρηγορα. Πολυ καλη αμμος και υπεροχο χρωμα. Λευκο, που με τις καταλληλες λαμπες, δειχνει υπεροχα λευκη και δεινει αλλη αισθηση στο ενυδρειο. Η CaribSea Arag-Alive Indopacific Black δεν ειναι λευκη, αλλα ολα αυτα ειναι θεμα γουστου.

Γιαννο αποφασισε τι χρωμα θες, και αναλογως το υλικο, απο την στιγμη που το ξερουμε, θα σου πουμε την γνωμη μας και τον καλυτερο τροπο στησιματος. :thumbup:

Σε τι σταδιο ειναι το ενυδρειο σου τωρα?

Σίγουρα η άμμος θα είναι λευκή. Έχω να επιλέξω μεταξύ

CaribSea Arag-Alive Sp. Grade

CaribSea Arag-Alive Bahama Oolite

Ποιο από τα 2 να βάλω?

Αυτή η άμμος λιώνει και ελευθερώνει ασβέστιο?

Στο ενυδρείο μου τώρα έχω τα ακόλουθα

ΝΟ2=0 :buttrock:

ΝΟ3=10 :thumbup:

ΡΗ=8,13 :D

ΡΟ4=2 !!!!! :blush:

Έχω περιορίσει κατά πολύ τον φωτισμό και ανάβω φώτα 2 ώρες την ημέρα. Δεν έχω αφαίρεση ακόμα την μεσογειακή άμμο. Θα είναι το επόμενο βήμα. :hysterical: Το φωσφορικά εξακολουθούν να είναι στα ύψη. :hysterical:

Έχω τοποθετήσει 1 κιλό αντιφόσφορο αλλά τίποτα. :D

Έχω μέσα 5 yellow tank 8 green chromes 5 clown. Σκευτομαι να τα βγάλω όλα και να αφήσω μόνο τον βράχο χωρίς φωτισμό μπας και δω άσπρη μέρα.

Η καφέ άλγη εξακολουθα να υπάρχει… :hysterical:

Τάισμα πολύ λίγο

Καμία ηδέα ? ;):D

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω

Έκανα τεστ ΡΟ4 με sera και έχω ένδειξη 2

Έκανα τεστ ΡΟ4 με jbl και έχω ένδειξη 0.5

Τη να πιστέψω?

Με r/o η ένδειξη είναι (0) και στα 2

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω

Έκανα τεστ ΡΟ4 με sera και έχω ένδειξη 2

Έκανα τεστ ΡΟ4 με jbl και έχω ένδειξη 0.5

Τη να πιστέψω?

Με r/o η ένδειξη είναι (0) και στα 2

Γιάννος Σάββα

Σιγουρα ειναι αναμεσα σε 0.5 και 2! :D

Για αυτο λατρευω τα salifert... ;)

Σοβαρα τωρα. Σιγουρα εχεις καποια φωσφωρικα. Οποτε προσπαθησε να τα ριξεις και να ξεφωρτωθεις την αλγη σου με σκοπο να μπορεσεις να δεις το ενυδρειο σου οπως πρεπει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι αναμεσα σε 0.5 και 2! :D

Για αυτο λατρευω τα salifert... ;)

Σοβαρα τωρα. Σιγουρα εχεις καποια φωσφωρικα. Οποτε προσπαθησε να τα ριξεις και να ξεφωρτωθεις την αλγη σου με σκοπο να μπορεσεις να δεις το ενυδρειο σου οπως πρεπει. :thumbup:

Πόση πρέπει να είναι η ροΐ του νερού μέσα στο refugium?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα για ένα culcium reactor.

Τη μου προτείνετε και ποιο υλικό να βάλω μέσα?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

από τον δικό μου είμαι ευχαριστημένος …

.. είναι αποδοτικός χωρίς να πιάνει πολύ τόπο και δεν κάνει θόρυβο ..

KNOP S IV με υλικό της ίδιας εταιρίας koralith medium.. συμπληρώνεις και λίγο υλικό για μαγνήσιο της GRO TECH και είσαι έτοιμος ..

αυτή είναι η δική μου πρόταση .. που έχω εφαρμόσει στο δικό μου ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Μετά που τα φωσφορικά έπεσαν από το 2 στο 0,25 η διάφορα είναι εμφανές

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να σας πω

Έκανα τεστ ΡΟ4 με sera και έχω ένδειξη 2

Έκανα τεστ ΡΟ4 με jbl και έχω ένδειξη 0.5

Τη να πιστέψω?

Με r/o η ένδειξη είναι (0) και στα 2

Γιάννος Σάββα

Έλα φίλε. Το ίδιο αντιμετώπισα και εγώ. Έχω αφρικάνες που θέλουν ψηλό ΡΗ. Αγόρασα SERA STICK TEST έδειχνε 7.0 πάτωσα το ενυδρείο ασβεστολιθικά πετρώματα, μετράω πάλι 7.0. Πήγα να τρελλαθώ τί άλλο να κάνω? Αφού ρώτησα πήρα άλλο ένα test άλλης εταιρείας (δεν θημάμαι τώρα) μετράω και έδειχνε 9.0. Ειλικρτινά ήταν να πελλάνω!!! Αφαίρεσα πολλές πέτρες, έκανα αλλαγή νερού και μετά από δύο μέρες ξανά ανάλυση. Ξαλάφρωσα διότι έδειχνε 8.2 Ακριβώς ότι χρειαζόμουν. Με τα τεστ της αγοράς πρέπει να είμαστε ΠΑΝΤΑ επιφυλακτικοί.

Link to comment
Share on other sites

Μετά που τα φωσφορικά έπεσαν από το 2 στο 0,25 η διάφορα είναι εμφανές

Γιάννος Σάββα

Τέλειο το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Μετά που τα φωσφορικά έπεσαν από το 2 στο 0,25 η διάφορα είναι εμφανές

Γιάννος Σάββα

Τέλειο το ενυδρείο σου!

Κάποτε θα αλμυρωθώ και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τέλειο το ενυδρείο σου!

Κάποτε θα αλμυρωθώ και εγώ.

Πολλά παθήματα μας έγιναν μαθήματα. :band:

Όταν αποφασίσεις το θαλασσινό εδώ είμαι. :thumbup::)

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Έλα φίλε. Το ίδιο αντιμετώπισα και εγώ. Έχω αφρικάνες που θέλουν ψηλό ΡΗ. Αγόρασα SERA STICK TEST έδειχνε 7.0 πάτωσα το ενυδρείο ασβεστολιθικά πετρώματα, μετράω πάλι 7.0. Πήγα να τρελλαθώ τί άλλο να κάνω? Αφού ρώτησα πήρα άλλο ένα test άλλης εταιρείας (δεν θημάμαι τώρα) μετράω και έδειχνε 9.0. Ειλικρτινά ήταν να πελλάνω!!! Αφαίρεσα πολλές πέτρες, έκανα αλλαγή νερού και μετά από δύο μέρες ξανά ανάλυση. Ξαλάφρωσα διότι έδειχνε 8.2 Ακριβώς ότι χρειαζόμουν. Με τα τεστ της αγοράς πρέπει να είμαστε ΠΑΝΤΑ επιφυλακτικοί.

Θα πρότεινα την αγορά ηλεκτρονικού ph-meter

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Πολλά παθήματα μας έγιναν μαθήματα. :hysterical:

Όταν αποφασίσεις το θαλασσινό εδώ είμαι. :):band:

Γιάννος Σάββα

Λέγεται όμως ότι είδαι δύσκολα τα πράγματα (για το θαλασσινό) Όταν το τολμίσω όμως ΣΙΓΟΥΡΑ θα σε χρειαστώ!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται όμως ότι είδαι δύσκολα τα πράγματα (για το θαλασσινό) Όταν το τολμίσω όμως ΣΙΓΟΥΡΑ θα σε χρειαστώ!!! :thumbup:

Τίποτα δεν είναι δύσκολο.

Χεριάζετε 4 συστατικά.

1. διάβασμα :band:

2. υπομονή :)

3. χρόνο :hysterical:

4. και χρήμα. :thumbup:

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο απαιτηση του δημιουργου του, του θεμα μεταφερθηκε στο Reef ωστε να ταιριαζει με το ειδος του ενυδρειου :thumbup:

Καλη Συνεχεια Γιαννο :)

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο τα πας περιφημα!! Εχεις δρομο ακομα αλλα βημα βημα θα φτασεις στο σκοπο σου και θα ειναι σιγουρη η θετικη καταληξη! Θα προτεινω μερικα βηματα ακομα, καποια τα εχουμε ξαναπει. Που βλεπω οτι χρειαζεσε.

1. Ριχνεις τα φωσφωρικα σου στο 0. Δεν ειναι τοσο ευκολο γιατι ο βραχος, αμμος και η αλγη εχουν να "ξερασουν" ακομα. Αλλα το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.

2. Αυξανεις την κυκλοφορια σου. Οχι σε λιτρα ανα ωρα, αλλα με γνωμονα να εχεις ροη και σε καποια "τυφλα" σημεια.

Εχεις κανει καποια βηματα σε σχεση με την αμμο και το refugium? Σε σχεση με την ροη του refugium, το συγκεκριμενο site αναφερει τα παντα για τα ref και τα miracle-mineral mud.

http://www.ecosystemaquarium.com/

Οπως θα δεις, 3 πραγματα που θα πρεπει περα απο το σχεδιασμο να προσεξεις ειναι οτι προτεινει 24ωρο φωτισμο, μεγαλη ροη αλλα απαλη και αναλογιες χοντρικα για ref ανα τα λιτρα σου. Καλο διαβασμα και υπομονη! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...