Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Τα συγχαρητήριά μου Γιάννο!!!

Πολύ καλό το αποτέλεσμα!!!

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιαννο τα πας περιφημα!! Εχεις δρομο ακομα αλλα βημα βημα θα φτασεις στο σκοπο σου και θα ειναι σιγουρη η θετικη καταληξη! Θα προτεινω μερικα βηματα ακομα, καποια τα εχουμε ξαναπει. Που βλεπω οτι χρειαζεσε.

1. Ριχνεις τα φωσφωρικα σου στο 0. Δεν ειναι τοσο ευκολο γιατι ο βραχος, αμμος και η αλγη εχουν να "ξερασουν" ακομα. Αλλα το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει.

2. Αυξανεις την κυκλοφορια σου. Οχι σε λιτρα ανα ωρα, αλλα με γνωμονα να εχεις ροη και σε καποια "τυφλα" σημεια.

Εχεις κανει καποια βηματα σε σχεση με την αμμο και το refugium? Σε σχεση με την ροη του refugium, το συγκεκριμενο site αναφερει τα παντα για τα ref και τα miracle-mineral mud.

http://www.ecosystemaquarium.com/

Οπως θα δεις, 3 πραγματα που θα πρεπει περα απο το σχεδιασμο να προσεξεις ειναι οτι προτεινει 24ωρο φωτισμο, μεγαλη ροη αλλα απαλη και αναλογιες χοντρικα για ref ανα τα λιτρα σου. Καλο διαβασμα και υπομονη! :thumbup:

Ευχαριστώ Μάριε.

Μπορώ να το φτιάξω D.I.Y

Εάν μου το προτείνεις αρχίζω από τώρα !!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μάριε.

Μπορώ να το φτιάξω D.I.Y

Εάν μου το προτείνεις αρχίζω από τώρα !!!!!!!

Γιάννος Σάββα

Γιαννο εαν εχεις αποφασισει να παιξεις με miracle-mineral mud, τοτε μπορεις να κανεις θαυματα. Αλλα θα μπορεσεις να βαλεις την σωστη αλγη στο refugiums σου? H Chaetomorpha δεν δουλευει οπως η κλασικη caulerpa. Θελεις μακροαλγες με ριζες, δηλαδη κλασικη caulerpa. Προσεξε τα ποια ειδη μπορεις να βρεις. Αλλα εαν σεταρεις σωστα το ολο συστημα σου, θα κανεις θαυματα.!!

Εαν εχεις αποφασισει να το κανεις και εχεις πηγη για την σωστη αλγη, τοτε καντο! Και εαν το συντηρησεις οπως πρεπει, θα γλυτωσεις στην πορεια παρα πολλα, ειτε χρηματα απο τα λιγοτερα PO4 remover που θα περνεις(εαν το κανεις οπως πρεπει και στρωσει ποιο πιθανα να ξεχασεις αυτα τα υλικα), ειτε απο την γενικοτερη καλυτερη υγεια των ψαριων και των κοραλλιων λογο πολυ καλυτερων τιμων του νερου σου.

JUST DO IT!!! :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γιαννο εαν εχεις αποφασισει να παιξεις με miracle-mineral mud, τοτε μπορεις να κανεις θαυματα. Αλλα θα μπορεσεις να βαλεις την σωστη αλγη στο refugiums σου? H Chaetomorpha δεν δουλευει οπως η κλασικη caulerpa. Θελεις μακροαλγες με ριζες, δηλαδη κλασικη caulerpa. Προσεξε τα ποια ειδη μπορεις να βρεις. Αλλα εαν σεταρεις σωστα το ολο συστημα σου, θα κανεις θαυματα.!!

Εαν εχεις αποφασισει να το κανεις και εχεις πηγη για την σωστη αλγη, τοτε καντο! Και εαν το συντηρησεις οπως πρεπει, θα γλυτωσεις στην πορεια παρα πολλα, ειτε χρηματα απο τα λιγοτερα PO4 remover που θα περνεις(εαν το κανεις οπως πρεπει και στρωσει ποιο πιθανα να ξεχασεις αυτα τα υλικα), ειτε απο την γενικοτερη καλυτερη υγεια των ψαριων και των κοραλλιων λογο πολυ καλυτερων τιμων του νερου σου.

JUST DO IT!!! :lmao::rasp:

Καλημέρα Μάριε.

Για αυτή την άλγη μιλάς?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μάριε.

Για αυτή την άλγη μιλάς?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Η αυτές?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα αυτό

Κάνει?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο η αλγη που βρηκες ειναι σαρκοειδη πρασινη αλγη και εχει ριζες. Μου φαινετε μια χαρα για να ξεκινησεις το refugium σου με αυτη. Βλεπεις πως παει, και αμα δεν εισαι ευχαριστημενος θα εχεις βρει κατι αλλο. Εαν σου κανει, που το βρισκω ποιο πιθανο θα ειναι ολα μια χαρα.

Ξεκινα το. Με τα υπολοιπα σε τι σταδιο εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο η αλγη που βρηκες ειναι σαρκοειδη πρασινη αλγη και εχει ριζες. Μου φαινετε μια χαρα για να ξεκινησεις το refugium σου με αυτη. Βλεπεις πως παει, και αμα δεν εισαι ευχαριστημενος θα εχεις βρει κατι αλλο. Εαν σου κανει, που το βρισκω ποιο πιθανο θα ειναι ολα μια χαρα.

Ξεκινα το. Με τα υπολοιπα σε τι σταδιο εισαι?

Έχω τοποθετήσει την άλγη. :thaman:

Πόσες ώρες πρέπει να έχω το φως αναμμένο?

Οι τελευταίες μου μετρήσεις είναι.

ΝΟ2=0 :thaman:

ΝΟ3=15 :wootwoot:

ΡΟ4=0.25 ;)

Δεν ανάβω τα φώτα. Τα ανάβω 1-2 ώρες την ημέρα και μόνο τις 2 ακτινικές και 2 άσπρες.

Τη χεριάζετε να κάνω τώρα?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για τη φωτοπερίοδο του ref άλγης.

Μπορείς να το έχεις φωτισμένο για 12 ώρες, όπως και το κυρίως ενυδρείο.

Υπάρχουν όμως και άλλες δύο τεχνικές.

Η πρώτη είναι να ανάβουν συνέχεια τα φώτα 24 ώρες το 24ωρο και η δεύτερη να έχεις ανάστροφη φωτοπερίοδο σε σχέση με την αντίστοιχη, του κυρίως ενυδρείου. Δηλαδή, όταν τα φώτα του κυρίως ενυδρείου σβήνουν, ανάβουν τα φώτα του ref κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη είναι να ανάβουν συνέχεια τα φώτα 24 ώρες το 24ωρο και η δεύτερη να έχεις ανάστροφη φωτοπερίοδο σε σχέση με την αντίστοιχη, του κυρίως ενυδρείου. Δηλαδή, όταν τα φώτα του κυρίως ενυδρείου σβήνουν, ανάβουν τα φώτα του ref κοκ.

Aυτες ειναι οι καλυτερες λυσεις.Απο εκει και περα, εχει να κανει ποιο πολυ με τις ακριβης αναγκες σου. Ξεκινα με το 12ωρο αναποδα απο τον κυριος στο ενυδρειο σου και στην πορεια βλεπεις. :thaman:

Αντε καλη αρχη!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στις χρήσιμες άλγες … θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη είναι αργής ανάπτυξης .. αν συνδυασμός και με γνωστό είδος αλγης ίσος να είναι καλύτερα ..

δεν θέλω να σε μπερδέψω Γιάννο απλά βρίσκω χρήσιμη την κουβέντα για όλους ..

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στις χρήσιμες άλγες … θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη είναι αργής ανάπτυξης .. αν συνδυασμός και με γνωστό είδος αλγης ίσος να είναι καλύτερα ..

δεν θέλω να σε μπερδέψω Γιάννο απλά βρίσκω χρήσιμη την κουβέντα για όλους ..

Δώσε Chaetomorpha ....... στο λαό.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε Chaetomorpha ....... στο λαό.

Νίκο η άλγη πού έχω δεν είναι Chaetomorpha.

Η Chaetomorpha θεωρείτε καλύτερη από αυτή που έχω?

Μετά από 2 ήμερες που έβαλα την άλγη μέτρησα το ΝΟ3 και από το 15 πήγα στο 50.

Δεν ξέρω τη συνέβη. Ίσως είναι η άμμος που έχω Βάλη.

Την είχα έξω στο μπαλκόνι αρκετό καιρό.

Την έπλυνα καλά και την έβαλα.

Τι νομίζετε εσείς?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η άλγη πού έχω δεν είναι Chaetomorpha.

Η Chaetomorpha θεωρείτε καλύτερη από αυτή που έχω?

Μετά από 2 ήμερες που έβαλα την άλγη μέτρησα το ΝΟ3 και από το 15 πήγα στο 50.

Δεν ξέρω τη συνέβη. Ίσως είναι η άμμος που έχω Βάλη.

Την είχα έξω στο μπαλκόνι αρκετό καιρό.

Την έπλυνα καλά και την έβαλα.

Τι νομίζετε εσείς?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Tι αμμο εβαλες για υποστρωμα Γιαννο? Εχεις βαλει Mineral ή Miracle Mud? Η αλγη με ριζες δεν πιανει πανω στον αραγωνιτη, παρα μονο στον βραχο ή στην ειδικη "λασπη" που πουλανε για αυτο ακριβως το σκοπο.

Εαν η αμμος ηταν βρωμικη τοτε η ανοδος των νιτρικων σου ειναι απολυτως λογικη... Ειδες ποσο ευκολο με μια λαθος κινηση μπορει να ανεβουν καποιες τιμες? Αλλα και παλι θεωρω λιγο...πολυ τοση ανοδο. Τοσο βρωμικη ηταν η αμμος?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η άλγη πού έχω δεν είναι Chaetomorpha.

Η Chaetomorpha θεωρείτε καλύτερη από αυτή που έχω?

Μετά από 2 ήμερες που έβαλα την άλγη μέτρησα το ΝΟ3 και από το 15 πήγα στο 50.

Δεν ξέρω τη συνέβη. Ίσως είναι η άμμος που έχω Βάλη.

Την είχα έξω στο μπαλκόνι αρκετό καιρό.

Την έπλυνα καλά και την έβαλα.

Τι νομίζετε εσείς?

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Η Chaetomorpha έχει δύο πολύ καλά πλεονεκτήματα.

Πρώτον ότι αναπτύσσεται με ραγδαίους ρυθμούς, που δεν προλαβαίνεις να κουρεύεις και δεύτερον μπορεί να δέχεται φωτισμό στην άνω φωτιζόμενη περιοχή της και να φωτοσυνθέτει πλήρως, στην κάτω εντελώς σκοτεινή περιοχή.

Όσον αφορά την άνοδο των νιτρικών, πιστεύω ότι οφείλεται στην άμμο. Όσο και να την ξέπλυνες, δεν είναι δυνατόν να καθαρίσουν τα οργανικά υπολείμματα, που τυχόν είχε.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στις χρήσιμες άλγες … θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη είναι αργής ανάπτυξης .. αν συνδυασμός και με γνωστό είδος αλγης ίσος να είναι καλύτερα ..

δεν θέλω να σε μπερδέψω Γιάννο απλά βρίσκω χρήσιμη την κουβέντα για όλους ..

Ο φίλος που μου έδωσε την άλγη μου είπε ότι δεν προλαμβάνει να κλαδεύει.

Έβαλε μόνο 2 ρίζες και σε διάστημα 1 μήνα γέμισε ολόκληρο το ρεφιουζιμ (80 λίτρα).

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Η Chaetomorpha έχει δύο πολύ καλά πλεονεκτήματα.

Πρώτον ότι αναπτύσσεται με ραγδαίους ρυθμούς, που δεν προλαβαίνεις να κουρεύεις και δεύτερον μπορεί να δέχεται φωτισμό στην άνω φωτιζόμενη περιοχή της και να φωτοσυνθέτει πλήρως, στην κάτω εντελώς σκοτεινή περιοχή.

Όσον αφορά την άνοδο των νιτρικών, πιστεύω ότι οφείλεται στην άμμο. Όσο και να την ξέπλυνες, δεν είναι δυνατόν να καθαρίσουν τα οργανικά υπολείμματα, που τυχόν είχε.

Μέτρησα ξανά ψες τα νιτρικά και τώρα είναι πάλη στο 15.

Ο Μάριος λέει ότι μπορεί να μην πήγε κάτι καλά με την μέτρηση αλλά την είχα κάνει 2 φορές. Το καλό τώρα είναι ότι είμαι στο 15 και περιμένω να τα εξαφανίσω εντελώς.

Για την φοτοπεριοδω έχω ρυθμίσει το κομπιουτεράκι μου να ανάβει το φώς της άλγης την ώρα που θα σβήνουν τα φώτα του ενυδρείου.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα ξανά ψες τα νιτρικά και τώρα είναι πάλη στο 15.

Ο Μάριος λέει ότι μπορεί να μην πήγε κάτι καλά με την μέτρηση αλλά την είχα κάνει 2 φορές. Το καλό τώρα είναι ότι είμαι στο 15 και περιμένω να τα εξαφανίσω εντελώς.

Για την φοτοπεριοδω έχω ρυθμίσει το κομπιουτεράκι μου να ανάβει το φώς της άλγης την ώρα που θα σβήνουν τα φώτα του ενυδρείου.

Γιάννος Σάββα

:thaman:

Καλή επιλογή φωτοπεριόδου, αν δεν σε ενοχλεί, το φως, το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα αυτό

Κάνει?

Γιάννος Σάββα

Μερικές πληροφορίες για την άλγη.

Πρόκειται για Μεσογειακή άλγη, η οποία συναντάται σε βάθη από 1-20m.

Οναμάζεται Caulerpa prolifera, χρειάζεται ισχυρό και σταθερό φωτισμό και οι ιδανικές θερμοκρασίες ανάπτυξής της είναι από 26-28 βαθμοί C.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πληροφορίες για την άλγη.

Πρόκειται για Μεσογειακή άλγη, η οποία συναντάται σε βάθη από 1-20m.

Οναμάζεται Caulerpa prolifera, χρειάζεται ισχυρό και σταθερό φωτισμό και οι ιδανικές θερμοκρασίες ανάπτυξής της είναι από 26-28 βαθμοί C.

Νίκο το έπιπλο μου κλείνει τελείως και δεν έχω πρόβλημα με τον φωτισμό.

Για την άλγη. Χτες είπα να ρισκάρω.

Πήγα και μάζεψα άλγη έξω από κάποιο ιχθυοτροφείο από εκεί ακριβός που έχει πολλά μα πάρα πολλά νιτρικά.

Θα συνεχίσω να μετρό νιτρικά και θα σας κρατώ ενήμερους.

Λέτε να γίνει κανένα (ΜΠΑΜ)

Ειδού το αποτέλεσμα.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το έπιπλο μου κλείνει τελείως και δεν έχω πρόβλημα με τον φωτισμό.

Για την άλγη. Χτες είπα να ρισκάρω.

Πήγα και μάζεψα άλγη έξω από κάποιο ιχθυοτροφείο από εκεί ακριβός που έχει πολλά μα πάρα πολλά νιτρικά.

Θα συνεχίσω να μετρό νιτρικά και θα σας κρατώ ενήμερους.

Λέτε να γίνει κανένα (ΜΠΑΜ)

Ειδού το αποτέλεσμα.

Γιάννος Σάββα

Bρε βιαστηκε ανθρωπε... :thaman: .... Γιατι δεν αφησες να δεις τι θα κανει η πρωτη αλγη? Ετσι για να ξερεις τι ακριβως κανει και πως αποδιδει. Τωρα δεν θα το μαθεις ποτε, διοτι θα εχεις ενα mix. Για εσενα πανω απο ολα!

Η αλγη εχει βγαλει ριζες μεσα στην αμμο η απλα απο πανω πιανει κατι ψηλα?

Link to comment
Share on other sites

Bρε βιαστηκε ανθρωπε... :thaman: .... Γιατι δεν αφησες να δεις τι θα κανει η πρωτη αλγη? Ετσι για να ξερεις τι ακριβως κανει και πως αποδιδει. Τωρα δεν θα το μαθεις ποτε, διοτι θα εχεις ενα mix. Για εσενα πανω απο ολα!

Η αλγη εχει βγαλει ριζες μεσα στην αμμο η απλα απο πανω πιανει κατι ψηλα?

Οι ρίζες δεν είναι μεγάλες.

Έτσι ήταν όταν βγήκαν από το φίλτρο του φίλου που μου την έχει δόση.

Από την στιγμή που ξέρουμε ότι το φίλτρο του φίλου δουλεύει τότε οι ρίζες θα μένουν ως έχουν . Σωστό?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Οι ρίζες δεν είναι μεγάλες.

Έτσι ήταν όταν βγήκαν από το φίλτρο του φίλου που μου την έχει δόση.

Από την στιγμή που ξέρουμε ότι το φίλτρο του φίλου δουλεύει τότε οι ρίζες θα μένουν ως έχουν . Σωστό?

Γιάννος Σάββα

Φαντασου λοιπον εσυ και ο φιλος σου να βαλετε καποιο σωστο υποστρωμα για την caulerpa τι εχει να γινει απο αναπτυξη..... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Φαντασου λοιπον εσυ και ο φιλος σου να βαλετε καποιο σωστο υποστρωμα για την caulerpa τι εχει να γινει απο αναπτυξη..... :thaman:

Μάριε ο φίλος μου έχει μαγική λάσπη.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...