Jump to content

Νέο θαλασσινό ενυδρείο


yiannossavva

Recommended Posts

Μάριε ο φίλος μου έχει μαγική λάσπη.

Γιάννος Σάββα

Mην περιμενεις τοτε να εχεις τα ιδια αποτελεσματα με το φιλο σου τοτε. Χρειαζεσε και εσυ για να εχεις αυτο που πρεπει. Για ν απαρεις αυτο που πρεπει να παρεις απο την αλγη σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 416
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mην περιμενεις τοτε να εχεις τα ιδια αποτελεσματα με το φιλο σου τοτε. Χρειαζεσε και εσυ για να εχεις αυτο που πρεπει. Για ν απαρεις αυτο που πρεπει να παρεις απο την αλγη σου.

Σίγουρα θα βάλω και εγώ.

Εδώ στην Κύπρο δεν υπάρχει μαγική λάσπη να αγοράσω.

Με την πρώτη ευκαιρία θα φέρω από Αθήνα .

Το ΝΟ3 του φίλου μου είναι 0.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι πρόσεξα, έβαλες και ένα άλλο είδος άλγης την Caulerpa racemosa.

Κατά τη γνώμη μου δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Θα έλεγα όμως να μην κάνεις κάτι άλλο στο ref σου, προς το παρόν. Η άποψή μου είναι πως δεν χρειάζεται αλλαγή υποστρώματος, αφού αυτά τα είδη άλγης αναπτύσσονται εξίσου καλά και σε βράχια, άρα και σε υπόστρωμα αραγωνίτη.

Θα σου συνιστούσα, από εδώ και πέρα να παρατηρείς προσεκτικά την εξέλιξη του συστήματός σου και την ανάπτυξη ή υποστροφή της άλγης, ώστε να βγάλεις κάποια συμπεράσματα, σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα.

Κατόπιν μπορείς άνετα να κάνεις κάποια μετατροπή.

Θα ήθελα τέλος να επισημάνω, ότι τα είδη της Caulerpa, απαιτούν υψηλό φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα όμως να μην κάνεις κάτι άλλο στο ref σου, προς το παρόν. Η άποψή μου είναι πως δεν χρειάζεται αλλαγή υποστρώματος, αφού αυτά τα είδη άλγης αναπτύσσονται εξίσου καλά και σε βράχια, άρα και σε υπόστρωμα αραγωνίτη.

Δυστηχως το εχω δοκιμασει Νικο και δεν γινεται ετσι. Το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα και δεν ισχυει το ιδιο πραγμα. Ουσιαστικα δεν πιανει σχεδον καθολου στην αμμο.. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το εχω δοκιμασει Νικο και δεν γινεται ετσι. Το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα και δεν ισχυει το ιδιο πραγμα. Ουσιαστικα δεν πιανει σχεδον καθολου στην αμμο.. :thaman:

Το νέο είδος της αλγης που έχω βάλει είναι ριζωμένη πάνω σε βράχο.

Την έχω βάλει μαζί με τον βράχο.

Νίκο ο φωτισμός είναι 2 Χ 18 αλλά δεν είναι 6,500Κ.

Θα δω τη μπορώ να κάνω με αυτό.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Νίκο ο φωτισμός είναι 2 Χ 18 αλλά δεν είναι 6,500Κ.

Θα δω τη μπορώ να κάνω με αυτό.

Θα έλεγα να τον αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσέξει ότι η στάθμη του νερού μέσα στην υπερχείλιση (ντουρσο) αυξομειώνετε με αποτέλεσμα να μην έχω σταθερή ροΐ νερού από το skimmer.

Τη μπορεί να συμβαίνει?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσέξει ότι η στάθμη του νερού μέσα στην υπερχείλιση (ντουρσο) αυξομειώνετε με αποτέλεσμα να μην έχω σταθερή ροΐ νερού από το skimmer.

Τη μπορεί να συμβαίνει?

Γιάννος Σάββα

WAVEBOX?? :thaman:

Link to comment
Share on other sites

WAVEBOX?? :thaman:

Αρχικά το μυαλό μου πήγε εκεί.

Δεν είναι ώμος αυτός ο λόγος.

Το απενεργοποίησα και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Καμία άλλη γνώμη?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ την … ιδέα μου :wootwoot:

υποψιάζομαι ότι η επιστροφή σου είναι πιο δυνατή από όσο νερό μπορεί να περάσει ανά μονάδα χρόνου στο σωλήνα durso …

παίξε λίγο με τη ροή επιστροφής να δούμε πόσο μεγάλη :thaman: .. ιδέα είπα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Μικρή τρύπα διαφυγής, στον πάτο της υπερχείλισης.

Ανεβαίνει η στάθμη, αυξάνει η πίεση, αδειάζει και πάλι από την αρχή.

Λύση, μειώνεις την επαναφορά, από το sump, όπως λέει ο Τάσος ή καταργείς το durso και πειραματίζεσαι με τη στάθμη του νερού στην κολώνα της υπερχείλισης.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ισως ειναι η εκτονωση του αερα στην κορυφη του durso. Εχεις πειραματιστει με αυτη τη παραμετρο?

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ισως ειναι η εκτονωση του αερα στην κορυφη του durso. Εχεις πειραματιστει με αυτη τη παραμετρο?

Δεν είναι ανοικτό από πάνω το durso?

Link to comment
Share on other sites

Το durso δεν είναι ανοιχτό από πάνω.

Πάνω υπαρχή μια τρύπα η οποία ρυθμίζετε για το πόσο αέρα θα τραβά.

Σίγουρα αν μειώσω την επιστροφή το πρόβλημα θα λυθεί

Αυτό που με προβληματίζει είναι αν είχα το πρόβλημα από την αρχή και δεν το πρόσεξα (που δεν νομίζω) η εάν δημιουργειθεικε τώρα.

Πριν εντοπίσω το πρόβλημα έπαιζα μα τις ρυθμίσεις του σκιμερ.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το durso δεν είναι ανοιχτό από πάνω.

Πάνω υπαρχή μια τρύπα η οποία ρυθμίζετε για το πόσο αέρα θα τραβά.

Αυτη η τρυπα ειναι το προβλημα σου 99%. Προσπαθησε να την ρυθμησεις καλυτερα. Ισως να μπεικε καποιο σκουπιδι, να εχει πιασει αλατα η οτιδηποτε και να μην κανει καλη δουλεια. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η τρυπα ειναι το προβλημα σου 99%. Προσπαθησε να την ρυθμησεις καλυτερα. Ισως να μπεικε καποιο σκουπιδι, να εχει πιασει αλατα η οτιδηποτε και να μην κανει καλη δουλεια. :thaman:

Σωστό.

Πιθανά όμως να είναι μικρή για να τραβήξει το αέρα, που απαιτείται. Στην περίπτωση αυτή, η λύση είναι η διεύρυνσή της.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι δύσκολο.

Χεριάζετε 4 συστατικά.

1. διάβασμα :thaman:

2. υπομονή :thaman:

3. χρόνο :wootwoot:

4. και χρήμα. ;)

Γιάννος Σάββα

Καλησπέρα φίλε μου πρέπει να σου πω ότι έχω μήνη άφωνος με αυτό που έχεις κάνη σου το λέω στα ίσια ότι ήδη σε αντιγράφω και ετοιμάζομαι για το πρώτο μου reef το καλό είναι ότι είναι όλα πολύ αναλυτικά και δεν θα δυσκολευτώ και πολύ επίσης ευχαριστώ και όλα τα παιδιά για της σηνβουλες τους. Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου πρέπει να σου πω ότι έχω μήνη άφωνος με αυτό που έχεις κάνη σου το λέω στα ίσια ότι ήδη σε αντιγράφω και ετοιμάζομαι για το πρώτο μου reef το καλό είναι ότι είναι όλα πολύ αναλυτικά και δεν θα δυσκολευτώ και πολύ επίσης ευχαριστώ και όλα τα παιδιά για της σηνβουλες τους. Φιλικά Γιώργος

Επίσης αν σου είναι εύκολο πες μας και πόσο περίπου σου κόστισε έτσι για να παίρνουμε θάρρος. Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν σου είναι εύκολο πες μας και πόσο περίπου σου κόστισε έτσι για να παίρνουμε θάρρος. Γιώργος

Καλημέρα.

Όλο το σύστημα μου στοίχισε 3,500 ευρώ περίπου.

Λαβε υπόψη ότι το μόνο που πήρα έτοιμο είναι το chiller και το skimmer.

Για ότι νομίζεις θα είμαι χρήσιμος

Εδώ είμαι.

Καλή συνέχεια.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά και ευχαριστώ να είσαι σίγουρος ότι θα χρειασθώ θα σου βάζω φωνή

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανησυχήσω αυτή την πρασινάδα? :bowdown:

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανησυχήσω αυτή την πρασινάδα? :bowdown:

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

To σημειο αυτο που ειναι ο βραχος πως παει απο ροη νερου, οπως επισης τα φωσφωρικα σου που ειναι τωρα??

Link to comment
Share on other sites

To σημειο αυτο που ειναι ο βραχος πως παει απο ροη νερου, οπως επισης τα φωσφωρικα σου που ειναι τωρα??

Μάριε αν προσέξεις ο βράχος αυτός βρίσκετε στο σημείο επιστροφής και είναι στο πιο ψηλό σημείο του ενυδρείου.

Από φωσφορικά είμαι κάτω από 0,1 μπορεί και 0.

Ευχαριστώ.

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου.

Σκέπτομαι να κάνω μεγάλες αλλαγές και θα ήθελα την γνώμη σας.

Έχω ανακατασκευάσει το παλιό μου ενυδρείο για να μετακινήσω τα ψάρια η τον βράχο μου σε αυτό.

Φτου και πάλη από την αρχή.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής.

Να μετακινήσω τα ψάρια στο ανακατασκευασμένο τανκ μαζί με έτοιμο βιολογικό υλικό Syporax η να κουράρω τον βράχο μου σε αυτό?.

Θα είναι και λίγο πρόβλημα τη θα κάνω με το ψυκτικό γιατί έχω μόνο 1.

Τώρα θα μου πείτε ότι μπλέκομαι σε περιπέτειες αλλά αφού θέλω να αλλάξω και την άμμο είναι ευκαιρία για κάτι καλύτερο.

Τώρα το τανκ μου πάει καλά.

Έχω νιτρικά 15 και έχασα τα φωσφορικά.

Αποφάσισα να φτιάξω και ένα D.I.Y Calcium reactor.

Αν έχετε να μου στείλετε κάποια λινκς

Ευχαριστώ πολύ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός της μετακίνησης των ψαριών και του βράχου στο παλιό ενυδρείο, ποιός είναι???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...