Jump to content

Ξεκιναω ενα μικρο Reef !!!


Recommended Posts

Βάζεις το απιονισμένο πάνω και πρέπει να δείχνει 1000 :)

Χμ, καλό τιπ για επαλήθευση.

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερα ειπα να μετρησω το ρεφλακτομετρο με το νερο της Α/Ο με αποτελεσμα να δω οτι ειναι 3-4 μοναδες κατω απο το 1000... μετα μετρησα με φυσιολογικό ορο που μου εδειξε ακριβως 1000... και το ερωτημα ειναι ποιο απο τα 2 πρεπει να ειναι η τιμη βασης ??? ποιο απο τα 2 εχει αλατι ? ο συσκευασμενος φυσιολογικος ορος για μωρα του φαρμακιου ή το νερο της Α/Ο μου εχει αρνητικη μετρηση αλατιου??

υποθετω οτι αρνητικη μετρηση δεν ειναι δυνατον να παρεις οποτε τοσο καιρο μετραγα λαθος.... διοτι ειχα ως φαση τον φυσιολογικο ορο...

παρακαλω επιβεβαιωστε αμεσα και πειτε μου τι να κανω (υποθετω αμεσα αλλαγη νερου ωστε να γινει η διορθωση) ή μηπως 3-4 μοναδες ειναι πολυ για να γινει διορθωση με την μια?

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!

Αν θυμάμαι καλά ο φυσιολογικός όρος έχει διαλυμένα κάποια άλατα και ΝaCl (0,9%) για αντισηπτικούς-αντιμικροβιακούς λόγους.

Η όσμωση ειδικά με ρητίνη αφαιρεί το 99% των ιόντων και σωματιδίων.

Εγώ το καλιμπράρω με όσμωση, προσοχή όμως παίζει ρόλο και η θερμοκρασία οπότε άστο 2-3 λεπτά να ηρεμήσει πριν το καλιμπράρεις.

(Τόσο καιρό έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι φταίει με το ενυδρείο σου, και μάλλον βρήκαμε την λύση:) )

Link to comment
Share on other sites

Ο φυσιολογικος ορος λογικα αποτελειται απο χλωριουχο νατριο, δλδ αλατακι....οποτε η μετρηση που σου εδωσε ηταν λαθος...Σωστη ενδειξη θα σου δωσει το νερο της οσμωσης η απιονισμενο νερο (για σιδερωμα).

Link to comment
Share on other sites

Στο καλιμπράρισμα με φυσιολογικό ορό πρέπει να παίρνεις 1009 αφού το αφήσεις 1-2 λεπτάκια.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απολυτο δικιο... ο φυσιολογικος ορος εχει 0,9% αλατι !!! την τυχη μου μεσα... τοσο καιρο.... ψαχναμε τι φταιει και ειχα 1035 αντι για 1026!!! ηδη εβαλα να φτιαχνει νερο η Α/Ο μου που λειτουργει με DI . και θα κανω μια μερικη αλλαγη χωρις αλατι να το κατεβασω στο 1026!!! κοστισε λιγο παραπανω... αλλα βρηκαμε τι εφταιγε τοσο καιρο....

ευχαριστω παιδια.... και καλη μερα σε ολους....

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα φίλε μου, για αυτό είμαστε εδώ :D

Στην χειρότερη μου χρωστάς καφέ μπροστά από το ενυδρείο σου :P

Link to comment
Share on other sites

Ευκολα.. αλλωστε το εχω γραψει 2-3 φορες .... οτι κερναω καφε.... οποτε θες φιλε μου ...

Link to comment
Share on other sites

Δυο μερες μετα και το ενυδρειο δειχνει αλλο πραγμα.... τα χρωματα ειναι πιο εντονα και τα ζοανθους και παραζονανθους εχουν ανοιξει ολα!!! Απο την μια χαιρομαι απο την αλλη λυπαμαι που δεν βρεθηκε η αιτια πριν χαθουν τοσα ομορφα ζωντανα ... διοτι χαθηκαν...

2 x Euphyllia paradivisa

Caulastrea furcata

Trachyphyllia geoffroyi

Sarcophyton leather coral

μακαρι με τον καιρο να καταφερω να τα ξανααποκτησω,,,,

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα έχει αυτά το χόμπι μας.

Να ειναι τα τελευταία αυτά που έχασες κι ολα να πάνε καλύτερα από εδώ και στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

Αφού λύθηκε το πρόβλημα, τώρα κανε μετρήσεις και αν όλα είναι εντάξει μπορείς να προσθέσεις σιγά σιγά κανένα εύκολο κοράλλι.

Άπλα η υπομονή είναι το παν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού λύθηκε το πρόβλημα, τώρα κανε μετρήσεις και αν όλα είναι εντάξει μπορείς να προσθέσεις σιγά σιγά κανένα εύκολο κοράλλι.

Άπλα η υπομονή είναι το παν ;)

Μια και οι μετρησεις παραμενουν σταθερες ειπα να βαλω ενα νεο κοραλι μεσα να δουμε πως θα παει...

Προσθεσα σημερα μια ομορφη μεγαλη lobophyllia ... που απο οσο μπορω να διακρινω προσαρμοζεται μια χαρα... ακομα δεν εχω δει ουτε ιχνος βλενας....

Μερικες φωτογραφιες απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα...

img0484web.jpg

img0496web.jpg

img0501web.jpg

img0487web.jpg

img0498web.jpg

Τελος να αναφερω οτι η συγκατοικηση παει μια χαρα και δεν εχω πετυχει κανενα κυνηγη των Yellow Tail Damsel στα clown... αντιθετα πετυχα ενα cown να κυνηγα το Damsel για ενα δευτερολεπτο ονταν μπηκε στο δρομο του και αφου εφυγε... δεν ξανασχοληθηκε....

Μονο μου θεμα η πρασιναδα πανω στους βραχους που δεν λεει να φυγει... και επειδη τα φωσφορικα ειναι 0 ....οποια προταση σας θα βοηθουσε... τι να κανω ??? να προσθεσω καποιο φαρι που την τρωει...???? για πειτε καμια συμβουλη....

Έγινε επεξεργασία - Africanos
Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις το πρασινο κοραλι ειναι trachifilia οχι lobophilia.Aλλα βιαζεσαι...........

Για την αλγη αν βρεις βαλε Dolabella Auricularia.

Οταν καθαρισει την αλγη ομως η θα πρεπει να την ταιζεις πρασιναδα,η να τη δωσεις σε καποιον με το ιδιο προβλημα αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοεις το πρασινο κοραλι ειναι trachifilia οχι lobophilia.Aλλα βιαζεσαι...........

Για την αλγη αν βρεις βαλε Dolabella Auricularia.

Οταν καθαρισει την αλγη ομως η θα πρεπει να την ταιζεις πρασιναδα,η να τη δωσεις σε καποιον με το ιδιο προβλημα αλγης.

Στρατο και γω οταν το ειδα και το ζητησα αυτο ειπα αλλα στο πιο γνωστο μαγαζι για ψαρια των Β.Π. μου το εδωσαν για lobophilia...

οσο για την Dolabella Auricularia θα προσπαθησω να βρω μια αρχικα απο εδω μεσα... αλλιως θα ψαξω στα μαγαζια.... Αν την βρω πρεπει να προσεξω κατι ? απο οτι διαβασα ειναι reef safe αλλα μονο το συγκεκριμενο ειδος σωστα? ευχαριστω για την συμβουλή ...

αν παλι δεν βρω υπαρχει plan B ???

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τρία Clownfish και δύο Damsel.

Δεν θα έβαζα κάποιο άλλο ψάρι, ειδικά κάποιο φυτοφάγο. Αν δεις τι κόπρανα βγάζουν ψάρια με κύρια διατροφή την μακρο/μικροάλγη θα τρομάξεις (πχ. Tang).

Αυτή η άλγη που βλέπεις ναι μεν είναι κάποια μικροάλγη αλλά βλέπω και λίγο κυάνο μέσα σε αυτήν. Όσο να'ναι δεν θα έκανα κάτι γιατί ούτε 6μηνο δεν έχει κλείσει το ενυδρείο σου. Άσε την άλγη να κάνει το κύκλο του και θα φύγει απο μόνο του εφόσον ακολουθας σωστή ρουτίνα συντήρησεις. Συντήρηση οπως τακτική αλλαγή αντιφώσφορο+άνθρακα, καθαρισμό skimmer, προσοχή στο τάισμα μαζί με τις ανάλογες αλλαγές νερού.

Επειδί θυμάμαι σε κάποιο ποστ σου ρώταγες αν είναι αναγκαίο η Α/Ο. Τελικά βάζεις Α/Ο ή απο την βρύση?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι σου ειπαν;Θα ειναι καινουριο ειδος μαλλον tongue.png

Αν δε βρεις βαλε καμια σαλιαρα,σαλιγκαρια,καβουρακια mythrax.Ολο και κατι θα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τρία Clownfish και δύο Damsel.

Δεν θα έβαζα κάποιο άλλο ψάρι, ειδικά κάποιο φυτοφάγο. Αν δεις τι κόπρανα βγάζουν ψάρια με κύρια διατροφή την μακρο/μικροάλγη θα τρομάξεις (πχ. Tang).

Αυτή η άλγη που βλέπεις ναι μεν είναι κάποια μικροάλγη αλλά βλέπω και λίγο κυάνο μέσα σε αυτήν. Όσο να'ναι δεν θα έκανα κάτι γιατί ούτε 6μηνο δεν έχει κλείσει το ενυδρείο σου. Άσε την άλγη να κάνει το κύκλο του και θα φύγει απο μόνο του εφόσον ακολουθας σωστή ρουτίνα συντήρησεις. Συντήρηση οπως τακτική αλλαγή αντιφώσφορο+άνθρακα, καθαρισμό skimmer, προσοχή στο τάισμα μαζί με τις ανάλογες αλλαγές νερού.

Επειδί θυμάμαι σε κάποιο ποστ σου ρώταγες αν είναι αναγκαίο η Α/Ο. Τελικά βάζεις Α/Ο ή απο την βρύση?

Κυανο εγω δε βλεπω.Που το ειδες;

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τρία Clownfish και δύο Damsel.

Δεν θα έβαζα κάποιο άλλο ψάρι, ειδικά κάποιο φυτοφάγο. Αν δεις τι κόπρανα βγάζουν ψάρια με κύρια διατροφή την μακρο/μικροάλγη θα τρομάξεις (πχ. Tang).

Αυτή η άλγη που βλέπεις ναι μεν είναι κάποια μικροάλγη αλλά βλέπω και λίγο κυάνο μέσα σε αυτήν. Όσο να'ναι δεν θα έκανα κάτι γιατί ούτε 6μηνο δεν έχει κλείσει το ενυδρείο σου. Άσε την άλγη να κάνει το κύκλο του και θα φύγει απο μόνο του εφόσον ακολουθας σωστή ρουτίνα συντήρησεις. Συντήρηση οπως τακτική αλλαγή αντιφώσφορο+άνθρακα, καθαρισμό skimmer, προσοχή στο τάισμα μαζί με τις ανάλογες αλλαγές νερού.

Επειδί θυμάμαι σε κάποιο ποστ σου ρώταγες αν είναι αναγκαίο η Α/Ο. Τελικά βάζεις Α/Ο ή απο την βρύση?

Αν διαβασα καλα ο Στρατος δεν μιλαει για φυτοφάγο ψάρι, αλλα για ενα ειδος γυμνοσάλιαγκα....

Αν βλεπετε λίγο κυάνο ή εχετε την υποψια πειτε μου να βαλω chemiclean .... (εγω δεν βλεπω)!!

Ναι Α/Ο 3ων σταδιων + με DI χρησιμοποιω ... ro-man

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπετε λίγο κυάνο ή εχετε την υποψια πειτε μου να βαλω chemiclean .... (εγω δεν βλεπω)!!

Και να είχες κυάνο δεν θα σου πρότεινα chemiclean.

Όπως έγραψα πριν όλα αυτά είναι λογικά σε νέα ενυδρεία. Ότι και να κάνεις δεν την γλυτώνεις, γιαυτό μη πετάς λεφτά και κάνε υπομονή να φύγει απο μόνο του με το πιο φυσικό και υγιές τρόπο για το σύστημα σου.

Στράτο, αυτή την μπίχλα με τις φουσκάλες μέσα στην άλγη την θεωρώ κυάνο. Κατα 90% αν κάνει σκούπα πάνω στην άλγη θα ρουφήξει αυτή την μπίχλα γιατί είναι slim. Τώρα αν με ξεγελά η φωτογραφία ή τυχαίνει να είναι κάποιο είδος άλγης που δεν ξέρω πέρνω πίσω ότι έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι το ενυδρείο δεν έχει κοράλλια..

Μην βιάζεσαι..

Πανο κοραλια εχει εδω και ενα μηνα και εχω γραψει αρκετες φορες για τα προβληματα...μαλλον μπερδευτηκες με καποιο αλλο ενυδρειο....

τεσπα σημερα προστεθηκε και ενας λαγος (Dolabella Auricularia) που περιμενα να ειναι πολυ πιο μικρο αλλα ειναι στο μεγεθος της παλαμης μου!!! Ελπιζω να μην αφησει τιποτα μεσα....(απο αλγη)

Link to comment
Share on other sites

Πανο κοραλια εχει εδω και ενα μηνα και εχω γραψει αρκετες φορες για τα προβληματα...μαλλον μπερδευτηκες με καποιο αλλο ενυδρειο....

τεσπα σημερα προστεθηκε και ενας λαγος (Dolabella Auricularia) που περιμενα να ειναι πολυ πιο μικρο αλλα ειναι στο μεγεθος της παλαμης μου!!! Ελπιζω να μην αφησει τιποτα μεσα....(απο αλγη)

Ναι η αλήθεια είναι ότι μάλλον μπερδεύτηκα, θυμόμουν μόνο τους ζωανθούς..

Οι μετρήσεις είναι καλές;

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή;

:)

Link to comment
Share on other sites

το κοραλακι σου ειναι αυτο http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+321+432&pcatid=432

οσο για την dolabella να προσεχεις μην την ρουφηξουν οι κυκλοφορητες σου , αν δεις οτι δεν πλησιαζει την συγκεκριμενη αλγη θα πρεπει να βρεις καπιον αλλο χομπιστα για να μην σου πεθανει το ζωντανο.... μακαρι την συγκεκριμενη αλγη να την θελει και να σου λυση το θεμα... :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...