Jump to content

Aqua Terarium - Χελωνιέρα


Recommended Posts

Καλλιτεχνικες βλεπωω! Κουκλακια και τα δυο να τα χαιρεσαι!!! :)

Σε ευχαριστώ

Και στα δικά σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

καλά ε,πραγματικά δεν παίζονται....να τα χαίρεσαι....έχεις κάνει απίστευτη δουλειά και με το ενυδρείο αλλά και με την οικειότητα που έχετε αναπτύξει...

Υ.Γ ααχ αυτή η 5D mkII....

Link to comment
Share on other sites

καλά ε,πραγματικά δεν παίζονται....να τα χαίρεσαι....έχεις κάνει απίστευτη δουλειά και με το ενυδρείο αλλά και με την οικειότητα που έχετε αναπτύξει...

Υ.Γ ααχ αυτή η 5D mkII....

Σε ευχαριστώ αγόρι μου! Γενικά τους δίνουμε πολύ σημασία κάθε μέρα και δεν μας φοβούνται καθόλου όταν είναι μέσα στο νερό.Στη στεριά αλλάζουν λίγο τα πράγματα αλλά με αργή σταδιακή βελτίωση....Είδωμεν!

ΥΓ. Αχ αχ

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια φιλε μου! Μπραβο σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θερμοκρασία νερού χωρίς θερμοστάτη 28 το πρωί που ξυπνάω 29 πριν κοιμηθώ!Οι υπόλοιποι σε τί θερμοκρασίες παίζεται;Από ποιο σημείο και πάνω έχουμε πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όλοι μας σε κάτι τέτοια επίπεδα είμαστε,σε θερμοκρασία σπιτιού δηλαδή.Πρόβλημα δεν θα υπάρξει με αυτή την θερμοκρασία,το μόνο που συμβαίνει είναι ότι λόγο του ότι είναι ομόθερμα ζώα,με την αύξηση της θερμοκρασίας αυξάνουν οι μεταβολικές τους διεργασίες

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κοίτα όλοι μας σε κάτι τέτοια επίπεδα είμαστε,σε θερμοκρασία σπιτιού δηλαδή.Πρόβλημα δεν θα υπάρξει με αυτή την θερμοκρασία,το μόνο που συμβαίνει είναι ότι λόγο του ότι είναι ομόθερμα ζώα,με την αύξηση της θερμοκρασίας αυξάνουν οι μεταβολικές τους διεργασίες

Thanx Mr Zoo!Για κάποιο λόγο δεν είχα δέι ότι είχες απαντήσει!Τώρα με τον κάυσωνα έφτασα μέχρι 29,8!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη η χελωνιερα σου κ πολυ πρωτοτυπη απο τις πιο ωραιες που εχω δει να σε καλα κ να τη χαιρεσαι..δεν ξερω κατα ποσο μπορει να πιασει αυτο κ δεν ξερω κατα ποσο μπαινει σε χελωνιερα αλλα το λεω ετσι σαν ιδεα(κ ας με διορθωση εδω ο ZOO)δοκιμασε να βαλεις φιλοδεντρο στη γωνια τις χελωνιερας κανει πολυ καλη δουλεια στο θεμα νιτρικων κ δεν χρειαζεται να την φυτεψεις κ παλι μπραβο

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου,μια χαρα ειναι τα μικρα σου....οσο για την θερμοκρασια μην σε αγχωνει καθολου....Τα βλεπεις να παρουσιαζουν καμια περιεργη συμπεριφορα???

Γιαννη και να βαλει φυλοδεντρο μεσα υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να φαγωθει ή να καταστραφει απο τα νυχια τους...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη η χελωνιερα σου κ πολυ πρωτοτυπη απο τις πιο ωραιες που εχω δει να σε καλα κ να τη χαιρεσαι..δεν ξερω κατα ποσο μπορει να πιασει αυτο κ δεν ξερω κατα ποσο μπαινει σε χελωνιερα αλλα το λεω ετσι σαν ιδεα(κ ας με διορθωση εδω ο ZOO)δοκιμασε να βαλεις φιλοδεντρο στη γωνια τις χελωνιερας κανει πολυ καλη δουλεια στο θεμα νιτρικων κ δεν χρειαζεται να την φυτεψεις κ παλι μπραβο

Σε ευχαριστώ!Οσο για το φιλόδεντρο που λές ένα θα σου πώ!Το λάστιχο της αλαγής βάζω μέσα και το δαγκώνουν!!!

Για το επόμενο που θα έχει sump έχω σκοπό να φτιάξω ή ATS ή fresh water refugium

Φτου φτου,μια χαρα ειναι τα μικρα σου....οσο για την θερμοκρασια μην σε αγχωνει καθολου....Τα βλεπεις να παρουσιαζουν καμια περιεργη συμπεριφορα???

Γιαννη και να βαλει φυλοδεντρο μεσα υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να φαγωθει ή να καταστραφει απο τα νυχια τους...

Εχω παρατηρήσει ότι δεν βγαίνουν τόσο συχνά στην στεριά από τότε που πιάσαν οι καλές οι ζέστες!Στην στεριά εχω 30- 31 βαθμούς!

Παίζει ρόλο η διαφορά στην θερμοκρασία σε σχέση με το νερό;Οπως καταλαβαίνεις η κεραμεική δεν ανάβει σχεδόν καθόλου!

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

και καλα κανεις και δεν την αναβεις την κεραμικη....η διαφορα θερμοκρασιας ετσι κι αλλιως ειναι μικρη,αλλα ετσι κι αλλιως,δεν υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

και καλα κανεις και δεν την αναβεις την κεραμικη....η διαφορα θερμοκρασιας ετσι κι αλλιως ειναι μικρη,αλλα ετσι κι αλλιως,δεν υπαρχει προβλημα

:bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχουν μεγαλώσει και πολύ μάλιστα!Του Σταύρου η ουρά έχει γίνει λές και έχει ορεξούλες!Είμαι σε φάση μετακόμισης σε νέο σπίτι αυτές τις μέρες!Οταν ψιλοτακτοποιηθώ στο νέο σπίτι θα βγάλω ένα βιντεάκι!Εχω σκοπό σε μερικούς μήνες να πάνε και σε νέο σπίτι...αλλά έχουμε γι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιος ο Σταυρος.ποσο καιρο τον εχεισ?ποσο εχει μεγαλωσει?και τι διαστασεις εχει το ενυδριο?

Καλημέρα, πρέπει να κοντεύει τους 10 πόντους! Τον έχω 1 χρόνο. Η γυάλα είναι 50 χ 40 χ 30-20

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν όπως υποσχέθηκα, ένα update για τα χελωνάκια! Έχουν διπλασιαστεί σε μέγεθος και έχουν γίνει διάολοι. Απ ότι φαίνεται είναι ένα αρσενικό ένα θηλυκό και τους πετύχαμε και μπαμ με τα ονόματα! Φυσικά απ ότι διάβασα μπορείς να επέμβεις στο πώς θα εξελιχθεί το φύλο τους με την θερμοκρασία και κατά τύχη τα έκανα όπως έπρεπε.

Έχουν αρχίσει τα πρώτα φλερτ εδώ και κάνα τρίμηνο τα οποία μέχρι να πάρω πρέφα τι ήταν με τρόμαξαν! Τις προάλλες έγινε και η καλή και ο Σταύρακας την πέταξε έξω και κυνηγούσε την Λίζα να την καβαλήσει!

Ορίστε και ένα βιντεάκι με την θέα από τον καναπέ!Οπως θα δείτε χρειάζονται σύντομα αναβάθμιση χώρου!

Link to comment
Share on other sites

καστορα εχει γινει πολυ ατμοσφαιρικο το ενυδρειο!!!! μ'αρεσει παρα πολυ!!

οντως θελει αναβαθμιση χωρου... αν θυμαμαι καλα θα πας σε κατι πολυ τουρμπισιο ετσι? ή σκεφτεσαι να το πας πιο σταδιακα?

για τους κατοικους δεν χρειαζεται να πω τιποτα...κουκλια! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλαρακι ! Για την αναβάθμιση ετοιμάζεται κάτι πολύ super !!!! Να μπουν σε μια σειρά τα πράγματα απο την μετακόμιση και θα το προχωρήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Όντος είναι διαβολάκια, να τα χαίρεσαι!! Πανέμορφα

Το basking dock το έβγαλες;

Αν σου είναι εύκολο να δώσεις κάποιες πληροφορίες για το πως καθορίζει η θερμοκρασία το φύλο ή κάποιο link;

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...