Jump to content

Aqua Terarium - Χελωνιέρα


Recommended Posts

Όντος είναι διαβολάκια, να τα χαίρεσαι!! Πανέμορφα

Το basking dock το έβγαλες;

Αν σου είναι εύκολο να δώσεις κάποιες πληροφορίες για το πως καθορίζει η θερμοκρασία το φύλο ή κάποιο link;

Να είσαι καλά! ναι το έβγαλα για να δώσω ένα πιο φυσικό look.

Η θεωρία πίσω από την θερμοκρασία λέει ότι τα αυγά εκκολάπτονται σε θερμοκρασίες από 23 μέχρι 29 βαθμούς. Αυτή η θερμοκρασία καθώς και η θερμοκρασία τις πρώτες μέρες της ζωής τους καθορίζει το φύλο με τις χαμηλότερες συνθήκες να ευνοούν τα αρσενικά και τις υψηλότερες τα θηλυκά!

Εγώ πήρα το ένα φθινόπωρο και το άλλο άνοιξη. Επίσης το δεύτερο που μάλλον είναι και το θηλυκό ήταν μικροσκοπικό όταν το πήρα που σημαίνει ότι ήταν πολύ νεαρό και μπήκε κατευθείαν μέσα στο terarium με νερό στους 26-27 και θερμοκρασία αέρα 29-30.

Το λινκ δεν το βρίσκω τώρα αλλά αν ξανά-πέσω πάνω του θα το ποσταρω! :bigemo_harabe_net-134:

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 169
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Να είσαι καλά! ναι το έβγαλα για να δώσω ένα πιο φυσικό look.

Η θεωρία πίσω από την θερμοκρασία λέει ότι τα αυγά εκκολάπτονται σε θερμοκρασίες από 23 μέχρι 29 βαθμούς. Αυτή η θερμοκρασία καθώς και η θερμοκρασία τις πρώτες μέρες της ζωής τους καθορίζει το φύλο με τις χαμηλότερες συνθήκες να ευνοούν τα αρσενικά και τις υψηλότερες τα θηλυκά!

Εγώ πήρα το ένα φθινόπωρο και το άλλο άνοιξη. Επίσης το δεύτερο που μάλλον είναι και το θηλυκό ήταν μικροσκοπικό όταν το πήρα που σημαίνει ότι ήταν πολύ νεαρό και μπήκε κατευθείαν μέσα στο terarium με νερό στους 26-27 και θερμοκρασία αέρα 29-30.

Το λινκ δεν το βρίσκω τώρα αλλά αν ξανά-πέσω πάνω του θα το ποσταρω! :bigemo_harabe_net-134:

Ενδιαφέροντα, Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερές η χελώνες σου φίλε κάστορα! Πως μεγάλωσαν τόσο γρήγορα τα θηρία, εκπληκτικό!

Link to comment
Share on other sites

Φοβερές η χελώνες σου φίλε κάστορα! Πως μεγάλωσαν τόσο γρήγορα τα θηρία, εκπληκτικό!

Σε ευχαριστώ!Και εγώ έχω μείνει έκπληκτος με τους ρυθμούς που μεγαλώνουν!Αλλά το πιο εντυπωσιακό είναι τα φλερταρίσματα που κάνουν τα οποία απ όσο έχω διαβάσει είναι πολύ νωρίς για να τα βλέπω!

Τι να πω, πρέπει να περνάνε καλά! :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

το φλερτ που βλεπεις ειναι απολυτως φυσιολογικο γιατι ειναι στη φαση που γνωριζουν τον εαυτο τους!

οσον αφορα το φιλο ,η διαδικασια με την θερμοκρασια πραγματοποιειται οταν βρισκονται στο αυγό!

Link to comment
Share on other sites

το φλερτ που βλεπεις ειναι απολυτως φυσιολογικο γιατι ειναι στη φαση που γνωριζουν τον εαυτο τους!

οσον αφορα το φιλο ,η διαδικασια με την θερμοκρασια πραγματοποιειται οταν βρισκονται στο αυγό!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρα πoλυ ωραια η παρoυσιαση τoυ oλoυ θεματoς, της εξελιξης τoυ εξoπλισμoυ αλλα και των δυo πλεoν πρωταγωνιστων.

Πανεμoρφα τα ζωντανα και σιγoυρα η αγαπη, o κoπoς και η πρoσπαθεια πoυ εχεις δειξει εως τωρα σε ανταπoδιδεται με ενα ζευγαρωμα.

Θα παρακαλoυσα εφoσoν εχεις την διαθεση να κανεις μια αναφoρα-παρoυσιαση σχετικα με την φιλτρανση καθως και μια παρoυσιαση τoυ oλoυ εξoπλισμoυ, ως oδηγo για καπoιoν πoυ θα ηθελε να δημιoυργησει εξ αρχης εν; χελωνoσπιτικo.

Καλη συνεχεια και να χαιρεσαι τo Ζευγoς !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου!

Από εξοπλισμό έχουμε:

Φιλτρο Sun Sun 1000L/h

θερμοστάτης JBL 100W

DIY Temp controler απο ebay για τον έλεγχο της θερμοκρασίας στο basking spot.

Αν θες κα΄τι άλλο μου λές!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παρά πολύ ωραίο "τρελοκάστορα", Θα ήθελα να δώ αυτή που είναι το κεφάλι της μέσα από τα ξύλα, σε γενικό πλάνο....

Link to comment
Share on other sites

μεγάλωσε ή μου φαίνεται?? :D

η άλλη που πήγε?

Κοίτα το Ιτηλέφωνο τι ωραίες φωτό βγάζει... μπράβο...

Εβγαλα καμια 30αριά για να κρατήσω αυτές!Πέδεμα πολύ!Πρεπει να ξαναπάρω κάμερα!

Link to comment
Share on other sites

ωραια πατεντα!

ρε συ η θηλυκια εχει μεγαλωσει πολυ!

τι τα ταιζεις? :umm:

Link to comment
Share on other sites

Απλά τέλεια!!!!! :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε τρελοκαστορα!! καμια γενικη θα δουμε? :)

Thanx!Πάνω που πήγα να βγάλω περάσαμε σε moonloght :bigemo_harabe_net-111:

ωραια πατεντα!

ρε συ η θηλυκια εχει μεγαλωσει πολυ!

τι τα ταιζεις? :umm:

Ποικιλία από στικς, αποξηραμένη γαρίδα και τώρα τελευταία τους ρίχνω κάθε 3-4 μέρες μερικά flakes σπιρουλίνα που εχω για τα ψάρια και τα τιμούν ιδιαιτέρως!

Απλά τέλεια!!!!! :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...