Jump to content

Reef 120lt. Δεν ξέρω τίποτα.....!!


madlef

Recommended Posts

Βγήκε το "τέρας"!!!

Είχα καιρό να το δω....

Εχει μεγαλώσει αρκετά θα έλεγα.....!!!!

post-733-1169997384_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 467
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραιο το τερατακι :lol:

Καμια photo απο την αλλη μερια ? :bowdown: να δουμε αν ειναι πραγματικο τερας για τα κοραλλια ή οχι :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Άμα αφήσω το ενυδρείο χωρίς φως για 2 -3 μέρες θα έχω πρόβλημα.........;

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ένωσα και την α/ο !!!!

'Εφτιαξα και τους μετασχηματιστές και είμαι κομπλέ!!!

Αύριο θα κάνω μία αλλά\αγή νερού ένα 40%....Εσείς τι λέτε;

Δεν φαντάζεσται τι έπαθα σήμερα......

Ο Leafy Filefish δεν ήταν καθόλου καλά.....Ενώ έφαγε κανονικότατα το πρωί...Κολύμπακε κανονικότατα όλο το πρωί....Το μεσημέρι δεν κουνιόταν καθόλου σε σημείο να τον πέρνει το ρεύμα και να τον πετάει από εδώ κι από εκεί σαν κούτσουρο....!!Δλδ πεθαμένο!!!!! :hysterical::rasp::hysterical::hysterical:

Σε σημείο τα άλλα ψαράκια να τον τσιμπάνε που και που!!!

Εγώ αμέσως τον έβγαλα και τον έβαλα σε ένα μεγάλο τάπερ με νερό από το ενυδρείο....Επείδη όταν τα τάισα για μεσημέρι δεν έφαγε του έριξα τροφή....Μετά από λίγο σήκωνεται κανονικά , δλδ οριζόντια, κι άρχισε σιγά σιγά να τρώει....!!Τον άφησα καμμία ώρα εκεί μέσα κι αφού "φαινόταν καλύτερα" αποφάσισα να τον βάλω πάλι μέσα..Όταν τον έβαλα πάλι άρχισε τα περίεργα έτσι κι εγώ αποφάσισα να βγάλω και τους 2 κυκλοφορητές!!Μετά από λίγο το ψάρι έδειχνε να μπορούσε να κουμαντάρι και πάλι το σώματου αν και δεν έδειχνε "κολύμπαγε" όπως παλιά....Μετά από καμμία ώρα βάζω τον έναν κυκλοφορητή σε λειτουργία....Το ψαράκι δεν έδειχνε να τον ενοχλεί....Μετά από κανένα μισάωρο βάζω και τον δεύτερο για να δω τι θα γίνει...Τα πράγματα ήταν εντάξει!!Τουλάχιστων έτσι δείχνει...........

Τι λέτε να έγινε.....;

Θα ζήσει.........; :lol::bowdown::bowdown::)

Έκανα και μερικές μετρήσεις σήμερα.

MG=1.260

CA=440

NO2=0,025

NO3=0

NH3/NH4=0

Θερμοκρασία=26,9

Υ.Γ. Ευτυχώς που δεν πήγα στην δουλειά σήμερα.........!!!!!!!!!!!!!!!!!! B):rasp::thumbup::thumbup::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

To filefish επανηλθε ?Περίεργη συμπεριφορά μήπως το κυνήγησε κάποιο άλλο από τα ψάρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα τον έβαλα πάλι μέσα στο ενυδρείο...Έκανα εχθές το απόγευμα μία αλλαγή νερού με νερό από α/ο (40% περίπου).Την είχα βάλει σε καραντίνα στο παλιό μου ενυδρειάκη (30lt.)..Μέχρι και εχθές έτρωγε μόνο όταν ήταν στο μικρό ενυδρείο σήμερα όμως τίποτα.... :lol::bowdown:

Τώρα που τον βλέπω πάλι περίεργος δείχνει......

:bowdown::)B):rasp:

Δεν ξέρω τι έγινε...................................

:thumbup::thumbup::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στο μικρο ενυδρειο ειναι καλα ενω στο μεγαλο εχει προβλημα ?

Αν ειναι ετσι κατι συμβαινει στο ενυδρειο σου... ειτε καποιος του την πεφτει και φοβαται, ειτε το νερο σου εχει κατι περιεργο και του προκαλει stress... μετρησεις ολα οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Απλά στο μικρό επειδή είναι τα νερά τελείως ήσυχα (μόνο θερμοστάτης και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο μόνο με σφουγγάρι) κάθεται στο πάτωμα κι όταν κοιμάται το βράδυ γέρνει προς την μία πλευρά (κάτι που δεν έκανε)!!!

Οι μετρήσεις είναι οι παραπάνω με την διαφορά ότι το αλάτι είναι τώρα 1025....

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα με την ουρά του.....;;!!!

Ενώ όλα τα άλλα τα "κουνάει" αυτή μου φαίνεται ακίνητη!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέθανε σήμερα......

:lol::bowdown::bowdown:

Για το ψαράκι πεταλούδα τι έχετε να μου πείτε;

Για το κοράλι white xenia;

Ευχαριστώ πολύ............

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέθανε σήμερα......

:bowdown::)B)

Για το ψαράκι πεταλούδα τι έχετε να μου πείτε;

Για το κοράλι white xenia;

To ψαρακι δεν ηταν καλα και τελικα δεν αντεξε. Δυστηχως ειναι ακτι που συμβαινει καποιες φορες για αυτο το λογο και εχουμε την καραντινα. :lol:

Για την πεταλουδα θα πρεπει να μας πεις σε ποια πεταλουδα αναφερεσε γιατι υπαρχουν πολλες πεταλουδες. Αλλα συνηθως δεν ειναι και τα ποιο ευκολα ψαρια ή τα ποιο reef safe αναλογως το ειδος τους. Πες μας το ειδος της και θα σου πουμε.

Η xenia ειναι ενα υπεροχο κοραλλακι, το οποιο ειναι και σχετικα ευκολο αφου δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις. Δοκιμασε το εαν σου αρεσει. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γιατί είναι ένα όμορφο-περίεργο ψαράκι. Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά και στα καλύτερα ενυδρεία!!

Το τάιζες αρκετά? Κάπου είχα διαβάσει ότι θέλει τάισμα τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα!! Επίσης νομίζω ότι δεν είναι reef safe.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Chelmon Rostratus.....

Όσο για το white wenia δεν άντεξα και το πήρα!!

Αύριο μάλλον θα πάω στο μαγαζί που "συνεργάζομαι" για να πάω να δω τι κάνει ο δάσκαλος μου (Χρήστος) και να πάρω και καμμία ανεμώνη για τα clown (άμα πιστεύει ότι είμαι κομπλέ).

Τον τάιζα κανονικότατα!!Ήταν το αγαπημένο μου ψάρι....Τον είχα ονομάσει και χαδάκια επειδή καθόταν να τον ακουμπήσεις.............

:bowdown::)B):rasp::lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το chelmon είναι δύσκολο στο φαί, κοίταξε να το ταίσεις από εκεί που θα το πάρεις για να δεις ότι τρώει. Το συγκεκριμένο είναι expert στην εξολόθερευση της aiptasia. Αλλά δε νομίζω ότι το ενυδρείο σου έχει τόσες ώστε να επιβιώσει συν ότι θέλει μεγαλύτερο ενυδρείο.

Οταν λες Χρήστος εννοείς στη Λεωφ. Πεντέλης? (λέω μήπως)

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Chelmon Rostratus.....

Όσο για το white wenia δεν άντεξα και το πήρα!!

Αύριο μάλλον θα πάω στο μαγαζί που "συνεργάζομαι" για να πάω να δω τι κάνει ο δάσκαλος μου (Χρήστος) και να πάρω και καμμία ανεμώνη για τα clown (άμα πιστεύει ότι είμαι κομπλέ).

Kαλα εκανες για την xenia. Ευκολο κοραλι και θα μας πεις πως παει στην πορεια(+φωτο...). :lol:

Αλλα ανεμωνη απο τωρα.....απλα ξεχνα το.......Πολυ νωρις! Μην το ρισκαρεις. Σταθεροποιησε το ενυδρειο σου. Ασε το να ωριμασει, ιατι οσο σχετικα ευκολη μπορει να ειναι η ανεμωνη σε στρωμενο ενυδρειο και με γνωση για το αντικειμενο, τοσο ασχημη μπορει να ειναι για τον αρχαριο. Γνωμη μου παντα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όχι...Στην κηφισιά.....

Φίλε μου discos για να το λες θα ξέρεις κάτι παραπάνω.

Πότε πιστεύεις ότι θα μπορούσα να βάλω άφοβα.....;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Όχι...Στην κηφισιά.....

Φίλε μου discos για να το λες θα ξέρεις κάτι παραπάνω.

Πότε πιστεύεις ότι θα μπορούσα να βάλω άφοβα.....;

Να ξεκινησω λεγοντας οτι λατρευω τις ανεμωνες και δεν ειμαι απο αυτους που θα σου πουν μη βαλεις ποτε! Απλα πρεπει να γνωριζεις το ρισκο που θα παρεις ειδικα σε ενα μικρο ενυδρειο!

Αφοβα ανεμωνη δε θα μπορεις να βαλεις ποτε! Κανεις μας δεν μπορει :lol: Ειναι ενα δυσκολο ζωντανο, περιεργο και παραξενο αρκετες φορες :bowdown: που θελει μεγαλη εμπειρια και πολυ καλες συνθηκες νερου, φωτισμου αλλα και ταισμα! Επισης σε περιπτωση θανατου της θα χρειαστεις ενα πραγματικα δυνατο βιολογικο, αρκετο ενεργο ανθρακα και γενικα ενα ωριμο ενυδρειο...

Και εγω πιστευω οτι ακομα ειναι παρα πολυ νωρις για ανεμωνη...κανε υπομονη... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πέτυχα τον αστερία κι όχι μόνο....!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μερικές φώτο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ανεβάσω τίποτα!!

Γιατί...;;;

Μου λέει: Αποστολή αρχείου απέτειχε γιατί δεν υπάρχουν τα κατάλληλα δικαιώματα στον φάκελο αποστολής.

Τι να κάνω;;;!!

:lol::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το Chelmon Rostratus ειναι λαχειο.

Μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες εχω ενα 1,5 μηνα τωρα.

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι

Θελει πολυ ζωη στο βραχο για να τσιμπαει.Δεν τρωει καθολου ξερη τροφη.Μονο κατεψυγμενη που ειναι κατι που δεν μπορεις να τη ριχνεις με αφθονια στο ενυδρειο.Επειδη ειναι και λιγο αργο πεφτουν οι υπολοιποι και την καθαριζουν αμεσως την τροφη και ψαχνει μετα.

Κοιτα να εχει χοντρη κοιλια.Εαν ειναι προς τα μεσα η κοιλια σημαινει οτι δεν τρωει καλα και οι πιθανοτητες ειναι μικρες να σου ζησει.Και να ειναι μεγαλο σε μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ανεβάσω τίποτα!!

Γιατί...;;;

Μου λέει: Αποστολή αρχείου απέτειχε γιατί δεν υπάρχουν τα κατάλληλα δικαιώματα στον φάκελο αποστολής.

Τι να κάνω;;;!!

:lol::bowdown::bowdown:

Το πρόβλημα λύθηκε.

Πρόβλημα που μας δημιούργησε για λίγο ο provider αλλα το διορθώσαμε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φώτο!!

Να σας κάνω μία ερώτηση.....;

Στην φωτό με τον μανταρίνο τι είναι αυτές οι πράσινες "φουσκάλες" στον βράχο....;

Περιμένω εντυπώσεις!!

post-733-1170422857_thumb.jpg

post-733-1170422877_thumb.jpg

post-733-1170422892_thumb.jpg

post-733-1170422983_thumb.jpg

post-733-1170423014_thumb.jpg

post-733-1170423034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...