Jump to content

700 Λιτρο Φροντοζαδικο !!!!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

αφρικη!-γερμανια-κοζανη και μετα λαρισα! κιχλιδατε απο τον larry της πηρα της κουκλες!

Ειπα και εγω :D

Link to comment
Share on other sites

αφρικη!-γερμανια-κοζανη και μετα λαρισα! κιχλιδατε απο τον larry της πηρα της κουκλες!

Σε τόσες χώρες-πόλεις δεν έχω πάει εγώ! Μου φαίνεται τα ψάρια είναι πιο πολυταξιδεμένα και μάλιστα με διαμονή έξοδα και τροφή τζάμπα! Μου φαίνεται θα γίνω ψάρης!

Link to comment
Share on other sites

οχι καθολου! αν δεις...ολο γλυκες ειναι! απορω πως πηδηξε εκει μεσα...τον αρσενικο mbimbwe εποψιαζομαι... πρεπει να της δωσω της αλλες δεν γινεται να της εχω μαζι...

Ακομα και μονο δυο αρσενικους να κρατησεις,θα εχεις τσακωμους χοντρους....κυριως το βραδυ οταν κλεινουν τα φωτα. Εαν οι αρσενικοι ειναι πανω απο 4 ετων θα ακους τα βραδυα να πηδανε και να χτυπανε στα καπακια η να σου γκρεμιζουν ολοκληρους σωρους απο πετρες...(εγω μερικες φορες νομιζα πως γινοταν σεισμος).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ακομη 2 αποτηχημενες γεννες... τα ψαρια ετρωγαν τα αυγα απο τα ψαρια..γειωμα τελειως... θα πουλησω ολα τα ψαρακια απο μαλαουι που εχω στο 200λιτρο ενυδρειο για να μου μηνει η γυαλα για να βαζω εκει της θυληκες να γενησουν με την ησηχεια τους. το καλο με αυτα τα ψαρια ειναι πως προηδοποιουν ποτε θελουν να γενησουν και ετσι μπορω να τα μεταφερω σε ασφαλες ενυδρειο τα 2 τους...

Link to comment
Share on other sites

η τελευτεα μολις τα εβγαζε της τα ετρωγαν...οι αλλες 1-2 μερες μονο..ειναι νωρις μαλλον... παντος αυτην ειχε πρυστει υπερβολικα πολυ απο κατω,παραμορφοθηκε να φανταστεις... ηταν η μεγαλη η mpimbwe. τα αυγα της ηταν υπερβολικα μεγαλα... αδειασω μια γυαλα που εχω απο γεννες μαλαουι και θα την βαζω εκει μεσα την καθε θυλικια με τον αρσενικο της και θα ζευγαρωνει με την ησυχεια της.. δεν βρησκω καλητερη λυση. το καλο ειναι οτι πηραν φορα!

Link to comment
Share on other sites

Τα εβγαζε εννοεις σε ψαρακια?

Δοκιμασε το και να μας πεις αν θα πετυχει αυτο,αλλα εγω νομιζω να αφησεις να μπουκωσει ,και μετα να την βαλεις στο μικρο

Link to comment
Share on other sites

τα αυγα ετρωγαν κατευθειαν... να την βγαλω πρωτου μπουκοσει ..εκει ειναι το θεμα,αφου καταλαβενουμε απο το πρηξημο κατο ποτε ειναι να ζευγαρωσουν...

Link to comment
Share on other sites

τα αυγα ετρωγαν κατευθειαν... να την βγαλω πρωτου μπουκοσει ..εκει ειναι το θεμα,αφου καταλαβενουμε απο το πρηξημο κατο ποτε ειναι να ζευγαρωσουν...

Σωστα το λες,αλλα θα στρεσαρει πολυ περισσοτερο τον αρσενικο ,λεω εγω τωρα,Δοκιμασετο μπας και κατσει ετσι

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πως θα εχεται δει τα παρακατω βιντεο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ Rik,, :D εγω δεν θα το εκανα ποτε παντος,ειπαμε να κανουμε την πλακα μας αλλα, αυτο ειναι λιγο αγριο

Link to comment
Share on other sites

Οντως φιλε μου, αλλα πολυ στα εξωτερικας χρησημοποιουν αυτη την μεθοδο για να σιγουρεψουν την γεννα! :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο την μια συμφωνω και θα πω τον λογο...ολα τα αμερικανακια που βλεπω που ασχολουνται κυριος με της φροντοζες , το stripping ειναι κατι στανταρ απο πλευρα τους γιατι ζουν ολα τα μικρα στο στομα, ... φαντασου αυτην στο 1 βιντεο ειχε 54 μικρα . αν τα αφηνε δεν νομιζω να εβγεναν παραπανω απο 15... εγω δεν θελω να κανω κατι τετιο για αρχη...θελω να βαζω την θηλικια μονη της σε ενα 200λιτρο ενυδρειο με τον αρσενικο της,να ζευγαρωσει με την ησυχεια της, για να αποκτησει την εμπιρια... οι φροντοζες δεν ειναι τοσο καλοι γονεις οσο οι αλλες κιχλιδες γιαυτο ολοι προσπαθουν με αυτην την μεθοδο... ενα παραδειγμα θα σας πω,,, η θυλικια μου η προτομελας της αφησα 1 φορα να ζευγαρωσει και να κρατησει τα μικρα της σε ενα ενυδρειο για 1 βδομαδα και μετα την εκανα στριπιγκ.. οι γεννες που ειχα μετα απο το συγκεκριμενο ψαρι ηταν περισσοτερες απο ολα τα υποληπα ψαρια του ενυδρειου μου. αυτο μου λεει πως δεν στρεσαριστικε και πολυ... απλα οι γεννες που ηταν να κανει,της εκανε,,,, δεν το προτηνω αυτο ,ειναι δικια μου εμπιρια... στης φροντοζες θα το κανω πολυ μελοντικα...θελω να αποκτησουν πρωτα την εμπιρια.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο την μια συμφωνω και θα πω τον λογο...ολα τα αμερικανακια που βλεπω που ασχολουνται κυριος με της φροντοζες , το stripping ειναι κατι στανταρ απο πλευρα τους γιατι ζουν ολα τα μικρα στο στομα, ... φαντασου αυτην στο 1 βιντεο ειχε 54 μικρα . αν τα αφηνε δεν νομιζω να εβγεναν παραπανω απο 15... εγω δεν θελω να κανω κατι τετιο για αρχη...θελω να βαζω την θηλικια μονη της σε ενα 200λιτρο ενυδρειο με τον αρσενικο της,να ζευγαρωσει με την ησυχεια της, για να αποκτησει την εμπιρια... οι φροντοζες δεν ειναι τοσο καλοι γονεις οσο οι αλλες κιχλιδες γιαυτο ολοι προσπαθουν με αυτην την μεθοδο... ενα παραδειγμα θα σας πω,,, η θυλικια μου η προτομελας της αφησα 1 φορα να ζευγαρωσει και να κρατησει τα μικρα της σε ενα ενυδρειο για 1 βδομαδα και μετα την εκανα στριπιγκ.. οι γεννες που ειχα μετα απο το συγκεκριμενο ψαρι ηταν περισσοτερες απο ολα τα υποληπα ψαρια του ενυδρειου μου. αυτο μου λεει πως δεν στρεσαριστικε και πολυ... απλα οι γεννες που ηταν να κανει,της εκανε,,,, δεν το προτηνω αυτο ,ειναι δικια μου εμπιρια... στης φροντοζες θα το κανω πολυ μελοντικα...θελω να αποκτησουν πρωτα την εμπιρια.

Αυτο πιστευω θα ηταν η ιδανικη λυση! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κοιτα απο την μια συμφωνω και θα πω τον λογο...ολα τα αμερικανακια που βλεπω που ασχολουνται κυριος με της φροντοζες , το stripping ειναι κατι στανταρ απο πλευρα τους γιατι ζουν ολα τα μικρα στο στομα, ... φαντασου αυτην στο 1 βιντεο ειχε 54 μικρα . αν τα αφηνε δεν νομιζω να εβγεναν παραπανω απο 15... εγω δεν θελω να κανω κατι τετιο για αρχη...θελω να βαζω την θηλικια μονη της σε ενα 200λιτρο ενυδρειο με τον αρσενικο της,να ζευγαρωσει με την ησυχεια της, για να αποκτησει την εμπιρια... οι φροντοζες δεν ειναι τοσο καλοι γονεις οσο οι αλλες κιχλιδες γιαυτο ολοι προσπαθουν με αυτην την μεθοδο... ενα παραδειγμα θα σας πω,,, η θυλικια μου η προτομελας της αφησα 1 φορα να ζευγαρωσει και να κρατησει τα μικρα της σε ενα ενυδρειο για 1 βδομαδα και μετα την εκανα στριπιγκ.. οι γεννες που ειχα μετα απο το συγκεκριμενο ψαρι ηταν περισσοτερες απο ολα τα υποληπα ψαρια του ενυδρειου μου. αυτο μου λεει πως δεν στρεσαριστικε και πολυ... απλα οι γεννες που ηταν να κανει,της εκανε,,,, δεν το προτηνω αυτο ,ειναι δικια μου εμπιρια... στης φροντοζες θα το κανω πολυ μελοντικα...θελω να αποκτησουν πρωτα την εμπιρια.

Από που το συμπεραίνεις αυτό ; βοήθησε μας να το καταλάβουμε ,έχεις κάποια δείγματα εσύ το διάβασες από εμπειρίες αλλων το είδες πουθενά σε βιβλιογραφία και στο τέλος τι εννοείς με " δεν ειναι τοσο καλοι γονεις " ; :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

αυτην την εντυπωση μου εχουν δειξει σε αμερικανικα φορουμ που μιλαω για αυτο το θεμα και για αυτον τον λογο οι περισοοτεροι χρησιμοποιουν αυτην την μεθοδο... πριν 1 βδομαδα μπουκοθηκαν 2 κιχληδες μου μαλαουι και απο το 1 μπουκομα δεν τα εχουν φτυσει και τα κρατανε ακομη χωρις να εχουν καποια εμπιρια... οι φροντοζες μου 4στα 4 γεννες απετυχαν και οι 3 τα εφτυσαν απο την επομενη μερα κιολας... αυτην την ενυπωση μου εχουν κανει σε μενα...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την μέθοδο stripping ,παραδοσιακή μέθοδος που ακολουθείται από breeders ή από χομπίστες που θέλουν να κρατήσουν όλο την γέννα ζωντανή ,δεν τους κατηγορώ απλά ενημερώνω ,ο καθένας ο,τι νομίζει μπορεί να κάνει φτάνει να είναι προσεκτικός,πιο κάτω θα παραθέσω κάποια λόγια του Δρ.Konings

που δείχνει κάποια πράγματα ,έτσι για πληροφόρηση και μάλλον αφορά άτομα που θα ήθελαν να κρατήσουν όλη την γέννα από fronto

.." Mouthbrooding females are best left with thε group and thε babies ( between 25 and 100 per spawn ) stripped from their mouths after an incubation perido of four weeks" Οποιος θέλει ας κάνει ακριβή μετάφραση

Πηγή 1,Back to nature Guide to Tanganyika cichlids . Ad .Konings σελ.42

2,Enjoynig cIchlids Ad.konings και συνεργάτες σελ.82

Link to comment
Share on other sites

αυτην την εντυπωση μου εχουν δειξει σε αμερικανικα φορουμ που μιλαω για αυτο το θεμα και για αυτον τον λογο οι περισοοτεροι χρησιμοποιουν αυτην την μεθοδο... πριν 1 βδομαδα μπουκοθηκαν 2 κιχληδες μου μαλαουι και απο το 1 μπουκομα δεν τα εχουν φτυσει και τα κρατανε ακομη χωρις να εχουν καποια εμπιρια... οι φροντοζες μου 4στα 4 γεννες απετυχαν και οι 3 τα εφτυσαν απο την επομενη μερα κιολας... αυτην την ενυπωση μου εχουν κανει σε μενα...

4 στις 4 γεννες απετυχαν γιατι τα αυγα δεν ηταν γονιμοποιημενα και οχι γιατι οι φροντοζες δεν ειναι καλοι γονεις.

Link to comment
Share on other sites

στην 1 γεννα εγραψα και βιντεακι..φενοταν καθαρα και για αρκετη ωρα πως χορευαν μαζι και πως γονιμοποιουσε ο αρσενικος τα αυγα... λες να ειναι τσουφιος? χθες μου μπουκοσε ακομη μια ζαιρ...την παρατηρω και σημερα και βλεπω πως τα κραταει.. δεν προκητε να την πειραξω ουτε να της παρω τα αυγα με στριπιγκ και να τα βαλω σε τεμπλερ... το λογικο ειναι πως θελουν τον χρονο τους για να πετυχουν...η θυλικια ειναι 13-14cm και ο αρσενικος εχει φτασει τα 23cm! beterane πια ειναι η γνωμη σου σε αυτο και τι προτημας οταν εχεις μπουκομα? της απομονωνεις σε αλλο ενυδρειο μετα απο 2 βδομαδες πχ? με αμερικανικα φορουμ που μιλαω δεν ειναι κατι συγουρο...μαθενουν το καθε ψαρι τους βαση εμπιριας και βλεπουν πιες ειναι καλες και ποιες κακες θυλικες και πρατουν αναλωγα... δηλαδη ενας ειπε πως η θυλικια του μετα την 1 βδομαδα εφτυνε τα αυγα της ή τα ετρωγε μετα απο 6-7 γεννες και της τα επερνε μετα την 5 μερα πχ... αλλος ειπε πως την αφηνει τουλαχιστον 2-3 εβδομαδες και μετα της τα παιρνει....

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι το περιγράφεις αποκλείεται να μην γονιμοποίησε τα αυγά ο αρσενικός! Τσούφιο?χαχαχαχαχα Όχι ρε συ! Είναι τσούφια τα ψάρια? Μπορεί απλά να είναι άπειρα ακόμα και να θέλουν τον χρόνο τους !! Και μην ξεχνάς ο επιμένων νικά! Μπορεί αυτό το μπούκωμα να είναι και το τυχερό σου!

Για βάλε καμια φωτό να την δούμε και μεις!

Link to comment
Share on other sites

ανηπομονω να γινω πατερας!!! πρεπει πρωτα να μονταρω τα βιντεακια για ακουγονται πολλα μεσα... :P φωτο θα ανεβασω συντομα!

Link to comment
Share on other sites

να την η τσουπρα!

DSC09945.jpg

DSC09950.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...