Jump to content

700 Λιτρο Φροντοζαδικο !!!!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

ευχαριστω Σωτηρη!!! ηταν ενα ονειρο για μενα αυτο !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω johngreek! νιωθω πολυ τυχερος που καταφερα και βρηκα τετιες ψαρουκλες! περναω αρκετη ωρα καθε μερα μπροστα απο το ενυδρειο και της χαζευω!...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα σε ολους! 1-2 ερωτισουλες... οταν κοβεται καποιο πτερυγιο ( κατω ) λογικα μετα απο καιρο ξαναεπανερχεται? υπαρχει καποιο φαρμακο που βοηθαει πανω σε αυτο>? επισεις παρατηρησα σε ενα απο τα mpimbwe μου τα κατω του πτερυγια εχουν μεγαλωσει κατα 3 cm μεσα σε μια βδομαδα!!! τι συμαινει αυτο? τοσο γρηγορα? ειναι πολυ μεγαλη αρχοντια τα κατω πτερυγια των φροντοζων! ενα αλλο θεματακι που με απασχολει ειναι η μαυρη αλγη.. απο εποχης μαλαουι εκανα καποια λαθακια.. μια εβαζα buffer.. μια δεν εβαζζα.. και ετσι χαλουσα της ισοροποιες του νερου δημιουργοντας ετσι μαυρη αλγη ( απο αυτο πιστευω δημιουργιθηκε ) που μετα δεν μπορουσα να την πολεμησω με τπτ, και τωρα σκευτομαι πολυ σοβαρα να ξηλωσω ολο το backround και να φτιαξω κατι αλλο... υπαρχει λυση στην μαυρη αλγη??? ευχαριστω για τον χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους! 1-2 ερωτισουλες... οταν κοβεται καποιο πτερυγιο ( κατω ) λογικα μετα απο καιρο ξαναεπανερχεται? υπαρχει καποιο φαρμακο που βοηθαει πανω σε αυτο>? επισεις παρατηρησα σε ενα απο τα mpimbwe μου τα κατω του πτερυγια εχουν μεγαλωσει κατα 3 cm μεσα σε μια βδομαδα!!! τι συμαινει αυτο? τοσο γρηγορα? ειναι πολυ μεγαλη αρχοντια τα κατω πτερυγια των φροντοζων! ενα αλλο θεματακι που με απασχολει ειναι η μαυρη αλγη.. απο εποχης μαλαουι εκανα καποια λαθακια.. μια εβαζα buffer.. μια δεν εβαζζα.. και ετσι χαλουσα της ισοροποιες του νερου δημιουργοντας ετσι μαυρη αλγη ( απο αυτο πιστευω δημιουργιθηκε ) που μετα δεν μπορουσα να την πολεμησω με τπτ, και τωρα σκευτομαι πολυ σοβαρα να ξηλωσω ολο το backround και να φτιαξω κατι αλλο... υπαρχει λυση στην μαυρη αλγη??? ευχαριστω για τον χρονο σας!

Ναι Σακη επανερχοντε και μαλιστα πολυ συντομα.

Αμ και σε μια εβδομαδα μου φενετε πολυ περιεργο,τα αρσενικα εχουν μεγαλυτερη αναπτυξη στα θωρακικα και προκτικα τους πτερυγια.

Μα τα χαιρεσαι τα κουκλια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σακη εγω εχω παρατηρήσει στα δικά μου ψαρια να επανέρχονται τα κομμένα πτερύγια αλλα και να φευγει το "pop-eye" μεσα σε λίγες ωρες ή 1-2 μέρες.

Θεωρώ πως οταν το συστημα είναι υγιες και εχεις καλή ποιότητα νερού η βλέννη των ψαριών φροντιζει για αυτά.

Οσο πιο υγιές είναι το ενυδρειο σου τοσο πιο πολύ βλέννη εχουν τα ψαρια αρα θα εχουμε και ταχύτερη αναρωση/επούλωση πληγών , κομμένων πτερυγίων κτλ.

Η bba είναι σύνηθες φαινόμενο σε ενυδρεια με μεγάλα ψαρια θηρευτές οπως π.χ φροντοζες, οσκαρ κτλ.

Κανε μετρησεις σε νιτρικά και φωσφορικά!

Θα πρέπει να κρατας μια αναλογια νιτρικών/φωσφορικών απο 16/1 μεχρι 20 /1 ή την ρυθμίζεις αναλογα.

Ο Τριαντάφυλλος αντιμετώπιζε το ιδιο πρόβλημα με bba στο δικο του ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

τεστ για φωσφωρικα δεν εχω.. θα παρω, τα νιτρικα μου ναι ειναι ανεβασμενα απο την πολυ τροφη που ταιζω μαλλον...σκευτομαι να συνδιασω ενα φιλτρο αμμου. εχω ακουσει τα καλητερα και ριχνει αποτελεσματικα τα νιτρικα... εδω ειναι ενα βιντεακι με το φιλτρο αμμου που σκευτομαι

θα το προσαρμοσω μεσα στο σαμπ. δηλαδη αν ισοροποισω της τιμες των νιτικων μετα πως φευγει η μαυρη αλγη? φευγει?

Link to comment
Share on other sites

Σακη δεν νομίζω πως τα νιτρικά σου ειναι πρόβλημα...εχεις μετρησει???ποσα εχεις???

Προβλημα ισως ειναι τα φωσφορικά σου επίσης απο το πολύ ταϊσμα!

Κανε μετρησεις να εχουμε εικόνα και το συζηταμε.επισης διαβασε εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=49017&st=0

Link to comment
Share on other sites

Σακη η γνωμη μου ειναι μην μπλεκεις ,Εγω εχω στο δυκτιο 10 νιτρικα,ταιζω τον αγλεουρα,και ελυσα το προβλημα νιτρικων με τακτικες 7ημερες αλλαγες 50% του νερου .Ασε που τους αρεσει πολυ

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με 50% αλαγη καθε βδομαδα ειναι ενα κοστος... συγουρα κανει πολυ καλο αλλα...

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με 50% αλαγη καθε βδομαδα ειναι ενα κοστος... συγουρα κανει πολυ καλο αλλα...

Πραγματι εχει καποιο κοστος,αλλα αυτα τα ζωα πρεπει να τρωνε ,και τρωνε πολυ,οποτε εγω αυτην την λυση βρηκα.Βεβαια δεν ξερω αν η μαυρη αλγη εχει σχεση με τα πολλα νιτρικα.

Γιαμενα μετα απο την καλη φιλτρανση ,ο σημαντικος παραγων για την υγεια του ενυδρειου ειναι η τακτικες και σε πολλα λιτρα αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μολις εκανα μετρηση νιτρικων NO-3 και ειδα πως ειμαι πολυ οκ... εχω μολις 12,5 mg/l ... για φωσφωρικα δεν ξερω... αλαγες κανω ενα 50% καθε 2 βδομαδες βαζοντας μπαφερ και αλατι τανκανικα της σιχεμ.

Link to comment
Share on other sites

Το περιμενα για τα νιτρικά σου οτι θα ειναι χαμηλά!

Κανε ενα κόπο να πάρεις τεστ φωσφορικών να εχουμε εικόνα και τα ξαναλέμε!

Μετρα πρίν κάνεις αλλαγη νερού!

Link to comment
Share on other sites

ετσι θα γεινει! ευχαριστω για την αμεση υποστηριξη!

Link to comment
Share on other sites

τελικα μολις εκανα μετρηση νιτρικων NO-3 και ειδα πως ειμαι πολυ οκ... εχω μολις 12,5 mg/l ... για φωσφωρικα δεν ξερω... αλαγες κανω ενα 50% καθε 2 βδομαδες βαζοντας μπαφερ και αλατι τανκανικα της σιχεμ.

Αν τα φωσφορικά σου είναι ανεβασμένα, μπορεί πέρα από το τάισμα να ευθύνεται και το παραπάνω. Από εκεί και πέρα σε συστήματα τόσο μεγάλα σαν το δικό σου Σάκη ή του Βασίλη, δεν είναι λογικό να κάνουμε 50% κάθε εβδομάδα (δηλαδή 250 λίτρα) για να έχουμε ισορροπία. Πρέπει να βρούμε τι φταίει για να το διορθώσουμε. Επίσης να θυμόμαστε ότι τα ψάρια μας όσο τα ταϊζουμε θα τρώνε. Ήτε ταϊσουμε δυο φορές, ήτε 15 μέσα στην μέρα, το πιθανότερο είναι χορτασμένα να μην τα δούμε ποτέ. Οπότε προσέχουμε έχοντας στο μυαλό μας ότι και στην φύση τα ψάρια δεν βρίσκουν κάθε μέρα τροφή.

Τα 12,5 νιτρικά όντως είναι μια χαρά. Οπότε περιμένουμε τις λοιπές μετρήσεις.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

ενα update τρελο μιας και ξερω πως ψοφατε για φωτο και βιντεο!!! στο βιντεο οι φροντοζες τρωνε απο τα χερια μου και μου δαγκωνουν επιμονα το δαχτυλο μου! ταιζω γαριδα!

DSC09839.jpg

DSC09806.jpg

DSC09790.jpg

DSC09788.jpg

DSC09786.jpg

DSC09785.jpg

DSC09784.jpg

DSC09782.jpg

DSC09779.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαρια Σακη!!!!!!

Αποφασισες αν θα δώσεις κάποια ή θα τα κρατησεις όλα?

Υ.Γ. Απο φωσφωρικά πως είσαι τελικά μετρησες?

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο βρε Σακη,ΜΠΡΑΒΟ!!!΅Ειναι χαρμα οφθαλμων!!!!!!

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Πρεπει να κατεβω προς τα κατω για κανενα......... :bigemo_harabe_net-166: LIVE!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! να στε καλα! φωσφορικα δεν μετρησα ακομη... οπως ειπα και παλαιοτερα, θελω να κρατησω της zair μονο... τα αλλα θα τα δωσω οταν ενδιαφερθει καποιος.... απλα δεν πιστευω να βρεθει καποιος που θα τα παρει... προς το παρον δεν βλεπω σφαλιαρες..ολα ειναι μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στη ποσότητα τροφής ,τον φωτισμό ,και αλλαγές νερού με λιγότερο ποσοστό αλλαγής και συχνά ,και κάτι άλλο το buffer που ανεβάζει ph από οτι ξέρω δεν βοηθά στην ανάπτυξη άλγης σε σύγκριση με τα ph down .

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ.. να κανω δηλαδη 100 λιτρα αλαγη την βδομαδα??? γινεται και αυτο, σιγα σιγα ετημαζω και τον αυτοματισμο στον πινακα μου να κανει αλαγη νερου απο μονο του ετσι και αλιως. προσεχος φωτογραφιες απο τον καινουριο πινακα!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ.. να κανω δηλαδη 100 λιτρα αλαγη την βδομαδα??? γινεται και αυτο, σιγα σιγα ετημαζω και τον αυτοματισμο στον πινακα μου να κανει αλαγη νερου απο μονο του ετσι και αλιως. προσεχος φωτογραφιες απο τον καινουριο πινακα!

Αν έχεις χρόνο κάθε εβδομάδα κάνε 100-120 λίτρα ή κάθε 15 μέρες ενα 20 % ,το σύστημα είναι μεγάλο μην το φοβάσαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...