Jump to content

700 Λιτρο Φροντοζαδικο !!!!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Πολύ ωραίες φώτο Σακη και πανέμορφα έχουν γίνει τα ψάρια σου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες! απο γεννες τπτ ακομη..αναμενουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφα και αρχοντικά ψάρια. Να σου ζήσουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ευχαριστω! Μανο,εχουν δρομο ακομη! οταν μεγαλωσουν 2-3 χρονια ακομη , τα πτερυγεια τους θα χουν μεγαλωσει παρα πολυ και θα ανεμιζουν στο νερο! τωρα τα ψαρια ειναι σε ηλικια 3-3.5 χρονων!

Link to comment
Share on other sites

Κουκλια ειναι,να τα χαιρεσαι.Απο τσακωμους πως παμε? Ηρεμισαν καπως?

Link to comment
Share on other sites

Oσο πανε και ομορφαινουν Σακη!Δωσε και μια γενικη του ενυδρειου καποια στιγμη να το απολαυσουμε!

Link to comment
Share on other sites

απο τσακομους αστα να πανε...πολυ ξυλο.. ο αρσενικος ζαιρ θελει να ζευγαρωσει και οτι πλησιαζει στην γωνια του το κυνηγαει αλυπητα... ολο σφουγκαριζω το πατομα να φανταστεις,,,, απο χτυπηματα δεν βλεπω τπτ απλα τα κυνηγαει για να του αφησουν την γωνια. τα θυλικα του καθονται αλλα δεν εχουν βγαλει τριγωνακι απο κατω για να βγαλουν αυγα... εδω και 1 μηνα γινεται αυτο ... κανουν πως ζευγαρωνουν αλλα τα θυλικα φενονται πως δεν ειναι ετημα,,, θα βαλω γενικη δημητρη!!! περιμενω ενα φιλαρακι με επαγγελματικη φωτογραφικη ....

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Σακη.η εμμονη σου σε αυτα τα ψαρια σε αποζημιωνει.ειναι οντως πανεμορφα.να σαι καλα να τα χαιρεσαι και συντομα γεννες.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αγορινα μου! μονο η αγαπη ειναι το καλητερο κινητρο για να κανουμε οτι καλητερο μπορουμε! σε 1-2 μηνες το ενυδρειο θα ξεστηθει-διαληθει και θα μπει σε αλλο σημειο του σπιτιου. τα ψαρια θα μπουνε προσορινα σε μια δεξαμενη . το backroynd θα διαληθει και θα φτιαχτει αλλο σκηνικο,,,,, ολα με την σειρα τους!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια Σάκη. Να τα χαίρεσαι ρε φίλε! :D

ευχαριστω αγορινα μου! μονο η αγαπη ειναι το καλητερο κινητρο για να κανουμε οτι καλητερο μπορουμε! σε 1-2 μηνες το ενυδρειο θα ξεστηθει-διαληθει και θα μπει σε αλλο σημειο του σπιτιου. τα ψαρια θα μπουνε προσορινα σε μια δεξαμενη . το backroynd θα διαληθει και θα φτιαχτει αλλο σκηνικο,,,,, ολα με την σειρα τους!

Αναμένουμε το νέο εγχείρημα...

Link to comment
Share on other sites

προχθες που ανεβασα της φωτο αρχισαν να ζευγαρωνουν! μετα απο 2 μερες ομως δεν υπηρχαν αυγα στο στομα του θυλικου,,, δεν μπορω να καταλαβω τι συμβενει. ο αρσενικος καθοταν απο επανω της και δεναφηνε τπτ να πλησιασει που σημενει πως εκανε σωστα την δουλεια του.... σημερα ζευγαρωσε η μεγαλυτερη θηλικια του ενυδρειου που κοντευει τους 15 ποντους,,,, δεν ξερω τι θα γινει,,καποια στιγμη θα κατσει.γνωριζω πως ειναι πολυ δυσκολα ψαρια στην αναπαραγωγη... παρτε μερικες φωτο για να γουσταρουμε παρεα και θα ανεβασω και βιντεακι αν γουσταρεται!

DSC09783.jpg

DSC09789.jpg

DSC09803.jpg

Link to comment
Share on other sites

:buttrock: :buttrock: :buttrock: Στην δευτερη φωτο,το παπι της γεματο το βλεπω.Τι παθανε καλοκαιριατικα,και η δικια μου ειναι γεματη.Σημερα αυριο περιμενω μπουκωμα,αλλα δεν τα κρατανε μαμωτο :D
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες..τι να πω..εχω απογοητευτει μετα απο 20+ φορες που εχουνε μπουκοθει.. βασιλη αυτο το παπι οταν βλεπεις να βγενει σημενει πως την ιδια μερα εχεις μπουκομα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες..τι να πω..εχω απογοητευτει μετα απο 20+ φορες που εχουνε μπουκοθει.. βασιλη αυτο το παπι οταν βλεπεις να βγενει σημενει πως την ιδια μερα εχεις μπουκομα!

Η δικια μου το εχει τωρα 2 μερες,την εχει ταραξει στο κυνηγι,ισως τωρα που θα παω σπιτι να την βρω μπουκωμενη,αλλα μονο 3με 4 μερες τα κρατα :(

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ωραι φαση,ειδικα στο τελος που κυνηγα τον αλλον αρσενικο.

Δεν δοκιμαζεις να την απομονωσεις τωρα,μπας και νιωσει ασφαλεια και τα κρατησει.

Και η δικια μου χθες την βρηκα μπουκωμενη.

Τα εχεις δει ποτε πως γινετε το μπουκωμα,εγω ποτε,μαλλον νυχτα γινετε. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντα το βλεπω,,,, ακου 2-3 πληροφοριες που βρηκα που θα σου φανουν χρησιμες στο μελλον.. ο αρσενικος αφηνει κατω το σπερμα και η θηλικια βγαζει εκει τα αυγα και μετα τα βαζει στο στομα,, αυτην την επαφη που εχει το αυγο με το σπερμα κατο στην αμμο ειναι ο τροπος που γονιμοποιουνται,,, αρα λογο αυτου μου ειπανε να μην εχω αναταραξη νερου στο ενυδρειο για να μην φευγει το σπερμα απο κατω .... να κληνω της αντλιες για 1-2 ωρες δηλαδη,,, εχω πολυ αναταραξη μεσα και ισως αυτην να ειναι η αιτια που δεν γονιμοποιουνται τα αυγα και μετα απο 2 μερες τα θυλικα μου να τα φτηνουν επηδη νιοθουν πως δεν ειναι γονιοποιημενα. στης ζαιρ το ποσοστο των κακων μαναδων ειναι πολυ μεγαλο. σε ενα φορουμ στην αμερικη που ασχολουνται μονο με αυτο το ειδος μου γραφουν πως το 5% μονο ειναι τα ψαρια που κρατανε τα αυγα μεχρι το τελος.. το 25% τα κρατανε απο 2-7 μερες και τα οιπολοιπα τα φτηνουν απο την 1 μερα... μου ειπαν να παρατηρησω ποσο καλες ειναι οι μανες και να παρω τα αυγα και να τα βαλω σε ταμπλερ και να τα μεγαλωσω εκει, εκει περα αν αποτυχει οντως η διαδικασια συμενει πως ο αρσενικος δεν γονιμοποιει σωστα τα αυγα και υπαρχει προβλημα.... ειναι πολυ δυσκολη η αναπαραγωγη τους και ακομη μαθενω...

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Σακη :bowdown: Δηλ.το κανουν αντιστροφα απο τις μπουνες και τα χαπς

Εγω δεν τα βλεπω,γιατι μαλλον επειδη εχω τα χαπς και το κανουν στην ζουλα.Τον χειμωνα θα ασχοληθω και εγω ποιο σωστα.Αν και σεμενα δεν με ενδιαφερει η αναπαραγωγη,αλλα θα ηθελα να παρω μια φουρνια. :)

Link to comment
Share on other sites

απο της burundi θα παρεις γεννα θες δεν θες,,,,! αν κανεις μια αναζητηση για ζευγαρωμα φροντοζας στο youtube θα καταλαβεις τι ενοω. τα haps και τα mbuna εχουν πολυ καλητερο συστημα αναπαραγωγης,,, τα θυλικα ρουφανε το σπερμα στο στομα τους και ετσι ειναι συγουρα 100%.... στην περιπτωση των φροντοζω ομως ειναι πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα... η φυση ομως πιστευω βρησκει τον δρομο της και καποια στιγμη θα τον βρουνε τον τροπο τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πριν 4 μερες το θυλικο μου mpimbwe εδηξε πως θελει να ζευγαρωσει. χωρισα το ενυδρειο στα 2 για να απομονωσω το ζευγαρι και να μην εχω υβριδισμους. ζευγαρωσαν κανονικα και σημερα την τετερτη μερα πηρα τον αρσενικο απο μεσα και αφησα την θυλικια μονη της. μετα απο καμια ωριτσα κοιταω και τι να δω! ειχε βγαλει τα περισσοτερα αυγα της σε μια γωνια και ειχε και μερικα στο στομα της! φροκαρα... περνω ενα λαστηχο και τα ρουφαω και τα εβαλα σε ενα ταμπλερ που εφτιαξα μπας και σωσω την κατασταση. μετα εφτησε και τα υποληπα που ειχε και ξαναεκανα το ιδιο.. τωρα στο ταμπλερ εχω 32 αυγα. πρεπει να τα κοιταω καθημερινα και αυτα που ασπριζουν να τα αφερω για να μην χαλασουν και τα υποληπα. βαζω φωτο και ενα βιντεο

2012-09-30190313.jpg

Link to comment
Share on other sites

2012-10-01160106.jpg

2012-09-30190215.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγει καμια ουρίτσα Σάκη..ενημέρωνε μας...

Link to comment
Share on other sites

μακαρι λεω στης τελευτεες 20 γεννες.. θα δουμε! απορω γιατι τα αφησε κατω τα αυγα η απιστη μανα!

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μην ειναι γονιμοποιημενα κ γιαυτο να τα εφτησε;;θα μάθουμε βέβαια τις επόμενες μέρες..

Πάντως τωρα που ΄εχεις΄ εσυ τα αυγά δεν ειναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να βγουν μικρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...