Jump to content

700 Λιτρο Φροντοζαδικο !!!!


ΚΟΥΜΑΝ

Recommended Posts

Μας πετάς τα μυαλά κάθε φορά ρε Σάκη!!!

Σταμάτα να ανεβάζεις φωτογραφίες!

Που να σου καεί η ψηφιακή! Χαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

να σου πω ρε σακη οτι δε σε ζηλευω που τα ψαρια σου βολταρουνε ολη την ωρα θα σου πω ψεματα..ελπιζω καποια στιγμη κα ιτα δικα μου να ξεθαρεψουν

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες ! Γιωργο τα ψαρια πρεπει να σηνηθησουν πρωτα το νεο τους περιβαλον! και εγω στην αρχη τετια προβληματα ειχα... μετα απο 2 μηνες ομως ολα ηταν πολυ καλητερα.. και στο ταισμα και στο βολταρισμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχω ενα θεμα με τον αρσενικο ζαιρ... εδω και μια βδομαδα δεν εχει φαει τιποτα... ολα τα ψαρια την ωρα της τροφης τρονε απο τα χερια μου, αυτος δεν συγκινητε καθολου... η συμπεριφορα του ειναι κανονικη. κινειτε κανονικα μεσα στο ενυδρειο και δεν υπαρχει κατι το ανυσηχητικο... απλα δεν τρωει... πηρα ενα τηλ σημερα σε εναν γνωστο φαρμακοποιο μου και μου ειπε πως μπορει να μου βρει epson salt για να το προσθεσω στην καθημερινη ρουτινα μου, το ενυδρειο εχει ανεβει απο τους 25 στους 27.5

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει η θερμοκρασία. Τοσο μεγάλο άλμα ίσως να τον στρέσαρε. Ούτως η άλλος οι φροντόζες ζουν σε βάθη και το νερό είναι σχετικά πιο δροσερό απο ότι οι άλλες κιχλίδες. Εγώ θα πρότεινα να καταργήσεις τον θερμοστάτη(αν δεν το έχεις κάνει) και να βάλεις μπρος τους ανεμιστήρες. Και παρακολουθείς την εξέλιξη του.

Link to comment
Share on other sites

Στενή παρακολούθηση Σάκη, μήπως δεις κάτι πάνω στο ψάρι ή στην συμπεριφορά του. Στο τάισμα φαίνονται τα πρώτα σημάδια όταν κάτι δεν πάει καλά. Μπορεί να είναι τυχαίο, μπορεί και όχι.

:)

Link to comment
Share on other sites

η θερμοκρασα ανεβηκε πολυ σταδιακα και φυσιολογικα... δεν νωμιζω να ειναι αυτο το προβλημα,,, που να πεσουν και οι καλες οι ζεστες... αλλα οντως τον παρακολουθω.. ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!

Link to comment
Share on other sites

Σάκο κατάργησε τους όσο είναι νωρίς γιατί περιμένουμε απότομες ανόδους της θερμοκρασίας και μην σου ανέβει κιαλο!

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν στο λεω για να σε καθυσηχασω,αλλα και ο δικος μου κατα περιοδους κανει διαιτα,δεν ξερω γιατι,αλλα μου συμβαινει.Μετα αρχιζει να τρωι τον αγλεορα :)

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου εχει ανεβει η θερμοκρασια αλλα προς το παρον ειναι ολα καλα...μερικες φορες το φαι που ριχνω μεσα δεν το τρωνε και το τρωνε οταν σβηνω τα φωτα...για κανε καμια προσπαθεια με σβηστα μηπως και.....

Link to comment
Share on other sites

αφου οτι πεταω μεσα το ξεσκιζουν τα αλλα και δεν μενει τπτ/// ο αρσενικος δεν συγκινηται και δεν κανει κινιση να φει...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον απο το πρωι εχω λιωσει στο διαβασα και προσπαθω να δω τι μπορει να εχει παθει... το πρωι εριξα μεσα στο ενυδρειο 7 κουταλακια epsom salt. τους αγωρασα και μια διαφορετικη τροφη μηπως τον δελεασω με κατι αλλο... δοκιμασα αυτην http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2097&fb_source=message .ταισα το μεσιμερι και ολα τα ψαρια ετρεξαν να φανε αμεσως! ακομη και ο αρσενικος! αλλα εβαζε την ταμπλετα στο στομα του και την εφτηνε συνεχεια ..αυτο το εκαναν και τα αλλα ψαρια. ισως η τροφη να ηταν πολυ μεγαλη ή σκληρη. δεν ειμαι συγουρος αν εφαγε αλλα φανηκε πως εχει ορεξη. θελω συγουρα να τον παρατηρησω 1-2 μερες ακομη και να προχωρισω σε καποια θεραπεια μηπως εχει τπτ παρασητα.. να κανω την θεραπεια στο ενυδρειο μαζι με τα αλλα ψαρια ή να παρω τον αρσενικο και να τον βελω σε ενα 200λιτρο που εχω μονο του και να κανω την θεραπεια εκει?... το καλο ειναι πως δεν τον εχω δει καμια μερα να καθετε απομακρος απο τα αλλα ψαρια και να σκουρινει το χρωμα του που αυτο θα συμενε τρελο στρεςς και πως θα υπηρχε μεγαλο προβλημα..κινητε κανονικα μεσα στο ενυδρειο και εξακολουθει να κυνηγαει τα θυλικα ....ισως για ζευγαρωμα... μακαρι να μην το περασει κανενας αυτο σας ευχομαι.. ελπιζω να πανε ολα καλα ..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα περιγραφεις ,για μενα δεν πρεπει να εχει κατι,μαλλον ακεφιες.Παρακολουθεις και μας λες τα ευχαριστα νεα.Ποσες μερες τωρα ειναι αφαγοτος?

Link to comment
Share on other sites

κοντευει 2 βδομαδες... δεν θα ανησυχουσα αλιως... η κοιλια του εχει μαζευτει λιγο μεσα πισω απο τα πρωτα πτερυγια

Link to comment
Share on other sites

σημερα επεσε πολυ ξυλο μεσα στο ενυδρειο ..τα ψαρια με εχουν ξυπνησει απο της 7 το πρωι επιδη μαλωναν συνεχεια... ο αρσενικος ζαιρ χτυπιεται συνεχεια με τον αρσενικο mpimbwe που ηταν αναμενομενο... χαμενος οπως παντα ο mpimbwe με χτυπημα στο ματι....και κατι γδαρσιματα.. εριξα την 2 δοση της θεραπειας του esha2000 και το μεσιμερι ταισα κανονικα και με κατεψυγμενη,και με ταμπλετες,, τιποτα παλι.. ο αρσενικος ζαιρ δεν εφαγε τπτ.. και τωρα το απογεμα ειπα να δοκιμασω να του ριξω κατι πιο δελεαστικο.. γεωσκολικες! ναι γεωσκολικες! και ναι εφαγε!!!! κανενα δεν αντισταθηκε στους γεωσκολικες που κουνιοταν συνεχεια για αν σωθουν! φυσικα οι γεωσκολικες εχουν μαζευτει απο την φυση που δεν υπαρχουν φυτοφαρμακα.. το εχω δοκιμασει με επιτυχεια και στο παρελθον αυτο. οι γεωσκολικες γνωριζω πως ειναι απο τους πιο καθαρους οργανισμους και δεν κουβαλανε αρωστιες!

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα που εφαγε Σακη.Μηπως τον κακομαθες λιγο;Και μαλλον ηρθε η ωρα να ''αδειασει''το ενυδρειο καπως,πριν αποβουν μοιραιοι οι καυγαδες.Ειναι τοσο ομορφα ζωντανα...

:)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

ασε δημητρη,,,σημερα με πηρε η γυναικα μου 2 φορες την ωρα που ειμουνα στη δουλεια για να μου πει πως σκωτονονται στο ξυλο/// ο αρσενικος ζαιρ εχει γινει πολυ επιθετικος... δεν μπορω να καταλαβω το γιατι..

Link to comment
Share on other sites

ο ζαιρ ειναι αρχηγος εκει μεσα.. ο mpimbwe τρωει τρελο ξυλο.. τον εχει χτυπησει αρκετα.φοβαμαι μην τον σκοτωσει... τον χτυπησε και λιγο στο ματι ( ειναι λιγο θολο) αν ειχα αλλο ενυδρειο θα τα εβαζα εκει αλλα... ολοι λενε να τις βγαλω αλλα πιος θα της παρει ρε παιδια? τα ψαρια ειναι ακριβα και δεν θελω να τα δωσω τζαμπα...

Link to comment
Share on other sites

ολα δειχνουν καλητερα σημερα! τρωει κανονικα απο της ταμπλετες βυθου που του ερηξα.. οι σφαλιαρες σσυνεχιζονται ομως ...6 το πρωι με ξυπνησε απο τα κυνηγητα του..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

λιγο τσοντα για τους ματακιδες!

2012-07-09003206.jpg

2012-07-09003146.jpg

2012-07-09003109.jpg

2012-07-05001712.jpg

2012-04-28215525-1.jpg

2012-04-28215445.jpg

2012-04-28215306.jpg

2012-04-28215156.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι ψαρούκλες είναι αυτές;;;φτου φτου σκόρδα

πανέμορφες,με τις γέννες πως πάει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...