Jump to content

Klaz Light Reef


klaz

Recommended Posts

μετα απο καιρο ενα απ ντειτ......

μετα απο περιπου 7 μηνες ξαναμπηκε ανθρακας στον ριακτορα.αντιφωσφορο συνεχιζω να μην βαζω.το ελαχιστο κυανο που εκανε την εμφανιση του κλασσικα στο κατακαλοκαιρο,δεν υπαρχει πια.

το ενυδρειο λαμπει και επιτελους δειχνει να ανακαμπτει μετα απο την μεγαλη ανωμαλια που υπεστει απο μεγαλες και αποτομες αλλαγες που ειχαν γινει(μαζικα κλαδεματα κοραλιων,αλλαγη φωτιστικου,σαμπ,σκιμμερ,αλατιου,βακτηριων και εγω τι αλλο δεν θυμαμαι....).

πλεον στηριζομαι κλασσικα στην εβδομαδιαια αλλαγη νερου και σε οτι ριχνει η μεθοδος light balling.ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.ολα τα αλλα κοπηκανε μαχαιρι(βιταμινες,βακτηρια κλπ).

οσα σκληρα καταφεραν να επιβιωσουν(πλεον δυστυχως λιγα) παιρνουν τα πανω τους καθημερινα.

ελπιζω σε κανα 6μηνο κατι να μπορω να δειξω οπτικα.

keep reefing μαγκες!!

ΥΓ.ο υπεριωνας πλεον δουλευει στο προγραμμα χαβαι και ειναι στα 10κ κελβιν.λιγο κιτρινωπο το φως στα ματια μας αλλα επιτυχως δοκιμασμενη συνταγη απο τα παλια μου μεταλλα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Πες μας πότε να φέρουμε ψαλίδια... :bigemo_harabe_net-134:

Άντε Κώστα να πάνε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω καλε μου φιλε και θεε του ανεμου.ελπιζω να τα πουμε συντομα απο κοντα.πλεον ο ελευθερος μου χρονος ειναι πολυ περιορισμενος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ... πρέπει, έχουμε καιρό να βρεθούμε, κανόνισε το σύμφωνα με τον δικό σου χρόνο, εγώ όπως ξέρεις είμαι αργόσχολος !!!

Link to comment
Share on other sites

εληφθει φιλε.θα μιλησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά νέα Κώστα!

Απο δω και πέρα Όλα καλά να σου πάνε, και πολύ σύντομα να το δεις όπως το θές!!!

Όταν αισθανθείς έτοιμος ρίξε ένα απντέιτ! :bigemo_harabe_net-64:

Καλή συνέχεια! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι πολύ ευτυχής που πλέον ο ελεύθερος σου χρόνος είναι πολύ περιορισμένος μετά από τόσες συζητήσεις του παρελθόντος.Όταν είσαι έτοιμος και μπορείς ,να πάρεις και το φίλο μου το Γρηγόριο και να πάτε προς τα ΚΤΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

Klaz χαίρομαι όχι τόσο για το update του ενυδρείου σου αλλά για τα υπόλοιπα...Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι Κλαζακο για το οτι παει καλα το ενυδρειο σου... και στο ειχα πει...

πολλα κουραγια, χρηματα,αλλα και χρονος πια δεν υπαρχουν γιαννη.

συνεχιζω με οτι μου καθεται και μου παει καλα στη γυαλα.τα υπολοιπα που....δεν,θα τα θαυμαζω σε εσας.κουραστηκα να πηγαινω κοντρα στο ρευμα.θα παω πολυ χαλαρα πλεον στο χομπι.

Αυτο θα ειναι το καλύτερο για σενα και τον υφαλο σου...

Αντε και να το ξαναδεις δασος ευχομαι φιλαρακι!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω καλοι μου φιλοι για τις ευχες....γιαυτο εχει μαγεια το χομπι μας.στηριζουμε ο ενας τον αλλον οταν αυτο χρειαστει.

ΥΓ.νικο μου σ'ευχαριστω,μονο που σε διαβασα με εχεις φτιαξει μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτά είναι ωραία πράματα, μακάρι να ξαναγίνει όπως πρώτα, γεια σου Νικόλα.

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι ,

να αισθανεσαι και να περνας καλα πανω απ'ολα!

Οτι χρειαστεις απο βοηθεια εως και καφε βαλε και μενα μεσα. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα! χαίρομαι που τουλάχιστον έκανες υπομονή και δεν πέταξες και συ μέσα τίποτα κουνουπόψαρα να δεις πως θα πάνε :bigemo_harabe_net-134:

Υ.Γ. Ελπίζω να καταφέρω κάποια μέρα να πάρω τον ξάδερφο και να έρθουμε να το δω και από κοντά

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα....ασε σαμ,ο ξαδελφος αρχιζει να τα χανει....ειδικα οταν ειδα να περναει το κουνουποψαρο μπροστα απο τον ζωγραφο....αλοβητο..χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν το είδα....απλά μου το είπε στο τηλέφωνο....ότι νάναι :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλημερες σε ολους.

ειπα να εξωτερικευσω τις σκεψεις-παρατηρησεις μου μετα απο τις τελευταιες αναβαθμισεις του εξοπλισμου που ειχα κανει.

με βαση λοιπον τον νεο εξοπλισμο θα πω τι ειδα ολο αυτο το διαστημα καθως και την περιοδο του καλοκαιριου που διανυσαμε.

1.φωτιστικο υπεριωνας.

ειδα ''το φως μου'' μονο αφου κουμπωσα το προγραμμα χαβαι και επελεξα τα κελβιν που δουλευα στο παλιο μου μετταλο-φωτιστικο.καλες οι μωβ αποχρωσεις,ανατολες-δυσεις κλπ αλλα τα κοραλλια μου θελανε 10κ και οχι αυτο που καλυπταν τα δικα μου γουστα και ματια.δειχνουν να επανερχονται σιγα-σιγα τα πραγματα...

ΥΓ.θερμοκρασια το καλοκαιρι σε αστεια επιπεδα.οι ανεμιστηρες σχεδον καθολου δεν δουλεψαν..!!!!ΣΩΘΗΚΑ καθως σκεφτομουν μελλοντικα για ψυκτικο..

2.αντλιες βορτεκ 2χ40

κυριλα.ροη οπως πρεπει να ειναι σε εναν υφαλο,οχι μονοτονη και βαρετη.μοναδικο ψεγαδι οτι ηθελα προσωπικα μεγαλυτερη αναταραξη επιφανειας.τις τρεχω κυριως στο κρεστ προγραμμα ''παντρεμενες'' μεταξυ τους και οχι μεμονομενες.

το μεγαλο συν ηταν οπως το περιμενα το μπακαπ του φιλου γιαννη το οποιο μεχρι τωρα με εσωσε απειρες φορες απο μικρες και μεγαλες διακοπες ρευματος που μονιμως και δυστυχως εχω εδω που μενω.το μπακαπ αξιζε καθε ευρω του.στην κυριολεξια εχει σωσει το ενυδρειο.

εχω βαλει μια μικρη τουνζε για την εξτρα αναταραξη που ηθελα...

3.σκιμερ ατι

εδω τι να πει κανεις...θηριο που κανει ακουραστα τη δουλεια του.αν ηταν και λιγοτερο δυσκοιλιοι οι ουνοι στην κατασκευη(προγραμματισμος για την παροχη του αερα) του θα ηταν ακομη καλυτερο.ειναι μια παλια αναμνηση η υπαρξη νιτρικων πλεον...

4.νεο σαμπ

οτι χρειαζοταν στο συστημα και φανηκε ιδιαιτερα λειτουργικο στην πορεια.επιτελους ενσωματωμενη αναπληρωση με μπολικο νερακι α/ο.

5.ριακτορες.

χωρις εξτρα λογια,ιδανικοι για την δουλεια τους.αν και πλεον δεν χρησιμοποιω αντιφωσφορο,λειτουργει μονο ενας με ανθρακα.

αποτελεσμα.

κρινω ως καλες επιλογες ολες τις παραπανω αναβαθμισεις που εγιναν,και βεβαια και επειδη τρωγοντας ερχεται η ορεξη,στο μελλον ολο και κατι θα συμπληρωσω-διορθωσω-αναβαθμισω.

αυτο το χομπι ειναι τελικα ατελειωτο...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

χμμμ έτοιμος για ξεμυάλισμα είσαι... για να σκεφτώ για να σκεφτώ !!!

Πάντως χαίρομαι γι αυτήν σου την αναθεώρηση, πάει να πει πως πάνε καλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις ευχες.

ναι βαγγελη,δειχνει πολυ αργα βεβαια οτι επανερχεται.

τελικα εκεινο το θεματακι που λεγαμε με τον ανεμιστηρα του υπεριωνα ειναι μια βλακεια.το ανεμιστηρακι δουλευει μεν,αλλα καπου πρεπει να βρισκει στο σασι και στο ξεκινημα δεν ξεκιναει. αν το σπρωξεις ελαχιστα,ξεκιναει και σταματαει οταν μπει το φεγγαροφως και δεν επαναξεκιναει την επομενη μερα.καποια στιγμη που δεν θα βαριεμαι,πρεπει να ανοιξω το φωτιστικο και να το φτιαξω.μιλαμε για χαζη λεπτομερεια που πιθανοτατα οφειλεται στο προχειρο μονταρισμα που εκαναν οι πολωνοι οταν κουμπωναν τα ανεμιστηρακια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι Κώστα για τα νέα αυτά!

Εύχομαι να το δεις όπως το θές!!!

Τελικά κατάλαβες τι έφταιξε με τα κοράλια τότε?

Link to comment
Share on other sites

οχι πανο.θα το εγραφα χωρις να μασαω τα λογια μου αν εβρισκα τον υπευθυνο για την κατρακυλα.

ηταν τοοοσο πολλες οι μαζικες αλλαγες που ειχαν γινει που ακρη δεν εβγαλα,και ισως δεν βγαλω και ποτε μου.

το ενυδρειο μαζευει τα κομματια του και συνεχιζει.η πλακα ειναι πως αν το δεις απο μακρια(απο τον καναπε μου πχ)μοιαζει να να μην εχει γινει τιποτε,αλλα απο κοντα δυστυχως καποια σημεια του μοιαζουν με το εδαφος διαπλανητικου συστηματος.

εχω πιστη,και ισως και το γεγονος οτι χερι μεσα πλεον μπαινει σπανια και τρεχει μονο του αφου ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος φαινεται πως το βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι ιδιαιτερα που ξαναβρισκεις τη φορμα σου Κωστα,και ειμαι σιγουρος πως το ενυδρειο σου θα γινει καλυτερο κι απο πριν :)

:bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...