Jump to content

Klaz Light Reef


klaz

Recommended Posts

Φιλαρακι μη βιαστεις.Ασε να το κανεις οταν παρει πρωταθλημα ο Παοκ :P

Να σου πανε ολα καλα αγορινα :)

Στάλθηκε από το GT-I8160 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Κλαζακο με το καλο να ξανα αρχισεις!!!

Δεν σε φοβαμαι, το 'χεις το ολο θεμα :)

Μην ξεχασεις και λιγο φωτο υλικο κατα την ανακατασκευη.....

Link to comment
Share on other sites

Κώστα ρε φίλε μήπως να γίνεις φυτεμενος ????????χαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

ουρτττ..............χεχεχε

λοιπον.αυτη τη στιγμη εχω 4 τζαμια,καμμια 80ρια λιτρα βρωμικο αλατονερο και 25 κιλα αμμο μεσα στη γυαλα.αυτο βλεπω αυτο λεω.

ολα τα ζωντανα(κοραλια-ψαρια) πηγανε για φιλοξενια σε χερια φιλων.

μεσα στο σαββατοκυριακο θα εχω να κανω πολυ δουλεια.ηδη ο βραχος ειναι απλωμενος εξω,θα καθαρισθει θα πλυθει και θα στεγνωσει.

το ιδιο θα γινει και με ενα μερος αμμου.

απο εδω και περα υπομονη,και εχει ο θεος.

ευχαριστω τα φιλαρακια μου που βοηθησαν(χρηστος,σωτηρης και μητσος) καθως και εσας που ρωτατε.

Link to comment
Share on other sites

προτζεκτ συνεχεια......

το ενυδρειο ειμαι πλυμενο και πεντακαθαρο.το ιδιο και το σαμπ.

αυριο φρεσκαρω με 2 χερια βαψιμο την σιδερια.

η αμμος ειναι πλυμμενη και στεγνωνει σαν τον τραχανα εξω.ο βραχος ειναι σε βαρελια με νεροξυδο.

αφαιρεθηκαν.

οι 2 σιδερενιες αντιασθητικες σιδεριες(κρεμαλες) που ειχα πισω και αριστερα και δεξια της γυαλας για το κρεμασμα του φωτιστικου και πλεον ο υπεριωνας θα στερεωθει με τις ντιζες του απο το ταβανι.θα γινει αορατος στην κυριολεξια.σαν να πεταει.

θα μπουνε πλεξιγκλας καπακια σε ολα τα διαμερισματα του σαμπ,γιατι η ιγρασια στο σαμπ ειναι ενα χρονιο μου προβλημα.

θα αφαιρεθει το επισης αντιαισθητικο κουτι μαυρου πλεξι της υπερχειλησης που ειχα στο κεντρο του ενυδρειου και θα μπουνε οι κλασσικες γωνιες.

επισης και επειδη το βαρεθηκα,φευγει απο πισω το μαυρο χαρτονι,και στη θεση του μπαινει χαρτονι σκουροχρωμου μπλε χρωματος.

θα τακτοιποιηθουνε ολα τα καλωδια ,πολυπριζα κλπ απο την αρχη,και καποιες μετατροπες επισης θα γινουν στις κατεβασιες νερου καθως και στην εισαγωγη.

ολος ο υδροβιος εξοπλισμος βρισκεται σε χλιαρο νερακι μαζι με ξυδακι απο χθες και θα βγει αυριο απο την μπανιερα οπου ξεκουραζεται πριν καθαρισθει.

............συνεχιζεται...

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπράβο.....

Μιας που το ξεκινάς στην κυριολεξία από την αρχή, μη κάνεις το λάθος και κάνεις καμιά προχειρότητα (θα μείνει έτσι στην τελική).....

Οργάνωσε το σωστά σε όλες τις λεπτομέρειες, και λάθη του παρελθόντος που σίγουρα θα έχεις εντοπίσει διόρθωσε τα

Όταν το φτάσεις στο σημείο που θέλεις (και πρέπει) σου εγγυώμαι ότι θα το χαρείς ακόμη περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ετσι αιολε.μαθαινουμε απο τα λαθη.μονιμο σχολειο ειναι το χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις φιλαρακι τα ειπαμε... παρε τον χρονο σου... κατι που μπορει τωρα να σε παρει 2 μερες να το κανεις πχ,αν δε το κανεις μετα θα χτυπας το κεφαλι σου...

Ειμαι σιγουρος για την επιτυχια, εμπειρια και διαθεση υπαρχει..οποτε keep reefing!!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πάρτο αργά και σταθερά βήμα βήμα κάθε μέρα..και αφού έχεις τις πρώτες ύλες και α' ποιότητας, το γλυκό θα πετυχει!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους σας για τις συμβουλες και τις ευχες.

Link to comment
Share on other sites

τελος εποχης γιασ αυτο το θρετ.

παμε για αλλα.

η συνεχεια παρακατω.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/93264-klaz-hardcore-reef-vol2/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δυστυχως τα νεα για τα μεγαλοσωμα ψαρακια μου δεν ηταν καλα.

λιγο το στρες που αλλαξανε σπιτι λιγο η μεγαλη ατυχια ,στο ομολογουμενως καλο σπιτι που φιλοξενουνται,τους ηρθε οντινιουμ.

yellow tang

blue tang

naso elegans

2x pyramid butterflies

ολα ειναι στο ψαροπαραδεισο,με συνοπτικες διαδικασιες και μεσα σε λιγοτερο απο ενα 48ωρο...

η θλιψη μου ειναι μεγαλη γιατι τα περισσοτερα απο αυτα τα ειχα απο μεγεθος 2ευρου στα χερια μου.μεγαλυτερη βεβαια ειναι και η θλιψη του καλου μου φιλου που ''αναγκαστικα'' βιωσε κατι τοσο ψυχοφθορο για εναν ανθρωπο που λατρευει το χομπι μας.

τα υπολοιπα μικροψαρα δεν εχουν καποιο προβλημα και χαιρουν ακρας υγειας στο αλλο σπιτι που βρισκονται.

γνωριζω οτι οι ατυχιες μας κανουν ισως πιο δυνατους,αλλα δεν αντεχα αλλο να το κραταω μεσα μου....

θελησα να το γραψω εδω στο παλιο μου θρετ γιατι ετσι θελησε η μοιρα να κλεισει αυτο το κεφαλαιο με τον παλιο μου τανκ,

με δυσαρεστο τροπο.

τεσπα παμε για αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλό είναι να μοιραζόμαστε και τα κακά, και τις αποτυχίες και τα λάθη,... όλα είναι μαθήματα τόσο για τους παλιούς όσο και για τους νέους το τι ενδεχομένως να αντιμετωπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

απολυτως σωστο αυτο βαγγελη.παντως δεν ειαι να κανεις μια νεα αρχη....απο το καλημερα τρικλοποδιες να παρει η ευχη...

Link to comment
Share on other sites

Κωστάρα τα ίδια πέρασα κι εγώ και έχασα σχεδόν όλα μου τα ζωντανά.... Σε καταλαβαίνω και σε νιώθω απόλυτα......... Ακαριαία και πολύ ύπουλη "αρρώστεια" το oodinium. Πριν καταλάβεις τι έπαιξε, τα έχεις χάσει όλα! Άλλη κακοτυχία να μην σε βρει ρε φιλαράκι!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

πάντα κάτι θα πάει στραβά... είναι νόμος αυτός και μάλλον του Μέρφι !!!

Link to comment
Share on other sites

πάντα κάτι θα πάει στραβά... είναι νόμος αυτός και μάλλον του Μέρφι !!!

Πόσο μεγάλη αλήθεια είναι αυτό! Μέσα σε δύο εβδομάδες και ενώ όλα πήγαιναν άψογα, έπαιξε πέσιμο από aptaisia και flatworms στο κυβάκι....... Τι άλλο να ζητήσει κανείς!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...