Jump to content

Klaz Light Reef


klaz

Recommended Posts

οι παλιες αγαπες δεν κρυβονται στραταρε μου. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

οχι πανο.θα το εγραφα χωρις να μασαω τα λογια μου αν εβρισκα τον υπευθυνο για την κατρακυλα.

ηταν τοοοσο πολλες οι μαζικες αλλαγες που ειχαν γινει που ακρη δεν εβγαλα,και ισως δεν βγαλω και ποτε μου.

το ενυδρειο μαζευει τα κομματια του και συνεχιζει.η πλακα ειναι πως αν το δεις απο μακρια(απο τον καναπε μου πχ)μοιαζει να να μην εχει γινει τιποτε,αλλα απο κοντα δυστυχως καποια σημεια του μοιαζουν με το εδαφος διαπλανητικου συστηματος.

εχω πιστη,και ισως και το γεγονος οτι χερι μεσα πλεον μπαινει σπανια και τρεχει μονο του αφου ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος φαινεται πως το βοηθαει.

To καλό είναι ότι ανέκαμψε!

Πάντως απ΄'ολο αυτό βγήκε και ένα καλό! Ότι σε έκανε πιο δυνατό!

Είθε να συνεχίσεις με την ίδια δύναμη στο χόμπι και να δίνοντας παράδειγμα στους νεότερους όπως κάνεις! :bigemo_harabe_net-146:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το ενυδρειο συνεχιζει με βηματα χελωνας την επανοδο του.....

μετα απο μια προσφατη περιπετεια υγειας που περναω αδυνατουσα να φτιαξω μονος μου τα μειγματα της μεθοδου balling που δουλευω στην δοσομετρικη.

ετσι και για πρωτη φορα επιστρατευσα τη γυναικα μου η οποια και με τις οδηγιες μου καταφερε και εφερε εις περας την ''μπετονατη'' αυτη εργασια.

χεχε,ετσι να μαθαινουν και λιγο απο βαριες εργασιες....(το μπιτονι με το κεχα μου ειναι 15λιτρο..χεχε).

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι ταχεία ανάρρωση και να είσαι πάντα σιδερένιος!!!! καλου κακου κανε και μια γερη αλλαγη δεν ξέρεις ποτε θα ξανα έχεις χρονο! (Ξέρεις εσύ)

Link to comment
Share on other sites

την πέθανες την γυναίκα ρε κώστα! :bigemo_harabe_net-134: .....αααα και περαστικά σου!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι την γυναίκα σου να παλεύει με το δεκαπεντάλιτρο!Ε ρε καντήλια που θα έφαγες!!:D

Σιδερένιος και περαστικό ότι έχεις πάθει φιλαράκι!Αφού έχεις την γυναίκα να σου σενιάρει τα ζουμιά μην σκιάζεσαι!Καλά θα πάνε όλα! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καμία φωτό θα δούμε ρε Κωστικα;

Ή θα πρέπει να ερθουν τα παλικάρια με τα τρέλα κανόνια να το βγάλουν;

Link to comment
Share on other sites

καλημερες σε ολους.

ειπα να εξωτερικευσω τις σκεψεις-παρατηρησεις μου μετα απο τις τελευταιες αναβαθμισεις του εξοπλισμου που ειχα κανει.

με βαση λοιπον τον νεο εξοπλισμο θα πω τι ειδα ολο αυτο το διαστημα καθως και την περιοδο του καλοκαιριου που διανυσαμε.

1.φωτιστικο υπεριωνας.

ειδα ''το φως μου'' μονο αφου κουμπωσα το προγραμμα χαβαι και επελεξα τα κελβιν που δουλευα στο παλιο μου μετταλο-φωτιστικο.καλες οι μωβ αποχρωσεις,ανατολες-δυσεις κλπ αλλα τα κοραλλια μου θελανε 10κ και οχι αυτο που καλυπταν τα δικα μου γουστα και ματια.δειχνουν να επανερχονται σιγα-σιγα τα πραγματα...

ΥΓ.θερμοκρασια το καλοκαιρι σε αστεια επιπεδα.οι ανεμιστηρες σχεδον καθολου δεν δουλεψαν..!!!!ΣΩΘΗΚΑ καθως σκεφτομουν μελλοντικα για ψυκτικο..

2.αντλιες βορτεκ 2χ40

κυριλα.ροη οπως πρεπει να ειναι σε εναν υφαλο,οχι μονοτονη και βαρετη.μοναδικο ψεγαδι οτι ηθελα προσωπικα μεγαλυτερη αναταραξη επιφανειας.τις τρεχω κυριως στο κρεστ προγραμμα ''παντρεμενες'' μεταξυ τους και οχι μεμονομενες.

το μεγαλο συν ηταν οπως το περιμενα το μπακαπ του φιλου γιαννη το οποιο μεχρι τωρα με εσωσε απειρες φορες απο μικρες και μεγαλες διακοπες ρευματος που μονιμως και δυστυχως εχω εδω που μενω.το μπακαπ αξιζε καθε ευρω του.στην κυριολεξια εχει σωσει το ενυδρειο.

εχω βαλει μια μικρη τουνζε για την εξτρα αναταραξη που ηθελα...

3.σκιμερ ατι

εδω τι να πει κανεις...θηριο που κανει ακουραστα τη δουλεια του.αν ηταν και λιγοτερο δυσκοιλιοι οι ουνοι στην κατασκευη(προγραμματισμος για την παροχη του αερα) του θα ηταν ακομη καλυτερο.ειναι μια παλια αναμνηση η υπαρξη νιτρικων πλεον...

4.νεο σαμπ

οτι χρειαζοταν στο συστημα και φανηκε ιδιαιτερα λειτουργικο στην πορεια.επιτελους ενσωματωμενη αναπληρωση με μπολικο νερακι α/ο.

5.ριακτορες.

χωρις εξτρα λογια,ιδανικοι για την δουλεια τους.αν και πλεον δεν χρησιμοποιω αντιφωσφορο,λειτουργει μονο ενας με ανθρακα.

αποτελεσμα.

κρινω ως καλες επιλογες ολες τις παραπανω αναβαθμισεις που εγιναν,και βεβαια και επειδη τρωγοντας ερχεται η ορεξη,στο μελλον ολο και κατι θα συμπληρωσω-διορθωσω-αναβαθμισω.

αυτο το χομπι ειναι τελικα ατελειωτο...

Χαίρομαι πολύ Κώστα...

να σου προτείνω κάτι μόλις βρεις χρόνο να παίξεις;;ΑΤS...ίσως το μόνο που λείπει από το σύστημα σου

Link to comment
Share on other sites

Καμία φωτό θα δούμε ρε Κωστικα;

Ή θα πρέπει να ερθουν τα παλικάρια με τα τρέλα κανόνια να το βγάλουν;

ψήνεσαι ψηλέ;

Link to comment
Share on other sites

ψήνεσαι ψηλέ;

Εσυ και γω όσο και να ψηθούμε , το πολυ πολυ να καούμε.

Εκτός και αν πήρες καμία dslr , γιατι αν σου είπαν ότι πήρα εγω........

Ψέματα σου είπαν. Χαχαχαχα :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ Κώστα...

να σου προτείνω κάτι μόλις βρεις χρόνο να παίξεις;;ΑΤS...ίσως το μόνο που λείπει από το σύστημα σου

τι να το κάνει το ATS Γρηγόρη με μηδέν νιτρικά από το ATi και χωρίς την χρήση αντιφώσφορου(για να τον έβγαλε θα κάνει δουλειά η chaeto). Νομίζω πως αυτό που θα πρέπει να κάνει είναι να σταματήσει να παίζει με τον εξοπλισμό και να το αφήσει στην ησυχία του.

Link to comment
Share on other sites

τι να το κάνει το ATS Γρηγόρη με μηδέν νιτρικά από το ATi και χωρίς την χρήση αντιφώσφορου(για να τον έβγαλε θα κάνει δουλειά η chaeto). Νομίζω πως αυτό που θα πρέπει να κάνει είναι να σταματήσει να παίζει με τον εξοπλισμό και να το αφήσει στην ησυχία του.

σωστος ο παικτης.!!

ακριβως αυτο κανω.αντιφωσφορο σταματησα γιατι τσαμπα τον εβαζα.ελαχιστα φωσφορικα και μηδεν αλγες εδω και τρελλους μηνες.ακομη και η χαετο την ακουει.αφου δεν εχει τι να φαει.

τιποτις δεν κανω.ταιζω τα ψαρακια,και κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα.και επειδη ειχα το χειμωνα θεματακια με υγρασια και παρα την χρηση αφυγραντηρα,μπηκαν 2 γυαλινα καπακια απο πανω και ησυχασα.την ανοιξη και μετα ξανα ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο παικτης.!!

ακριβως αυτο κανω.αντιφωσφορο σταματησα γιατι τσαμπα τον εβαζα.ελαχιστα φωσφορικα και μηδεν αλγες εδω και τρελλους μηνες.ακομη και η χαετο την ακουει.αφου δεν εχει τι να φαει.

τιποτις δεν κανω.ταιζω τα ψαρακια,και κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα.και επειδη ειχα το χειμωνα θεματακια με υγρασια και παρα την χρηση αφυγραντηρα,μπηκαν 2 γυαλινα καπακια απο πανω και ησυχασα.την ανοιξη και μετα ξανα ανοιχτο.

Πόσα λίτρα κάνεις αλλαγή την εβδομάδα;

Τα καπάκια για ποιο λόγο τα έβαλες;

Link to comment
Share on other sites

κανω 50 τη βδομαδα.αρα 200 λιτρα στα 500 συνολο το μηνα.νομιζω πως ειναι σχετικα καλα.

τα καπακια μπηκανε καθως εχω κανει απο περσι θερμομονωση στο σπιτι και στην κυριολεξια εχει σφραγισει.το χειμωνα οσο και να αεριζω τον χωρο,το βραδι εφτανα ακομη και....83%!!!!!!!!!.ακομη και με την χρηση σε 12ωρη βαση αφυγραντηρα επεφτε εως και 68%,που παλι θεωρειται ανθυγιεινο.

ετσι λοιπον με τα καπακια απο πανω,και χωρις να καλυπτω μεσα στο ντουλαπι το σαμπ, μπορω να πω πως εν μερη εχω σωθει.

ο υπεριωνας δεν καταλαβαινει τιποτε,και τα κοραλια ειναι μια χαρα απο θεμα φωτισμου-καπακια.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καπου διαβασα οτι τα γυαλινα δε κανουν για καπακια, μονο πλεξυ,

ψαξτο λιγο και συ. :bigemo_harabe_net-123:

Έγινε επεξεργασία - valas
Link to comment
Share on other sites

τιποτις δεν κανω.ταιζω τα ψαρακια,και κανω αλλαγη νερου καθε βδομαδα.και επειδη ειχα το χειμωνα θεματακια με υγρασια και παρα την χρηση αφυγραντηρα,μπηκαν 2 γυαλινα καπακια απο πανω και ησυχασα.την ανοιξη και μετα ξανα ανοιχτο.

Έτσι! Αυτό με τα καπάκια καλά έκανες και τα βαλες, το κάνω και γώ χρόνια τώρα και ησυχάζω από τα πολλά νερά τον χειμώνα και ιδιαίτερα κατα την διάρκεια της νύχτας, όμως νομίζω πως πρέπει να πάρω και γω, αφυγραντήρα

Κωστα καπου διαβασα οτι τα γυαλινα δε κανουν για καπακια, μονο πλεξυ,

ψαξτο λιγο και συ. :bigemo_harabe_net-123:

Βαλάντη χρησιμοποιώ μόνο γυάλινα και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το άκουσα και γω αλλά δεν διάβασα τίποτα σχετικό και δεν με απασχόλησε να ψάξω, μια χαρά κάνουν και τα γυάλινα και ας έχουν διαφορετική διάθλαση

Link to comment
Share on other sites

τα πλεξι πετσικαρουν απο τη ζεστη.το γυαλι ειναι πλυνε βαλε.αν δεν αρεσει στους κατοικους τοτε να πανε να απαυτωθουνε... :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

τα πλεξι πετσικαρουν απο τη ζεστη.το γυαλι ειναι πλυνε βαλε.αν δεν αρεσει στους κατοικους τοτε να πανε να απαυτωθουνε... :bigemo_harabe_net-72:

:bigemo_harabe_net-74: Είναι και αυτό! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω απο σημερα και νεους ντοπιους κατοικους........

palaemon elegance γαριδουλες...

http://www.itameriportaali.fi/en/tietoa/tulokaslajit/en_GB/palaemon/

ελπιζω να μου επιζησουν καθως το νασο μου τις καλοεβλεπε σαν γευμα.

τελικα και εμεις εδω στη μεσογειο εχουμε καταπληκτικα ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερες σε ολους τους φιλους.!!!

skimmate 10 ημερων by ati powercone 200is.

φανταστειτε λιγο ,οσοι γνωριζετε το μεγεθος του ποτηριου,το ποσα ml ειναι...χεχχε

αυτα ειναι......skimmate_zps654d2762.jpg

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Τι ριχνεις μεσα στο ενυδρειο βρε εχει βγαλει τοση μουργα σε 10 μερες????????? :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

χεχε,,λιγες νιφαδες τροφης οποτε το θυμαμαι.τιποτε αλλο.απολυτως τιποτε αλλο.

αλλα οπως εχω πει εχω φτασει το ενυδρειο να ειναι θαλασσα,με οτι αυτο συνεπαγεται.το ενυδρειο πλεον ειναι 4,5 χρονων ζωης.και το χερι σου να βαλεις μεσα και να το αφησεις,ολο κατι θα φυτρωσει πανω του.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

χεχε,,λιγες νιφαδες τροφης οποτε το θυμαμαι.τιποτε αλλο.απολυτως τιποτε αλλο.

αλλα οπως εχω πει εχω φτασει το ενυδρειο να ειναι θαλασσα,με οτι αυτο συνεπαγεται.το ενυδρειο πλεον ειναι 4,5 χρονων ζωης.και το χερι σου να βαλεις μεσα και να το αφησεις,ολο κατι θα φυτρωσει πανω του.

Να έρθω αν είναι να το βάλω μπας και φύγω με κανένα φράγκ!!χαχαχαχαχαχα!!!!

Βάλε μια φουτουές ρε τρελοκομείο να το χαζέψουμε λιγάκι...έλα γιατί δεν είναι πολύ καλή η μέρα σήμερα......μπας και ανέβει έστω και λίγο το κέφι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...