Jump to content

Klaz Light Reef


klaz

Recommended Posts

ολα μαζι αχταρμας....οτιδηποτε αρκει να ξεχναω το ριφ μου.

μου την εχει δωσει τοοσο πολυ,που ακομη καΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ απο το χομπι για μερικα χρονακια σκεφτομαι...

οι σημερινες μου μετρησεις μοιαζουν ιδανικες.και ετσι και ηταν και πριν και μετα την καθιερωμενη αλλαγη νερου..

τα ακροπορακια βεβαια συνεχιζουν να πηγαινουν προς τον δημιουργο τους.εκοψα,κολλησα,απομακρυνα σε φιλο..δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

και ετσι ασχολουμαι στον ελευθερο μου χρονο στη φυση και οτι αυτη μπορει να μου προσφερει εδω πανω.βολτες,περιπατοι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το γυαλί ηλίου είναι το απόλυτο γκάτζετ του μελισσοκόμου... χαλάρωσε λίγο με τα STN και περίμενε να ισορροπήσει/στρώσει λίγο η φάση.

Κράτησε τα κομμάτια που θα επιβιώσουν και προχώρα χαλαρά και light.δώσε παραπάνω ροή στο ενυδρείο σου.Ντίπ με ιωδιούχο διάλυμα 5-10 λεπτά στα κοράλλια που νεκρώνουν και κυανοακρυλική στα νεκρά κομμάτια και ότι σώσουμε...

Δεν θα πεθάνουμε κιόλας.Χόμπι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τα +2000 στον Αλέξη και σανεβαζω άλλα 1000!

Οπότε + 3000 στον Αλέξη!

Link to comment
Share on other sites

ολα μαζι αχταρμας....οτιδηποτε αρκει να ξεχναω το ριφ μου.

μου την εχει δωσει τοοσο πολυ,που ακομη καΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ απο το χομπι για μερικα χρονακια σκεφτομαι...

οι σημερινες μου μετρησεις μοιαζουν ιδανικες.και ετσι και ηταν και πριν και μετα την καθιερωμενη αλλαγη νερου..

τα ακροπορακια βεβαια συνεχιζουν να πηγαινουν προς τον δημιουργο τους.εκοψα,κολλησα,απομακρυνα σε φιλο..δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

και ετσι ασχολουμαι στον ελευθερο μου χρονο στη φυση και οτι αυτη μπορει να μου προσφερει εδω πανω.βολτες,περιπατοι κλπ.

μπορεις τωρα να αλλαξεις και το avatar σου!

προτεινω..26_6_2005_BEE.jpg

Έγινε επεξεργασία - valas
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις επισης να γινεις μια καινουρια Μαγια η μελισσα :P

Link to comment
Share on other sites

χαχααχαχα.......δεν πατε καλα ωρε.....

Link to comment
Share on other sites

αγαπη μου εσυ.... :bigemo_harabe_net-113::bigemo_harabe_net-113::bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κώστα από pH πως είσαι?

Link to comment
Share on other sites

το μοναδικο που δεν γνωριζω αιολε.ποτε μου δεν εχω παρει μετρησεις.

υποψιαζομαι και αυτον τον παραγοντα καθως φετος ειχα κανει θερμομονωση το σπιτι και οι τοιχοι σταματησανε να αναπνεουν.το αποτελεσμα ηταν πως αν και ανοιγα οσο πιο τακτικα γινοταν το χειμωνα ειχα απιστευτη υγρασια μεσα, αρα λογικα θα πρεπει να ειχα και πτωση του πεχα.....τωρα το ποση και το πως.....

τον υπεριωνα τον εχεις στο 100%?

διαβασες μηπως πουθενα για μειωση της εντασης του?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις άλλωστε, ότι το pH για να κρατηθεί σε υψηλά επίπεδα, χρειάζεται φρέσκο οξυγόνο... μπορεί το skimmer σου να οξυγονώνει το ενυδρείο, αλλά με την μόνωση που έκανες είναι ένα κλειστό κύκλωμα αέρα !!!.. άρα σε αυτό το τομέα βοηθάει πολύ λίγο.

Όσο για το φωτιστικό δεν έμαθα τίποτα σχετικό με την ένταση.... όλοι απ όσο γνωρίζω, μετά τον κύκλο της προσαρμογής το έχουν και τρέχει με τις προδιαγραφές του προγράμματος (Μπαλί ή Χαβάη), και απ ότι πρόσεξα έχει μεταβολές από μόνο του στην ένταση της φωτεινότητας στη διάρκεια της λειτουργίας του.

Link to comment
Share on other sites

αρα μου λες να το δουλευω φουλ στο 100%?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι ευθύνεται το φωτιστικό και η ένταση φωτισμού για τα προβλήματα που σου εμφανίστηκαν...

Δες πρώτα από όλα το pH σου και ίσως και το skimmer μήπως και σου στέγνωσε απότομα το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

μιλας με χρησμους κοναν...αντε να δουμε.δεν ξερω τι να πρωτοκατηγορησω για την καταντια του ενυδρειου.μαλλον αρχικα το ξερο μιυ το κεφαλι και μετα μαλλον....το πεχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σημερα ασχοληθηκα πριν απο λιγο με την οσμωση μου....παρατηρησα(κλασσικα) για καλοκαιρι εξαρση κυανο,αλλα δεν ανησυχω

γιατι θα φυγει οπως ηρθε μολις σταματησουν οι ζεστες...

προσθεσα ακομη μερικα προφιλτρα,και την αναβαθμισα επιτελους μετα απο καιρο σε 5σταδια.αλλαξα και το μικρο κανιστρο ρυτηνης που ειχα με μεγαλυτερο του λιτρου,και συνεχιζουμε......

φανταστειτε μετα απο τοσες ατυχιες,πως δεν εχω αυτη τη στιγμη να πω κατι θετικο για τα εναπομειναντα κοραλια μου.τα ψαρια τουλαχιστον ειναι τουμπανα.

ΥΓ.αιολοπουλε,εχω στην ακρη το παλιο μικρο φυσιγγιο ρυτηνης(αδειο) για την αποθηκη μας.βαλτο στη λιστα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα χρειάζονται ενα διάλειμμα γεροκλαζ αλλα επιβάλλεται να συνεχίσεις δριμύτερος...

Εύχομαι καλή επανοδο!

Link to comment
Share on other sites

πολλα κουραγια, χρηματα,αλλα και χρονος πια δεν υπαρχουν γιαννη.

συνεχιζω με οτι μου καθεται και μου παει καλα στη γυαλα.τα υπολοιπα που....δεν,θα τα θαυμαζω σε εσας.κουραστηκα να πηγαινω κοντρα στο ρευμα.θα παω πολυ χαλαρα πλεον στο χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θα ειναι το καλύτερο για σενα και τον υφαλο σου...

Link to comment
Share on other sites

το σαρκόφυτο το έβγαλες Κώστα ή ακόμα μέσα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Μεσα ειναι το ρημαδι.μεσα...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αχ! αν δεν έρθω εγώ δεν θα το βγάλεις ποτέ! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...