Jump to content

Klaz Light Reef


klaz

Recommended Posts

Πολύ όμορφο το ενυδρείο (φτου φτου) με πολλά και μεγάλα ψαράκια (φτου φτου ξανα) αλλα και τα φραγκάκια πάνω στο βράχο (φτου φτου είπα ?) πανέμορφα.

Πολύ όμορφο ενυδρείο και όσοι ζηλεύουν να .... τους κοπεί η σαγιονάρα στην παραλία !!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ-πολύ ωραίο και το ενυδρείο αλλά και το βιντεάκι. Μπράβο zalk!

Sorry klaz ήθελα να πω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω δημητρη.απο 26,9 εως 27,5 φτανω με 8 ανεμιστηρες να φτυνουν τη φωτια απο τα μεταλλα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω δημητρη.απο 26,9 εως 27,5 φτανω με 8 ανεμιστηρες να φτυνουν τη φωτια απο τα μεταλλα.

Καλά είσαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι!

ναι καλα ειμαι γιατι ειμαι συνεχεια σπιτι με τα παντα ορθανοιχτα μεχρι τις 12 το βραδι.ακομη και με την εξωπορτα.ευτυχως εδω δεν εχουμε κλεψιες κλπ.

εαν πω πως φευγω 2-3 μερες και μενει το σπιτι κλειστο?το ενυδρειο θα πιασει τους 29,5 μαξιμουμ ομως.πιο πανω δεν ανεβαινει,αλλα ειναι αρκετα υψηλη θερμοκρασια ομως.φετος δεν αξιωθηκα δυστυχως για αγορα μεταχειρισμενου ψυκτικου.ισως του χρονου σταθω πιο τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

κλαζακο μπραβο ρε φιλε...

εισαι ωραιος και εσυ και το reef σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πλεον συνεχιζω στο φυσιολογικο ποστ καΙ ΟΧΙ στις ασθενειες την πορεια του ενυδρειου μου......

περιμενα καποιο καιρο μεχρι να φτιαξω καινουργια μειγματα στα μπετονια των δοσομετρικων και μετα απο σχεδον 8 μηνες ηρθε σημερα η στιγμη..

ετσι στα 5 λιτρα μπετονια φτιαχτηκε αρχικα το κεχα(ολοι οι τροποι οπως ακριβως μας δωθηκαν στο σεμιναριο).

στη συνεχεια το ασβεστιο οπου και μπηκαν εξτρα τα ιχνοστοιχειΑ στα προβλεπομενα ml by fauna.

επομενο και τελευταιο το μαγνησιο οπου και χρησιμοποιηθηκαν 1750 γραμ χλωριουχο και 250 γραμ θειουχο,καθως και τα προβλεπομενα μλ ιωδινης by fauna.

ολα καλα ολα ανθηρα.

για να δουμε τωρα που αρχισε η αναπτυξη,ποσο και ρο θα μας βγαλουν..(ιδιαιτερα το μαγνησιο και το ασβεστιο),γιατι η σοδα ηδη μου εδειξε τα δοντια της στη καταναλωση..... :P

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δεν ξέρω αν η σόδα είναι ψημένη ή όχι..Με ψήσιμο στους 200 δύο ωρίτσες την βλέπω πιο δυνατή και χωρίς διακυμάνσεις στο pH.

Link to comment
Share on other sites

αυτο δεν το εκανα αλεξ,και ουτε βλεπω να το κανω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πολυ αργα ετοιμαζω μια μικρη αναβαθμιση στο ενυδρειο και σε κομματι του εξοπλισμου μου.

αναφερομαι βεβαια στο σαμπ,το οποιο μου ειχε κατσει καπως στραβα απο την αρχη.να το πω μικρο,να πω πως τα διαμερισματα του δεν με βολεψαν τοσα χρονια......εεε το λεω....ευτυχως τετοια εποχη σαν εξοδο δεν θεωρω πως ειναι κατι το φοβερο,οποτε πολυ αργααα θα ξεκινησει ο προγραμματισμος της αντικαταστασης του....

Link to comment
Share on other sites

Άντε με το καλό, απωθημένο το είχες!!!

Δώσε και κανένα καινούργιο βιντεακι να χαζέψουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ερθει καποιος απο την τρελλοπαρεα εδω πανω που το κατεχει εγω μονο βλακειες θα δειχνω νικο μου.

οσο για το σαμπ,καιρος ητανε νομιζω.αυτο το σαμπ επρεπε να υπαρχει για 150-200 μαξ ενυδρειο και οχι για το δικο μου.

το κοντινο μελλον θα δειξει αν τελικα ειχα δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα παντα 1 μεγαλυτερο sump μας λυνει τα χερια απο διαφορα ....

Link to comment
Share on other sites

σημερινη 11τη φορα γεννας κλοουν....τα αυγα κατακοκκινα αεριζονται μονιμως απο τον αρσενικο.θα'ναι καμμια 300αρια.

1 φορα μεχρι τωρα ειδα λιγα ψαρακια,παντως το ζευγαρι εχει παρει φορα και δεν σταματει.μαλιστα χθες περνωντας το ξυραφι για να καθαρισω το τζαμι,εφαγα και μια πολυ καλη δαγκωματια απο το θηλυκο που με βρηκε εντελως απροετοιμαστο και θα κατακοβομουνα.αυτος ο θυληκος οταν εχουν αυγα απο κλοουν γινεται..κερβερος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστα νέα αυτά Κώστα, εύχομαι να τα κρατήσουν τα αυγά και σύντομα να γεμίσει το ενυδρείο σου ουρίτσες! Δεν μπορείς να επέμβεις με κάποιο τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

χθες ολοκληρο το ενυδρειο εφαγε για αλλη μια φορα μωρα κλοουν.....ουτε αυτη τη φορα δεν εγινε κατι απο την πλευρα μου.

λιγα πραγματα για την αναβαθμιση του σαμπ.

το νεο σαμπ θα γινεει 110χ45χ35.απο τα οποια οι 30 ποντοι θα ειναι η νεα ενσωματωμενη αναπληρωση μου.(περιπου 40 λιτρα).***το παλιο σαμπ ειναι 60χ40χ40.

ηδη δωθηκε η παραγγελια των τζαμιων μου σε γειτονα επαγγελματια,και θα κολληθει απο βδομαδα απο τον φιλο δημητρη(kyrdim).το παχος των τζαμιων θα ειναι 10αρι με διπλο πατο και οι μεσα κοντρες 5αρες.θα δημιουργηθει ενα αρκετα μεγαλυτερο απο το υπαρχων refiugim,καθως και διαμερισμα για το σκιμμερ,και ενα μικρο για τις αντλιες χωρις πλεον bubble stop καθως πιστευω πως εχει ξεπεραστει τετοιου ειδους κατασκευη.

περισσοτερα νεα απο βδομαδα καθως εχω αρκετες εργασιες(ξυσιμο,βαψιμο της σιδεριας,βγαλσιμο του παλιου σαμπ).

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Kατα την γνώμη μου πολύ overkill ο διπλός πάτος και το 10άρι τζάμι!Επειδή ξέρω ότι τα μετράς κιολας, θα έβαζα άνετα 8άρι μην σου πώ 6άρι με μονό πάτο!Στο sump τα bufles δρουν σαν κόντρες

Link to comment
Share on other sites

Kατα την γνώμη μου πολύ overkill ο διπλός πάτος και το 10άρι τζάμι!Επειδή ξέρω ότι τα μετράς κιολας, θα έβαζα άνετα 8άρι μην σου πώ 6άρι με μονό πάτο!Στο sump τα bufles δρουν σαν κόντρες

εχεις απολυτο δικιο.

απλως πηρα ιδιαιτερη φιλικη τιμη στα τζαμια απο το γειτονα για να κανω το κατι παραπανω(σαφως με δοση ισως και υπερβολης).

Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο.

απλως πηρα ιδιαιτερη φιλικη τιμη στα τζαμια απο το γειτονα για να κανω το κατι παραπανω(σαφως με δοση ισως και υπερβολης).

Πάσο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα η αναβαθμιση προχωραει με ρυθμους ηλικιωμενης χελωνας......εχω τα τζαμια στην κατοχη μου και πιθανολογω πως την επομενη βδομαδα θα κολληθει το σαμπ.ισως φταιει το γεγονος πως εχω πλεον περιορισμενο χρονο καθως εχω βρει μια προσωρινη εργασια,και παραλληλα επειδη ειμαι σε φαση συντηρησης του σπιτιου για τον επερχομενο χειμωνα, με διαφορα συνεργεια μαστορων(θερμομονωση,βαψιματα κλπ),δεν μπορεσα να ασχοληθω ζεστα με το θεμα....που θα παει ομως...?θα μπουνε ολα σε σειρα....και μεσα σε ολη αυτην την ''τρελλα'' μπορεσα και εκανα μια μικρη αναβαθμιση και στο σκιμμερ μου για τα επομενα χρονια....

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

Έχουμε κάποιο νέο update?

Link to comment
Share on other sites

Καπου μεσα στην τρελλα της βδομαδας(μπογιατζηδες,υδραυλικοι,μονωσεις και εγω δεν θυμαμαι ποιο αλλο συνεργειο),βρεθηκε επιτελους χρονος για το ενυδρειο.αρχικα συντηρηση,τριψιμπ βαψιμο με 2 χερια της σκουριας με βαφη δυο στοιχειων εποξικη για βαρκες.στην συνεχεια αρχισε η κολληση του σαμπ και θα ολοκληρωθει σημερα μετα το ηδη επιτυχημενο γεμισμα του με νερο στο μπαλκονι σημερα...φωτος αργοτερα μετα την ολοκληρωση.....να ευχαριστησω τον δημητρη(kyrdim),για το σταθερο χερι με το πιστολι σιλικονης και μετα τη γυναικα μου για τα μπρατσα που εδειξε βοηθωντας εμενα με το κουβαλιμα περα δωθε του σαμπ.stay tuned....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...