Jump to content

Νεο Ξεκινημα Στα Αλατια


adlib

Recommended Posts

τρεχει απο αρχες Ιανουαριου(νομιζω 2 ή 3) Παναγιωτη! η αληθεια ειναι οτι τις πρωτες μερες αναβα μονο moonlight για μερικες ωρες ισα ισα για να το χαζευω! μετα το στρωσιμο αναβα για 6 ωρες τον κυρίως φωτισμο με 2 ωρες πριν και 2 μετα το moonlight! εχει 2 μερες που αναβω για 7 ωρες τις κυριως λαμπες και το moonlight 2 ωρες πριν και 2 μετα!

φωτογραφια οταν ανοιξουν τα φωτα μετα τις 3! :)

Link to comment
Share on other sites

Φωτογράφο έχεις γιατί άμα δεν είναι εκεί ο Αλέκος καλύτερα αστο μωρέ!

Χα χα χα



Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα! Παλι καλα εδω ειμαι Νικο! :bigemo_harabe_net-66:

Ηρθε η ωρα του photo update!

Ολο δικο σας! :P

το ενυδρειο με την προσθηκη του ελεγκτη θερμοκρασιας.

Picture013.jpg

μερικες γενικες

Picture063.jpg

Picture003.jpg

οι πρωτες αλγες

Picture017.jpg

Picture021.jpg

Picture019.jpg

και τελος το νταμσελακι που αρχισε να παιρνει τα πανω του!!

Picture038.jpg

Picture036.jpg

Picture046.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς γιατί αν περίμενα να δω φωτογραφίες από τον Στάθη θα με έστελνε κατευθείαν σε οφθαλμίατρο!

Πάντως αυτό το ενυδρείο είμαι σίγουρος οτι μόλις αρχίσει να γεμίζει κοράλλια θα είναι κάτι το πολύ όμορφο!



Link to comment
Share on other sites

Μπράβο! Τρομερές και οι φωτό!

Πρέπει να μου κάνεις ιδιαίτερα στις φωτό. Πόσα παίρνεις την ώρα? :D

Παναγιωτη με ενα καφε (διπλο ομως οχι τσιγγουνιες χεχε) θα την κανουμε την δουλεια σου! :P

Ευτυχώς γιατί αν περίμενα να δω φωτογραφίες από τον Στάθη θα με έστελνε κατευθείαν σε οφθαλμίατρο!

Πάντως αυτό το ενυδρείο είμαι σίγουρος οτι μόλις αρχίσει να γεμίζει κοράλλια θα είναι κάτι το πολύ όμορφο!

Του Σταθη του εχουμε απαγορευσει να τραβα φωτογραφιες γιατι μετα τσουζουν τα ματια οπως οταν κοιτας για ωρα ηλεκτροκολληση! :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

ρε κοφτε το δουλεμα!!!!!!!!!

ευχαριστω Αλεκαρα για τις φωτογραφιες... μεχρι και το damsel εκανες να φαινεται ομορφο!!! :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

ρε κοφτε το δουλεμα!!!!!!!!!

ευχαριστω Αλεκαρα για τις φωτογραφιες... μεχρι και το damsel εκανες να φαινεται ομορφο!!! :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Ο βράχος μπορεί ακόμα να μην έπιασε κοραλίνη, αλλά το ντάμσελ έπιασε. :hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ…πραγματικά…αυτό που το βάζεις….

Μα λέω και εγώ…αναστήθηκε αυτό!



Link to comment
Share on other sites

Να τα να τα ! Ωραίες εικόνες αν και είσαι ακόμα στην αρχή από όσο μπορώ να καταλάβω! Περιμένουμε τις εξελίξεις ! :)

Link to comment
Share on other sites

μενω στο σχόλιο του Δημητρη για οι αλλοι ειστε για σφαλιαρες!!! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

ευχαριστω φιλαρακι! στην αρχη ειμαι ακομα αλλα ηδη γουσταρω τρελα! :)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σταθη!!

κουκλα ειναι! :bigemo_harabe_net-64:

τι ωραιο που φαινεται και στην μακρινη τη φωτο!

στο ειχα πει και πιο παλια οι διαστασεις ειναι φοβερες!!!

και μολις ξεκινησει το στοκαρισμα σε συνδυασμο και με το στησιμο που εχεις θα ειναι τελειο!

ωραιες κ οι φωτο του rythor :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μιχαλη!

αυτο περιμενω και εγω, ΤΟ ΣΤΟΚΑΡΙΣΜΑ!

αυτο ειναι το κακο με τον νεκρο βραχο, θελει τρελη υπομονη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

εεεε..ψηνεται κανεις για να κανουμε photo update ή οχι? :P

το κυανο εκανε την αναμενομενη εμφανηση του..

IMG_1309_1.jpg

μπηκαν και οι πρωτοι μαλακοι κατοικοι που πανε σφαιρα!

IMG_1311.jpg

και ο λεβεντης που εχει αρχισει να παιρνει τα πανω του για τα καλα!

IMG_1358.jpg

IMG_1434.jpg

IMG_1492.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατι μου φαίνεται για διατομο, έχεις ΚΑΙ κυανο;;;

Η τελευταία φωτό......... μου βγάζει μια τρελή καλητεχνια.

Μπράβο παιδιά keep reefing.

Link to comment
Share on other sites

Διάτομη είναι η οποία εξαφανίζεται 2 μέρες πριν την αλλαγή και ξαναεμφανίζεται αμέσως μετά.
Κυανό (αν όντως είναι) έχω σε κάποια σημεία κάτω που μάλλον δεν έχουν αρκετή ροή.
Αλέκο που είναι η ricordea Μου?????? :D
Ευχαριστώ φιλαράκι για τις φώτος.

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφη διαδρομη μεχρι τωρα! Και απολαυστικο το διαβασμα των 9 σελιδων του θεματος σου... Ειμαι φαν των DIY και σκεφτομαι σοβαρα να το επιχειρησω..

Το ενυδρειο σου εχει παρα πολυ ωραιο στησιμο! Θα το δεις σε ενα χρονο απο σημερα εντελως διαφορετικο! Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βαλεντίνο. Ελπίζω φιλαράκι να είναι όπως τα λες και σε ένα χρόνο να είναι τούμπανο(άτιμη κρίση).
Να το επιχειρήσεις το DIY και με χαρά θα συμμετέχω και εγώ(αφορμή ψάχνω για DIY κατασκευές! χαχαχαχαχααχαχχα!). :D

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα πας σταθη :bigemo_harabe_net-64:

αυτα ειναι σταδια απο τα οποια περνας αναγκαστικα δυστυχως.

με τον καιρο θα ησυχαζεις απο αυτα!

μια αντλια εχεις για κυκλοφορια η εγω δεν βλεπω την αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αντλία επιστροφής(1000λ/ω) και ένα κυκλοφοριτή(3000λ/ω). Δεν είναι αρκετά?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αντλία επιστροφής(1000λ/ω) και ένα κυκλοφοριτή(3000λ/ω). Δεν είναι αρκετά?

Θα το δεις στην πορεία. Τα κοράλια σου θα στο δείξουν.

Μπράβο Στάθη! Πάμε γερά απ'ότι βλέπω. Η διάτομα είναι συνηθισμένη στην αρχή. Το κυανό όμως δεν είναι. Ψάξε λίγο να βρεις την αιτία που δημιουργείται. Για να λες ότι πριν την αλλαγή εξαφανίζεται και μετά ξαναεμφανίζεται συμαίνει ότι τα νέα στοιχεία που φέρνει η αλλαγή νερού την αναζωπυρώνει. Βάλε περισσότερο αντιφόσφωρο σε συνδιασμό με λιγότερο τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη μου η επιστροφη ειναι δυσκολο να σου δινει 1000 πραγματικα λιτρα ακομα και αν την εχεις στη πλατη οπως εσυ και οχι στο σαμπ

οπου θα σου γυρναγε ακομα λιγοτερα.

Η επιστροφη βεβαια δεν ειναι κ τοσο προβλημα.Το θεμα ειναι η μεγαλη σου αντλια.

Ειναι πολυ καλυτερο να εχεις 2 αντλιες των 1500 λιτρων τοποθετημενες καταλληλα και αναλογα το στησιμο σου παρα μια

των 3.000 η 4.000.

Δυο αντλιες κανουν πολυ πιο τυχαια και ομαλη τη ροη απο μια,ακομη και αν η μια ειναι πολυ πιο δυνατη.

Αφηνουν λιγοτερα "νεκρα" σημεια

Link to comment
Share on other sites

Σταθη μου η επιστροφη ειναι δυσκολο να σου δινει 1000 πραγματικα λιτρα ακομα και αν την εχεις στη πλατη οπως εσυ και οχι στο σαμπ

οπου θα σου γυρναγε ακομα λιγοτερα.

Η επιστροφη βεβαια δεν ειναι κ τοσο προβλημα.Το θεμα ειναι η μεγαλη σου αντλια.

Ειναι πολυ καλυτερο να εχεις 2 αντλιες των 1500 λιτρων τοποθετημενες καταλληλα και αναλογα το στησιμο σου παρα μια

των 3.000 η 4.000.

Δυο αντλιες κανουν πολυ πιο τυχαια και ομαλη τη ροη απο μια,ακομη και αν η μια ειναι πολυ πιο δυνατη.

Αφηνουν λιγοτερα "νεκρα" σημεια

Θα συμφωνήσω με τον μιχάλη!!!

Στάθη, δοκίμασε να βάλεις ένα μικρό κυκλοφοριτή να χτυπάει προς τα κάτω στρώματα. Πχ μια κοράλια νανο.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτό παιδιά. Είχα σκοπό να βάλω 2 μικρότερες, αλλά μετά έμαθα για την κινέζικη βόρτεκ και είπα να περιμένω λίγο ακόμα για να δοκιμάσω αυτή. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...