Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Παρά το κόλπο που πιάνουμε στο βράχο με το λαστιχάκι το κοραλάκι αλλά και το κόλπο της οδοντογλυφίδας

τα φραγκάκια κατάφεραν εναλλάξ να ξεφύγουν και να τα μαζεύω απ' τον πάτο του ενυδρείου που παρασύρθηκαν

ευτυχώς όχι όλα μαζί αλλά δυο μέρες ασχολούμαι στο να τα σταθεροποιήσω.

Μάλλον η μόνη σοβαρή λύση είναι η κυανοακριλική κόλλα.

Τώρα δεν ξέρω αν ευθύνονται τα κοραλάκια απ΄την ταλαιπωρία που τα έχω βάλει με το μέσα έξω, χέρια, βάλε βγάλε κτλ

και έχουν βγάλει βλέννα ή κάτι άλλο αφού μάλιστα η μια ξενία μυρίζει τόσο έντονα όταν πάω να την σταθεροποιήσω για πολλοστή φορά

ή τελικά η λάμπα UV-C μου τσακίζει την βιολογία αφού είναι η 3η μέρα που την άναψα και διαπιστώνω ότι

στο ενυδρείο η μιά πλευρά του αραγωνίτη έχει αρχίσει πάλι την διατομική άλγη και μάλιστα έχει και δυο κόκκινα σημάδια

σαν να πηγαίνω για άλλη μια γύρα στο κυανό και δεν την παλεύω ......

Ελπίζω να μπω σε μια ρέγουλα σύντομα, αύριο Κυριακή έχει αλλαγή νερού,

λάμπα τέλος και αγοράζω και μια κόλλα για τα φραγκάκια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα κατφωσες τον κορμό της Ξένιας με οδοντογλυφίδα κ έφυγε?? Κάντο πάλι κ βάλε το κάπου να μην έχει πολύ κυκλοφορία. Με εποξικη δύο συστατικών δύσκολα να κολλήσεις Ξένια...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την ξενια σε ενα μικρο μπολακι με ενα μικρο κομματακι βραχου...τουλι απο πανω και σε 2 μερες (για να μην φανω αιρετικος και πω σε μια μερα) θα κολλησουν και βαλτα μακρυα απο τον κυκλοφορητη... Γιατι παιδευεσαι με πραματα που εχουμε πει πως θα τα κανεις?!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα λύθηκε πρωί πρωί, αφού πήγα για μπουγάτσα και Logo στιγμής.

Το φραγκάκι κόλλησε για καλά σαν την άχνη στον ουρανίσκο μου !!!

Βέβαια τα φραγκάκια ταλαιπωρήθηκαν 2 μέρες αλλά θα στρώσουν σύντομα και μετά την θαλασσινή αλλαγή 1/3 που μόλις ολοκλήρωσα.

Σε λίγο βίντεο .......... :)

Link to comment
Share on other sites

Και τρεις όμορφες φωτογραφίες από τα ζωντανά μου, γιατί με βρήκατε ορεξάτο !

maik78, νομίζω ότι δεν έχεις παράπονο με το βίντεο. :)

post-49980-0-43099100-1341769643_thumb.jpg post-49980-0-65942500-1341769649_thumb.jpg post-49980-0-88719500-1341769658_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Τρελλανε μας Κώστα!!! Με τι φωτογραφική τι ρυθμίσεις και τι φωτισμό έβγαλες τέτοιες φωτο ??? Απίθανα τα ζωντανά κ οι φωτο!! Να σου ζήσουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Τρελλανε μας Κώστα!!! Με τι φωτογραφική τι ρυθμίσεις και τι φωτισμό έβγαλες τέτοιες φωτο ??? Απίθανα τα ζωντανά κ οι φωτο!! Να σου ζήσουν!!!

Γιάννη, μου φαίνεται ότι το βίντεο ακριβώς πριν τις φωτογραφίες δεν το είδες ! p

Τώρα όσο αφορά τις φώτος, είναι τραβηγμένες χωρίς τρίποδο γιαυτό είναι λιγάκι θολές (λόγω κουνήματος)

όμως βαρέθηκα να στήσω και τρίποδο, η μηχανή είναι DSLR και οι ρυθμίσεις όλες χειροκίνητες με φακό 40-150

και 2 μάκρο φίλτρα μπροστά.

Το φωτιστικό μου είναι μισό, οπότε και δεν είναι όπως πρέπει το βίντεό, αφού έχει αφαιρεθεί η Reef LED bar .....

Ετοιμάζεται το DIY φωτιστικό !

thnks για τα καλά σας λόγια.

ps Άλεξ αν παρατήρησες στο βίντεο η δεξιά "πλατφόρμα" αναμένει ένα μεγάλο frag ευφυλίας, γιαυτό είναι άδειο !!! :):P

Link to comment
Share on other sites

Έχω κ γω μια DSLR αλλα ειμαι λίγο αρχάριος ακόμα.. οπότε εχεις να μου κανείς μαθήματα στον επόμενο καφέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω κ γω μια DSLR αλλα ειμαι λίγο αρχάριος ακόμα.. οπότε εχεις να μου κανείς μαθήματα στον επόμενο καφέ!!!

Αν και ερασιτέχνης, θα σου πω μερικά πράγματα που θα σε βοηθήσουν .....

;)

Link to comment
Share on other sites

Σου...ούπερ!!!

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

Αν και ερασιτέχνης, θα σου πω μερικά πράγματα που θα σε βοηθήσουν .....

Οκ θα το κανονίσουμε !! Αν και με το φακό που έχω τον μανισιο δε το κόβω να κάνω κ πολλά.. 18-55 ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γλίτωσα το τούλι αφού ξεκόλλησε για άλλη μια φορά το ένα φραγκάκι παρά τη Logo.

Όλα τα φραγκάκια ( πέντε έγιναν από 3 τελικά ) τυλίχτηκαν με τούλι λες και ετοίμασα ρολό κοτόπουλο για το φούρνο.

Άντε να τα αφήσω κανα διήμερο τώρα και βλέπουμε ....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου για να ξεκολλανε θα έχεις πολύ κυκλοφορία και θα ενοχλούνται. Και σε εμένα είχε ξεκολλήσεί και μόλις την κόλλησα σε άλλο μέρος που δεν είχε πολύ κυκλοφορία δεν ξανά ξεκολλήσε και αυτή την στιγμή έχει πολλαπλάσιαστεί πάρα πολύ. Δοκίμασε να την βάλεις σε μέρος χωρίς πολύ κυκλοφορία!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γλίτωσα το τούλι αφού ξεκόλλησε για άλλη μια φορά το ένα φραγκάκι παρά τη Logo.

Όλα τα φραγκάκια ( πέντε έγιναν από 3 τελικά ) τυλίχτηκαν με τούλι λες και ετοίμασα ρολό κοτόπουλο για το φούρνο.

Άντε να τα αφήσω κανα διήμερο τώρα και βλέπουμε ....

Logo έβαλες???

Αμάν...κυανοακρυλική κόλλα σε μορφή gel(Byson πολύ καλή)...σε σκληρά ζοάνθους και τέτοια.Τα μαλακά όλα βγάζουν και μια γλίτσα και φεύγουν.Πολύ δύσκολο να κάτσουν με κόλλα αν έχεις και κυκλοφορία.Το τούλι άστο 1-2 βδομάδες για καλό και για κακό.Η εφήλια που λές είναι στην θέση της και πρέπει να την βγάλω να την κόψω..Αρκετά εύκολο γιατί είναι σε δικό της βραχάκι μόνο που θα απολυμάνω τα εργαλεία σήμερα να είναι καθαρά.Αύριο που θα κάνω δουλειές θα την σφάξω.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές καινούργιες από τα φραγκάκια και τους κολυμβητές

Πάω πολύ πίσω, αλλά έχω μία απορία.... :D Το κοράλλι στην 3η φώτο ποιο είναι ?? Και σε ποια κατηγορία ανήκει? (Sps-Lps-Soft) :)

ΥΓ. Σκληρά κοράλλια ονομάζουμε τα Sps και τα Lps και μαλακά τα soft, σωστά? ( σόρρυ για το εν μέρει offtopic) :)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Πάω πολύ πίσω, αλλά έχω μία απορία.... :D Το κοράλλι στην 3η φώτο ποιο είναι ?? Και σε ποια κατηγορία ανήκει? (Sps-Lps-Soft) :)

ΥΓ. Σκληρά κοράλλια ονομάζουμε τα Sps και τα Lps και μαλακά τα soft, σωστά? ( σόρρυ για το εν μέρει offtopic) :)

Αυτό το κοράλλι είναι παρεξηγημένο γιατί ενώ ήταν διαδεδομένο σαν clavularia viridis (Green star polyps) τα τελευταία χρόνια το αποκαλούν

Pachyclavularia και starbust polyps...Σκληρά κοράλλια είναι τα SPS(Scleractinian με πετρώδη πόλυπ))και LPS (scleractinian με μεγαλύτερα πόλυπ)είναι αυτά με τον κοκάλινο σκελετό.Μαλακά είναι τα κοράλλια απο τα είδη των anthozoan της σειράς Alcyonacea της δευτερεύουσας κλάσης Octocorallia. Σε αντίθεση με τα σκληρά και πετρώδες κοράλλια, τα μαλακά κοράλλια δεν διαθέτουν εξωτερικό σκελετό.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κοράλλι είναι παρεξηγημένο γιατί ενώ ήταν διαδεδομένο σαν clavularia viridis (Green star polyps) τα τελευταία χρόνια το αποκαλούν

Pachyclavularia και starbust polyps...Σκληρά κοράλλια είναι τα SPS(Scleractinian με πετρώδη πόλυπ))και LPS (scleractinian με μεγαλύτερα πόλυπ)είναι αυτά με τον κοκάλινο σκελετό.Μαλακά είναι τα κοράλλια απο τα είδη των anthozoan της σειράς Alcyonacea της δευτερεύουσας κλάσης Octocorallia. Σε αντίθεση με τα σκληρά και πετρώδες κοράλλια, τα μαλακά κοράλλια δεν διαθέτουν εξωτερικό σκελετό.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική απάντηση! :)

Link to comment
Share on other sites

Logo έβαλες???

Αμάν...κυανοακρυλική κόλλα σε μορφή gel(Byson πολύ καλή)...σε σκληρά ζοάνθους και τέτοια.Τα μαλακά όλα βγάζουν και μια γλίτσα και φεύγουν.Πολύ δύσκολο να κάτσουν με κόλλα αν έχεις και κυκλοφορία.Το τούλι άστο 1-2 βδομάδες για καλό και για κακό.Η εφήλια που λές είναι στην θέση της και πρέπει να την βγάλω να την κόψω..Αρκετά εύκολο γιατί είναι σε δικό της βραχάκι μόνο που θα απολυμάνω τα εργαλεία σήμερα να είναι καθαρά.Αύριο που θα κάνω δουλειές θα την σφάξω.

Ευχαριστώ ρε συ Άλεξ αλλά μην βιάζεσαι, αφού με τα φραγκάκια, χέρια μέσα έξω, κολλήματα και ξανά μέσα τα χέρια,

το ενυδρείο έχει γίνει μπ&^(*&^^&%$ και είμαι έξαλλος με την διατομική και το κυανό που άρχισα να μαζεύω,

οπότε μην βιάζεσαι και θα έρθει και ο καιρός για την ευφυλία ....

Link to comment
Share on other sites

Το κοράλλι στην 3η φώτο ποιο είναι ??

Το κοράλι στην 3η φώτο είναι το αγαπημένο μου !!!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Το κοράλι στην 3η φώτο είναι το αγαπημένο μου !!!

Είναι δύσκολο στη διατήρηση του?? (φωτισμός-κυκλοφορία κλπ? ) :D

( Σας πρήζω λίγο αλλά τώρα μαθαίνω, τι να κάνουμε... ελπίζω να μην το πάρετε στραβά! :) )

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο στη διατήρηση του?? (φωτισμός-κυκλοφορία κλπ? ) :D

( Σας πρήζω λίγο αλλά τώρα μαθαίνω, τι να κάνουμε... ελπίζω να μην το πάρετε στραβά! :) )

Φυσικά και δεν μας πρίζεις,

όμως μπορείς να ανοίξεις ένα θεματάκι δικό σου και να κάνεις σειρά από ερωτήσεις που σε απασχολούν,

απλά μην κάνουμε το θέμα μου εγκυκλοπαίδεια και τοίχο συζητήσεων ...

thnks

πσ Είναι σχετικά εύκολο, αφού χρειάζεται μέτρια κυκλοφορία και μέτριο φωτισμό. Το θέμα είναι που θα το βρεις ...

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε συ Άλεξ αλλά μην βιάζεσαι, αφού με τα φραγκάκια, χέρια μέσα έξω, κολλήματα και ξανά μέσα τα χέρια,

το ενυδρείο έχει γίνει μπ&^(*&^^&%$ και είμαι έξαλλος με την διατομική και το κυανό που άρχισα να μαζεύω,

οπότε μην βιάζεσαι και θα έρθει και ο καιρός για την ευφυλία ....

Κωστα παλι κυανο????????? :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι παρατήρησα και μετά την private σύσκεψη καταλήξαμε ότι η λάμπα κάνει κακό στο νέο και

άστρωτο ενυδρείο μου και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μειώνονται αισθητά τα βακτήρια και στο τέλος

να εμφανίζεται κυανό αφού έχω και λιγάκι ανεβασμένα νιτρικά (25) και μάλλον και αόρατα φωσφορικά.

Τέλος πάντων,

για την ώρα το πρόβλημα είναι άλλο, αφού από τις 21:00 είμαι σε RED CODE

διότι η θερμοκρασία είναι κολλημένη μεταξυ 26,8 - 26,9 με πάνω όριο τους 26.5 στον κοντρόλλερ

και δε λέει να κατέβει παρά του ότι ο μονός ανεμιστήρας λειτουργεί συνεχόμενα.

Οι προβλέψεις λένε για άνοδο της θερμοκρασίας από αύριο και μέχρι και την Παρασκευή,

οπότε ετοίμασα άρων άρων το 3πλό σετ ανεμιστήρων που ήταν σε υλοποίηση για το φωτιστικό και

αναμένω να δω αντιδράσεις στη θερμοκρασία για να πάω για ύπνο.

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι..εμένα βαράει κ 28.2 με το τσιλερ να χτυπάει υπερωρίες!!! Πρόσεξες που ειναι το κλιματιστικό σπίτι μου Ε;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...