Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Δεν λες παλι καλα που ειμαστε κι εμεις κι ειχες κατι να διαβαζεις με τις πρωτες γουλιες του καφε σου! Priceless!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν λες παλι καλα που ειμαστε κι εμεις κι ειχες κατι να διαβαζεις με τις πρωτες γουλιες του καφε σου! Priceless!

Αμεεεεεεε...!!!Ρε παίδες στείλτε μου το link για το chemiclean να το αγοράσω...!!!Αύριο κάνω αλλαγή με θάλασσα 35 λίτρα για να έχω φρεσκάδα....ξεκινάω το treatment και καπάκια μετά από το πέρας τις ξανακάνω άλλα 35...!Να ρωτήσω κάτι,έχω αεραντλίες,αλλά δεν έχω woodstone...δεν τρέχει έτσι....;Θα βάλω 2 για να κάνω καλή οξυγόνωση! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αμεεεεεεε...!!!Ρε παίδες στείλτε μου το link για το chemiclean να το αγοράσω...!!!Αύριο κάνω αλλαγή με θάλασσα 35 λίτρα για να έχω φρεσκάδα....ξεκινάω το treatment και καπάκια μετά από το πέρας τις ξανακάνω άλλα 35...!Να ρωτήσω κάτι,έχω αεραντλίες,αλλά δεν έχω woodstone...δεν τρέχει έτσι....;Θα βάλω 2 για να κάνω καλή οξυγόνωση! :thumbup:

Έφτασεεεεεεε

έναν βαρύ γλυκό και ένα Chemiclean για τον κύριο στο τέσσερα !!

Καλημέρα σας

Link to comment
Share on other sites

Θελει ξυλοπετρα γιατι δινει παρα πολυ ψιλες μπουρμπουληθρες, ενω οι αεροπετρες δινει μεγαλες...δεν το εχω δοκιμασει με αεροπετρα..

Ζητα απο καποιος εκει κατω...ολο και καποιος θα εχει!

Link to comment
Share on other sites

Και οριστε οι οδηγιες απο την εταιρια...Γιατι μιλαμε ΜΟΝΟ με αποδειξεις! (Αααααχ! Με κανετε και παραβαινω τους ορκους μου...)

th_IMG_3088-1.jpg

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Βαλεντίνο,

αν κατάλαβα καλά βάση των Ελληνικών οδηγιών, το σκίμμερ πρέπει να παρείνει κλειστό 24h μετά την 48h θεραπεία δηλαδή συνολικά 72h.

Οι οδηγίες στο κουτάκι του Αμερικάνου πάντως, ακριβώς όπως τις αντέγραψα παραπάνω αναφέρουν κλείσιμο του σκιμμερ για 24ώρες μόνο,

κάτι που τελικά επιβεβαίωσε ότι απαιτήθηκε 2η προσπάθεια θεραπείας για άλλο ένα 48h, με μεγαλύτερη όμως κατ΄εμέ ασφάλεια.

Τέλως πάντων, δεν είναι θέμα διαμάχης, εξάλλου ο καθένας ακολουθεί τις οδηγίες που θέλει και εμπιστεύεται.

Εσύ ψήφισες Ελληνικές οδηγίες, έτσι ώστε σε περίπτωση ατυχήματος να βρίζεις για άλλη μια φορά τους ίδιους !! :P :P

εδιτ : Άσε που εγώ το έτρεξα με την δανεική αερόπτερα του Άλεξ ...

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Την κυκλοφορία δεν την κόβω...οπότε αν βάλω την ξυλόπετρα,το μόνο σίγουρο είναι πως το ενυδρείο μου με την κυκλοφορία που έχω θα γεμίοσει bubble παντού....κάνει να βάλω την πέτρα ψηλά,ώστε να αποφύγω αυτό το πράγμα;(όταν λέω ψηλά,εννοώ 5 πόντους από την επιφάνεια π.χ.)

Link to comment
Share on other sites

Διαμαχη!? Οχι βεβαια! Δν ξαναδιαφωνω με κανεναν... Πεταει ο γαιδαρος?! Πετααααει... Το για αλλη μια φορα να βρθζω τουε ελληνες δεν επιασα...αλλα ειπαμε... Πετααααειει...

Link to comment
Share on other sites

Την κυκλοφορία δεν την κόβω...οπότε αν βάλω την ξυλόπετρα,το μόνο σίγουρο είναι πως το ενυδρείο μου με την κυκλοφορία που έχω θα γεμίοσει bubble παντού....κάνει να βάλω την πέτρα ψηλά,ώστε να αποφύγω αυτό το πράγμα;(όταν λέω ψηλά,εννοώ 5 πόντους από την επιφάνεια π.χ.)

Με τους κυκλοφορητές ανοιχτούς και την αεραντλία να δουλεύει το ενυδρείο θα γεμίσει φυσσαλίδες και τα ψάρια θα πάθουν ένα έτσι ξάφνιασμα.

Μην ανησυχείς θα το συνηθίσουν και που θα πάει, θα το ξεπεράσουν, 48h μόνο είναι αυτές.

Υπομονή κι εσύ και τα ψάρια γιατί το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο !!

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο σου... :bowdown::)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο σου... :bowdown::)

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Πανέμορφο όμως θα γίνει μεθαύριο με την προσθήκη των κοραλιών :P που αναμένω με τόση αγωνία ....

Να κάπως έτσι το φαντάζομαι !

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Από το ενυδρείο αφαιρέθηκαν και δόθηκαν

- ο Bicolor Dottyback διότι δεν ήταν ήσυχο ψαράκι για τα 60L και πήγε σε μεγαλύτερο σπίτι στον 1 τόνο ! ;)

- o Blue Green Chromis διότι δεν τον έκαναν παρέα τα άλλα ψαράκια μου λόγω ιδιοσυγκρασίας αφού ήταν υπερκινητικός και οι καρδινάλιοι πανήσυχοι και ήρεμοι, πήγε σε 300L όπου θα κάνει παρέα με ένα Blue Tank, έναν ξάδερφο Damsel και διάφορα ακόμα ψαράκια.

- ο Blue Leg Hermit ερημίτης σε μέγεθος XXL όπου φιλοξενείται σε sump και αναζητάει καινούργιο σπιτικό. Όποιος ενδιαφέρεται παρακαλώ pm ....

Το ενυδρείο επαναστήθηκε με νέο aquascape με πολύ καλύτερες θέσεις για κοράλια. Σύντομα θα ανέβουν και οι νέες φώτος ...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο επαναστήθηκε με νέο aquascape με πολύ καλύτερες θέσεις για κοράλια. Σύντομα θα ανέβουν και οι νέες φώτος ...

Πφφ θα χάσω τα καλύτερα βραδιάτικα.... :D Σε ζηλεύω δεν ξέρεις πόσο! :D:P Μεγειά το aquascape, αν και δεν το έχω δει ακόμα... ;):) Καλή νύχτα να έχετε! :)

Link to comment
Share on other sites

Πφφ θα χάσω τα καλύτερα βραδιάτικα.... :D Σε ζηλεύω δεν ξέρεις πόσο! :D:P Μεγειά το aquascape, αν και δεν το έχω δει ακόμα... ;):) Καλή νύχτα να έχετε! :)

Νικ απ΄ την όμορφη Εύβοια σε βλέπω απ' τον Σεπτέμβρη να ξεκινάς θαλασσινό,

αφού τριγυρίζεις στις χαμηλές κατηγορίες τελευταία.

Για ετοίμασε σιγά σιγα εκείνο το 70λιτρο που γράφεις στο προφίλ σου για βράχο και αραγωνίτη .....

Όσο για τις φώτος μην σκας, δεν θα ανέβουν σήμερα αλλά σύντομα στις επόμενες μέρες.

thnks για τα καλά σου λόγια

edit διότι μόλις είδα την ηλικία σου. Μπράβο βρε μόρτη !!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε πραγματικα χαρα στο κουραγιο σου που μπορεσες και εκανες ξεστησιμο-στησιμο μεσα σε ενα απογευμα!!

Περιμενουμε φωτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε πραγματικα χαρα στο κουραγιο σου που μπορεσες και εκανες ξεστησιμο-στησιμο μεσα σε ενα απογευμα!!

Περιμενουμε φωτο!!!!

Γιάννη, έπρεπε να διασφλιστεί η ααφάλεια των ζωντανών και να οργανωθούν οι παραδόσεις delivery ταυτόχρονα με την αφαίρεση απ το ενυδρείο, το στήσιμο και ξεστήσιμο του βράχου και μια μετακίνηση προς το secret place για συλλογή θαλασσινού νερού για αλλαγή.

ουφφφ απ τις 4μμ τελείωσα 11μμ αλλά όλα καλά, τα ψάρια πήγαν εκεί που έπρεπε και ελπίζω να είναι καλύτερα

όσο για μένα η μεγαλύτερη απόλαυση είναι να βλέπω ήρεμα τα ψαράκια μου χωρίς "τρελούς" να τρέχουν και να τα ζαλίζουν στο ενυδρείο. Και με το νέο aquascape είναι όλα τα ΛΕΦΤΑ (υπάρχουν ?) !

Φώτος δεν μπορώ να τραβήξω αλλιώς θα ανέβαζα να πάρετε μια ιδέα ....

Καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

yeeeeeeeh

ο ερημίτης-γολιάθ βρήκε καινούργιο σπιτικό ( και μάλιστα απ' τα καλύτερα που θα μπορούσε να βρει) και μάλιστα θα γίνει και γείτονας !!

Τελικά θα κρατήσω κι εγώ τον μικρό ερημίτη που απέκτησε και το όνομα "Ρίζος" λόγω μαγκιάς / αναστήματος με σκοπό να τον εκπαιδεύσω όσο είναι δυνατόν να μην μου τρώει τα ζωάνθους και βλέπουμε.

Όλα καλά λοιπόν με τις μετακομίσεις / μετακινήσεις / μεταγραφές των ζωντανών, ευχαριστώ τους γνωστούς υπόπτους για την άμεση ανταπόκριση και την φιλοξενία.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

yeeeeeeeh

ο ερημίτης-γολιάθ βρήκε καινούργιο σπιτικό ( και μάλιστα απ' τα καλύτερα που θα μπορούσε να βρει) και μάλιστα θα γίνει και γείτονας !!

Τελικά θα κρατήσω κι εγώ τον μικρό ερημίτη που απέκτησε και το όνομα "Ρίζος" λόγω μαγκιάς / αναστήματος με σκοπό να τον εκπαιδεύσω όσο είναι δυνατόν να μην μου τρώει τα ζωάνθους και βλέπουμε.

Όλα καλά λοιπόν με τις μετακομίσεις / μετακινήσεις / μεταγραφές των ζωντανών, ευχαριστώ τους γνωστούς υπόπτους για την άμεση ανταπόκριση και την φιλοξενία.

Καλή συνέχεια

ΗΡΘΕ Ο ΠΙΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

yeeeeeeeh

ο ερημίτης-γολιάθ βρήκε καινούργιο σπιτικό ( και μάλιστα απ' τα καλύτερα που θα μπορούσε να βρει) και μάλιστα θα γίνει και γείτονας !!

Τελικά θα κρατήσω κι εγώ τον μικρό ερημίτη που απέκτησε και το όνομα "Ρίζος" λόγω μαγκιάς / αναστήματος με σκοπό να τον εκπαιδεύσω όσο είναι δυνατόν να μην μου τρώει τα ζωάνθους και βλέπουμε.

Όλα καλά λοιπόν με τις μετακομίσεις / μετακινήσεις / μεταγραφές των ζωντανών, ευχαριστώ τους γνωστούς υπόπτους για την άμεση ανταπόκριση και την φιλοξενία.

Καλή συνέχεια

:bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν εχτές το βράδυ after, τρία φραγκάκια xenia, οι δυο pulsing και το ένα η γνωστή pon pon.

Σήμερα το πρωί και παρότι κανένα φως δεν είχε ανάψει ακόμα αφού η φωτοπερίοδός μου έχει μετακομίσει

τις απογευματινές ώρες λόγω θερμοκρασίας, η pon pon είχε αρχίσει τον χορό και κουνιόταν ρυθμικά.

Έχω μια αγωνία σήμερα να πάω σπίτι να δω σε τι φάση είναι τα κοραλάκια που δεν κρατιέμαι.

Και ετοιμάζονται για την άλλη εβδομάδα και οι δυο ευφυλίες για να πω ότι έχω ολοκληρωθεί ως mini light reefάς !

Ευχαριστώ όλη την ψαροπαρέα για άλλη μια φορά ...

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν εχτές το βράδυ after, τρία φραγκάκια xenia, οι δυο pulsing και το ένα η γνωστή pon pon.

Σήμερα το πρωί και παρότι κανένα φως δεν είχε ανάψει ακόμα αφού η φωτοπερίοδός μου έχει μετακομίσει

τις απογευματινές ώρες λόγω θερμοκρασίας, η pon pon είχε αρχίσει τον χορό και κουνιόταν ρυθμικά.

Έχω μια αγωνία σήμερα να πάω σπίτι να δω σε τι φάση είναι τα κοραλάκια που δεν κρατιέμαι.

Και ετοιμάζονται για την άλλη εβδομάδα και οι δυο ευφυλίες για να πω ότι έχω ολοκληρωθεί ως mini light reefάς !

Ευχαριστώ όλη την ψαροπαρέα για άλλη μια φορά ...

Περιμένουμε photos εεεεεε!!!Σου εύχομαι ωριμάζοντας να το δεις όπως ακριβώς το φαντάζεσαι και ακόμα πιο τούμπανο! :bigemo_harabe_net-193:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλύπτομαι μόνο με video!!

:bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Θα ανέβουν φώτος σύντομα ίσως και εντός της ημέρας .....

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Το περπατας σωστα και θα ανταμειφθεις οπως πρεπει κωστα.

Εκ συντονιστου με σαγιοναρες εν χαλκιδικη....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...