Jump to content

Το Δικό Μου Θαλασσινό 60L


Recommended Posts

Tragic που λέει και η Τασούλα,

εδώ και 20΄ η θερμοκρασία πήγε από τους 26,8 στους 26,7 με τα τρια ανεμιστήρια.

Αύριο το μεσημέρι που η θερμοκρασία έξω θα είναι 40οC πόσο θα είναι άραγε στο ενυδρείο μου ?? :(

Με βλέπω να ανοίγω το a/c αύριο με χρονοδιακόπτη το μεσημέρι για να κρατήσω χαμηλά τη θερμοκρασία στο σπίτι.

Γιάννη κι εγώ έτσι είμαι με το a/c πάνω απ το ενυδρείο....

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έλιωσα απ' την χαρά μου,

αφού έκανα εισαγωγή την Euphyllia που μου έκοψε ο Grigoros και

πέραν του ότι έχει ένα φωσφορούχο χρώμα στο moonlight απίθανο

στο μισάωρο άνοιξε κατά το 80% και είναι μαγικό το κοραλάκι.

Μάλλον συμπάθησε το ενυδρείο μου με τα άφθονα νιτρικά και τα ίχνη φωσφορικών

όπως και η σινουλάρια και ξεκίνησε να ετοιμάζεται για τούμπανο. :)

Ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη για το πανέμορφο φραγκάκι και τα 2 zoanthus που τα είδα λίγο ξερά ίσως λόγω νύχτας, θα δείξει ....

Χρωστάω !!

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Βαλε ανεμιστηρα δαπεδου και κλεισε τα παραθυρα. Εγω το εχω στα 5 μετρα απο το παραθυρο κι η θερμοκρασια κολλημενη στους 25.5 με 1 ανεμηστηρακι υπολογιστη και οταν λειπω για μερες πχ τωρα εβαλα σε χρονοδιακοπτη να βαραει ολο το ενυδρειο εναν ανεμιστηρα δαπεδου για 5-6 ωρες... (2-3ωρες μετα το αναμμα λαμπων μεχρι το κλεισιμο...) και τα ανεμιστηρακια αργοτερα το βραδυ,,

Link to comment
Share on other sites

πέραν του ότι έχει ένα φωσφορούχο χρώμα στο moonlight απίθανο

Με τι το εχεις το moonlight? Οσες ledοταινιες κι αν πηρα απο κινα μπλε 5050 smd 30cm...πανω απο 3μηνο δεν αντεξαν..στην αρχη φωσφοριζουν τα παντα...μετα τρεμοπαιζει το φως στο βυθο και μετα γινεται πραγματικο moonlight...φεγγαρι απο πανω και πισσα σκοταδι μεσα στο νερο...

Σκεφτομαι κατι σε 1Χ24W για την ακτινικη της ATI , αλλα θα ειναι εντελως DIY με πλαισιο φωτιστικου σε χρωμα μαυρο και ποδαρακια απο δεν-ξερω-γω-κατι-θα-βρω!

Link to comment
Share on other sites

Με τι το εχεις το moonlight? Οσες ledοταινιες κι αν πηρα απο κινα μπλε 5050 smd 30cm...πανω απο 3μηνο δεν αντεξαν..στην αρχη φωσφοριζουν τα παντα...μετα τρεμοπαιζει το φως στο βυθο και μετα γινεται πραγματικο moonlight...φεγγαρι απο πανω και πισσα σκοταδι μεσα στο νερο...

Σκεφτομαι κατι σε 1Χ24W για την ακτινικη της ATI , αλλα θα ειναι εντελως DIY με πλαισιο φωτιστικου σε χρωμα μαυρο και ποδαρακια απο δεν-ξερω-γω-κατι-θα-βρω!

Ένα ένα μικρό σωληνάριο με 4 led εντός του, που είναι τοποθετημένο στο καπάκι αριστερά και φέγγει στη μια μεριά του ενυδρείου μου μόνο, έτσι ώστε όποιο ψάρι θέλει κοιμάται στο φεγγαρόφωτο (όπως οι κλόουν), ενώ άλλα κοιμούνται στα σκοτεινά (όπως ο κάρδιναλ)

Το πρωί θα σου στείλω το λινκ του ε-βαυ γιατί είναι στο μαγαζί. Απ' ότι θυμάμαι κόστισε περί τα 12-15€ με τα μεταφορικά (λεδ και τροφοδοτικό) και μέχρι στιγμής 2 μήνες παίζει σωστά. Θα δείξει ....

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κατι τετοιο στο γλυκο ενυδρειο .... Αλλη αισθηση θα δωσει μια T5...ακτινικη... τι λες?

Έγινε επεξεργασία - vales_red
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κατι τετοιο στο γλυκο ενυδρειο .... Αλλη αισθηση θα δωσει μια T5...ακτινικη... τι λες?

Βαλεντίνο,

αυτό ακριβώς το 4πλό moonlight έχω, ωστόσο

δεν γνωρίζω να σου πω με ακρίβεια αν κάνει να τοποθετήσεις μια T5 ακτινική και δεν θα το ρισκάρω.

Αυτό που σίγουρα μπορώ να σου πω με ακρίβεια είναι ότι ο κύκλος φεγγαριού είναι πολύ σημαντικός

οπότε και κατ' επέκταση και η ένταση του φωτισμού του σε συνδιασμό με την διάρκεια.

Σκέψου μόνο ότι κοράλια όπως η ευφυλάι που πήρα κι εγώ σήμερα είναι νυχτόβια και απλώνεται τη νύχτα προς ανεύρεση τροφής.

Νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις επ' αυτού, να μιλήσεις με έμπειρους συνφορουμίτες και στη συνέχεια να καταλήξεις σε σοβαρή αγορά.

Για την ώρα δυο τέτοια λεντ θα σου κάνουν δουλειά για όλο το ενυδρείο ή ένα για να έχεις Moonlight όπως εγώ/

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία φώτο για την ώρα

αφού αποφάσισα να μου δώσω προσωρινή άδεια απ' το φόρουμ ...

Καλό καλοκαίρι σε όλους /ες

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Χωρίς λόγια... :)

Link to comment
Share on other sites

Το γέμισες το νάνο..άστο να ωριμάσει τώρα και μέχρι τα Χριστούγεννα θα γίνει άλλο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

Χωρίς λόγια... :)

Ευχαριστώ και έχομαι όλα βολικά με το νέο ριφάκι που ετοιμάζεις ...

Το γέμισες το νάνο..άστο να ωριμάσει τώρα και μέχρι τα Χριστούγεννα θα γίνει άλλο ενυδρείο.

Μέχρι τα Χριστούγεννα με βλέπω με άλλο ενυδρείο γείτονα ...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι το βάπτισμα του πυρός θα το πάρεις με το που κλείσει τον χρόνο...Αν έχεις εντοπίσει όλα τα λάθη και τις αστοχίες σου και κρίνεις οτι χρειάζεσαι άλλο μεγαλύτερο ενυδρείο πρόσεξε μην κάνεις τα ίδια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ,

λέω δόξα το Θεό διότι το ενυδρειάκι πάει πολύ καλά, φτου φτου

απέκτησα φίλους και ανθρώπους που πραγματικά με βοήθησαν (όπως κι εσύ)

όχι μόνο με την συνεισφορά τους σε φραγκάκια αλλά με τις χρήσιμες συμβουλές τους

αλλά κυρίως για την καλή τους διάθεση και την όμορφη παρέα.

Το μόνο που με απασχολεί είναι η ρημάδα η διατομική, αλλά που θα πάει .......

θα στρώσω !!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μην μασάς....σιγά το πράγμα!!Εμένα έχει πιάσει κυανό και δεν λέει να φύγει με την καμία!Υπομονή και πάλι υπομονή...!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την Κυριακή και την τελευταία αλλαγή νερού σήμερα πήρα δειγματοληπτικά μετρήσεις γιατί

για να πως την αλήθεια ντράπηκα τον γείτονα :P κι έτσι έχουμε :

Temp:26,1

Sal:1025

NO3: 10

kH: 8,3

Mg:1230

Ca:390

Νομίζω ότι είναι σε αρκετά καλά επίπεδα οι μετρήσεις μου και παρά τον πληθυσμό των φραγκ που αισίως έφτασαν τα 14

το ασβέστιο και το μαγνήσιο είναι ικανοποιητικά, ενώ το kH με τια αλλαγές απ το θαλασσινό είναι πλέον κοντά στο 8 σταθερά.

Επόμενες φώτος από το DIY φωτιστικό και από το νέο σύστημα ψύξης με τις βάσεις από plexy glass.

:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην φωτογραφία ο φωτισμός έχει τον κύριο λόγο,

με την κατασκευή του νέου μου DIY φωτιστικού LED τράβηξα τις πρώτες :

post-49980-0-38109900-1343234558_thumb.jpg post-49980-0-87315800-1343234560_thumb.jpg post-49980-0-22307200-1343234565_thumb.jpg

post-49980-0-05021200-1343234568_thumb.jpg post-49980-0-84727100-1343234570_thumb.jpg post-49980-0-61583700-1343234573_thumb.jpg

post-49980-0-24823900-1343234576_thumb.jpg post-49980-0-83984000-1343234579_thumb.jpg post-49980-0-07437400-1343234582_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Road Tail
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μπορεί κανείς να κοιμηθεί με την ησυχία του σε αυτό το ενυδρείο ??

Άντε φωτογράφεεεεεεε τράβα με μια καλή να τελειώνουμε !!!

post-49980-0-21146200-1343234730_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε και καμια γενικη μωρεεεεεεεεε... με το σταγονομετρο ολοι σας εδω μεσα! βιντεο...ηχητικο ντοκουμεντο...slides! οτιδηποτε!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πρέπει να έρθεις για φωτογράφηση Κωνσταντίνε. :) πολύ ωραίες φωτό.Μπράβο σου.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προστέθηκε στο ενυδρείο μου ένας καινούργιος κάτοικος, ένα Salarias Fasciatus ο γνωστός Algae Blenny.

lg-71848-sailfin-algae.jpg

Ο άσχημος τερατοδρακούλης είναι μεσαίου μεγέθους, μετά από 50' προσαρμογή,

στρεσαρισμένος πήγε κατευθείαν κάτω απ' τον βράχο και μέχρι στιγμής είναι ακόμα εκεί.

Δεν περιμένω βέβαια να βγει σήμερα αφού από φωτισμό το μόνο αυτή τη στιγμή που δουλεύει είναι το moonlight.

Περισσότερα για το ιδιαίτερο αυτό ψαράκι μπορείτε να δείτε εδώ και τις επόμενες μέρες με το καλό σε φωτογραφίες μου !

Link to comment
Share on other sites

και εδώ και εδώ... αφού έχουμε τα πιο όμορφα προφίλ παγκοσμίως !!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69599

Link to comment
Share on other sites

να τον χαιρεσαι το γοβιο σου.

Link to comment
Share on other sites

και εδώ και εδώ... αφού έχουμε τα πιο όμορφα προφίλ παγκοσμίως !!

http://www.aquazone....showtopic=69599

Έχεις απόλυτο δίκιο Βαγγέλη πρέπει να το συνηθίσω πλέον !

να τον χαιρεσαι το γοβιο σου.

Ευχαριστώ Κώστα,

τα καλά βέβαια έρχονται αύριο ........

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...