Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα.εχει αρχισει εδω και καιρο να αναπτυσεται πρασινη τριχοειδης αλγη.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τοτε που ειχα αρκετα ψαρια στο ενυδρειο και ταιζα αρκετα με μετρησιμα φωσφορικα δεν ειχα τετοιο θεμα.βεβαια με ουτε το μισο φωτισμο απο οτι εχω τωρα..υπαρχει περιπτωση να φταιει η kz purplle λαμπα που εχω?ξηλωσα καμποση με το χερι.δεν εχει παντου στο ενυδρειο βεβαια αλλα για να μην παραγινει το κακο σκεφτομαι τι μπορω να κανω.εβαλα 5-6 σαλιγκαρια αλλα δεν φαινεται να ασχολουνται με το βραχο αλλα κολλανε στα τζαμια.δυστυχως ριακτορας δεν παιζει για αντιφωσφορο.υπαχει σιδηρου χοντροκκοκκος μεσα στο σκιμμερ.αν αυξησω τις αλλαγες νερου μπορει να φυγουν?

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Ωραία acro Κώστα !! άντε να τη δεις και αυτή δέντρο!

Άλεξ αν στο frag swap συμμετάσχετε εσύ και ο Σταυρος(vrilo) κανονίστε και για εταιρεία security :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - kikos7
Link to comment
Share on other sites

Παίζει αυτό το σενάριο.

Πρέπει να την κρατήσεις εντός ορίων για να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

άλλαξες όλες τις λάμπες μαζεμένες?

ή έπαθες σόκ απο τον ανακλαστήρα του ΑΤΙ?

Δυστυχώς τα σαλιγκάρια δεν κάνουν και πολλά με αυτή την άλγη...dorabella χρειάζεσαι...και αντιφώσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία acro Κώστα !! άντε να τη δεις και αυτή δέντρο!

Άλεξ αν στο frag swap συμμετάσχετε εσύ και ο Σταυρος(vrilo) κανονίστε και για εταιρεία security :bigemo_harabe_net-74:

να σαι Δημητρη.

Παίζει αυτό το σενάριο.

Πρέπει να την κρατήσεις εντός ορίων για να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τα κοράλλια.

σωστα,δεν πρεπει να ξεφυγει

άλλαξες όλες τις λάμπες μαζεμένες?

ή έπαθες σόκ απο τον ανακλαστήρα του ΑΤΙ?

Δυστυχώς τα σαλιγκάρια δεν κάνουν και πολλά με αυτή την άλγη...dorabella χρειάζεσαι...και αντιφώσφορο.

λαμπες δεν εχω αλλαξει ακομα.ουτε πιστευω πως λογω παλιοτητας των λαμπων μιας και αρχισε να εμφανιζεται οταν ακομα οι λαμπες ηταν αρκετα <<φρεσκιες>>.ο φωτισμος με το ati εχω την εντυπωση πως δεν ειναι δραματικα πιο πολυς σε σχεση με το προηγουμενο.

τα σαλιγγαρια σιγουρα δεν θα κανουν δουλεια με την ανεπτυγμενη αλγη αλλα πιστευα πως στα σημεια που ειναι σαν <<γρασιδι>>(πολυ κοντο) θα την ετρωγαν.

dorabella ειχα στο ενυδρειο και εκανε δουλεια αλλα αρχισε να βγαζει μελανι και την φοβηθηκα μηπως ειναι τοξικο οποτε βγηκε

αντιφωσφορο αλουμινιου για γρηγορη απορροφηση?με τις αλλαγες νερου θα κανω δουλεια?

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.εχει αρχισει εδω και καιρο να αναπτυσεται πρασινη τριχοειδης αλγη.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι τοτε που ειχα αρκετα ψαρια στο ενυδρειο και ταιζα αρκετα με μετρησιμα φωσφορικα δεν ειχα τετοιο θεμα.βεβαια με ουτε το μισο φωτισμο απο οτι εχω τωρα..υπαρχει περιπτωση να φταιει η kz purplle λαμπα που εχω?ξηλωσα καμποση με το χερι.δεν εχει παντου στο ενυδρειο βεβαια αλλα για να μην παραγινει το κακο σκεφτομαι τι μπορω να κανω.εβαλα 5-6 σαλιγκαρια αλλα δεν φαινεται να ασχολουνται με το βραχο αλλα κολλανε στα τζαμια.δυστυχως ριακτορας δεν παιζει για αντιφωσφορο.υπαχει σιδηρου χοντροκκοκκος μεσα στο σκιμμερ.αν αυξησω τις αλλαγες νερου μπορει να φυγουν?

Σιγουρα η purplle βοηθησε στο να αναπτυχθει ποιο ευκολα η αλγη,αλλα δεν νομιζω να ειναι η αιτια.Ριχνεις φυτοπλακτον-ζωοπλακτον?Αν ναι κοψτα.Αλλαξες μηπως ανθρακα?Οταν ξηλωνεις με το χερι πρεπει ταυτοχρονα να αποβαλλεται απο το ενυδρειο,γιατι θα το κανεις πολυ χειροτερα(διασπορα της αλγης).Ελαττωσε γενικα το ταισμα και κανε χρηση βακτηριων

Link to comment
Share on other sites

δεν ριχνω τιποτα μεσα εκτος απο τα συμπληρωματα ca,mg,kh.ταισμα 1 φορα την ημερα μονο και αυτη flakes(δεν ριχνω κατεψυγμενη).

ανθρακα συνεχεια βαζω τον ιδιο(seachem).

οση αλγη εβγαλα χερατα την απομακρυνα αμεσως απο το ενυδρειο.βακτηρια δεν εχω ριξει ποτε και τα ψιλοφοβαμαι.θα κοιταξω να οργανωσω αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.μιας και ειχα καιρο να βρεξω τα χερια μου ειπα να κανω μια ανακαινιση.μετεφερα καποια φραγκς στην αριστερη μερια για να γεμισω καποια κενα σημεια και ανοιξα χωρο δεξια για καινουργια κοραλια(αν και οποτε).

και μερικες φωτο.

reef016.jpg
reef017a.jpg
reef018.jpg
reef019.jpg
reef021.jpg
reef022.jpg
reef023.jpg
reef024.jpg







Link to comment
Share on other sites

Mπράβο Κώστα! Όταν φουντώσουν θα γίνει δασος!!

Πρόσεξε τις εφύλιες γιατι το βράδυ τεντώνονται.

να σαι καλα Παναγιωτη.

η εφυλια οπως και η caulastrea δεν λενε να παρουν σε ογκο με τιποτα οποτε οσο και να τεντωθει η εφυλια δεν παιζει να ακουμπησει τιποτα.με τα lps εχω θεμα.δεν με θελουν με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα σκληρά κοράλλια μέσα θα συνεχίσεις να μην έχεις τύχη στα LPS.

Tα κοραλλάκια είναι λίγο στρεσαρισμένα.

Άστα μια βδομάδα Κώστα να τα δούμε σωστά..και μετά βάλε μας φωτός.

Μεγάλωσαν πολύ πάντως...μπράβο.Στη θέση σου θα έπαιζα και λίγο με τον φωτισμό.Πολύ άσπρο δείχνει.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Κωστα τα ζωα σου ειναι αστερια.

Οπου βλεπεις αστερινα,πετα τη εξω :ballistic:

:)

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα σκληρά κοράλλια μέσα θα συνεχίσεις να μην έχεις τύχη στα LPS.

Tα κοραλλάκια είναι λίγο στρεσαρισμένα.

Άστα μια βδομάδα Κώστα να τα δούμε σωστά..και μετά βάλε μας φωτός.

Μεγάλωσαν πολύ πάντως...μπράβο.Στη θέση σου θα έπαιζα και λίγο με τον φωτισμό.Πολύ άσπρο δείχνει.

δηλαδη να μην περιμενω πολλα πραγματα.η αληθεια ειναι λογω sps η κυκλοφορια ειναι εντονη και εκει που τα ειχα τα χτυπαγε αρκετα.τα εβαλα εκει κατω που δεν τα πιανει αρκετα.τουλαχιστον να αποκλεισω αυτο το ενδεχομενο.

τα κοραλια οντως στρεσσαριστηκαν μιας και ηθελα να κανω τις εργασιες μια και εξω και να μην βαζω συνεχεια μεσα τα χερια οπτε μου πηρε αρκετη ωρα.το πρισσοτερο κακο το εκανε νομοζω η κολλα μιας και το σκιμμερ σημερα δουλευει στρωτα..(σε θυμηθηκα παντως.ελειπαν γυναικα και παιδια, και το πηγα χαλαρα μιας και οποτε εκανα κατι παρομοιο και κατι δεν πηγαινε καλα γινομουν τουρμπο).

ελπιζω καποια στιγμη να ερθει καποιος για καφε με καλη μηχανη για καμια φωτο της προκοπης.(ειμαι μακρια απο ολους δυστυχως).

οι λαμπες ειναι αυτες που μου ειχες προτεινει και οπως το βλεπω εγω ζωντανα ειναι ωραιο το αποτελεσμα σε σχεση με τις φωτο.

σε λιγο που θα αλλαξω λαμπες σκεφτομουν για 2xblueplus+2xcoralplus.

Πολυ όμορφα πράγματα Κώστα , να τα χαίρεσαι

ευχαριστω Ακη.να σαι καλα.

Κωστα τα ζωα σου ειναι αστερια.

Οπου βλεπεις αστερινα,πετα τη εξω :ballistic:

:)

να σαι καλα Στρατο.

οπως λες,οποτε βλεπω τις καμακωνω και εξω.αυτη μου ξεφυγε,αλλα θα παρει και αυτη το δρομο που της πρεπει,τον αγυριστο(οπως λεει και ο φαβοριτοφορος, μετα γραμμοειδους μυστακιου, αοιδος)

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

μπραβο κωστα :bigemo_harabe_net-64:

μου αρεσουν οι αλλαγες που εκανες.

το ενυδρειο οσο περναει ο καιρος γινεται κ καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο Κωστα.Ευχομαι να σου πηγαινει παντα ετσι :bigemo_harabe_net-64:

να σαι καλα Σταθη.ευχομαι και εγω τα καλυτερα για το θηριο σου.

μπραβο κωστα :bigemo_harabe_net-64:

μου αρεσουν οι αλλαγες που εκανες.

το ενυδρειο οσο περναει ο καιρος γινεται κ καλυτερο

να σαι καλα Μιχαλη.

ελπιζω σε καποιες προσθηκες ακομα για να γεμισει περισσοτερο και ομοιομορφα.

Link to comment
Share on other sites

ναι Μιχαλη το mce 600.για το ριακτορα με περνει να τον κρεμασω πισω στο ενυδρειο αλλα σκεφτομαι οτι θα φαινεται η αντλια μεσα στο ενυδρειο,μαζι με την εισοδο εξοδο του σκιμμερ,τον θερμοστατη και τους 4 κυκλοφορητες.συνοστισμος.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα το σκιμμερ το δουλευεις 24ωρο η το εχεις σε χρονοδιακοπτη και κοβει;

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση γι'ολα αυτα κωστα θα ηταν να εχεις ενα σαμπ αλλα θυμαμαι που ειχες πει οτι δεν μπορεις να

πας σε αυτη τη λυση.

και εχεις δικιο ειναι πολλα ηδη αυτα που φαινονται αλλα ειναι και "μαγκια" σου που εχεις το ενυδρειο σε αυτη τη κατασταση

χωρις να εχεις σαμπ.

σε ρωτησα ποιο σκιμμερ εχεις γιατι το deltec αν δεν κανω λαθος το 600αρι εχει χωρο,διαμερισμα για υλικα.

οποτε η καλυτερη λυση θα ηταν να βαλεις εκει με πολυ προσοχη στη δοσολογια(γιατι ειναι πολυ δυνατο) αντιφως με βαση

το σιδηρο και σιγα σιγα να κανει αυτο τη δουλεια του.

προσπαθησε να μην το βαλεις σε καλτσα αλλα σε δυχτακι με οσο πιο μικρες τρυπες γινεται και απλωσε το υλικο οσο πιο πολυ μπορεις ωστε να εχει μεγαλη επιφανεια.

σιγουρα μεσα στο νερο σου υπαρχουν ακομα καταλοιπα απο το νερο βρυσης που χρησιμοποιουσες τοσο καιρο οποτε

παιζει και αυτο το ρολο του.

τωρα που πηρες ομως την οσμωση σε 1 μηνα το πολυ(αναλογα και τον αριθμο των αλλαγων νερου που θα κανεις)

θα εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση :bigemo_harabe_net-64:

δυστυχως ομως θα πρεπει να βαλεις κ εσυ το χερι σου κωστα μου και να ξεριζωσεις οτι μπορεις.

ειναι σπασιμο το ξερω αλλα ειναι και απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση γι'ολα αυτα κωστα θα ηταν να εχεις ενα σαμπ αλλα θυμαμαι που ειχες πει οτι δεν μπορεις να

πας σε αυτη τη λυση.

και εχεις δικιο ειναι πολλα ηδη αυτα που φαινονται αλλα ειναι και "μαγκια" σου που εχεις το ενυδρειο σε αυτη τη κατασταση

χωρις να εχεις σαμπ.

σε ρωτησα ποιο σκιμμερ εχεις γιατι το deltec αν δεν κανω λαθος το 600αρι εχει χωρο,διαμερισμα για υλικα.

οποτε η καλυτερη λυση θα ηταν να βαλεις εκει με πολυ προσοχη στη δοσολογια(γιατι ειναι πολυ δυνατο) αντιφως με βαση

το σιδηρο και σιγα σιγα να κανει αυτο τη δουλεια του.

προσπαθησε να μην το βαλεις σε καλτσα αλλα σε δυχτακι με οσο πιο μικρες τρυπες γινεται και απλωσε το υλικο οσο πιο πολυ μπορεις ωστε να εχει μεγαλη επιφανεια.

σιγουρα μεσα στο νερο σου υπαρχουν ακομα καταλοιπα απο το νερο βρυσης που χρησιμοποιουσες τοσο καιρο οποτε

παιζει και αυτο το ρολο του.

τωρα που πηρες ομως την οσμωση σε 1 μηνα το πολυ(αναλογα και τον αριθμο των αλλαγων νερου που θα κανεις)

θα εχει βελτιωθει πολυ η κατασταση :bigemo_harabe_net-64:

δυστυχως ομως θα πρεπει να βαλεις κ εσυ το χερι σου κωστα μου και να ξεριζωσεις οτι μπορεις.

ειναι σπασιμο το ξερω αλλα ειναι και απαραιτητο

καλα θυμασαι Μιχαλη

ο χωρος ειναι πολυ περιορισμενος και δεν θα γινοταν κατι της προκοπης.

δυστυχως το ενυδρειο δεν ξεκινησε με αυτη την προοπτικη οποτε δεν εγινε σωστος σχεδιασμος με υποδομη.

τωρα που αρχισα να καταλαβαινω τι παιζει με το reef ενυδρειο(διαστασεις γυαλας,χρησιμοτητα σαμπ,απαραιτητος εξοπλισμος κ.α)

δεν εχω αυτη τη στιγμη δυνατοτητα για ενα καινουργιο setup οποτε συνεχιζω και θα το παλεψω ετσι.

απο την αρχη εχω τα υλικα στο σκιμμερ σε δυχτακι και οχι σε καλτσα.

αυτο που λες ειναι σωστο.επισης φανταζομαι οτι απο το νερο της βρυσης μπορει να εχει ρουφηξει φωσφορικα ο βραχος.

ελπιζω τωρα με την οσμοση να καλυτερευσει το θεμα.

οποτε προχωραω οπως λες,αφαιρω αλγη χερατα(θα προσπαθησω και με συφωναρισμα οταν κανω αλλαγη),πιο πυκνες χρονικα αλλαγες νερου και βαζω στο προγραμμα ενα ριακτορα προσπαθωντας οσο μπορω να τον καμουφλαρω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...