Jump to content

Νεος Στη Θαλασσα


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους.

καπου εδω πεφτουν οι τιτλοι τελους του θαλασσινου ταξιδιου μου.

επειδη πλεον η ενασχοληση με το reef ενυδρειο εχει αρχισει να με κουραζει και να με κραταει σε εκγρηγορση(σε καποια φαση αυτο ειχε το γουστο του) παρα να με χαλαρωνει αφενος και αφετερου δεν μπορω πλεον να ειμαι με το χερι στη τσεπη για ευνοητους οικονομικους λογους αποφασισα να σταματησω εδω.

ολα τα ζωντανα,κοραλια και ψαρια,αλλα και εξοπλισμος θα μπουν συντομα σε αγγελεια.σκεφτομαι να παω σε ενα χαμηλου προυπολογισμου και συντηρησης ενυδρειο γλυκου νερου οποτε τα οποια χρηματα μαζευτουν θα πανε εκει μιας και δεν με φανταζομαι χωρις ενυδρειο.

ευχαριστω ολους για τα σχολια και τη βοηθεια σας ποσταροντας και παρακολουθωντας την προσπαθεια μου.

ελπιζω οι συνθηκες καποια στιγμη να μου επιτρεψουν να ξαναστησω ενα reef ενυδρειο με καλυτερο σχεδιασμο και προοπτικες μιας και οντως ειναι απο τα ωραιοτερα,αν οχι το ωραιοτερου τυπου ενυδρειο.

εις το επανειδην.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 562
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι φλάς είναι αυτό τώρα...Λυπάμαι ειλικρινά Κώστα.Πραγματικά εύχομαι να αλλάξεις γνώμη γιατί θέλεις από ενασχόληση,μεράκι,λίγο τύχη τα κοράλλια σου τα έκανες τούμπανο σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα και πήγαινε σφαίρα το ριφάκι σου.

Κρίμα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε φίλε!!

Δεν υπάρχει καθόλου η σκέψη να το κρατήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κώστα τόσο καιρό -μαθαίνεις όπως λες- και παρόλα αυτά το πας σφαίρα. Ατυχίες συμβαίνουν, και εγώ έχασα κοράλλι που από φραγκ το είχα φτάσει 20 πόντους. Από θέμα εξόδων... δεν σου έχει μείνει να πάρεις και τίποτα άλλο :) είσαι πλήρης! Εγώ θα σου έλεγα να το σκεφτείς ποιο ψύχραιμα. Άσε το ενυδρείο για λίγο στον αυτόματο και να δεις που θα στρώσουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Κώστα, πολύ λυπάμαι που το ακούω γιατί το ενυδρείο σου πήγαινε σφαίρα. Αν όμως πήρες την απόφαση να τραβήξεις πρίζα, εσύ να είσαι καλά φιλαράκι και reef θα ξανακάνεις.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω ολους

Τι φλάς είναι αυτό τώρα...Λυπάμαι ειλικρινά Κώστα.Πραγματικά εύχομαι να αλλάξεις γνώμη γιατί θέλεις από ενασχόληση,μεράκι,λίγο τύχη τα κοράλλια σου τα έκανες τούμπανο σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα και πήγαινε σφαίρα το ριφάκι σου.

Κρίμα...

Όχι ρε φίλε!!

Δεν υπάρχει καθόλου η σκέψη να το κρατήσεις;

Ρε Κώστα τόσο καιρό -μαθαίνεις όπως λες- και παρόλα αυτά το πας σφαίρα. Ατυχίες συμβαίνουν, και εγώ έχασα κοράλλι που από φραγκ το είχα φτάσει 20 πόντους. Από θέμα εξόδων... δεν σου έχει μείνει να πάρεις και τίποτα άλλο :) είσαι πλήρης! Εγώ θα σου έλεγα να το σκεφτείς ποιο ψύχραιμα. Άσε το ενυδρείο για λίγο στον αυτόματο και να δεις που θα στρώσουν όλα.

Κρίμα Κώστα, πολύ λυπάμαι που το ακούω γιατί το ενυδρείο σου πήγαινε σφαίρα. Αν όμως πήρες την απόφαση να τραβήξεις πρίζα, εσύ να είσαι καλά φιλαράκι και reef θα ξανακάνεις.

καταρχην ευχαριστω ολους για την εγκαρδια εκδηλωση συμπαραστασης και υποστηριξης.σιγουρα δεν σταματαω εξαιτιας της απωλειας.

χωρις να θελω να δωσω δραματικο τονο η δημιουργια αυτου του ενυδρειου ηταν η προσωπικη μου υπερβαση και οντας οικογενειαρχης με αυξημενα οικογενειακα και λειτουργικα εξοδα και αρκετο καιρο ανεργος με μια υποψια ευρεσης εργασιας σε βαθος χρονου και τα 10 ευρω δεν μπορουν να διατεθουν για τα λειτουργικα εξοδα αλλα και τις προσθηκες του ενυδρειου αλλα να καλυψουν αλλες αναγκες.τα αναφερω αυτα γιατι αισθανομαι,αν και δεν γνωριζομαστε προσωπικα,οτι τα λεω σε δικους μου ανθρωπους και να πω πως δεν ειναι αποφαση της στιγμης.

μενει η πικρια πως η προσπαθεια ηταν σαν πυροτεχνημα και δεν εφτασε στο επιπεδο αλλα και στη διαρκεια που φαναταζομουν.

χαιρομαι τουλαχιστον που θες απο τυχη,θες γιατι με <<πηγε>> καταφερα με την αμεριστη βοηθεια του φορουμ να διατηρησω και να μεγαλωσω στο ενυδρειο μου δυσκολα και απαιτητικα κοραλια.

οποτε τωρα παω για πιο χαλαρα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σε θαύμαζα για την εξέλιξη που είχες στο χόμπι.

σε ένα χρόνο μέσα έκανες πράγματα που άλλοι τα πετυχαίνουν σε πολλά χρονιά ή πότε

είμαι σίγουρος ότι σε οποία άλλη κατηγορία ενυδρείου και να πας πάλι παπάδες θα κάνεις.

εύχομαι, πριν να το χαλάσεις να βρεις δουλειά και να το κρατήσεις

Link to comment
Share on other sites

με στεναχωρεις πολυ κωστα :(

κριμα....

εαν το δοκιμασεις εστω σαν fish only?

να μειωθει εστω και λιγο το κοστος?

ειχα σκοπο να προσπαθησω να σε μεταπεισω αλλα απο τη στιγμη που

οι λογοι που το αφηνεις δεν εχουν σχεση με το ενυδρειο τοτε το μονο που μπορω να κανω

ειναι να σου πω οτι ελπιζω να πανε ολα καλα και να μη χαθεις...

οποτε αποφασισεις να ξαναμπεις εδω ειμαστε να στο γεμισουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ κρίμα!!

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό για να το γράψω!!

Πραγματικά είναι πολύ δυσάρεστο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου σε θαύμαζα για την εξέλιξη που είχες στο χόμπι.

σε ένα χρόνο μέσα έκανες πράγματα που άλλοι τα πετυχαίνουν σε πολλά χρονιά ή πότε

είμαι σίγουρος ότι σε οποία άλλη κατηγορία ενυδρείου και να πας πάλι παπάδες θα κάνεις.

εύχομαι, πριν να το χαλάσεις να βρεις δουλειά και να το κρατήσεις

Θοδωρη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια και για τις ευχες.ευχομαι τα καλυτερα για το στολιδι σου.

με στεναχωρεις πολυ κωστα :(

κριμα....

εαν το δοκιμασεις εστω σαν fish only?

να μειωθει εστω και λιγο το κοστος?

ειχα σκοπο να προσπαθησω να σε μεταπεισω αλλα απο τη στιγμη που

οι λογοι που το αφηνεις δεν εχουν σχεση με το ενυδρειο τοτε το μονο που μπορω να κανω

ειναι να σου πω οτι ελπιζω να πανε ολα καλα και να μη χαθεις...

οποτε αποφασισεις να ξαναμπεις εδω ειμαστε να στο γεμισουμε ;)

Μιχαλιο σε ευχαριστω απο καρδιας για την βοηθεια που μου εχεις δωσει ολο αυτο το καιρο και το ενδιαφερον.

σιγουρα θα παρακολουθω τα θεματα του reef και δεν θα χαθω απο την παρεα.πως θα μπορουσα αλλωστε?

ευχομαι να εισαι καλα και να μοιραζεσαι,οπως παντα κανεις,τις γνωσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρεια στηνονται απειρα και αμεσα οσο δυστυχως αμεσα μπορει να γινει δυσκολη και η ζωη μας δυστυχως.

Κωστα σου ευχομαι απο την καρδια μου να βρεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα δουλεια.Τα υπολοιπα θα ξαναρθουν μονα τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρεια στηνονται απειρα και αμεσα οσο δυστυχως αμεσα μπορει να γινει δυσκολη και η ζωη μας δυστυχως.

Κωστα σου ευχομαι απο την καρδια μου να βρεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα δουλεια.Τα υπολοιπα θα ξαναρθουν μονα τους.

:)

Στρατο πολυ ευστοχα τα λογια σου.

η δουλεια ειναι η κινητηριος δυναμη για ολα και δυστυχως μας την εχουν στερησει.

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου φιλε μου,μπορει να μην εχουμε γνωριστει απο κοντα αλλα σε θεωρω φιλο μου.

να σαι παντα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Στρατο πολυ ευστοχα τα λογια σου.

η δουλεια ειναι η κινητηριος δυναμη για ολα και δυστυχως μας την εχουν στερησει.

σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου φιλε μου,μπορει να μην εχουμε γνωριστει απο κοντα αλλα σε θεωρω φιλο μου.

να σαι παντα καλα.

Τα αισθηματα ειναι αμοιβαια Κωστα μου :)

Μακαρι τα πραγματα να ομαλοποιηθουν,και επιτελους να βρουμε ξανα τους εαυτους μας :)

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι κι εγώ ο μπρίζας....γιατί δεν φτιάχνεις ένα pico ρε φίλε...;Μηδενικά λειτουργικά έξοδα και πάνω απ'όλα....η ηρεμία που σου δίνει ο ύφαλος δεν χάνεται....μιλάμε για λίγα λιτράκια με σχετικά εύκολα κοράλλια!μια η άλλη με ένα γλυκού μεγάλο.....!σκέψου το,κρίμα τόσο διάβασμα και αφιέρωση χρόνου ένα χρόνο τώρα.....κι εγώ τράβηξα σοβαρό μανίκι οικονομικό αλλά δεν το έβαλα κάτω!χαμήλωσα τα λίτρα μου και ηρέμησα από αγορές για λίγο,και να που τ΄ωρα πάω καλύτερα και επιστρέφω στο παλιό!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα...

Εγω δεν θα σου πω πως στεναχωριεμαι... ενας χομπιστας σαν κ εσενα δεν το βαζει κατω ευκολα.

Ουτε θα σου πω μη το χαλας,και ουτε θα προσπαθησω να σε μεταπεισω με αισθηματισμους,αλλα με επειχηρηματα...

Ενα μονο θα σου πω.. τα λεφτα που εχεις ριξει για το reef σου σε εξοπλισμο δεν θα τα παρεις πισω ποτε... ουτε καν το 1/2 ...

Εαν απλός δωσεις τα κοραλια σου, βγαλεις τις λαμπες και αφησεις 1,2 ισα ισα για φωτισμο και το κανεις FO με αλλαγες νερου μια στο τοσο το 1/10,ποσο πιο απαιτητικο σε χρημα θα ηταν απο ενα γλυκου νερου?

Συγνωμη αν ο τονος μου ειναι ''καπως'' αλλα οπως εσυ νιωθεις ολους εμας μια οικογενεια ετσι σε νιωθουμε και εμεις φιλε!!! :)

Ευχομαι απο καρδιας να μην το χαλασεις το ριφακι σου,αλλα αν αυτη ειναι η τελικη σου αποφαση τοτε πιστευω πως οτι και να κανεις θα το κανεις τελειο...απλα ξανασκεψτου το...

Link to comment
Share on other sites

Τα αισθηματα ειναι αμοιβαια Κωστα μου :)

Μακαρι τα πραγματα να ομαλοποιηθουν,και επιτελους να βρουμε ξανα τους εαυτους μας :)

Μακαρι για ολο το κοσμο μπας και ξαναχαμογελασουμε ολοι με την καρδια μας και οχι μηχανικα.

Link to comment
Share on other sites

Mην στεναχωριεσαι Κωστα.Ολα κανουν τον κυκλο τους και ειμαι σιγουρος πως θα σου ξαναγυρισει στο σημειο που πρεπει παλι.Καλη συνεχεια σε οτι και να κανεις :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι κι εγώ ο μπρίζας....γιατί δεν φτιάχνεις ένα pico ρε φίλε...;Μηδενικά λειτουργικά έξοδα και πάνω απ'όλα....η ηρεμία που σου δίνει ο ύφαλος δεν χάνεται....μιλάμε για λίγα λιτράκια με σχετικά εύκολα κοράλλια!μια η άλλη με ένα γλυκού μεγάλο.....!σκέψου το,κρίμα τόσο διάβασμα και αφιέρωση χρόνου ένα χρόνο τώρα.....κι εγώ τράβηξα σοβαρό μανίκι οικονομικό αλλά δεν το έβαλα κάτω!χαμήλωσα τα λίτρα μου και ηρέμησα από αγορές για λίγο,και να που τ΄ωρα πάω καλύτερα και επιστρέφω στο παλιό!!

καλως τον συνοματο. :D :D .χαιρομαι πραγματικα που ανεκαμψες και ξαναγυρισες στο κυβο και ελπιζω να τουμπανιασει οσο δεν παει.

ευχαριστω για τις συμβουλες.

Κωστα...

Εγω δεν θα σου πω πως στεναχωριεμαι... ενας χομπιστας σαν κ εσενα δεν το βαζει κατω ευκολα.

Ουτε θα σου πω μη το χαλας,και ουτε θα προσπαθησω να σε μεταπεισω με αισθηματισμους,αλλα με επειχηρηματα...

Ενα μονο θα σου πω.. τα λεφτα που εχεις ριξει για το reef σου σε εξοπλισμο δεν θα τα παρεις πισω ποτε... ουτε καν το 1/2 ...

Εαν απλός δωσεις τα κοραλια σου, βγαλεις τις λαμπες και αφησεις 1,2 ισα ισα για φωτισμο και το κανεις FO με αλλαγες νερου μια στο τοσο το 1/10,ποσο πιο απαιτητικο σε χρημα θα ηταν απο ενα γλυκου νερου?

Συγνωμη αν ο τονος μου ειναι ''καπως'' αλλα οπως εσυ νιωθεις ολους εμας μια οικογενεια ετσι σε νιωθουμε και εμεις φιλε!!! :)

Ευχομαι απο καρδιας να μην το χαλασεις το ριφακι σου,αλλα αν αυτη ειναι η τελικη σου αποφαση τοτε πιστευω πως οτι και να κανεις θα το κανεις τελειο...απλα ξανασκεψτου το...

Γιαννη δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη για το τονο σου μιας και δεν ειναι καθολου καπως.

ξερω πως ο λογος σου δεν ειναι επικρικριτικος με την κακη εννοια,αλλα συβουλευτικος.

επειδη θεωρω ολα τα παιδια την ενυδρειακη μου οικογενεια ειπα,οπως μοιραστηκα την χαρα μου,την αγωνια,την απορια μου να μοιραστω και αυτη τη στιγμη μαζι σας παρα να την <<κανω>> με μια αγελλεια.

θα μου ειναι πολυ δυσκολο να <<κουτσουρεψω>> το ενυδρειο και να εχω καθε μερα μπροστα μου την ζωντανη αποδειξη μιας ημιτελης προσπαθειας που δεν καταφερε να φτασει εκει που φανταζομουνα,γιαυτο σκεφτομαι την λυση ενος ενυδρειου εντελως διαφορετικου υφους και δομης.

σιγουρα δεν θα μου δωσει φανταζομαι τις συγκινησεις του reef ενυδρειου μιας και ειχα την τυχη να ειμαι εστω και για λιγο reefας αλλα και χωρις ενυδρειο θα μου κακοφανει πολυ.

οπως κια να εχει σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και ευχομαι,οπως και για ολους, τα καλυτερα για το ενυδρειο σου και εσενα προσωπικα.

να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Mην στεναχωριεσαι Κωστα.Ολα κανουν τον κυκλο τους και ειμαι σιγουρος πως θα σου ξαναγυρισει στο σημειο που πρεπει παλι.Καλη συνεχεια σε οτι και να κανεις :bigemo_harabe_net-146:

Σταθη ευχαριστω πολυ και καλη συνεχεια στην υπεροχη προσπαθεια με το θηριο σου.

να σαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή η οικονομική δυσχέρεια της χώρας μας έχει επηρεάσει όλους, άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο και αυτό είναι πολύ λιπαρό!

Εγώ όμως σε θαυμάζω για το θάρρος και την αποφασιστικότητα σου όπως έβαλες κάποτε αυτή την πρίζα έτσι να την βγάλεις τώρα σκεπτόμενος πρώτα την οικογένεια και μετά το χόμπι!

Δεν θα προσπαθήσω να σου πω πιο είναι το σωστό και πιο το λάθος αλλά θα σου πω μόνο πως άνθρωποι σαν και σένα δεν χάνονται και τα καταφέρνουν ακόμα και στα δύσκολα!

Καλή τύχη Κώστα μου και εύχομαι ότι καλύτερο στην ζωή σου!

Είμαι σίγουρος πως θα σε δούμε ξανά στην όμορφη παρέα μας όχι με ενα αλλά με περισσότερα ενυδρεία την επόμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτή η οικονομική δυσχέρεια της χώρας μας έχει επηρεάσει όλους, άλλους λιγότερο και άλλους περισσότερο και αυτό είναι πολύ λιπαρό!

Εγώ όμως σε θαυμάζω για το θάρρος και την αποφασιστικότητα σου όπως έβαλες κάποτε αυτή την πρίζα έτσι να την βγάλεις τώρα σκεπτόμενος πρώτα την οικογένεια και μετά το χόμπι!

Δεν θα προσπαθήσω να σου πω πιο είναι το σωστό και πιο το λάθος αλλά θα σου πω μόνο πως άνθρωποι σαν και σένα δεν χάνονται και τα καταφέρνουν ακόμα και στα δύσκολα!

Καλή τύχη Κώστα μου και εύχομαι ότι καλύτερο στην ζωή σου!

Είμαι σίγουρος πως θα σε δούμε ξανά στην όμορφη παρέα μας όχι με ενα αλλά με περισσότερα ενυδρεία την επόμενη φορά!

Νικολα χιλια ευχαριστω για τα καλα σου λογια.να σαι καλα.

καποιες φορες πρεπει να ζυγιζεις τα πραγματα και να στρεψεις την προσοχη σου εκει που υπαρχει μεγαλυτερη αναγκη.

παντως ειναι παρηγορο,μεσα στη μαυριλα,να βλεπεις να ξεκινανε νεες προσπαθειες,οπως η δικη σου μερακλιδικη και προσεγμενη προσπαθεια.

απο την παρεα δεν χανομαι με τιποτα μιας εχω μπολιαστει με την ιδεα του φορουμ ειτε εχοντας ενυδρειο ειτε οχι.

ευχομαι οτι καλυτερο για την καινουργια αρχη,να το δεις οπως φανταζεσαι και να εισαι παντα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Kρίμα κώστα, αλλά σίγουρα προτεραιότητα έχει πρώτα η οικογένεια και μετά το χόμπι.

Εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις, και περιμένουμε νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Kρίμα κώστα, αλλά σίγουρα προτεραιότητα έχει πρώτα η οικογένεια και μετά το χόμπι.

Εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι αποφασίσεις, και περιμένουμε νέα σου.

να σαι καλα Παναγιωτη.ευχαριστω πολυ.

ευχομαι και σε εσενα ολα να πανε καλα με το reefακι σου και να το δεις τουμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστή,μου περισέυει η μικρή γυάλα μετά την μεταφορά...80x30x30 rimless....σφύρα να στο δώσω να φτιάξουμε ένα νανάκι....!Έλα δεν γίνετε ρε φίλε να φτιάξεις γλυκό!!!βάζω και το σκίμερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κωστή,μου περισέυει η μικρή γυάλα μετά την μεταφορά...80x30x30 rimless....σφύρα να στο δώσω να φτιάξουμε ένα νανάκι....!Έλα δεν γίνετε ρε φίλε να φτιάξεις γλυκό!!!βάζω και το σκίμερ!!!

Εισαι απιστευτος.Μπραβο σου :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...