Jump to content

120 λίτρα A.calvus


DeLk

Recommended Posts

Κανένα νέο από τα ψαράκια? Φίλε Κωστή ήθελα να σε ρωτήσω.. Μετά από τα 70 λίτρα σε πόσα μπορούν να μπουν? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε Νίκο. Τα ψαράκια μεγαλώνουν και όσο μεγαλώνουν γίνονται όλο και πιο τεμπέληδες.. Εγώ είχα αρχικά 4 και μετά τα έβαλα σε 120 λίτρα μαζί με άλλα δύο. Δεν έχω δει τίποτα το ανησυχητικό.. καμια ψιλή άαααμα τους έρθει όρεξη να κουνήσουν κανένα λέπι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι! Αν μπουν κατ' ευθείαν σε 120 λίτρα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα έτσι? Αυτά τα ψάρια από που τα πήρες και πόσο κόστισαν αν επιτρέπεται? Σε ρωτώ γιατί μένω επαρχία και μόνο απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη μπορώ να πάρω, οπότε να είμαι ενήμερος για το που πιθανόν να βρω... Μετά απο 2 χρόνια σχεδόν δεν έχει ξεχωρίσει ζευγάρι ακόμα? Έβαλες τα άλλα 2 για να μετριαστεί η επιθετικότητα? Αν όχι, γιατί? :) Για iwagumi πήγαινα το 120άρι, μου φαίνεται όμως ότι θα προδώσω τον klaz... :P

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια έρχονται κατά καιρούς στα μαγαζιά και θα τα βρεις περίπου στα 11. Θα πρέπει να παρακολουθείς τις εισαγωγές τους ή να έρθεις σε επικοινωνία με κάποιο κατάστημα και να ζητήσεις να στα φέρουν. Φυσικά και μπορείς να τα βάλεις εξ αρχής σε αυτά τα λίτρα. Το πόσο μπορείς να τα κρατήσεις εκεί βέβαια, θα στο δείξουν με την συμπεριφορά τους.

Στα δικά μου είδα κάποιες στιγμές να σχηματίζονται ζευγάρια, αλλά δυστυχώς έχω πέσει σε περίοδο με πολύ δουλειά και δεν μπόρεσα να ασχοληθώ για να απομονώσω το ζευγάρι. Τα έχω όλα μαζί και κάνουν τα δικά τους χωρίς να τα ενοχλώ. Φρόνισε να τους βάλεις και 2,3 κοχύλια .

:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες κοχύλια, τι μέγεθος? Έχω ένα διαθέσιμο... Σε 120 λίτρα χωράει ένα ζευγάρι, αφού απομονωθεί απο ομάδα 4 ατόμων, για πάντα? Γιατί δεν σκοπεύω να πάρω άλλο ενυδρείο..... Δεν μου είπες όμως, για ποιο λόγο έβαλες τα 2 ψάρια? :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τα έκανα 6 για να έχω περισσότερες πιθανότητες να βγει κάποιο ζευγάρι. Τα κοχύλια αρκεί να μην έχουν πολύ στενό άνοιγμα, γιατί μπορεί ο αρσενικός να στριμώξει μέσα την θηλυκιά με αποτέλεσμα να την σκοτώσει. Βάλε μερικά μικρά και μεγαλώνοντας αν δεις επιθετικότητα από κάποιο ψάρι, το απομακρύνεις και διαμμορφώνεις την σύνθεση ανάλογα.Βλέποντας και κάνοντας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Δηλαδή να έχω ως "δεδομένο" ότι χωράει ένα ζευγάρι σε 120λτ ή είναι ανάλογα το χαρακτήρα του κάθε ψαριού? Το κοχύλι που έχω είναι σαν το δικό σου στην 1η φωτο στην 11η σελίδα... Θα το ψάξω λίγο και θα προχωρήσω αν είναι! Και πάλι σ' ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην Αφρική δεδομένο δεν είναι τίποτα, γιατί πολλά εξαρτώνται από τον χαρακτήρα του ψαριού. Θεωρητικά όμως είσαι μια χαρά, οπότε προχώρα και ότι χρειαστεί το βλέπεις στην πορεία. Ότι χρειαστείς, μην διστάσεις να ρωτήσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Τελικά μάλλον θα προχωρήσω, μιας και βρήκα διαθέσιμους κάλβους σαν τους δικούς σου, σε μεγεθος 5-6 εκ. σε τιμή καλύτερη από αυτή που μου είπες... Βρήκα και πού θα δώσω τα ψάρια που έχω τώρα στο ενυδρείο, οπότε μετά τις εξετάσεις λογικά θα παραγγείλω τα ψάρια...

ΥΓ. Κάπου διάβασα, στην αναζήτηση που έκανα, ότι οι κάλβοι μπορούν να αφήσουν τα αυγά και σε ρωγμές στους βραχους, δηλαδή ανοίγματα, ισχύει? :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο πριν φύγω, να πάρω 4 ή 6? Να ξέρω να κάνω τα κουμάντα μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Όσο περισσότερα είναι τα ψάρια τόσο περισσότερες πιθανότητες να σου βγει ένα ζευγάρι, με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα δώσεις όσα εισπράξουν μεγάλη επιθετικότητα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα δω και θα πράξω ανάλογα! Ευχαριστώ πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα μπορούσα να έχω μία γενική φώτο του ενυδρείου για να πάρω καμιά ιδέα για το στήσιμο? :)

ΥΓ. Έχω μαύρο χαλίκι, κάνει ή όχι??

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο δυστυχώς είμαι στη δουλειά και δεν μου είναι εύκολο να σου δείξω φωτογραφία. Μην σε προβληματίζει όμως. Φτιάξε δυο στοίβες από πέτρες στις δύο άκρες του ενυδρείου και στην μέση βάλε 2,3 κοχύλια σαν αυτά που είπαμε παραπάνω.

Χαλίκι μην βάλεις αν είναι χονδρόκοκκο. Να προτιμήσεις χονδρόκοκκη άμμο (όχι πούδρα) ή πολύ ψιλό χαλίκι. Μπορείς να βάλεις, χαλαζιακή άμμο, άμμο θαλάσσης, αραγωνίτη ή κάποιον συνδυασμό από τα παραπάνω. Όσο για το χρώμα, αν και εγώ προτιμώ χρώματα που έχουμε δει ότι υπάρχουν στον βιότοπο των ψαριών, το μαύρο το χρησιμοποιούν συχνά χομπίστες που φιλοξενούν κάλβους. Έχουμε παρατηρήσει ότι τα ψάρια σκουραίνουν με βάση το υπόστρωμα και δείχνουν πολύ εντυπωσιακά. Η επιλογή είναι καθαρά δική σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φώτο δεν με πειράζει, όποτε έχεις χρόνο στείλε! :) Για τα κοχύλια που λες, έχω μόνο ένα διαθέσιμο, που μπορώ να βρω άλλα??

To χαλίκι μου είναι κοκκομετρίας 1-2mm, κάνει? Το πήρα πρόσφατα και δεν θα ήθελα να το αλλάξω... :) Συμφωνώ με εσένα στο θέμα του χρώματος, αλλά θα δω....

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα που το έκανες έτσι, να μην γεμίζουμε το θέμα σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με πειράζει, απλά είναι καλύτερο για σένα και για όποιον φίλο θελήσει να το διαβάσει :)

Αν θυμάμαι καλά τις κοκκομετρίες, νομίζω με 1-2mm δεν θα έχεις πρόβλημα. Στην αγορά υπάρχουν τέτοια κοχύλια, αλλά θέλει προσοχή γιατί πολλά απο αυτά τα έχουν περάσει με βερνίκι. Στο ebay μπορείς να βρεις και τεχνητές σπηλιές για τους κάλβους όπως αυτές

http://store.southcentralcichlids.com/catalog/MVC-015S.JPG

:)

Link to comment
Share on other sites

Ααααα θα ψάξω μήπως και βρω κάποιο κοχύλι, αλλά πιστεύω πως αν φτιάξω πολλά ανοίγματα στις πετρες δεν θα έχω πρόβλημα έτσι? :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ήθελα να ρωτήσω και τι τροφές χρειάζονται, αν έχεις να μου προτείνεις κάποιες.. Έχω την Tropical Tanganyika με την οποία ταΐζω και τα μούλτις μου, επίσης έχω και την Hikari staple baby pellets, αλλά δεν την χρησιμοποιώ, γιατί είναι λίγο μεγάλη για τα μούλτις και ειδικά για τον γόνο που ανατρέφω.. Οπότε πιστεύω 1-2 θα χρειάζονταν, σωστά? :)

Link to comment
Share on other sites

Τις παρακάτω ταΐζω εγώ. Σαφώς υπάρχουν κι άλλες πολύ καλές τροφές.

Tanganyika (tropical)

Cichlid omni flakes (ocean nutrition)

Spirulina (tropical)

Cichlid formula (new life spectrum)

Mysis (ocean nutrition)

:)

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, θα πάρω μάλλον mysis και την cichlid omni flakes, ή μόνο την πρώτη.. :)

Για το προηγούμενο ποστ (#20) τι λες? :)

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι και χωρίς κοχύλια, δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά αμα κυνηγήσεις την αναπαραγωγή τους, θα τα χρειαστείς.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που τα παίρνω είναι κυρίως αυτός και η παρατήρηση της συμπεριφοράς τους, αλλιώς θα μου φαίνονταν βαρετά με τοσο αργή ανάπτυξη, αλλά με τέτοιο κίνητρο, όλο και κάτι θα γίνει... Θα το ψάξω.. Σ' ευχαριστώ για ακόμα μία φορά! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...