Jump to content

120 λίτρα A.calvus


DeLk

Recommended Posts

Τα σκαλάρια θα φύγουν, όπως και ότι ψάρι υπάρχει μέσα, έτσι ώστε να μείνουν μόνο οι κάλβοι... Θα προσπαθήσω να βρω σήμερα πέτρες για να κάνω σήμερα τις αλλαγές, έτσι ώστε να είμαι έτοιμος αύριο.. :)

ΥΓ. Τα σκαλάρια θα μείνουν με τους κάλβους μερικές μέρες, διότι δεν υπάρχει λεοφωρείο νωρίτερα... Θα πειράξει πολύ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα σκαλάρια θα φύγουν, όπως και ότι ψάρι υπάρχει μέσα, έτσι ώστε να μείνουν μόνο οι κάλβοι... Θα προσπαθήσω να βρω σήμερα πέτρες για να κάνω σήμερα τις αλλαγές, έτσι ώστε να είμαι έτοιμος αύριο.. :)

ΥΓ. Τα σκαλάρια θα μείνουν με τους κάλβους μερικές μέρες, διότι δεν υπάρχει λεοφωρείο νωρίτερα... Θα πειράξει πολύ? :)

αααα δεν ειμαστε καλα.......αν θες καλβους φευγουν αμεσως τα υπολοιπα...αν και ζουν σε διαφορετικες συνθηκες.....γι'αυτο λεω να περιμενεις να φυγουν πρωτα τα αλλα και μετα να παρεις τους καλβους...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο επειδή έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι και να μην τα αφήνουμε όλα στην τύχη. Εκτός απ'΄το ότι τα σκαλάρια δεν έπρεπε να είναι ποτέ σε αυτό το ενυδρείο, έπρεπε να τα είχες ήδη δώσει πριν αρχίσεις να στήνει το ενυδρείο για τους κάλβους.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο επειδή έχουμε να κάνουμε με ζωντανούς οργανισμούς πρέπει να είμαστε υπεύθυνοι και να μην τα αφήνουμε όλα στην τύχη. Εκτός απ'΄το ότι τα σκαλάρια δεν έπρεπε να είναι ποτέ σε αυτό το ενυδρείο, έπρεπε να τα είχες ήδη δώσει πριν αρχίσεις να στήνει το ενυδρείο για τους κάλβους.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι το είχα κανονίσει, πρώτα να φύγουν τα πάντα και μετά να μπουν οι κάλβοι, έλα όμως που αυτό δεν γίνεται... Είναι μεγάλη η ιστορία να σας την εξηγήσω, αλλά άλλη λύση ΔΕΝ υπάρχει! :)

ΥΓ. Πέτρες βρήκα, σε λίγο θα ξαναφτιάξω τα νταμάρια... :)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μία φωτό όπως είναι τώρα το ενυδρείο πριν κλείσουν τα φώτα

dscn2485w.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερο και πιο πρακτικό για τους κάλβους.

Πολλά μπράβο!

Καλό θα ήταν όμως τα σκαλαρακια να μην είναι στο ενυδρείο όταν θα μπουν οι κάλβοι.

Απο μετρήσεις πως πάς?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω και εγώ πως έγινε ομορφότερο και πιο πρακτικό !! Για τα σκαλάρια όπως γράφω παραπάνω είναι μεγάλη η ιστορία... Από μετρήσεις πάω μια χαρά, αύριο θα μετρήσω PH και Gh και είμαστε κομπλέ! :)

ΥΓ. Το μόνο που μπορούν να μπουν τα σκαλάρια είναι ένα μικρό 10άρι με φιλτράκι... Αλλά δεν θέλω να το κάνω αυτό.... :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι αν βρω καμιά πλακαρή πέτρα σήμερα να βάλω δεξιά να ανυψωθεί λίγο και το δεξί νταμάρι, τι λέτε? :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο....για να δουμε πως θα πιασεις τον πλεκο και το γατοψαρο αφου βρηκαν κρυψωνες :P :P :P .....οι καλβοι ποτε ερχονται?

Link to comment
Share on other sites

Αι βρε δεν είναι δύσκολο, θα περιμένω να βγουν!!! :P Οι κάλβοι αν έχουν σταλθεί κανονικά 2,15 θα τους έχω, αλλά θα πάρω τηλ. να ενημερωθώ.. :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιο εγινε τωρα το ενυδρειο σου!με το καλο να δεχτεις τους καλβους σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια και όλα τα ψάρια, δεν γίνεται να φύγουν άμεσα, για τους εξής απλούς λόγους: Δεν υπάρχει εδώ πετ σοπ να τα χαρίσω - ανταλλάξω, κανείς δεν τα θέλει οπότε επικοινώνησα με το κατάστημα που αγοράζω ψάρια (και τους κάλβους που θα έρθουν ) στη θεσσαλονίκη και ρωτάω αν γίνεται να του τα στείλω. Όλα οκ, μέχρι που μαθαίνω πως το κουτί που έχω για να στείλω τα ψάρια είναι πολύ μεγάλο και δεν γίνεται να το μεταφέρει απο ΚΤΕΛ στο μαγαζί. Μικρότερο κουτί ΔΕΝ υπάρχει, οπότε σκέφτηκα την πιο απλή λύση. Μου στέλνει τους κάλβους και με το ίδιο κουτί σακούλες και coolpacks του στελνω πίσω τα σκαλάρια, αφού μπορεί να το μεταφέρει, με το επόμενο λεοφωρείο.... Το επόμενο λεοφωρείο ειναι την παρασκευή, οπότε και τότε θα φύγουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, τα ψάρια δεν ήρθαν σήμερα, και δεν έχω επικοινωνήσει με το κατάστημα όσες προσπάθειες και να έκανα... Λογικά την Παρασκευή ή την Δευτέρα θα τα έχω...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν να μην αρχίσω να προσθέτω πέτρες! :D

Χθες

ntamaria005.jpg

Σήμερα!

dscn2487f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εγινε,να το χαιρεσαι :buttrock: βαλε και μια βαλισνερι η νανα ανουμπια

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εγινε,να το χαιρεσαι :buttrock: βαλε και μια βαλισνερι η νανα ανουμπια

Ασε, όπως κοιτούσα τις φωτογραφίες στη μηχανή, είδα μια παλιά με το ενυδρείο όταν ήταν φυτεμένο και θαμπώθηκα απο την πρασινάδα... Θα δω μήπως βρω καμιά βαλισνέρια! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την εντύπωση πως δεν θα σας ενημέρωνα για ένα τέτοιο γεγονός???? :D Όχι δεν έχουν έρθει ακόμη, τη δευτέρα θα τα έχω, γιατί κάποιος είχε πολλές δουλειές την προηγούμενη δευτέρα και δεν τα έστειλε... Πάντως τώρα κανονίστηκε καλύτερα, μιας και ο οδηγός του λεωφορείου θα τα πάρει μαζί του πάνω και δεν θα μείνουν στις αποσκευές! 6 θα είναι στο σύνολο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιοί altolampologus θα είναι ; έχουμε πληροφορίες ;;

Link to comment
Share on other sites

Θα είναι οι Altolaprologus calvus "Congo black pearl" νομίζω... Αυτοί δεν λέγονται και μαύροι? Αν ναι, αυτοί είναι! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...