Jump to content

120 λίτρα A.calvus


DeLk

Recommended Posts

βαζω στοιχημα οτι θα επιστρεψεις πισω στα φυτεμενα :D :D :D

Το λες γιατι δεν ξερεις τι σημαινει να εχεις παραδεισο και κολαση μαζι

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το λες γιατι δεν ξερεις τι σημαινει να εχεις παραδεισο και κολαση μαζι

:rasp:

2 set up αλλαξε το παιδι και τωρα παει για τριτο....και αν δει το δικο μου φυτεμενο θα θελει να ξανααλλαξει set up.... :P :P :P :P

Link to comment
Share on other sites

Χθες έπλυνα όλη την άμμο, και σούρωσα την άμμο από τη μία 1 σακούλα έτσι ώστε να μπει από πάνω και να δείχνει πιο όμορφο... Δυστυχώς υπάρχουν κάποια προβλήματα στην παραλαβή των ψαριών και στην εκδίωξη αυτών που είναι τώρα στο ενυδρείο... οπότε μάλλον από βδομάδα θα τα έχω, μπορεί και την επόμενη.. Αν δεν είχα ψάρια στο ενυδρείο, θα είχα τους κάλβους αύριο.... :mellow:

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

:wootwoot: Τελικά τα ψάρια θα τα έχω μεθαύριο!!! Για πείτε μου όσο πιο γρήγορα μπορείτε, φτιάχνω πρώτα το νταμάρι στο ενυδρειο και απο πάνω βάζω την άμμο, ή πρώτα την άμμο και μετά τα νταμάρια? :)
Link to comment
Share on other sites

πετρες πρωτα ματα αμμο.. ετσι εκανα κ εγω με τπ δικο μου. η αμμος θα παει παντου βαλε αρκετη νικο.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω όση έχω.... Πειράζει αν δεν κρατήσω όλο το νερό του ενυδρείου και κρατησω περιπου 40% και γεμίσω με βρυσης και αντιχλώριο το υπόλοιπο ή θα χαθεί βιολογία αρκετή? :)

Link to comment
Share on other sites

μμμμ σ' αυτο το θεμα δεν ξερω αλλα δεν νομιζω να χαθει βαλτο απο σημερα με αντιχλωριο κ λιγα βακτηρια μεχρι να ερθουν τα ψαρακια. αν κανω λαθος διορθωστε με

/

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχουν ψάρια στο ενυδρείο, δεν με παίρνει αυτό που λες, η αλλαγη θα γίνει σε λίγη ώρα, θα βγουν τα πάντα και το ενυδρείο θα ξαναστηθεί. Το θέμα είναι πως δεν έχω αποθηκευτικό χώρο για το νερό, για αυτό ρωτάω... :)

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω όση έχω.... Πειράζει αν δεν κρατήσω όλο το νερό του ενυδρείου και κρατησω περιπου 40% και γεμίσω με βρυσης και αντιχλώριο το υπόλοιπο ή θα χαθεί βιολογία αρκετή? :)

Δεν πειράζει...αρκεί να χρησιμοποιήσεις τα ήδη στρωμένα φίλτρα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φίλτρο θα μείνει σε λειτουργία σε λεκάνη με νερό ενυδρείου όσο θα κάνω τις αλλαγές... Απλά την είχα ξαναπατήσει σε αλλαγη σετ απ και είχα χάσει κάποια ψαράκια και μερικές γαρίδες, γι' αυτό είμαι λίγο επιφυλακτικός, και όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι να το βάλω... :)

ΥΓ. Πάω και γυρνώ με φωτογραφίες... :)

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω μερικές φώτο απο τα νταμάρια που θα μπουν στο ενυδρείο, σε αυτό όμως που είναι πιο λιτό θα προστεθούν και άλλες πέτρες... :)

Το αριστερό νταμάρι ( θα γίνουν αλλαγές με πέτρες)

http://imageshack.us/photo/my-images/805/ntamaria003.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/837/ntamaria004.jpg/

Το δεξί νταμάρι

http://imageshack.us/photo/my-images/502/ntamaria001.jpg/

http://imageshack.us/f/151/ntamaria002.jpg/

Σε λίγη ώρα θα τα δείτε και μέσα στο ενυδρείο... ;):)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Nίκο!

Τελικά μπαίνεις για τα καλά στην Αφρική! Καλά κάνεις!

Αφού ξεστήσεις το ενυδρείο και το ξαναστήσεις με την σωστή διαδικασία που σου ανέφεραν πιο πάνω, πριν πάρεις τα ψάρια μέτρα συνεχώς τις παραμέτρους του νερού σου έτσι ωστε αν δεν πάει κάτι καλά να προλάβεις να μην στα στείλει.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ,ποιές είναι οι ακριβείς διαστάσεις του ενυδρείου ;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώω! :) Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 80*35*45Υ... Τώρα φτιάχνω τις πέτρες, είχα πολλές ώρες με το υπόστρωμα, αλλά βγαίνουν πολύ μεγάλα, σε λίγο θα έχετε και φωτογραφίες! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μία απορία!!! Τελείωσα τα νταμάρια και σε λίγο θα μπει η άμμος... Πως θα βαλω άμμο κάτω από τις πέτρες?? :)

ΥΓ. Τα νταμάρια δεν βγήκαν ακριβώς όπως τα περίμενα, αλλά μου αρέσουν! :)

Link to comment
Share on other sites

αφου εστεισες τις πετρες, ριξε αμμο πανω απο τις πετρες, θα κυλήσει αναμεσα τους και θα τις "δεσει"!μην πασπαλισεις παρα πολυ αμμο και δεν σου φτασει για το υπολοιπο ενυδρειο!! :D

ανεβασε και καμια φωτογραφια να δουμε το στήσιμο!

Link to comment
Share on other sites

Σας κρατώ σε αγωνία, αλλά είχα πολλά τρεξίματα.. το ενυδρείο δεν το έχω γεμίσει ακόμα με νερό, αλλά όσο το κοιτάω μου αρέσει πιο πολύ! :D

Από άμμο όση θες τελικά είναι υπεραρκετή, και έχει περισσέψει πάρα πολύ... Θα ρίξω άλλο λίγο στις πέτρες για να μπει από κάτω και μετα θα βάλω την σουρωμένη ( 2 ώρες τη σούρωνα, κρίμα να μην τη βάλω) από πάνω να δείξει πιο όμορφο... Σε λίγο και μία φωτό όπως είναι τώρα, πριν το γεμίσω... :)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έτοιμο! Στις φώτο μην τρομάξετε αν δείτε σκαλάρια στο ενυδρείο, είναι μέχρι να τα στείλω... :D

ΥΓ. Περιμένω να ανέβουν οι φωτογραφίες και σας τις δίνω! :)

Link to comment
Share on other sites

ntamaria006.jpg

ntamaria005.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαλή προσπάθεια.

Μου φαίνεται έβαλες πολύ μεγάλες πέτρες και δεν θα είναι πρακτικό για τα ψάρια σου όσον αφορά τις κρυψωνες.

Επίσης αυτό το γιγαντιαίο κοχύλι δεν μου κάθεται καλά. Ίσως 3,4 μεγάλα κοχύλια σαν και αυτά των μούλτις σου να έκαναν δουλειά.

Θέλεις και άλλες λίγες πέτρες μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα μικρότερες πέτρες, δυστυχώς... Θα ψάξω από βδομάδα μήπως βρω, αλλά δεν είμαι σίγουρος.... Για το κοχύλι που λες, τέτοιο νομίζω ότι χρειάζονται οι κάλβοι... Πάντως ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις! :)

ΥΓ. Μην τις βλέπεις έτσι τις πέτρες, έχουν σχετικά πολλά περάσματα, απλά δεν φαίνονται στη φωτογραφία! :)

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

Kαλη η προσπαθεια φιλε μου.

Θα μου επιτρεψεις 1-2 παρατηρησεις.Βγαλε το σκαλαρι,το κορυ και τον πλεκο.Εαν θελεις να αλλαξεις την διαμορφωση του χωρου,καντο πριν μπουν οι καλβοι,θα ταλαιπωρηθουν αν ειναι μεσα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...