Jump to content

120 λίτρα A.calvus


DeLk

Recommended Posts

Να καταθεσω την μικρη εμπειρια που εχω με αυτα τα ψαρια.

Ειναι πολυ επιθετικα μεταξυ τους.Επειδη τα εχω σε μικρο ενυδρειο (60 μηκος)πεφτει πολυ ξυλο και ειναι ολη μερα ακινητα,μονο την ωρα του φαγητου τα βλεπω.Και απο οτι διαβαζω,τους εμπειροτερους,μαλλον δεν πρεπει να τα βαλεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να καταθεσω την μικρη εμπειρια που εχω με αυτα τα ψαρια.

Ειναι πολυ επιθετικα μεταξυ τους.Επειδη τα εχω σε μικρο ενυδρειο (60 μηκος)πεφτει πολυ ξυλο και ειναι ολη μερα ακινητα,μονο την ωρα του φαγητου τα βλεπω.Και απο οτι διαβαζω,τους εμπειροτερους,μαλλον δεν πρεπει να τα βαλεις

Φίλε Κιχλιδάτε, από ότι διάβασα στο λινκ που μου έδωσε παραπάνω ο Κωστής, έχεις τους Shell, όχι τους κανονικούς, σωστά? :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κιχλιδάτε, από ότι διάβασα στο λινκ που μου έδωσε παραπάνω ο Κωστής, έχεις τους Shell, όχι τους κανονικούς, σωστά? :)

Τους μαυρους εχω.Δεν ξερω αν λεγονται shell,ειναι πανεμορφα ψαρια,εχουν μια αγρια ομορφια. :)

Link to comment
Share on other sites

Τους μαυρους εχω.Δεν ξερω αν λεγονται shell,ειναι πανεμορφα ψαρια,εχουν μια αγρια ομορφια. :)

Τι μέγεθος φτάνουν? Έχεις κοχύλια μικρά μέσα ώστε να κρύβονται? :) Πάντως ( ότι και να μου πείτε ) έχω αποφασίσει να το ρισκάρω, και να δω αποτελέσματα... Θα βάλω τα δυνατά μου στο στήσιμο, έτσι ώστε να έχει καλές κρυψώνες.... :)

Link to comment
Share on other sites

Τι μέγεθος φτάνουν? Έχεις κοχύλια μικρά μέσα ώστε να κρύβονται? :) Πάντως ( ότι και να μου πείτε ) έχω αποφασίσει να το ρισκάρω, και να δω αποτελέσματα... Θα βάλω τα δυνατά μου στο στήσιμο, έτσι ώστε να έχει καλές κρυψώνες.... :)

Μας τα ειπε Ο Κωστης που τα εχει χρονια :rolleyes: Εγω τα εχω 8 μηνες και ακομα ζευγαρι δεν βλεπω.Σε λιγο θα μπουν στο μεγαλο 700αρι,αφου πρωτα φυγουν τα χαπς που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Τι μέγεθος είναι τα δικά σου? Σε τι μέγεθος τα πήρες? Νόμιζα ότι μιλουσες για άλλο είδος κάλβων, για αυτό και σε ρώτησα πληροφορίες... :)

Link to comment
Share on other sites

http://xtremeaquaristika.blogspot.gr/2010/05/eng-altolamprologus-calvus.html

Τι μέγεθος είναι τα δικά σου? Σε τι μέγεθος τα πήρες? Νόμιζα ότι μιλουσες για άλλο είδος κάλβων, για αυτό και σε ρώτησα πληροφορίες... :)

Εγω τα πηρα περιπου 2,5 με 3 ποντους,τωρα ειναι 5 με 6 ποντους.Ολοι οι καλβοι ειναι ιδιοι,οι δικοι μου ειναι αυτοι

Link to comment
Share on other sites

αααα και εγώ τέτοιους θέλω να πάρω... Νομίζω ότι υπάρχουν κάποιοι κάλβοι που είναι μικρότεροι και μένουν κατα κώρον σε μικρά κοχύλια... :)

Link to comment
Share on other sites

αααα και εγώ τέτοιους θέλω να πάρω... Νομίζω ότι υπάρχουν κάποιοι κάλβοι που είναι μικρότεροι και μένουν κατα κώρον σε μικρά κοχύλια... :)

Αυτο δεν το ξερω,θα μας τα πουν οι δασκαλοι. :)

Εγω περιμενα 6 μηνες για να τους βρω,επειδη ειμαι επαρχια,πιστευω να τους βρεις εσυ ευκολοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι επαρχία, μα η τύχη μού χαμογέλασε... Βρήκα 10 διαθέσιμους σε κατάστημα που έχω ξανααγοράσει ψάρια... :D:)

Έγινε επεξεργασία - nick_dark
Link to comment
Share on other sites

:buttrock: :buttrock: :buttrock::wootwoot: :wootwoot:

Μην βαλεις δεκα μεσα θα γινει της,,,,,,,,,,,,,,, :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι καλέ και να ήθελα να βάλω 10 που λεφτά? :P 6 λέω να πάρω, για να έχω αρκετές πιθανότητες να πετύχω ζευγάρι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν το ξερω,θα μας τα πουν οι δασκαλοι. :)

Εγω περιμενα 6 μηνες για να τους βρω,επειδη ειμαι επαρχια,πιστευω να τους βρεις εσυ ευκολοτερα.

Βασίλη μιλάμε για τους Sumbu που έχει και ο Απόστολος στο ενυδρείο του

http://www.aquazone....09

http://www.google.gr...iw=1440&bih=785

:)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη μιλάμε για τους Sumbu που έχει και ο Απόστολος στο ενυδρείο του

http://www.aquazone....09

http://www.google.gr...iw=1440&bih=785

:)

Κάπου διάβασα ότι φτάνουν τις 3 ίντσες, ( 8εκ. ) ισχύει? Αν ναι, μου φαίνονται πολύ μικρά προτιμώ τους κανονικούς... :D:)

Link to comment
Share on other sites

Κωστή θα μπορούσα να έχω μιά φώτο γενική του ενυδρείου σου? Δεν πολυκαταλαβαίνω πως να στήσω τις πέτρες.... :)

Link to comment
Share on other sites

βάλε τις μεγαλύτερες πέτρες (προτίμησε να έχουν μια έδρα κάπως πλακέ για να πατούν καλά) στη βάση του νταμαριού και ακτινικά για να δημιουργούνται φωλιές και μετά ύψωσέ το προς τα πάνω. καλό θα ήταν οι πέτρες να μην είναι πολύ στρογγυλοποιημένες για να δημιουργούνται τρύπες και περάσματα.

Link to comment
Share on other sites

βάλε τις μεγαλύτερες πέτρες (προτίμησε να έχουν μια έδρα κάπως πλακέ για να πατούν καλά) στη βάση του νταμαριού και ακτινικά για να δημιουργούνται φωλιές και μετά ύψωσέ το προς τα πάνω. καλό θα ήταν οι πέτρες να μην είναι πολύ στρογγυλοποιημένες για να δημιουργούνται τρύπες και περάσματα.

Πφφφφ... Πόσες πέτρες θα χρειαστώ? Έχω μερικές που δεν είναι στρογγυλοποιημενες, αλλά είναι λίγες.... Και οι υπόλοιπες που έχω δεν έχουν ωραία σχήμα... Απλά ρώτησα τον Κωστή για να δω, μιας και δεν είναι τελείως πετρόψαρα οι κάλβοι.... :)

Link to comment
Share on other sites

επειδή και εγώ έχω αρχίσει να μαζεύω τα απαραίτητα υλικά για το νταμάρι μου, συνειδητοποιησα ότι από πέτρες πρέπει να έχεις περισσότερες απο αυτές που τελικά θα χρειαστείς για να παίξεις με το aquascape και να κρατήσεις αυτές που στο τέλος σου κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λέω για αρχή να ξεκινήσω με λίγες πέτρες, και αν τα ψάρια το χρειάζονται, θα προσθέσω και άλλες, (μέχρι τότε θα έχω βρει πέτρες... :P )

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ... Πόσες πέτρες θα χρειαστώ? Έχω μερικές που δεν είναι στρογγυλοποιημενες, αλλά είναι λίγες.... Και οι υπόλοιπες που έχω δεν έχουν ωραία σχήμα... Απλά ρώτησα τον Κωστή για να δω, μιας και δεν είναι τελείως πετρόψαρα οι κάλβοι.... :)

Από αυτό που γράφεις....εχε το ακριβώς αντίθετο στο μυαλό σου....... :D

Θα τα δεις καποιες στιγμές να σουλατσάρουν, αλλά με τις πέτρες και τις κρυψώνες εχουν έρωτα!!

Επίσης, καλό θα ηταν αν μπορείς, να δημιουργήσεις ή να βρείς κατι τετοιο:

MVC-015S.JPG

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που γράφεις....εχε το ακριβώς αντίθετο στο μυαλό σου....... :D

Θα τα δεις καποιες στιγμές να σουλατσάρουν, αλλά με τις πέτρες και τις κρυψώνες εχουν έρωτα!!

Επίσης, καλό θα ηταν αν μπορείς, να δημιουργήσεις ή να βρείς κατι τετοιο:

MVC-015S.JPG

:D :D

Το διαπίστωσα και εγώ πιο πριν, όταν είδα την γενική φώτο του ενυδρείου του Κωστή όπως ήταν πέρυσι.... Και για αυτό τον λόγο, έκανα μία επιδρομή στο ποτάμι ( πάλι την αγγάρεψα τη μαμά :P ) και μάζεψα πολλές πέτρες ( δεν χώραγε άλλες το πορτ-παγκάζ... :D )... Επίσης όπως τις τοποθετούσα στο αυτοκίνητο δημιουργήθηκε ένα πολύ καλό νταμάρι! :P Ελπίζω μαζί με τις πέτρες που έχω ήδη, να μου φτάσουν για 2 στοίβες και να βγει και όμορφο... :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα και μία εξόρμηση στην παραλία, και μάζεψα γύρω στα 25 κιλά άμμο, καλά δεν είναι? Στο περίπου το λέω, είναι 3 σακούλες που έχουν παραπάνω απο 5 κιλά η καθεμία αλλά δεν έχω μεγαλυτερη ζυγαριά.... Τι διαδικασία καθαρισμού ακολουθώ? :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σήμερα και μία εξόρμηση στην παραλία, και μάζεψα γύρω στα 25 κιλά άμμο, καλά δεν είναι? Στο περίπου το λέω, είναι 3 σακούλες που έχουν παραπάνω απο 5 κιλά η καθεμία αλλά δεν έχω μεγαλυτερη ζυγαριά.... Τι διαδικασία καθαρισμού ακολουθώ? :)

Θα φθασει,ξεκινα την μπουγαδα μακρια απο μπανιερα και νεροχυτες,για να μην βουλοσουν.και πολλα χερια αλλαγη νερου,μεχρι να μην βγενει σκονη απο την αμμο :)

Link to comment
Share on other sites

Αα δεν χρειάζεται άλλη επεξεργασία έτσι? Και εγώ αυτή τη διαδικασία ακολουθούσα, αλλά ήθελα να σιγουρευτώ... :)

Link to comment
Share on other sites

βαζω στοιχημα οτι θα επιστρεψεις πισω στα φυτεμενα :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...