Jump to content

Οι Χελωνες Μου


Recommended Posts

Ωραια...γιατι εχω μαζεψει μερικες...και ειχα την απορια...εχω βρει ομως και ενα πολυ βολικο ξυλο...απο αυτο λετε να βγει το αλατι οπως πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

για ξυλο δεν ξερω εκτος αν το ετριβες μονο με νερο. τι να σου πω δεν ξερω

Έγινε επεξεργασία - xristos.i
Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια εκανα καπιες μικρες αλλαγες εβαλα κιαλες πετρες και διμιουργισα κατι σαν βραχακι και εβαλα πλαστικο φιτο

post-49906-0-26085600-1340963884_thumb.jpgpost-49906-0-93446900-1340963887_thumb.jpgpost-49906-0-95501000-1340963902_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην τα παραφορτώνεται τα ενυδρεία σας γιατί το μόνο που θα καταφέρεται θα είναι αν εγκλωβίζεται η βρωμιά (αποφάγια- ακαθαρσίες) και να σας δημιουργεί πρόβλημα με την ποιότητα του νερού!

Χρίστο περιορίζεις παρα πολύ τον χ΄ωρο που κολυμπάει το χελωνάκι σου!IMHO τις πέτρες βγάλτες!Δεν χρειάζονται

Έγινε επεξεργασία - Crazy_Beaver
Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα βολευτηκα ολα καλαααααα....πηρα μια καινοθργια χελωνιερα αρκετα μεγαλυτερη απο οτι η παλια μου και τις χαιρομαι πολυ....κολυμπανε χωρις κανενα προβλημα και ολα ειναι μια χαρα και προσαρμοστηκαν>>>!!! :) Τελικα αγορασα μαζι με την χελωνιερα και μια πλαστικη ραμπα ψηλη και ετσι μπορω να ανεβασω και περισσοτερο απο οτι παλια τη σταθμη του νερου και να κολυμπανε...Ολα μια χαρα...Ευχαριστω για τις συμβουλες σας...!!Εχω βαλει και πετρουλες απο την παραλια αλλα απο οτι φαινεται προτιμουν τη ραμπα...Και ολα αυτα μονο για λιγο καιρο που ειναι ακομα μικρουλες...Σε λιγο καιρο θα μεταφερθουν σε κανονικο ενυδρειο αναλογα με το μεγεθος τους... :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα σε ολους,Βασιλινα,αν θες ανοιξε ενα θεμα παρουσιασης για τις χελωνιτσες σου για να μην μπερδευετε με του Χρηστου

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει...ζητω συγγνωμη...Απλα το ανακοινωσα λογω του θεματος που ειχαμε ανοιξει με τη ραμπα...Και παλι συγγνωμη...

Link to comment
Share on other sites

βασιλινα κανε καμια παρουσιαση να δουμε τα χελωνακια σου

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ευχαριστω πολυ για την κατανοηση........Ναι θα το ηθελα πολυ αλλα δεν ξερω πως ακριβως να το κανω...Ουτε και πως να βαζω φωτογραφιες....

Link to comment
Share on other sites

πατα νεο θεμα και μετα αφου γραψεις οτι ειναι να γραψεις πιο κατω λεει καντε κλικστο κουμβι για να επισυναψετε αρχεια και ανεβαζεις

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σε ευχαριστω παρα πολυ...!!!Θα το κανω...μπορω να βαλω οσες θελω ή εχει οριο?

Link to comment
Share on other sites

βασιλινα,οπως σου τα ειπε και ο Χρηστος ειναι...Και εδω ολες οι πληροφοριες για το ανεβασμα φωτο

Link to comment
Share on other sites

τις emy orbicularis πως τις ξεχοριζουμε τις αρσενικες απο τις θυλικες?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

για σας και παλι . το χελωνακι μου (emys orbicularis pond turtle)εχει σκληρο καβουκι αλλα η κιλιτσα της ειναι μαλακια.την δεινω και βιταμινες για ασβεστειο και λαμπα uv-b.τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο,γενικοτερα στα μικρα,το θωρακικο κελυφος δεν ειναι τοσο σκληρο όσο το ανω....Αν τις δινεις προσθετες σταγονες ασβεστιου και βιταμινων,εχεις και την λαμπα,το μονο επιπλεον που μπορεις να κανεις ειναι σκονη ασβεστιου πανω στις γαριδουλες που τις δινεις σαν τροφη.

Link to comment
Share on other sites

πειρα νεο χελωνακι .το χεώνακι ειναι αυτο

Chinese Stripe-necked Turtle, Ocadia sinensis hatchlings

οποτε μπορεσω θα βαλω φοτογραφια

Έγινε επεξεργασία - xristos.i
Link to comment
Share on other sites

Καταφερες τελικα και βρηκες διαφορετικο ειδος απο τα 2-3 κοινα που κυκλοφορουν...Περιμενουμε φωτο και να μας ενημερωσεις για την συμπεριφορα του (δεν ειχα ποτε,γι αυτο το λεω)

Link to comment
Share on other sites

η σημπεριφορατης ειναι πολυ καλη .και δεν μαλονουν καθολου .ολα ειναι μια χαρα .την προτη μερα μονο που οταν ετρογε η καινουρια εβαλα την αλλη μεσα και αρχισε να τρωει το φαειτης και τοτε την επιτεθικε λιγο αλλα αυτο ηταν ολο.τωρα ολα μια χαρα ειναι.

post-49906-0-85356200-1344936904_thumb.jpgpost-49906-0-76731000-1344936913_thumb.jpgpost-49906-0-26825900-1344936923_thumb.jpgpost-49906-0-23495300-1344936929_thumb.jpgpost-49906-0-50330200-1344936933_thumb.jpgpost-49906-0-12380800-1344936937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...