Jump to content

Ερωτηση


Recommended Posts

η μικρη μου η χελωνα ολη την ωρα καθετε εξω δεν μπενει καθολου στο νερο.σε αυτην την περιπτοση τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Χρηστο,αυτο μπορει να ειναι μια φυσιολογικη συμπεριφορα του ζωου,αν δεν εχεις αλλαξει κατι στις ρουτινες σου.Φανταζομαι πως οταν λες μικρη,εννοεις την res.Εχεις παρατηρισει καμια ατονια στο ζωο τις τελευταιες μερεςμτις φορες μπου μπαινει στο νερο???τα ματια της ειναι οκ???μηπως τωρα που καθεται εκτος νερου βλεπεις το καβουκι της θαμποτερο του φυσιολογικου και σαν να ξεφλουδιζει???

Επισης οπως ειπαμε ξανα,προσπαθησε να συγκεντρωνεις ολες σου τις ερωτησεις στην παρουσιαση σου και μην ανοιγεις συνεχεια νεα θεματα

Link to comment
Share on other sites

ναι την res ενωω.δεν εχω παρατηρισει καμια ατονια τιε τελευτεες μερες.τα ματια τιε καθαρισαν ειναι οκ τωρα.το καβουκιτηε οταν ειναι εξο απο το νερο διχνει ιδιο και οπος λες φενετε και σαν να ξεφλουδιζει.

συγνομη το ξεχασα επρεπε να το βαώ στο θεμα μου.αλλη φορα δεν θα ανιξω αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

ναι ολα μια χαρα ειναι τρωει κανονικα αλλα δεν ξερω τορα τι γινετε ?οπτε την βλεπω ειναι εξω απο το νερο

Link to comment
Share on other sites

σημερα επαρατηρησα οτι ανιγει τον στοματης σαν να λαχανιαζει ,αλλα δεν ηταν καθολου στο νερο για να κουραστεικε και εξακολουθει να ειναι ολοι την ωρα εξω και να κοιματε

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο όσο τρώει απλά παρακολούθησε την.Αλήθεια στην ξηρά τρέφετε???βάλτης τις γαρίδες στο νερό να δείς θα κάνει βουτιά για να τις μαζέψει!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κανει βουτια για να την παρει παλη καλα ειναι η αλη και τις εφαγε.μολη την βαζω στο νερο κατευθιαν παει στην στερια δεν καθετε καθολου να κολιμπισει η να την φαει

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο,χωρισε τις υο χελωνες για καμια βδομαδα και πες μας πως θα συμπεριφερετε η μικρη....

Link to comment
Share on other sites

κατα προτημηση μετακομησε την μεγαλη και ασε την μικρη στην ηρεμια της

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αλλο ενυδρειο μονο μια πλαστικη χελωνιερα εκει να βαλω την μεγαλη και να αφισω την μικρη στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

μολης τις χοτισα και η μικρη ειναι ολη την ωρα στο νερο ακι κολιμπαει πως γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο αυτα ειδη δεν ειναι συμβιωτικα.....Στην φυση η κοινη Ευρωπαικη χελωνα δεν θα συναντησει ποτε την res που ειναι στην Ασια...σε καποιες περιπτωσεις που αμυαλοι χομπιστες αμωλυσαν τις res και καποιες τεραπινες στις λιμνες μας (οπως εχει αναφερει και ο klaz) το ενα ειδος εδρασε ανταγωνιστηκα με το αλλο και το εξαφανησε....η μικρη σου παρενοχλουταν απο την μεγαλη (αν και κανονικα στην φυση οι res κανιβαλησαν στις λιμνες και αφανησαν τις δικες μας).Το προβλημα μαλλον λυθηκε λοιπον,γι αυτο σου ελεγαα απο την αρχη γι αυτη την χελωνα οτι δεν επρεπε να την εχεις στην "αιχμαλωσια"

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο αυτα ειδη δεν ειναι συμβιωτικα.....Στην φυση η κοινη Ευρωπαικη χελωνα δεν θα συναντησει ποτε την res που ειναι στην Ασια...σε καποιες περιπτωσεις που αμυαλοι χομπιστες αμωλυσαν τις res και καποιες τεραπινες στις λιμνες μας (οπως εχει αναφερει και ο klaz) το ενα ειδος εδρασε ανταγωνιστηκα με το αλλο και το εξαφανησε....η μικρη σου παρενοχλουταν απο την μεγαλη (αν και κανονικα στην φυση οι res κανιβαλησαν στις λιμνες και αφανησαν τις δικες μας).Το προβλημα μαλλον λυθηκε λοιπον,γι αυτο σου ελεγαα απο την αρχη γι αυτη την χελωνα οτι δεν επρεπε να την εχεις στην "αιχμαλωσια"

Link to comment
Share on other sites

ναι Βασιλη εχεις δικιο,αλλο σκεφτομουν και αλλο εγραψα, Αμερικη ηθελα να γραψω (ΗΠΑ) και γλωσσεψα την μπερδα μου

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα η χελωνα ειναι ακομα εξω και οταν την βαζω στο νερο κατευθεινα βγενει εξω.λες να ερθει στα σιγκαλατης σιγασιγα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ξαναγυρισες την μεγαλη μαζι της,ετσι πιστευω.....αφού τρώει,παρακινησε την με το φαγητο να βουτηξει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το taberaqua caparazon το βαζω μονο οταν αλλαζω το νερο η και πιο σιχνα?εγω παντος το βαζω οταν αλλαζω το νερο.μιπος πρεπει να το βαζω πιο σιχνα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...