Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

καλα ειναι ετσι το σιποραξ? ειναι στο 2ο σταδιο.αργοτερα θα προστεθει κι αλλο στο 1ο και στο 2ο.προσθεσα αλλο ενα κομματι μπλε σφουγγαρι(το τελευταιο κατω).φαινεται νομιζω η βρωμια στον πατο του 1ου σταδιου.

img9240ir.jpg

3ο σταδιο. ο κυκλοφορητης και ο θερμοστατης οποιος γερνει λιγο

img9242d.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σταθη απο την πρωτη μερα τα παιχνιδια δινουν και παιρνουν!

εχω αρκετο φωτογραφικο υλικο το οποιο θα το παραθεσω σε ενα νεο θεμα-φωτορεπορταζ.

αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι το κρυσταλλινο νερο.δε περιμενα τετοια διαυγεια.

σημερα πηρα ενα καλσον το εκοψα στη μεση και μαζεψα με μια αποχη το σιποραξ για να το βαλω μεσα.ειχε μαζεψει αρκετη βρωμια.δε το καθαρισα οπως το μαζεψα απο το σαμπ ετσι το βαλα μεσα στο καλσον.καμποση βρωμια σηκωθηκε στην επιφανεια και μπηκε στο ενυδρειο το οποιο και θολωσε αρκετα.σε 2 ωρες που το ξανακοιταξα το ενυδρειο ηταν πεντακαθαρο.εκανα κατι λαθος στην διαδικασια?

το σαμπ εχει μαζεψει αρκετη βρωμια οπως και ο κυκλοφορητης στην εισοδο του νερου.αν και δεν ειχα καποιο προβλημα στην ροη του νερου,καθαρισα λιγο την υποδοχη.

σημερα παρηγγειλα τεστ αμμωνιας νιτρικων και νιτρωδων της salifert το απογευμα μου παν θα φυγουν οποτε πιστευω αυριο να τα χω.σημερα το βραδυ θα ναι η 6η μερα που ριχνω βακτηρια(seachem stabilitty) αν αυριο οι μετρησεις μου ειναι καλες και μετραω μονο νιτρικα να κανω μια μικρη αλλαγη νερου?

δεν συγκρινεται η σαμπαρα!! μονο κρυσταλλο νερο!

Link to comment
Share on other sites

καλα ειναι ετσι το σιποραξ? ειναι στο 2ο σταδιο.αργοτερα θα προστεθει κι αλλο στο 1ο και στο 2ο.προσθεσα αλλο ενα κομματι μπλε σφουγγαρι(το τελευταιο κατω).φαινεται νομιζω η βρωμια στον πατο του 1ου σταδιου.

img9240ir.jpg

3ο σταδιο. ο κυκλοφορητης και ο θερμοστατης οποιος γερνει λιγο

img9242d.jpg

Μαριε δεν θα το διακοσμισεις καθολου το τεραριουμ? εστω λιγη αμμο κατω..

Link to comment
Share on other sites

Μαριε δεν θα το διακοσμισεις καθολου το τεραριουμ? εστω λιγη αμμο κατω..

ολα στην ωρα τους...και αμμος θα μπει και ξυλα και φυτα θα δοκιμαστουν.

κρινω απαραιτητο πρωτα να βεβαιωθω οτι ολα πανε καλα με τον κυκλο του αζωτου και με τον εξοπλισμο του ενυδρειου.

λεφτα δεν υπαρχουν και πριν την διακοσμηση του ενυδρειου προεχει η κατασκευη του καπακιου - εξεδρα.

τουλαχιστον το αποτελεσμα μεχρι στιγμης δικαιωνει τους κοπους μου!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια Μαριε! μια χαρα ειναι ολα! σιγουρα μελλοντικα θα χρειαστεις και αλλη βιολογια αλλα δεν σε φοβαμε εσενα! το πας πολυ καλα το θεματακι! :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια Μαριε! μια χαρα ειναι ολα! σιγουρα μελλοντικα θα χρειαστεις και αλλη βιολογια αλλα δεν σε φοβαμε εσενα! το πας πολυ καλα το θεματακι! :)

σευχαριστω για τα καλα σου λογια!

εχουμε δρομο ακομα μεχρι το τελικο αποτελεσμα!

βιολογια εψαξα να προσθεσω απο πετ σοπ της πολης μου αλλα σε ολα οι τιμες ειναι 5ευρω το λιγοτερο πανω.

οποτε θα παω για παραγγελια οταν με το καλο θα θελω και κατι αλλο που δεν υπαρχει εδω.

προς το παρον σκεφτομαι τις μετρησεις νερου και την πιθανοτητα να μην πηγαινουν καλα τα πραγματα..ελπιζω ο κυκλος του αζωτου να εχει ξεκινησει..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια εχω προβλημα.εδω και 3 ωρες δεν εχω ρευμα.θα εχω καποιο προβλημα με την βιολογια μου?και αν ναι πως θα το καταλαβω αυτο?μετρησεις περιμενω απο λεπτο σε λεπτο.οταν ερθει το ρευμα θα ανεβασω θερμοκρασια στους 28 βαθμους να ριξω μια επιπλεον δοση βακτηρια ή να περιμενω το βραδυ που ριχνω καθημερινα την δοση?

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι.... καλό θα ήταν να έχεις μια αεραντλία μπαταρίας, να κάνει μια μικρή κίνηση μέσα στο σημείο που θες, αλλά αν η διακοπή είναι μικρής διάρκειάς δεν θα έχεις κανένα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο η διακοπή είχε διάρκεια 4 ώρες.

ήρθαν οι μετρήσεις νερού...

λόγω φροντιστηρίου πρόλαβα να κάνω μόνο μέτρηση αμμωνίας. βρήκα 1.5 mg/L πήρα γνώμη και από αλλον γιατί δε τα πάω πολύ καλά με τα χρωματάκια.

σκόπευα να κάνω και για νιτρώδη και νιτρικα τώρα αλλα διάβασα οτι πρέπει να τα κοιτάμε στο φως του ηλίου οποτε λέω να τα κανω αύριο.

τώρα στο θέμα της αμμωνίας..τα μπλε σφουγγάρια ενώ τα έχω στριμώξει μεταξύ δυο τζαμιών όταν έγινε η διακοπή αυτά έπεσαν στον βυθό.δεν ήμουν σπίτι οπότε δε ξέρω πως εγινε.

αυτά πανω τους είχαν κρατήσει μια ποσότητα φαγητού η οποία μετά έπεσε κάτω.μπόρει η αύξηση της αμμωνίας να δικαιολογηθεί από αυτό?

τι μου προτείνετε να κάνω?

έντιτ: να κάνω μια αλλαγή νερού πριν ρίξω βακτήρια?

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου προτείνω εγώ, είναι να μην αγχώνεσαι, η διακοπή ήταν σχετικά μικρή... Κάνε μια αλλαγή νερού και όλα θα είναι ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

το 1,5 mg/L αμμωνία το βρίσκεις λογικό? :umm:

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

το 1,5 mg/L αμμωνία το βρίσκεις λογικό? :umm:

ΕΕΕ?? :o :o από τη διακοπή αυτό φίλε? πόση ώρα διάρκεια?

Link to comment
Share on other sites

ΕΕΕ?? :o :o από τη διακοπή αυτό φίλε? πόση ώρα διάρκεια?

ειμαι στην 7η μερα στρωσιματος με seachem stability. σημερα μου ρθαν τα τεστακια και προηγηθηκε το σκηνικο που παιχτηκε με την διακοπη ρευματος.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον 7η μερα σημερα,σημερα το βραδυ θα ριξω την 8η δοση του seachem stability.να κανω μια μικρη αλλαγη νερου? εχω τις εξης μετρησεις...

αμμωνια 1,5 mg

νιτρωδη 0.25 ppm

Link to comment
Share on other sites

σημερινες μετρησεις (14η μερα)

αμμωνια: 1.5 -2 mg/L

νιτρωδη: 0.5-1 ppm

νιτρικα: 25-50 ppm

τι εχετε να πειτε?

Link to comment
Share on other sites

Βάση της μέρας που τρέχεις τα θεωρώ αποδεκτά.....θα πέσουν κι άλλο

την κυριακη ειναι η εβδομαδιαια αλλαγη νερου να την κανω ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια κατεληξα καπως στο θεμα της στεριας... :umm:

θα φτιαχτει ενα ενυδρειο με διαστασεις 40*30*30 χωρις την αριστερη πλευρα.

θα τοποθετηθει πανω στις κοντρες και στην αριστερη πλευρα θα βρω ενα υλικο να κολησω για να μπορουν να ανεβουν.

θα παω μευθαριο σε τζαμα για τις τιμες των τζαμιων.

μεχρι τοτε πρεπει να σιγουρευτω για το υψος των τζαμιων συναρτησει με τι λαμπες που θα μπουν και τις θερμοκρασιες που θα θελω να εχω

εντιτ: τα πλεονεκτηματα αυτης της κατασκευης εναντι αλλων εξωτερικων κατασκευων(πχ.ξυλου) πιστευω οτι ειναι το κοστος.επισης στο μελλον μπορω να κολλησω και την αριστερη πλευρα και να το κανω ενα μικρο ενυδρειακι.ακομα οταν θα θελω να κανω συντηρηση στο ενυδρειο θα βγαινει πολυ ευκολα

για εσωτερικες κατασκευες δε το συζηταω μιας και οπως εχω πει ο αρχικος μου σκοπος ηταν να γεμισει φουλ(σχεδον) το ενυδρειο με νερο.

φυσικα και αυτο μπορει σε καποιον να ακουγεται ευκολο αλλα στην πραξη δεν ειναι.και αυτο γιατι πρεπει να προσθεσω καμποσα εκατοστα τζαμιου στην υπερχειλιση.

περιμενω να ακουσω τις γνωμες σας!

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα Μάριε έιναι σωστή, γιατί με την εξωτερικά, υπερυψωμένη εξέδρα θα κερδίσεις πολύ στο νερό.... περιμένουμε τις φωτο εξελίξεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτος ειναι και ο στοχος μου.να αυξησω το υψος της υπερχειλισης και να εκμεταλλευτω περισσοτερο υψος απο το ενυδρειο μου.

το ενυδρειο τρεχει 4 εβδομαδες.ειχα να κανω 10 μερες αλλαγη νερου οποτε πριν την σημερινη αλλαγη ειπα να κανω τεστακια.

αμμωνια: 0!

νιτρωδη: 0.25-0.5 ppm

νιτρικα: 100 ppm !!!

εκανα αλλαγη νερου 50%.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καιρος για ανανεωση..ετοιμαζω φωτογραφικο υλικο :ph34r:

ΥΓ.μερικες φορες η σκεψη να τα παρατησεις σε πεισμωνει να συνεχισεις..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι Μάριε, εσύ θα πάς κόντρα στην σκέψη και πάλι θα κάνεις κάτι πολύ καλό.... περιμένουμε τις φωτό λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

γιωργο επειδη τρεχω λογω φροντιστηριου μολις τελειωσω την αλλη εβδομαδα ελπιζω να μου βγει το φωτορεπορταζ.

σημερα παρατηρησα μεγαλη εξατμιση νερου στο ενυδρειο με συνεπεια να εχω μαζεψει αλατα.ειναι και μερα αλλαγης νερου οποτε ειπα μιας και κατεβηκε η σταθμη να κανω κατι που διαβασα στο φορουμ.πηρα ξυδι και αρχισα να τριβω με προσοχη ωστε να μην πεσει μεσα στο νερο.το ετριψα αρκετα αλλα καποια σημεια εχουν ακομα αρκετο.υπαρχει καποιος αλλος τροπος?

επειδη τον αυγουστο θα λειπω ψαχνομαι για μια ταιστρα.εχω ομως τον εξης προβληματισμο.αυτη την περιοδο επειδη θελω να φτιαξω κατι για το ενυδρειο δεν θελω να σπαταλησω αλλου λεφτα.

ετσι εχω τις συγκεκριμενες προτασεις

juwel 20ευρω η οποια ειναι ιδια με αυτη?

dophin 20 ευρω

και μια πιο απλη dophin στα 13 ευρω

Link to comment
Share on other sites

ψηφίζω την πρώτη επιλογή, μιας και την έχω δοκιμάσει (σε ψάρια βέβαια...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...