Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

για το παχος των τζαμιων μου ειπε και ο ιδιος να παω σε 8αρι.επισης σκεφτομαι οτι το ενυδρειο δεν θα ναι ολο γεματο οπως ξαναπα και δεν θα χω προβλημα.τελικα αποδειχτηκε οτι καμπυλωνει.

για το καπακι ειτε τωρα ειτε αργοτερα θα φτιαχτει.για την λαμπα θερμοτητας εχεις δικιο.πρεπει να το ψαξω καλυτερα για καποιο υλικο που θα επενδυσει γυρω γυρω το σημειο οπου θα μπει η λαμπα.

αυτο που λες με το γυαλι με ανησυχει λιγο.εγω θα βαλω ντουι την λαμπα θερμοτητας σε ντουι προς το παρον,το οποιο θα στηριχθει πανω στο τζαμι.θα εχω προβλημα με το τζαμι λες?

οσο για την στερια,επικρατεστερη ιδεα ειναι η κατασκευη πλατης στεριας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον παιδια εκανα ενα σχεδιο για το πως φανταζομαι το καπακι εσωτερικα.

61397642.jpg

οι αριθμοι 1 ειναι οι δυο λαμπες τ5 uvb 5%

o αριθμος 2 ειναι λαμπα θερμοτητας(εδω το ψαχνω λιγακι γιατι εχω βρει λαμπα θερμοτητας που εκπεμπει και uva)

o αριθμος 3 ειναι πορτακι

ο αριθμος 4 ανεμιστηρακι αν χρειαστει

φυσικα αυτο ειναι μονο ενα σχεδιο που δε ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο να πραγματοποιηθει

προς το παρον αυριο παμε για τι κοντρες και για κολλημα των τζαμιων του σαμπ τα οποια τα ξεκολλησα μιας και ηθελα να χαμηλωσω την σταθμη αρα πρεπει να κοψω και το διαχωριστικο τζαμι ενυδρειου σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Μάριε μια χαρά φίνεται. Το θέμα που με φοβίζει είναι μη και στην μεριά της θέρμανσης λιώσει το καπάκι. Οσο γιά το είδος ακτινοβολίας, να ξέρεις πως υπάρχουν λάμπες θέρμανσης που έχουν και uva και uvb ακτινοβολία,αλλά είναι αρκετά ακριβές

Link to comment
Share on other sites

Μάριε μια χαρά φίνεται.

Το θέμα που με φοβίζει είναι μη και στην μεριά της θέρμανσης λιώσει το καπάκι. θα μπορουσε να μπει ενα κεραμικο ντουι εκει περα ωστε να καλυπτει το καπακι απο την θερμανση της λαμπας.

Οσο γιά το είδος ακτινοβολίας, να ξέρεις πως υπάρχουν λάμπες θέρμανσης που έχουν και uva και uvb ακτινοβολία,αλλά είναι αρκετά ακριβές δε τις προτιμω.καλυτερα να τις εχω ανεξαρτητες και να τις αναβω οποτε θελω γω.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε,το κεραμικό ντουί το θεωρώ αυτονόητο μιας και είναι το μόνο που θα αντέχει....το θέμα είναι με το υλικό του καπακιού στο οποίο θα πέφτει μέρος της θερμότητας της λάμπας.... Όσο για την ανεξαρτησία των ακτινοβολιών είμαι μαζί σου....πολύ σωστή λογική

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυριο εχουμε κολλημα τζαμιων σαμπ και των δυο κοντρων.

ο τζαμας μου πε οτι μπορει να μην καμπυλωνει το τζαμι και να ναι οφθαλμαπατη.δε ξερω κατα ποσο στεκει παντως θα κανω κατι που μου πε.μου πε να παρω εναν χαρακα και να τον βαλω πανω στο τζαμι που θεωρω οτι καμπυλωνει.υστερα θα γεμισω με νερο το ενυδρειο και αν δω οτι ο χαρακας δεν ειναι ακινητος αλλα τρεμοπαιζει τοτε οντως καμπυλωνει.θα το κανω να δω τι παιζει.τωρα αν ισχυει αυτο δε το ξερω :P

τωρα οσο για το καπακι τα κεραμικα ντουι κτλ. πρεπει να το ψαξω καλυτερα.μια αρχικη λυση θα ηταν να παρω μια λαμπα uvb και ενα κεραμικο ντουι να φτιαξω την ξηρα και να ξεμπερδεψω. αργοτερα ομως αν παω να φτιαξω καπακι και παρω λαμπες τ5 θα χαλασω και αλλα λεφτα.οπτε πρεπει να αναζητησω την ιδανικοτερη λυση για τις χελωνες μου και την τσεπη μου.χωρις ο οικονομικος τομεας να επιδρα στην ζωη των χελωνων μου.αρκετα αντεξαν πια απο την αμαθεια μου!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια κολλησα κοντρες στο πανω μερος. επειδη ομως ειδα οτι μπαζει το διαχωριστικο τζαμι ενυδρειου σαμπ σε ενα σημειο,αυριο θα το κολλησω και στις επομενες μερες θα κανω δοκιμη με νερο.επισης αυριο θα παω να παρω φελιζολ για να κανω κατασκευη στεριας. θα μου φαει πολλες ωρες ομως γιατι δεν εχω τον απαραιτητο εξοπλισμο που εχουν χρησιμοποιησει αλλοι χομπιστες για να φτιαξουν πλατες σε ενυδρεια.

εντιτ: εχω στειλει μειλ σε μαγαζι να παραγγειλω μια λαμπα uvb και οι τυποι με γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια..ειναι το μονο ζητημα που εχει μεινει πολυ πισω.αυριο θα τους ριξω ενα τηλεφωνο αλλιως υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες..

μιας και θα παραγγειλω την λαμπα απο το νετ...μου προτεινετε να παρω καμια αλλη λαμπα ή τροφη?

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

φελιζολ δυστηχως δεν βρηκα πουθενα...πηγα σε μαγαζια με υδραυλικα ειδη αλλα δεν ειχαν..ξερετε που μπορω να βρω?

Link to comment
Share on other sites

σε μαγαζια με υλικα οικοδομων! επισης μπορει να βρεις σε καμια νεόκτιστη πολυκατοικια! το φελιζολ μπορεις να το δωσεις σχημα με ενα μαχαιρι αφου πρωτα το ζεστανεις σε καποιο γκαζακι που κανουμε καφε! μολις αρχισει να κρυωνει το ξαναζεσταίνεις! αν το κοψεις με μαχαιρι χωρις να το εχεις ζεστανει θα γεμμισεις κομματακια φελιζολ!! επισης χρησιμοποιησε το γκαζακι για να περασεις ολοκληρο το φελιζολ με φλογα για να το δωσεις μια πιο "αγρια" υφή, συν οτι η φλογα ειναι που θα το σκληρύνει, αλλιως οσο τσιμεντο και να βαζεις θα σπαει σχετικα ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

και πως θα το ζεστανω?μιλαμε για κομματι 45χ20 εκ ...

Link to comment
Share on other sites

θα εχεις αναμμενο το γκαζακι και θα περνας σχετικα γρηγορα απο πανω του το φελιζολ! θα δεις οτι αμεσως θα αρχισει να παιρνει σχημα! σαν να λιωνει! αν το κρατησεις λιγο παραπανω θα το λιωσει φυσικα, για αυτο θελει προσοχη! η καλυτερη λυση θα ηταν καποιο φλόγιστρο, οπως χρησιμοποιησαμε εμεις αλλα λιγο δυσκολα θα εχεις στο σπιτι τετοιο πραγμα!

p-101505-400-both.jpg4q.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως να το κανω σπιτι αυτο? :P

να τα συνοψισω να δω αν τα καταλαβα.. αναβω γκαζακι και περναω απο πανω το φελιζολ.παιρνει το σχημα του και μετα με μαχαιρι σχεδιασω ανετα πανω του.παιρνω τσιμεντο ειδικο για νερο και το περναω.υστερα ειναι ετοιμο για κολλημα?

Link to comment
Share on other sites

πρωτα δινεις το σχημα με το μαχαιρι, μετα περνας με το γκαζακι και στο τελος βαζεις κανονικο τσιμεντο(2-3 χερια)!! αν θες το ανακατευεις με χρωμα! το κολλας, στεγνωνει και μετα 3-4 φορες γεμισμα-αδειασμα και εισαι οκ! ;)

σου προτεινω να μην βαλεις μονο ενα φελιζολ αλλα να προσθεσεις περισσοτερα σε καποια σημεια για να δωσεις υψος! οπως καναμε με του αλεκου την πλατη!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69756&st=0

Link to comment
Share on other sites

εχετε κανει πολυ καλες κατασκευες! και του αλεκου και του σακη που ταιριαζει περισσοτερο σαυτο που θελω να κανω ειναι εξισου καλες!

στην κατασκευη της εμμανουελας για να φτιαξετε την στερια..πηρατε ενα αρκετα χοντρο φελιζολ για να κανετε τα επιπεδα?

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι μπορω να θυμηθώ ηταν λευκο φελιζολ το κλασικο δηλαδη(κανα 5 εκ. παχος) και τα σκαλοπατακια εγιναν προσθετοντας 2-3 κομματια φελιζολ στο κατω μερος(μας πεδεψε αρκετα μεχρι να γινει ομορφο, δυνατο αλλα και λειτουργικο)! το δωσαμε σχημα, το "ψήσαμε" και μετα μπηκε αρκετο τσιμεντο!

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβαινω με περιμενει δουλεια..εχω να ξυσω και το ενυδρειο απο τις περιττες συλικονες..πωπω.. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως να το κανω σπιτι αυτο?

να τα συνοψισω να δω αν τα καταλαβα.. αναβω γκαζακι και περναω απο πανω το φελιζολ.παιρνει το σχημα του και μετα με μαχαιρι σχεδιασω ανετα πανω του.παιρνω τσιμεντο ειδικο για νερο και το περναω.υστερα ειναι ετοιμο για κολλημα?

Μεγαλη προσοχη στο φλογισμα! Ενα δευτερο παραπανω και θα καταληξεις με τρυπα στο φελιζολ! Για μενα δοκιμασε πρωτα σε ενα ρεταλι απο φελιζολ για να καταλαβεις την συμπεριφορα του στην φλογα.. και πολύ βασικό το πυρωμα του μαχαιριού εκτως και αν θέλεις να καθαρίζεις κάνα τρίμηνο μετά τρίμματα φελιζολ..χεχε

εχετε κανει πολυ καλες κατασκευες! και του αλεκου και του σακη που ταιριαζει περισσοτερο σαυτο που θελω να κανω ειναι εξισου καλες!

στην κατασκευη της εμμανουελας για να φτιαξετε την στερια..πηρατε ενα αρκετα χοντρο φελιζολ για να κανετε τα επιπεδα?

Νομίζω πως είχαμε βάλει τρία κομμάτια κλιμακοτα κολλημένα με σιλικονη και μετά σχηματηστικε σαν ένα κομμάτι. Προσοχή όμως με το φλογισμα στις ενώσεις από το φελιζολ αν το πάρακάνεις θα κάνουν αντιαισθητικό χώρισμα μεταξύ τους από τις σιλικόνες.

rythor on the move via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και πολύ βασικό το πυρωμα του μαχαιριού εκτως και αν θέλεις να καθαρίζεις κάνα τρίμηνο μετά τρίμματα φελιζολ..χεχε

? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είναι το ζέσταμα του μαχαιριου με το φλογιστρο :lol:

rythor on the move via tapatalk

εκτος απο το φελιζολ που θα περασω πανω απο το γκαζι πρεπει να περασω και το μαχαιρι? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το φελιζολ που θα περασω πανω απο το γκαζι πρεπει να περασω και το μαχαιρι?

Ναι, γιατί κόβεται πανεύκολα έτσι το φελιζολ και επισης για δώσεις το βασικό σχήμα στο φελιζολ σου, για μοιάζει περισσοτερο στο σχημα με πέτρα ( δεν θέλει πολλές καλλιτεχνειες με το μαχαίρι όπως σου βγει ούτε συμμετρειες ούτε τίποτα), μετά με το φλογισμα του φελιζολ θα δώσεις την υφή της πέτρας.. rythor on the move via tapatalk Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί κόβεται πανεύκολα έτσι το φελιζολ και επισης για δώσεις το βασικό σχήμα στο φελιζολ σου, για μοιάζει περισσοτερο στο σχημα με πέτρα ( δεν θέλει πολλές καλλιτεχνειες με το μαχαίρι όπως σου βγει ούτε συμμετρειες ούτε τίποτα), μετά με το φλογισμα του φελιζολ θα δώσεις την υφή της πέτρας.. rythor on the move via tapatalk

οκ το χω.σε ευχαριστω!

παιδια εχω για θερμοστατη τον tetratec ht 200. μπορω να τον εχω οριζοντιο ή μονο κατακορυφο?

Link to comment
Share on other sites

Can be fully submerged and positioned horizontally

απ'οτι βρηκα στις πρισσοτερες σελιδες Μαριε, ναι μπορεις να τον βαλεις οριζοντια και να τον βυθίσεις ολοκληρο στο νερο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...