Jump to content

Ενυδρειο Και Εξοπλισμος


Recommended Posts

σε ευχαριστω πολυ σταθη!

σημερα μου ρθε και η λαμπα uvb!

αναζητω φελιζολ μεσα στις μερες ωστε η ολη κατασκευη να φτασει στο τελος της.

ειμαι αρκετα αγχωμενος ομολογω..! :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχω μερικες φωτος θα τις παρουσιασω ομως ολες μαζι με το τελος της κατασκευης.

εισαι και λιγο γκαντεμης να ξερεις γιατι μου προεκυψε ενα προβλημα με το διαφραγμα σημερα.

οι χελωνες μου αραζουν πλεον και με την προσθηκη της λαμπας uvb(ειχα ηδη θερμοτητας) και απο οτι βλεπω το απολαμβανουν.συντομα και φωτογραφικο υλικο B)

Link to comment
Share on other sites

θα υπαρχει προβλημα αν κολλησω την στερια αργοτερα ενω ειναι το ενυδρειο σε λειτουργια?θα υπαρξει καποιο ζητημα με τυχον υγρασια?

για θεμα χελωνων δε ρωταω..ειναι αυτονοητο!

Link to comment
Share on other sites

ειναι το μονο ζητημα που μου εχει μεινει και πιστεψε με με προβληματιζει παρα πολυ.

ιδανικοτερη λυση ειναι η κατασκευη με φελιζολ.μου περασαν ιδεες για ξυλα ή ετοιμες στεριες αλλα για βοηθητικες τις κοβω να γινονται.

οσο για την ερωτηση σου..δεν το εχω ψαξει πολυ το θεμα των υλικων ψαχνω και για αναλογες κατασκευες αλλα περα απο το θεμα της εμμανουελας δεν εχω βρει κατι αλλο καλο στο ιντερνετ.

να φανταστω οτι υπαρχει ειδικο τσιμεντο για τετοιες χρησεις ετσι?θα χρειαστει να περασω το φελιζολ με καποιο αλλο υλικο?

Link to comment
Share on other sites

Μάριε με κανονικό τσιμέντο έγιναν και οι πλάτες και η ξηρά. άπλα θέλουν κάλο ξέπλυμα μετά, πριν βάλεις ζωντανά μέσα γιατί ανεβάζει λίγο το ph το τσιμέντο μέχρι να ξεθυμάνει.

Link to comment
Share on other sites

θα το εχω στο νου μου.σευχαριστω!

μιας και το θεμα ειναι για τις χελωνες,να πω λιγα πραγματα..με την χρηση της λαμπας θερμοτητας εδω και 3 βδομαδες εχουν φυγει καποια σημαδια που ειχαν στο κατω μερος τα καβουκια τους.απο την προηγουμενη τεταρτη λαμβανουν και την απαραιτητη ακτινοβολια uvb.μαλιστα εχω προσεξει οτι αυξανεται η ενεργητικοτητα τους οταν η λαμπα ειναι αναμμενη σε σχεση με πριν.

η θηλυκια αν και αρκετα αδυνατισμενη τρωει καλα σε αντιθεση με τον αρσενικο που δεν εχει και τοση ορεξη. τις ταιζω κυριως το μεσημερι οταν η λαμπα εχει κλεισει τις μισες ωρες λειτουργιας της,ετσι ωστε να βοηθαω στον μεταβολισμο.απο θεματα τροφης τις ταιζω biorept ενω απο φυτικες τροφες μαρουλι και λαχανο.δυστηχως εδω τα πετ σοπ δεν φερνουν και καμια αλλη τροφη.θα το ψαξω ομως μηπως και δοκιμασω και καμια τροφη ψαριων.απο βιταμινες το μαγαζι που παρηγγειλα την λαμπα δεν ειχε οποτε θα κανω παραγγελια απο γνωστο μαγαζι στον χωρο των ερπετων.εχω συνομιλησει με 2 κτηνιατρους για να παω τις χελωνες να τις δει αλλα η απαντηση που πηρα ηταν και αυτη που περιμενα "δεν ξερω και πολλα πανω σε αυτα τα ζωα" και το υφος τους ηταν τετοιο σαν να μου λεγαν οσο το ψαχνεις εσυ στο ιντερνετ αλλα τοσο θα το ψαχναμε και μεις εδω.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.λοιπον σημερα τσεκαρα το ενυδρειο για διαρροες ολα κομπλε.αυτο που προσεξα ειναι οτι οταν το κοιταω απο μακρια το ενυδρειο δεν βλεπω καποιο καμπυλωμα.θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σας.εδω και δυο ωρες βρισκεται στο μπαλκονι γεματο, με τον κυκλοφορητη σε λειτουργια και τα υλικα της φιλτρανσης στην θεση τους.ουσιαστικα ηθελα να κανω μια δοκιμη στην λειτουργια του για να τσεκαρω καποια πραγματα.απο δευτερα θα κινηθω για αγορα και αλλων λιτρων βιολογικου υλικου γιατι το ενα λιτρο siporax δεν καλυπτει ουτε το 20% του χωρου που εχω για τα υλικα!για να δοκιμασω τον κυκλοφορητη εριξα το βρωμικο νερο απο τις χελωνες μεσα στο ενυδρειο και μεσα σε μια ωρα ειχαν μαζευτει ολα τα χοντρα στο μπλε σφουγγαρι.

στο θεμα της ξηρας! σκεφτηκα μια λυση η οποια ειναι και μονοδρομος πια..μεταφορα του ενυδρειου στο σαλονι.ετσι θα χω την δυνατοτητα να φτιαξω εξωτερικη στερια πανω απο το ενυδρειο.προς το παρον το επεξεργαζομαι λιγο το θεμα για τα υλικα που θα χρησιμοποιησω και αν οντως θα κερδισω χωρο απο αυτη την κινηση.θα ηθελα να ακουσω και για αυτο το ζητημα τις γνωμες σας!

ξερω σας εχω πρηξει ολο ζηταω γνωμες για κατι και στο τελος καταληγω να μην το κανω! :P

αντε η στερια ειναι το τελευταιο λιθαρακι της κατασκευης! φτανουμε στο τελος :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας έχεις κουράσει Μάριε, προς θεού. Χαρά μας είναι.

Αφού δεν παρατηρείς καμπύλωσει όλα καλά λοιπόν.

Βάλε και καμιά φωτό να βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites


εντιτ: img8958oj.jpg

img8960a.jpg

1)εχω ενα προβλημα με τον κυκλοφορητη.το λαστιχο δε χωραει και λυγιζει.εχω βρει λυση ομως.θα μπει πιο μεσα στο νερο και θα ακουμπησει πανω σε eggcrate.ετσι το λαστιχο θα ναι ορθιο.

2)φαινεται ξεκαθαρα οτι χωρανε και αλλα λιτρα βιολογικο υλικο :P θα μπει και αλλο σφουγγαρι.

3)εριξα ολο το βρωμονερο απο το παρον ενυδρειο με σκοπο να δω ποσο χρονο θα χρειαστει η αντλια για να τα μαζεψει ολα στο μπλε σφουγγαρι.τα χοντρα μαζευτηκαν ολα σε μια ωρα ενω τα ψιλα παρεμεναν στον βυθο.ελπιζω οι χελωνες να τα σπρωχνουν.

4)φαινεται το νερο οτι δεν ειναι κρυσταλλο και ουτε εχω την εντυπωση οτι θα το δω ποτε ειναι αρκετα βρωμιαρες :P

5)στις κοντρες καποια στιγματα που φαινονται ειναι νερο και συλικονη(εξωτερικα)

Link to comment
Share on other sites

Άμα στρώσει η βιολογία στο καινούριο μην φοβάσαι τίποτα κρυσταλο θα είναι το νερό..σκέψου ότι η Εμμυ κάνει ένα "κακό" σε μέγεθος από τυρογαριδακι Λόττο! Και με την βιολογία άλλα και την καλή κυκλοφορία δεν μένει τίποτα!

Rythor on the move via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ωραιος ο Μαριος!

αντι για σφουγγαρι βαλε και αλλη βιολογια! σφουγγαρι μεχρι 2-3 φετες, οχι παραπανω!

επισης την αντλια βαλ'την στο πατο και οχι στα πλαγια! ετσι, εκτος οτι το λαστιχο θα ειναι απο πανω, θα εχεις και μεγαλυτερο περιθώριο με την εξατμηση! οσο για τις βρομιες οπως ειπε και ο αλεκος, μολις ο βυθος και η βιολογια σου στρωσουν μην ανησυχείς! μεχρι τοτε ρούφηγμα με το λαστιχο σε καθε αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

:)

σφουγγαρι θα βαλω αλλα δυο ιδια κομματια με αυτο που εχω τωρα.το υπολοιπο ολο βιολογια!χωρανε αλλα 3-4 λιτρα στανταρ!

για τον κυκλοφορητη ετσι ακριβως το εχω σκεφτει!

για την βρωμια θα αφησω τον χρονο να δειξει!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο μπηκε στο σαλονι σε προσωρινη θεση.

τρεχει απο την παρασκευη.

img8967x.jpg

καπακι-εξεδρα ειναι σε φαση υλοποιησης του σχεδιου

μιας και επιπλο δεν εχω,το εβαλα προς το παρον στο πατωμα.

ψαχνομαι για βαση επιπλο ή ετοιμο ή κατασκευη.

εχω παθει μαυτο το φελιζολ dow,δε βρισκω πουθενα.ελπιζω μεχρι την πρωτη μεγαλη αλλαγη νερου να βρω.

το χωρισμα ενυδρειου σαμπ αποδειχτηκε πολυ χαμηλο.μεχρι την κατασκευη του καπακιου οπου θα γεμισει μεχρι πανω με νερο θα παω να παρω ενα τζαμακι για να αυξησω το υψος..με αλλα σχεδια ξεκινησα το ενυδρειο και τα πραγματα εξελιχθηκαν πολυ καλυτερα!

τι υλικο μου προτεινετε για να βαλω μεσα το siporax?σκεφτομουν να παω να παρω καλσον :ph34r:

το βραδυ καποιος ανεβαινει πανω στο χωρισμα και σπρωχνει τα σφουγγαρια και περναει ολη η βρωμια στο siporax.δε λεω ποιος :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φαίνονται να το απολαμβάνουν Μάριε, οπότε καλύτερα που στην πορεία άλλαξαν τα σχέδια κατασκευής σου.... Εγώ θέλω να δώ την κατασκευή της εξέδρας

Link to comment
Share on other sites

θα επιστρεψω με ρεπορταζ και εικονες!

για την εξεδρα θα φτιαχτει ορθογωνιο κουτι-καπακι-εξεδρα( :P) απο κοντρα πλακε θαλασσης.

ειναι πολλα τα ζητηματα ομως που πρεπει να λαβω υποψιν και καθυστερουν την κατασκευη.προς το παρον απολαμβανω οσο μπορω το ενυδρειο στην προσωρινη του μορφη :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο Μαριε!! το σιποραξ μεσα σε καλσον ή τουλι! μια ερωτηση προς τους γνωστες... αυτη την στιγμη ειναι καλο το οτι οι χελωνες δεν εχουν εξεδρα να ξεκουραζονται?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι καλο.οχι για λογους ξεκουρασης ομως αλλα για λογους υγειας.πρεπει το καβουκι τους να μπορει να βγει ολο εκτος νερου και να στεγνωνει.το μεσημερι τις βγαζω εξω και τις αφηνω σε 4τετραγωνικα μετρα.σε ενα σημειο χτυπαει η λαμπα θερμανσης.αυτο φυσικα δεν ειναι 100% σωστο διοτι πρεπει οι ιδιες οποτε θελουν να πηγαινουν..προσπαθω να φτιαξω καποια προσωρινη κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

"δε πιστευεις οτι τωρα που μετακομισαμε ειναι ωρα για αναπαραγωγη?" :ph34r:

img9190t.jpg

"ευτυχως που κοιμαται και ειμαι ηρεμη" :calm:

img9225tb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σταθη απο την πρωτη μερα τα παιχνιδια δινουν και παιρνουν!

εχω αρκετο φωτογραφικο υλικο το οποιο θα το παραθεσω σε ενα νεο θεμα-φωτορεπορταζ.

αυτο που μου κανει μεγαλη εντυπωση ειναι το κρυσταλλινο νερο.δε περιμενα τετοια διαυγεια.

σημερα πηρα ενα καλσον το εκοψα στη μεση και μαζεψα με μια αποχη το σιποραξ για να το βαλω μεσα.ειχε μαζεψει αρκετη βρωμια.δε το καθαρισα οπως το μαζεψα απο το σαμπ ετσι το βαλα μεσα στο καλσον.καμποση βρωμια σηκωθηκε στην επιφανεια και μπηκε στο ενυδρειο το οποιο και θολωσε αρκετα.σε 2 ωρες που το ξανακοιταξα το ενυδρειο ηταν πεντακαθαρο.εκανα κατι λαθος στην διαδικασια?

το σαμπ εχει μαζεψει αρκετη βρωμια οπως και ο κυκλοφορητης στην εισοδο του νερου.αν και δεν ειχα καποιο προβλημα στην ροη του νερου,καθαρισα λιγο την υποδοχη.

σημερα παρηγγειλα τεστ αμμωνιας νιτρικων και νιτρωδων της salifert το απογευμα μου παν θα φυγουν οποτε πιστευω αυριο να τα χω.σημερα το βραδυ θα ναι η 6η μερα που ριχνω βακτηρια(seachem stabilitty) αν αυριο οι μετρησεις μου ειναι καλες και μετραω μονο νιτρικα να κανω μια μικρη αλλαγη νερου?

Link to comment
Share on other sites

στα ελεγα οτι κανει δουλεια το σαμπ Μαριε!! δεν εκανες κατι καθος στην διαδικασία την βιολογια θα την καθαριζεις μια φορα στους 3-4 μηνες με νερο του ενυδρειου, αναλογα και την βρομα που εχουν πιασει, για να περναει με ευκολια το νερο αναμεσα της! ο Σακης νομιζω οτι ενα χρονο, μονο μια φορα ή δυο φορες την έπλυνε! η βρομα χρειαζεται, μονο τα σφουγγαρια σου εσυ κρατα καθαρα!

αν μετρας μονο νιτρικα και τα δεις αρκετα, να κανεις μια αλλαγη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...