Jump to content

Αρχικές Ερωτήσεις


dpap

Recommended Posts

αυτο θα διαπιστωσαν και οι υπολοιποι Στρατο αφου τωρα τελευταια ειχαμε "ξεσπασμα" καλβων!! :D

ποτε δεν ειχα την ευκαιριa να εχω καλβους αν και το ηθελα πολυ! εχουμε μελλον βεβαια! :D

Ετσι Σταθη.Να μαστε καλα,κι ολα ερχονται :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για μένα,η φάση που βρίσκεσαι είναι από τις καλύτερες στο χόμπι..απόλαυσε την!!Δεν κουράζεις καθόλου...και έτσι στο τέλος θα υπάρχει όλη η διαδικασία απτην αρχή,βήμα βήμα...

Link to comment
Share on other sites

Σταθη,οι καλβοι ειναι ολα τα λεφτα φιλε.Πραγματικα απιστευτα ζωντανα :)

Αυτό επιθυμώ να ζήσω και εγώ! Μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον από το διάβασμα , τα διάφορα άρθρα και από τα βίντεο που έχω δει. :)

Μόνο άμμμο όχι χαλίκια, και ήαμμος που μας παραθέτεις είναι μια χαρά οπότε σε αυτή θα μένεις :)

Έκλεισε ! :)

Για μένα,η φάση που βρίσκεσαι είναι από τις καλύτερες στο χόμπι..απόλαυσε την!!Δεν κουράζεις καθόλου...και έτσι στο τέλος θα υπάρχει όλη η διαδικασία απτην αρχή,βήμα βήμα...

Συνεχίζουμε λοιπόν: Με μια μικρή καθυστέρηση μπήκε το ενυδρείο επάνω στο έπιλο και παρατηρήθηκαν τα παρακάτω :

DSC06071.jpg

DSC06072.jpg

DSC06076.jpg

DSC06077.jpg

Το σπάσιμο είναι από δύσκολο έως αδύνατο να έγινε από εμάς ... Το γυρνάω πίσω ; :(

Σύμφωνα με τις 2 τελευταίες θα έχω πρόβλημα. Η διαφορά είναι περίπου 1mm.

Link to comment
Share on other sites

Με το κενο αυτο δεν θα εχεις προβλημα.

Τωρα με το σπασιμο,παλι εκει που ειναι δεν υπαρχει θεμα,εκτος απο το οπτικο.Εκει εσπασε σε καποια μεταφορα.

Επειδη το ενυδρειο ειναι καινουριο,θα σου ελεγα να μιλησεις με το καταστημα για αντικατασταση αν μπορει να γινει....

Link to comment
Share on other sites

Το σπάσιμο ίσως να έγινε στη μεταφορά , είτε του καταστήματος είτε στη δική μας. Παρατηρώ το κουτί και από τη μεριά του σπασίματος είναι λίγο παραμορφωμένο. Το θέμα είναι ότι το ενυδρείο ήταν το 1 από τα 2 τελευταία κομμάτια, εξού και η προσφορά. Το άλλο που έχει μείνει είναι στο χρώμα του ξύλου. Βλέπουμε και κάνουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα αντικατάστασης,μιας και το άλλο δεν σου κάνει σε χρώμα,πες οτι δεν έγινε...απτο σπάσιμο που βλέπω πάντως δεν υπάρχει θέμα για διαρροή!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα αντικατάστασης,μιας και το άλλο δεν σου κάνει σε χρώμα,πες οτι δεν έγινε...απτο σπάσιμο που βλέπω πάντως δεν υπάρχει θέμα για διαρροή!!

Την ώρα που έγραφα την προηγούμενη απάντηση δεν σκέφτηκα ότι μπορεί να υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν μόνο τη γυάλα...

Αν το πρόβλημα είναι μόνο αισθητικό δεν με πειράζει καθόλου.

Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι αν στο μέλλον (χτύπα ξύλο) παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα διαρροής, (όχι από το σπάσιμο) και τους το γυρίσω, θα μου προσάψουν κακή χρήση...

Καλό είναι θα μου πείτε να σκεφτόμαστε αισιόδοξα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά θα τους έπαιρνα ένα τηλέφωνο πάντως να τους αναφέρω το πρόβλημα!

Συνέχισε το στήσιμο σου..

Με ποιο τροπο θα στρωσεις;;

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα περάσω αύριο με τη δουλειά από το κατάστημα με τις φωτογραφίες. Στο 54λιτρο που έχω, τρέχει ένα fluval 205 γεμάτο με substrat pro και μια πολύ λεπτή στρώση από ενυδρειακό βαμβάκι. Όταν έρθει η ώρα με το καλό (σε 4-5 ώρες :P ) σκέφτομαι να αδειάσω ένα καλαθάκι από το fluval στο 2213. Σωστός ;

Link to comment
Share on other sites

Σωστοοος...

Θα πρεπει να κανεις κ εισαγωγή κάποιου ζωντανου στο ενυδρειο όμως..

Link to comment
Share on other sites

Με τρίψιμο τροφής δεν συντηρούνται οι αποικίες ; Αν όχι τότε το μπόλιασμα μετατίθεται χρονικά με την εισαγωγή των ψαριών. :)

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι ειναι αχρηστο για το καινουργιο σου ενυδρειο αφου πας σε αφρικης ψαρια.Αλλο τα βακτηρια του οξινου νερο και αλλο τα βακτηρια του σκληρου νερου.Το εχω διαβασει σε πολλα αρθρα και καπου βρηκα ενα σχολιο γνωστου χομπυστα(εδω μεσα)που να το γραφει .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω με σιγουρια αν το μπολι ειναι άχρηστο Γιαννακι, δεν το εχω ξανακουσει αλλα αυτο που λες εχει μια βαση! το σιγουρο ειναι οτι στο στρωσιμο του ενυδρειου αν το ΡΗ ειναι αλκαλικο θα εχουμε αμμωνια(ΝΗ3) και αν ειναι οξινο τοτε αμμωνιο(ΝΗ4)! τα βακτηρια παιζει να διαφερουν!!! ξαναλεω οτι δεν ξερω κατι με σιγουρια, απλα κανω σκεψεις!! :D

ουτε εδω ομως o Σπυρος(delta66) που ειναι πολυ εμπειρος χομπιστας λεει κατι τετοιο.. <_<

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Με τρίψιμο τροφής δεν συντηρούνται οι αποικίες ; Αν όχι τότε το μπόλιασμα μετατίθεται χρονικά με την εισαγωγή των ψαριών. :)

συντηρούνται αλλα πιο σωστο θα ηταν να περιμενες! :D

Link to comment
Share on other sites

συντηρούνται αλλα πιο σωστο θα ηταν να περιμενες! :D

Θα περιμένω θα περιμένω ! :)

Μια ερώτηση τώρα, το ευλογημένο το 2213 να το γεμίσω με νεράκι από έναν κουβά και μετά να το θέσω σε λειτουργία ;

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω θα περιμένω ! :)

Μια ερώτηση τώρα, το ευλογημένο το 2213 να το γεμίσω με νεράκι από έναν κουβά και μετά να το θέσω σε λειτουργία ;

καλυτερα ναι! δεν θα παιδευτεις καθολου ετσι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού αφού μας έκανε τη χάρη και το 2213 ...

DSC06104.jpg

DSC06103.jpg

Τώρα ύπνο και αύριο πέτρες και φόντο. :)

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος 2213 και επισημαίνω ότι δε σε καλύπτει με τίποτα. εγώ το έχω σε 65 λίτρα καθαρά...

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ..θα χρειαστείς τουλάχιστον άλλο ένα 2213..

Link to comment
Share on other sites

με 2 2213 και ένα κυκλοφορητή πιστεύω θα κάνεις δουλειά.

να προσθέσω ότι το φίλτρο έχει πολύ στενά λάστιχα με αποτέλεσμα να μπουκώνουν αμέσως. όρεξη νάχεις να το καθαρίζεις.... εγώ αγανάκτησα και το παρόπλισα...

Link to comment
Share on other sites

είμαι κάτοχος 2213 και επισημαίνω ότι δε σε καλύπτει με τίποτα. εγώ το έχω σε 65 λίτρα καθαρά...

με 2 2213 και ένα κυκλοφορητή πιστεύω θα κάνεις δουλειά.

να προσθέσω ότι το φίλτρο έχει πολύ στενά λάστιχα με αποτέλεσμα να μπουκώνουν αμέσως. όρεξη νάχεις να το καθαρίζεις.... εγώ αγανάκτησα και το παρόπλισα...

Το φίλτρο ήταν μέσα στο πακέτο , δεν το αγόρασα extra. :)

Οπότε πάω για ένα 2217 και είμαι κομπλέ ;

Link to comment
Share on other sites

γιατι να εχεις ενα μεγαλο φιλτρο και οχι 2 μικροτερα? ισα ισα που τα 2 φιλτρα εχουν πολλα προτερήματα! εγω θα προτεινα ή να πας σε ακομα ενα εξωτερικο ή αν δεν στο επιτρεππουν τα οικονομικα σου σε εσωτερικο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έπαιρνα ένα fluval 305 να δουλέψει μαζί με το 2213..και 2217 να πάρεις,για μένα,χρησιμοποίησε κ το 2213 μαζί..

Link to comment
Share on other sites

γιατι να εχεις ενα μεγαλο φιλτρο και οχι 2 μικροτερα? ισα ισα που τα 2 φιλτρα εχουν πολλα προτερήματα! εγω θα προτεινα ή να πας σε ακομα ενα εξωτερικο ή αν δεν στο επιτρεππουν τα οικονομικα σου σε εσωτερικο! ;)

Εγω θα έπαιρνα ένα fluval 305 να δουλέψει μαζί με το 2213..και 2217 να πάρεις,για μένα,χρησιμοποίησε κ το 2213 μαζί..

Eheim 2217 - 85 € , Fluval 306 (νέο μοντέλο) - 90 €

Κλίνω προς το 306.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...