Jump to content

Αρχικές Ερωτήσεις


dpap

Recommended Posts

μιλας για σκληρότητες και ΡΗ ή για αμμωνια?

Στάθη, για σκληρότητες και ph μιλάω. Τα φίλτρα τρέχουν με βαμβάκι και άνθρακα μέχρι στιγμής. Σε λίγο θα ανεβάσω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

τοτε ειναι απλα τα πραγματα Δημητρη! καλη αναταραξη στην επιφανεια, προσθηκη ασβεστολιθικών πετρων και αραγωνιτη και φυσικα με buffer! παρ'ολα αυτα εγω νομιζω οτι δεν θα πρεπει να ανησηχεις τοσο για αυτα! ψαρια εκτροφής θα βαλεις ετσι και αλλιως! ;)

η βρυση σου τι μετρησεις βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

Στάθη , έχω βάλει ήδη αμμο μέσα και πέτρες και θα ήθελα να μείνω σε αυτά χωρίς να κάνω μεγάλες αλλαγές. Το buffer το φοβάμαι λίγο μιας και από όσο φαντάζομαι θα είναι χημικό. Για μετρήσεις δες το θέμα εδώ

Από ανατάραξη άλλο τίποτα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

ουσιαστικα Δημητρη οι μετρησεις στο μεγαλο δεν διαφερουν πολυ απο της βρυσης!ειναι νομιζω φυσιολογικο αφου δεν εχεις βαλει και κατι μεσα που να τις επηρεάζει! εσυ να φανταστω θα ηθελες να ανεβασεις τις σκληροτητες..αν και την αποψη μου για τις τιμες στην ειπα, θα μπορεσεις να τις αλλαξεις με αραγωνιτη και ασβεστολιθικές πετρες! δεν μπορεις αλλιως αν δεν θες να βαλεις buffer! αν δεν θες να πειραξεις το aquascape, παρε αραγωνιτη και ανακατεψε τον μαζι με την αμμο που εχεις!

ριξε και μξια ματια εδω! :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το άρθρο, δεν το είχα διαβάσει. Ανατάραξη από σήμερα έχουμε υπεραρκετή ! Αρα πάω για αραγωνίτη και ανακάτεμα. :) Ευχαριστώ !

Πήγα και τσέκαρα σήμερα στο κατάστημα και είχε 5 καλβάκια σε μέγεθος 5 εκατοστών , 2 πιο μικρά σε ξεχωριστό tank (3 εκατοστά) και έναν ενήλικο σε τανκ με τα ψάρια που έχει ο KOYMAN (14 cm ). Τρομερές φάτσες.

Τα μικρά 9€ ο μεγάλος ... 90€...

Link to comment
Share on other sites

Τον 90άρι δεν υπάρχει περίπτωση να τον πάρω , δεν έχει νόημα και θα είναι και μόνος του. :)

Ή για την πεντάδα ή για τα 2 μικρά και 3 από τα άλλα. Καλύτερα την πεντάδα λές που είναι και στο ίδιο μέγεθος ;

Link to comment
Share on other sites

Τον 90άρι δεν υπάρχει περίπτωση να τον πάρω , δεν έχει νόημα και θα είναι και μόνος του. :)

Ή για την πεντάδα ή για τα 2 μικρά και 3 από τα άλλα. Καλύτερα την πεντάδα λές που είναι και στο ίδιο μέγεθος ;

:bigemo_harabe_net-64:

αν τα βλέπεις υγειή, ναι!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία , έχουμε ακόμα καιρό ! Το επόμενο που σκέφτομαι είναι τι θα κάνω με το στρώσιμο. Είμαι ανάμεσα στο μπόλιασμά από το μικρό και στο στρώσιμο με bionitrivec. Προμηθεύτηκα ένα 5λιτρο σήμερα.

Για το μπόλιασμα μετά και από παροτρύνσεις από εδώ, διάβασα ότι παίζει ρόλο το ph στο οποίο έχουν αναπτυχθεί οι αποικίες των βακτηρίων. Οπότε αν γίνει κάποια μεταφορά βιολογικού από το μικρό που έχει αρκετά χαμηλότερο ph, υπάρχει σοβαρή περίπτωση να χάσω μεγάλο μέρος της βιολογίας και από τη μια να μην γίνει δουλειά στο μεγάλο και από την άλλη να χάσω πολύτιμη βιολογία από το μικρό.

Έχει δοκιμάσει κανείς μπόλιασμα σε παρόμοια περίπτωση ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να κάνεις το κλασικό κανονικό στρώσιμο από τημ αρχη....

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια , τροφούλα και μετρήσεις ; :) Έχω στρώσει 5 ενυδρεία με το nitrivec και προσθήκη ψαριών μέσα σε 24 ώρες και μέχρι στιγμής χωρίς απώλειες.

Ξέρω ότι τα συγκεκριμένα που θέλω να πάρω είναι ευαίσθητα. Θα το σκεφτώ αρκετά πριν ξεκινήσω οτιδήποτε. :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό θα εκανα αλλά θα έβαζα μετά από καμιά δεκαριά μέρες τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη , ίσως να κάνω και αυτό , αλλά ο κατασκευαστής λέει προσθήκη ψαριών μέσα σε 24 ώρες. Μέχρι τώρα δεν είχα απώλειες σε ψαράκια. Αν δεις εδώ είναι μια από τις προσπάθειες. Το ψαράκι το έχει τώρα παιδί που είναι εδώ στο φόρουμ και πηγαίνει μια χαρά. Επίσης ο μονομάχος που είχα μπήκε σε ενυδρείο που έστρωσα με τον ίδιο τρόπο. Είναι ακόμα μια χαρά και έχει κλείσει πάνω από χρόνο στην κατοχή μας. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω για τον κατασκευαστή απλά θεωρώ πιο safe mode να το κάνεις ήρεμα και στρωτά...χώρια που αν βάλεις και τις valisneries θα γίνει ακόμα καλύτερα το στρώσιμο σου...bigemo_harabe_net-64.gif

Υ.Γ.Αν ήσουν Ελλάδα θα στις έδεινα εγώ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω για τον κατασκευαστή απλά θεωρώ πιο safe mode να το κάνεις ήρεμα και στρωτά...χώρια που αν βάλεις και τις valisneries θα γίνει ακόμα καλύτερα το στρώσιμο σου...bigemo_harabe_net-64.gif

Υ.Γ.Αν ήσουν Ελλάδα θα στις έδεινα εγώ....

Και μόνο που το λες φτάνει ! ;)

Γεγονός είναι ότι θα πέσει αρκετή σκέψη , διάβασμα και κουβέντα , όρεξη να έχετε ! :P

Link to comment
Share on other sites

γενικα με αυτο τον τροπο εχουν στρωθει πολλα ενυδρεια! βαζεις απο το 1ο 24ωρο αλλα οχι ολα τα ψαρια! παει αναλογα και τα ψαρια, την φιλτρανση, τα λιτρα.. φανταζομαι οτι σε ενα ενυδρειο με ιδια φιλτρανση και ιδια λιτρα θα μπορεις να βαλεις μεχρι και 3 νεον απο την αρχη αφου το βιολογικο τους φορτιο ειναι μικροτερο απ'οτι ας πουμε των καλβων οπου θα εβαζες εναν!! εγω προσωπικα δεν εχω στρωσει ποτε με αυτο τον τροπο και δεν εχω προσωπικη εμπειρια, οποτε λεω οτι εχω διαβασει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω για τον κατασκευαστή απλά θεωρώ πιο safe mode να το κάνεις ήρεμα και στρωτά...χώρια που αν βάλεις και τις valisneries θα γίνει ακόμα καλύτερα το στρώσιμο σου...bigemo_harabe_net-64.gif

Υ.Γ.Αν ήσουν Ελλάδα θα στις έδεινα εγώ....

ο λογος?

Link to comment
Share on other sites

γενικα με αυτο τον τροπο εχουν στρωθει πολλα ενυδρεια! βαζεις απο το 1ο 24ωρο αλλα οχι ολα τα ψαρια! παει αναλογα και τα ψαρια, την φιλτρανση, τα λιτρα.. φανταζομαι οτι σε ενα ενυδρειο με ιδια φιλτρανση και ιδια λιτρα θα μπορεις να βαλεις μεχρι και 3 νεον απο την αρχη αφου το βιολογικο τους φορτιο ειναι μικροτερο απ'οτι ας πουμε των καλβων οπου θα εβαζες εναν!! εγω προσωπικα δεν εχω στρωσει ποτε με αυτο τον τροπο και δεν εχω προσωπικη εμπειρια, οποτε λεω οτι εχω διαβασει...

Το γνωρίζω Στάθη και αυτό είναι το σωστό. Η αλήθεια είναι ότι 5 καλβάκια θα παράγουν αρκετούς ρύπους... Θέλει σκέψη και κουβέντα όπως είπα. ;)

//edit Για τα φυτά ίσως εννοεί ότι μπορούν να βοηθήσουν στην κατανάλωση νιτρικών. Δεν είναι γρήγορης ανάπτυξης βέβαια. :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννοούσα... από όσο έχω διαβάσει το να έχεις φυτά από την αρχή που στρώνεις το ενυδρείο μόνο καλό κάνει...

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστη σαν σκεψη Αντωνη! δεν το πιασα στην αρχη για αυτο και ρωτησα!οχι οτι θα κανουν αξιοσημειωτη δουλεια αλλα οπως ειπες κακο δεν κανουν!! :)

οσο για τον τροπο στρωσιματος, αν πιστευεις οτι εχεις την αναλογη εμπειρια να κρινεις εσυ ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος, τοτε καν το ετσι! συζητησεις εχουν γινει παρα πολλες και υπαρχουν αλλοι τοσοι τροποι! εξαλου τις μετρησεις σου τις εχεις, να κανεις κατι λαθος δεν παιζει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη έτσι είναι αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις προτιμούμε φυτά ταχείας ανάπτυξης. :) (Μήπως το τραβάμε το θέμα και θα φάμε κράξιμο ; ) χαχα

//edit μαζί ποστάραμε ...

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειακη και στα χερακια σου θα γινει διαμαντη(εισαι μερακλης και την ψαχνεις απο οσο εχω καταλαβει)...εγω στην θεση σου θα εκανα ενα πειραμα για το στρωσιμο.αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι στο μικρο,την ημερα της αλλαγης παρτο και στιφτο στο καινουργιο,ριξε μιση δοση νιτριβεκ,συπληρωσε 2 μερες με τροφη και δες τι θα γινει...δεν ξερω πω ακουτε,αλλα εγω θα το δοκιμαζα για το "ετσι" της υποθεσης...πιστευω οτι θα λυθη η απορια αν θα ζησουν οι αποικιες σε διαφορετικο ph και με μιση δοση νιτριβεκ θα τις βοηθεισης και ετσι δεν θα χασεις απ το υλικο του μικρου...γιατι και η μουργα του "μαλλιου" εχει τρελες αποικιες επανω.....πως το βλεπετε;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειακη και στα χερακια σου θα γινει διαμαντη(εισαι μερακλης και την ψαχνεις απο οσο εχω καταλαβει)...εγω στην θεση σου θα εκανα ενα πειραμα για το στρωσιμο.αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι στο μικρο,την ημερα της αλλαγης παρτο και στιφτο στο καινουργιο,ριξε μιση δοση νιτριβεκ,συπληρωσε 2 μερες με τροφη και δες τι θα γινει...δεν ξερω πω ακουτε,αλλα εγω θα το δοκιμαζα για το "ετσι" της υποθεσης...πιστευω οτι θα λυθη η απορια αν θα ζησουν οι αποικιες σε διαφορετικο ph και με μιση δοση νιτριβεκ θα τις βοηθεισης και ετσι δεν θα χασεις απ το υλικο του μικρου...γιατι και η μουργα του "μαλλιου" εχει τρελες αποικιες επανω.....πως το βλεπετε;;

Έτσι προσπαθώ να στρώσω αυτή τη στιγμή το πρώτο μου ενυδρείο,ένα 240άρι.Αν θα γίνει καλή δουλειά ή όχι θα το ξέρω σε λίγες μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειακη και στα χερακια σου θα γινει διαμαντη(εισαι μερακλης και την ψαχνεις απο οσο εχω καταλαβει)...εγω στην θεση σου θα εκανα ενα πειραμα για το στρωσιμο.αν εχεις ενυδρειακο βαμβακι στο μικρο,την ημερα της αλλαγης παρτο και στιφτο στο καινουργιο,ριξε μιση δοση νιτριβεκ,συπληρωσε 2 μερες με τροφη και δες τι θα γινει...δεν ξερω πω ακουτε,αλλα εγω θα το δοκιμαζα για το "ετσι" της υποθεσης...πιστευω οτι θα λυθη η απορια αν θα ζησουν οι αποικιες σε διαφορετικο ph και με μιση δοση νιτριβεκ θα τις βοηθεισης και ετσι δεν θα χασεις απ το υλικο του μικρου...γιατι και η μουργα του "μαλλιου" εχει τρελες αποικιες επανω.....πως το βλεπετε;;

Ευχαριστώ ! Αν το δοκιμάσω θα αναφέρω τα αποτελέσματα ! :)

Έτσι προσπαθώ να στρώσω αυτή τη στιγμή το πρώτο μου ενυδρείο,ένα 240άρι.Αν θα γίνει καλή δουλειά ή όχι θα το ξέρω σε λίγες μέρες...

Ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα καθώς και για την ακριβή διαδικασία που ακολούθησες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εστρωσα ετσι το ενα μικρο και οταν ειχα προβλημα με αμμωνια στο μεγαλο(με το biobox2 αν θυμασε) και αλλαξα φιλτρο πηρα παλι απ του μονομαχου το ενυδρειακο μαλλι και το εστηψα και μεσα σε 2 μερες ειχα νιτρηκα...απλα προτηνω γιατι εμενα δουλεψε 2 φορες σε διαφορετικες καταστασης...να δουμε και τον φιλο τη θα κανει και αμα θες το προσπαθεις,γιατι με ενδιαφερη σαν γνωση το τι γινετε με το μπολι απο διαφορετικο ph ως αναφορα αποτελεσματικοτητας,γιατι μπορει καποιος να βαλει απο καποιον συνφορουμιτη(με μια απλη δωρεα και παντα εν αγνοια)και να γινει πατατα....δεν θελω να ανχωσω κανεναν...συγνωμη για την καταστροφη στο θεμα σου dpap...

Υ.Γ.βαλε φωτο με την συνεχεια!!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...