Jump to content

Αρχικές Ερωτήσεις


dpap

Recommended Posts

Ωραία , πάμε για μέθοδο σταγόνας ! Η ταρίφα είναι υψηλή από Γερμανία Ελλάδα κινητό Στάθη ... Έχουμε να πάρουμε λεκάνες , βαρελάκια , κυκλοφορητές , τροφές , ψάρια , ας τα δώσουμε εκεί.

Παραθέτω όλες τις σκέψεις μου εδώ όπως έκαναν και πολλά άλλα παιδιά (των οποίων τα ποστ διάβασα αρκετές φορές) μήπως και διαβάσει κάποιος κάτι κάποτε από εδώ και τον βοηθήσει. :)

Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν οι πληροφορίες σε άλλα άρθρα αλλά αν κουράζουμε να μας το πουν, να γράφω ένα ποστ το 3λεπτο. :P

Σίγουρα το ζω , γιατί δεν μου έκατσε καλά από την αρχή και ελπίζω να πάνε όλα καλά. :)

//edit Θα ακολουθήσω τις συμβουλές που είπαν για ένα φίλτρο με είσοδο έξοδο σε κάθε πλευρά.

ναι πέφτεις μακρυα ρε συ!!

καλα κανεις και ψιριζεις τα παντα, αυτο δειχνει οτι θες το καλυτερο για τους ψαρακες σου!!!

πολυ καλα θα κανεις για τα φιλτρα! συμφωνω και εγω! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

5 το απογευμα καλα ειναι,γενικα μιλαγα για τα ψαρακια βρε,δεν μου αν κλεινη μπροστα με ντουλαπι το σημειο που εβαλες τα ξυλα....η σταγομετρικη μεθοδος δεν θελει ωρες;;επισης λογο ψαριων την επελεξες η για να την δοκιμασεις;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνει μπροστά Άγγελε γιατί εκεί είχε ένα ραφάκι. Μπορεί στο μέλλον να το κλείσω πρόχειρα με κάποιο πλαστικό στο ίδιο χρώμα για να μην φαίνεται άσχημο.

Στο μικρό τα φώτα ανοίγουν κατά τις 16:00 και κλείνουν 24:00 οπότε τα προλαβαίνω. :P

Επειδή διαβάσω ότι είναι ευαίσθητα ψάρια σκέφτομαι να τους κάνω μια καλή προσαρμογή. Έχεις δίκιο, ίσως παίρνει υπερβολικά πολύ αυτή η μέθοδος.

Μπορώ βέβαια να αυξήσω λίγο την ροή από το βανάκι για να μειώσω τον χρόνο.

Τη μέθοδο την έχω χρησιμοποιήσει άλλη μια φορά για την εισαγωγή γαρίδων στο παλιό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα...ρε Δημητρη μην με παρεξηγισεις για αυτο που θα πω...κανε τον κοπο να αλλαξεις το ξυλο τις βασεις γιατι θα φαινετε σαν την παραγκα του καραγκιοζη με τα υποστηλοματα μετα και θα ειναι κριμα...δεν πιεζη κανεις αλλος οποτε λεω να το κανω εγω...χανεις και χωρο αλλα δεν ξερω,ειναι κριμα με τοσο κοπο και χρονο που αφιερωνεις....συγνωμη που επιμενω....

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς το ξύλο που πατάει το ενυδρείο ; Πρέπει να αδειάσει το ενυδρειο από πέτρες και νερό , να μεταφερθεί σε σταθερό σημείο , να αφαιρεθεί η βάση , να μπει από πάνω καινούρια κτλ κτλ. Να μην καλύψω τα υποστηλώματα με ένα πλαστικό ; Δε με πειράζει η έλλειψη χώρου. :)

Γιατί ζητάς συγνώμη ; :)

//edit Τώρα είδα ότι είπες τις βάσεις και όχι τη βάση ...

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Ξερω και εγω...λιγος κοπος,νερο,κοστος ακομα νομιζω το αξιζει.....ζηταω συγνωμη γιατι ξερω οτι σε παει στραβα και το παλευεις το θεμα και μην σε στεναχωρισω και τους το πεταξεις στο κεφαλι...

Link to comment
Share on other sites

Μπόλι από το μικρό , χτες μπήκε και μια δόση nitrivec. Τα φώτα θα ανάψουν σε 2 ημέρες όπως θα γίνει και με το τάισμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αααα ετσι εισαι εεε....σου λεμε τι και πως και δεν μας εντυπωσεις....καλα φιλαρακι καλα :-Ρ....με το καλο οι ψαρουκλες και φωτος εε!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας λέω εντυπώσεις ; Δεν κατάλαβα ακριβώς Άγγελε ! :) Φωτογραφίες θα βγουν οπωσδήποτε μόλις βγουν από τις πέτρες !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σορυ,γραφω απο κινητο και τρωω λεξεις...εντυπωσεις με το μπολιασμα ηθελα να πω....πως το εκανες και τα σχετικα(συντηρισει βιολογιας,μετρησεις)...α ρεεεε!!!!ερχαιτε στο τελος του το θεμα νομιζω.....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Το μπόλιασμα έγινε από το μικρό στο μεγάλο. Πήρα ένα καλαθάκι με substrat pro και το αντικατέστησα με άστρωτο. Στο μεγάλο αύριο θα κάνω την πρώτη μέτρηση. Το θέμα αυτό μπορεί σιγά σιγά να τελειώνει εδώ αλλά αρχίζει άλλο μεγάλο και εύχομαι να πάνε όλα καλά. ;) Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές - οδηγίες - υποστήριξη ! :)

DSC06172.jpg

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

τιποτα βρε....αντε με το καλο να βαλεις και φωτο απ τα ψαρακια..... :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Έλα γιατί εσύ δεν θα κοιμηθείς ! :P

Έτσι ήταν χτες μετά από τη δόση nitrivec.

DSC06167.jpg

Έκανα την αλλαγή με τα φίλτρα και η κυκλοφορία είναι όντως διαφορετική ... ;)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα παει το θεματακι Δημητρη! χαιρομαι που βαίνουν ολα καλως!

αντε και τα καλυτερα ερχονται!! :D

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα παει το θεματακι Δημητρη! χαιρομαι που βαίνουν ολα καλως!

αντε και τα καλυτερα ερχονται!! :D

Ευχαριστώ Στάθη ! :) Άντε να δούμε

Niceeee......!δωσε υλικο στον λαο Δημητρη!!!

Κάτσε ρε παιδί μου να βγούνε από τις πέτρες, ίσα που κάνουν δειλές εμφανίσεις σήμερα. :)

Πάμε σε μια νέα ερώτηση :

Διαβάζω ότι τα συγκεκριμένα ψαράκια δεν θέλουν πολύ φωτισμό. Το ενυδρείο διαθέτει δύο 39άρες εργοστασιακές. Δοκίμασα να αποσυνδέσω τη μια αλλά το ballast είναι τέτοιο που ανάβει μόνο όταν υπάρχουν 2 λάμπες.Κάπου πρέπει να είχα διαβάσει εδώ για ένα φίλο που είχε το ίδιο πρόβλημα. Τι μπορώ να κάνω ; Να ψάξω καμιά καμμένη και να βάλω ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Δημήτρη..μπράβο!!Βαλε καμία βαλισνερια ή κερατοφυλλο να κρύψεις τις εισαγωγές των φιλτρων..

Με το φωτιστικό τωρα,και καμένη λαμπα να βάλεις δεν νομίζω να ανάψει..

Παίξε με led καλύτερα..και για οικονομία και για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αν βαλεις καμενη παλι μπορει μπορει να μην αναβη γιατι δεν θα "κλεινη" το κυκλωμα..ψαξε αν εχεις χρονο στην κατηγορια για τον φωτισμο η στον γουγλη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο Δημήτρη..μπράβο!!Βαλε καμία βαλισνερια ή κερατοφυλλο να κρύψεις τις εισαγωγές των φιλτρων..

Με το φωτιστικό τωρα,και καμένη λαμπα να βάλεις δεν νομίζω να ανάψει..

Παίξε με led καλύτερα..και για οικονομία και για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα..

Νομιζω αν βαλεις καμενη παλι μπορει μπορει να μην αναβη γιατι δεν θα "κλεινη" το κυκλωμα..ψαξε αν εχεις χρονο στην κατηγορια για τον φωτισμο η στον γουγλη...

Σωστό ... Με λίγο ψάξιμο διαβάζω ότι υπάρχουν dummy λάμπες που προσομοιώνουν το φορτίο χωρίς να ανάβουν. Θα βγω για αναζήτηση αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Τι λάμπες έχει πάνω το ενυδρείο και εννοώ πόσα Kelvin περίπου ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κρίμα να καίει 78W χωρίς να τα χρειάζεται στην ουσία;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...