Jump to content

Αρχικές Ερωτήσεις


dpap

Recommended Posts

Άγγελε , (έψαχνα να βρω πως σε λένε σε άλλο θέμα :P)

πολύ σωστή η σκέψη σου και μάλλον έτσι θα το κάνω. Ψαράκια δεν έχω ακόμα μέσα και δεν βιάζομαι να βάλω οπότε δεν έχουμε να χάσουμε κάτι. Όσο για την καταστροφή του θέματος :

Αν ήθελα να φτιάξω το ενυδρειάκι μου μόνος μου χωρίς να ζητήσω απόψεις , συμβουλές από τους εμπειρότερους θα το έκανα. :)

Σε καμία περίπτωση δεν καταστρέφεται το θέμα όταν παραθέτουμε εδώ τις σκέψεις μας., αυτή κατά τη γνώμη μου είναι η "μαγεία" του φόρουμ. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

τουλαχιστον εισαι μακρυα και δεν θα φοβαμε μην ξυπνησω με κανα κεφαλι αγολου στο μαξιλαρι μου :bigemo_harabe_net-74:

καλη συνεχεια και σε παρακολουθω στενα :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον εισαι μακρυα και δεν θα φοβαμε μην ξυπνησω με κανα κεφαλι αγολου στο μαξιλαρι μου :bigemo_harabe_net-74:

καλη συνεχεια και σε παρακολουθω στενα :ph34r: :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Η DHL στέλνει παντού ... :)

Επανέρχεται ο αρχάριος ... : Παρατηρώντας το ενυδρείο μου φάνηκε ότι κάνει κοιλιά σε ένα συγκεκριμένο σημείο το έπιπλο , όπως (εάν) φαίνεται στις φωτογραφίες.

Φαντάζομαι ότι είναι λογικό, αφού υπάρχουν πέτρες μέσα περίπου στα 30-35 κιλά. Θα μου πείτε ότι το έπιπλο είναι εργοστασιακό και ίσως έχουν προβλέψει τέτοια φορτία.

Αυτό που σκέφτομαι είναι να αφαιρέσω λίγες πέτρες από δεξιά και να τις βάλω στην αριστερή στοίβα που είναι και πάνω από το ντουλάπι. Τα κάθετα ξύλα που δημιουργούν το ντουλάπι είναι πιο κοντά το ένα στο άλλο και μου φαίνεται ότι έχουν καλύτερη αντοχή.

DSC06135.jpg

DSC06140.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη απο τις φωτο δεν φαινεται να εχει κατι ρε φιλε....αλλα μην μην κρινεις μονο με το ματι! παρε κανα αλφαδι ή κατι που να σε βοηθησει να σιγουρευτεις και μετα πραξε!

αν οντως κανει "κοιλια" τοτε κανε αυτο που ειπες, αν δεις οτι δεν διορθωνεται μαλλον θα πρεπει να βαλεις ή καποια εξτρα κοντρα ή διπλο πατο στο επιπλο!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίνε οι πέτρες που είναι εκεί!Αν υπάρχει κοιλιά έχει γίνει απο το συνολικό βάρος του ενυδρείου..όχι επειδή σε εκείνο το σημείο έχει πέτρες..

Τόσο ψεύτικο έπιπλο έχει;;Και έχει και χοντρό ξύλο απότι βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα πάω να πάρω αλφάδι και μέτρο σωστό για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα. Δεν ξέρω αν το ψειρίζω πολύ αλλά θέλω να είναι όλα σχεδόν τέλεια πριν μπουν τα ζωντανά. Ασφάλεια πάνω από όλα πιστεύω.

Το έπιπλο είναι το εργοστασιακό. Δεν είναι μασίβ ξύλο πάντως...

Αυτό που με απασχολεί είναι ότι αν κάνει κοιλιά ο πάτος, δεν είνναι επικίνδυνο για τις ενώσεις με τη σιλικόνη ;

Link to comment
Share on other sites

ειναι και πολυ μαλιστα! ο πατος του ενυδρειου πρεπει να παταει ολοκληρος σε ευθεια επιφάνεια! οποιαδήποτε πιεση σε λαθος πλευρες μπορει να εχει καταστροφικές συνεπειες!

καλα κανεις και το ψιριζεις το θεμα Δημητρη!

Link to comment
Share on other sites

ειναι και πολυ μαλιστα! ο πατος του ενυδρειου πρεπει να παταει ολοκληρος σε ευθεια επιφάνεια! οποιαδήποτε πιεση σε λαθος πλευρες μπορει να εχει καταστροφικές συνεπειες!

καλα κανεις και το ψιριζεις το θεμα Δημητρη!

Σε ευθεία επιφάνεια πατάει σίγουρα. Μια είναι το πατάκι που φαίνεται στις φωτογραφίες και μια είναι η βάση του επίπλου...

Βλέποντας και κάνοντας παίδες , ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι η δουλειά που κάνει το πατάκι για να ευθυγραμμίσει το ενυδρείο (αλλού συμπιέζεται λιγότερο και αλλού περισσότερο)

Link to comment
Share on other sites

Οντως βοηθαει το πατακι σε κατι τετοιο,για να κανεις μια γρηγορη ομως κινησει παρε εναν χαρακα η κατι που ειναι συγουρα ευθει και βαλτο να παταει αναποδα και πιεζωντας στο κεντρο δες αν εχει κενα αριστερα καο δεξια...επισης μπορεις να παρεις ενα μετρο και να μετρησεις τις αποστασης μεταξυ πατου και ραφιου απο αροστερα κεντρο δεξια...

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι η δουλειά που κάνει το πατάκι για να ευθυγραμμίσει το ενυδρείο (αλλού συμπιέζεται λιγότερο και αλλού περισσότερο)

Άρα δεν είναι κατάλληλο ; Δεν το κατάλαβα αυτό που είπες , με συγχωρείς ! :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με συγχωρείτε που σας έχω ζαλίσει αλλά την τελευταία μιάμιση ώρα προσπαθούσα να βγάλω κάποιο συμπέρασμα...

Νομίζω ότι είμαι στ 1 με 2 χιλιοστά καμπύλωση, ίσως φαίνεται και στις φωτογραφίες. Σκέφτομαι να πάρω ένα ξύλο και να το σφηνώσω στη μέση της απόστασης αχρηστεύοντας το ράφι... Διαφωτίστε με ...

DSC06141.jpg

DSC06142.jpg

DSC06143.jpg

DSC06144.jpg

DSC06145.jpg

DSC06146.jpg

Link to comment
Share on other sites

εαν ο χαρακας ειναι ισιος, η διαφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο 5mm. αν βλεπω καλα το αφραλεξ ειναι πολυ πατημενο στις ακρες και σχεδον καθολου στη μεση. πρεπει κατι να κανεις αμεσα γιατι μπορει να σπασει ο πατος της γυαλας.

θα επερνα ενα κομματι απο παγκο κουζινας, που ειναι χοντρος, θα τον εβαζα απο πανω και απο κατω απο το επιπλο δυο τραβερσες κατα μηκος για να το ευθυγραμμισει οσο γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν συνέβαινε σε εμένα κ εγω σίγουρα θα ανησυχουσα!!

Αυτο έγινε αργότερα,αποταν γεμισες κ μετα ή δεν ειχες προσέξει αν υπήρχε κ πριν..

Link to comment
Share on other sites

εαν ο χαρακας ειναι ισιος, η διαφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο 5mm. αν βλεπω καλα το αφραλεξ ειναι πολυ πατημενο στις ακρες και σχεδον καθολου στη μεση. πρεπει κατι να κανεις αμεσα γιατι μπορει να σπασει ο πατος της γυαλας.

θα επερνα ενα κομματι απο παγκο κουζινας, που ειναι χοντρος, θα τον εβαζα απο πανω και απο κατω απο το επιπλο δυο τραβερσες κατα μηκος για να το ευθυγραμμισει οσο γινεται.

Σωστότατο και γιατί ; Γιατί το πάτωμα έχει μικρή κλίση προς την δεξιά πλευρά ... Αυτό με το από πάνω και από κάτω από το έπιπλο δεν το κατάλαβα. 2 ξύλα να πάρω ;

Αν συνέβαινε σε εμένα κ εγω σίγουρα θα ανησυχουσα!!

Αυτο έγινε αργότερα,αποταν γεμισες κ μετα ή δεν ειχες προσέξει αν υπήρχε κ πριν..

Βαγγέλη δυστυχώς δεν το πρόσεξα...

Να το αποφορτίσω από τη δεξιά πλευρά ; Είναι 10 μέρες περίπου έτσι γεμάτο.

Link to comment
Share on other sites

Ενα κομματι ξυλου για παγκο κουζινας να βαλεις κατω απ το πατακι (στις διαστασης ακριβος) και θα εισαι κομπλε....ακομα καλητερα αν καποιος μαραγκος σου αλλαξη μονο το ξυλο που παταει η γυαλα στο ιδιο χρωμα με καποιο καλητερης ποιοτητας ξυλου η παλι παγκου κουζινας....

Link to comment
Share on other sites

Ενα κομματι ξυλου για παγκο κουζινας να βαλεις κατω απ το πατακι (στις διαστασης ακριβος) και θα εισαι κομπλε....ακομα καλητερα αν καποιος μαραγκος σου αλλαξη μονο το ξυλο που παταει η γυαλα στο ιδιο χρωμα με καποιο καλητερης ποιοτητας ξυλου η παλι παγκου κουζινας....

Το 2ο δύσκολο Άγγελε. Άντε και αδειάζω το νερό , άντε και βγάζω τις πέτρες που είναι πάνω από την άμμο , τις άλλες που πατάνε στο γυαλί ; Έτσι και κάνω ότι το σηκώνω θα μου μείνει στα χέρια φοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχει κλιση το πατωμα γιατι δε βαζεις σφηνες εκει που χρειαζεται εκει που παταει το επιπλο;

Μην παρεμβαλεις τιποτα ενδιαμεσα επιπλου και ενυδρειου.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Στράτο διαφώτισέ με !! :) Αδειάζω νερό , βγάζω πέτρες που είναι πάνω από την άμμο και βάζω 3 σφήνες ώστε να έρθει στα ίσια του ;

Link to comment
Share on other sites

Αλφαδιασε να δεις προς τα που γερνει κατ'αρχην.

Πετρες μη βγαλεις,αλλα αδεισε οσο νερο χρειαζεται μεχρι να μπορεις να κανεις τη δουλεια σου,και να μπορεσεις ισα ισα να σηκωσεις ωστε να βαλεις τις σφηνες.Τις σφηνες μπορεις να τις βρεις σε οτι παχος θελησεις σ'ενα μαραγκουδικο,η ακομα και στα practicker.

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο δύσκολο Άγγελε. Άντε και αδειάζω το νερό , άντε και βγάζω τις πέτρες που είναι πάνω από την άμμο , τις άλλες που πατάνε στο γυαλί ; Έτσι και κάνω ότι το σηκώνω θα μου μείνει στα χέρια φοβάμαι...

Sorry για αλαμπουρνεζικα αλλα μαπινω απ το κινητο..βασικα εγω το σκευτομουνα σε φαση οτι το ενυδρειο θα το κρατησεις αρκετο καιρο(ισως χρονια) και δεν ειναι να παιζεις τωρα που ειναι στην αρχη,οποτε σκευτομουνα να το αδειαζες ΤΕΛΕΙΟΣ και να εκανες αλλαγη το ξυλο,για να εισαι για παντα συγουρος...απλα λεω ρε παιδι μου και ελπιζω να την βρεις την ακρη γιατι ξενερωσα που δεν σου βγαινει :-/

Link to comment
Share on other sites

Sorry για αλαμπουρνεζικα αλλα μαπινω απ το κινητο..βασικα εγω το σκευτομουνα σε φαση οτι το ενυδρειο θα το κρατησεις αρκετο καιρο(ισως χρονια) και δεν ειναι να παιζεις τωρα που ειναι στην αρχη,οποτε σκευτομουνα να το αδειαζες ΤΕΛΕΙΟΣ και να εκανες αλλαγη το ξυλο,για να εισαι για παντα συγουρος...απλα λεω ρε παιδι μου και ελπιζω να την βρεις την ακρη γιατι ξενερωσα που δεν σου βγαινει :-/

To καλυτερο θα ηταν αυτο.Και με τις σφηνες ομως αν μπουν οπως πρεπει,δεν υπαρχει θεμα

:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση ! :)

Έχω ζαλιστεί λίγο ... Αλφαδιάζω το πάτωμα και γέρνει προς την αριστερή πλευρά όπως βλέπουμε το ενυδρείο. Η καμπύλη που κάνει όμως και η μεγαλύτερη συμπίεση του "πατακιού" είναι από την δεξιά.

Συμπαθάτε με , αν βάλω σφήνες από την αριστερή για να εξισορροπήσω την κλίση δεν θα έχω περισσότερο βάρος στην δεξιά ;

Ίσως πρέπει να πάω για ύπνο να ξελαμπικάρω .. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρωσε,πεσε για νανι,κι αυριο με καθαρο μυαλο αποφασιζεις τι κανεις.Οταν δε σκεφτομαστε σωστα συνηθως κανουμε πατατα :P

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί οι γερμανοί με τα καταπληκτικά τους laminate ... Και αύριο μέρα είναι ! Ευχαριστώ παίδες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...