Jump to content

Αρχικές Ερωτήσεις


dpap

Recommended Posts

To καλυτερο θα ηταν αυτο.Και με τις σφηνες ομως αν μπουν οπως πρεπει,δεν υπαρχει θεμα

:)

Στρατο το επιπλο στη μεση του ενυδρειου κανει μεγαλη καμπυλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 231
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Στρατο το επιπλο στη μεση του ενυδρειου κανει μεγαλη καμπυλη.

Είναι προς τη δεξιά πλευρά ΄Ελιοτ. Χτες το βράδυ αφαίρεσα μερικές πέτρες από την δεξιά πλευρά. Το βράδυ θα δω αν έχει φύγει η συμπίεση στο πατάκι. Επίσης θα πάρω σφήνες και 2 ξύλα να τα βάλω στη μέση του κενού που δημιουργείται από το μεσαίο και δεξί πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι κατάλληλο ; Δεν το κατάλαβα αυτό που είπες , με συγχωρείς ! :(

το αντίθετο. για αυτή τη δουλεία το έβαλες....

μέχρι στιγμής έχεις μετρήσει με το αλφάδι μόνο το έπιπλο για μέτρα και το ενυδρείο στην πάνω του πλευρά, θεωρώ ότι με τη χρήση του πατακιου θα έχει μικροτερη απόκληση από αυτή που έχει το έπιπλο μπορεί και μηδενική.

Link to comment
Share on other sites

το αντίθετο. για αυτή τη δουλεία το έβαλες....

μέχρι στιγμής έχεις μετρήσει με το αλφάδι μόνο το έπιπλο για μέτρα και το ενυδρείο στην πάνω του πλευρά, θεωρώ ότι με τη χρήση του πατακιου θα έχει μικροτερη απόκληση από αυτή που έχει το έπιπλο μπορεί και μηδενική.

Μέτρησα χτες το βράδυ και μου βγήκε κανα χιλιοστό από πλευρά σε πλευρά. Αλλά παίζει και ο παράγοντας πάτωμα και η ζαλούρα που είχα. Σήμερα το βράδυ με ηρεμία θα λυθεί. :)

Link to comment
Share on other sites

άρα την έκανε τη δουλειά το πατάκι, 1 χιλιοστό δεν είναι τίποτα

Θα ξαναμετρήσω με ησυχία το βράδυ και σίγουρα θα προσθέσω ασφάλειες. Κάπως μου έχει κάτσει αυτό το ενυδρειάκι ... :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους όσους μου έδωσαν συμβουλές και ασχολήθηκαν με το "πρόβλημά" μου.

Μέτρησα από εδώ μέτρησα από εκεί και τελικά πήγα και πήρα 2 ξύλα , έβγαλα το μισό νερό και τα τοποθέτησα ως εξής :

DSC06147.jpg

μετά κόπων και βασάνων (τα παραλάεω ... :) ) αυτό είναι το αποτέλεσμα. Είμαι ευχαριστημένος και νιώθω πιο σίγουρος. Αύριο μετράω πάλι ph / gh / kh. Αν χρειαστεί θα τα ανεβάσω και βλέπουμε...

:buttrock: :buttrock: :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

τον θερμαντηρα βαλτον κοντα στην εισοδο του φιλτρου.

θα εβαζα 6-8 ποδαρακια κατω απο το επιπλο.

Link to comment
Share on other sites

τον θερμαντηρα βαλτον κοντα στην εισοδο του φιλτρου.

θα εβαζα 6-8 ποδαρακια κατω απο το επιπλο.

Στην είσοδο ; Το σκεπτικό είναι να θερμαίνεται το νερό και να το κυκλοφορούν οι έξοδοι που βρίσκονται στην δεξιά πλευρά.

Τα ποδαράκια τα προτείνεις για να έρθει στα ίσια του το έπιπλο ; Μέτρησα ξαναμέτρησα και η απόσταση στην "επικίνδυνη" πλευρά είναι ίδια πλέον.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτοκι ειναι το νερη να εισερχετε στο φιλτρο και να ανακατεβετε αμεσα με το νερο,γιατι τα σπρευ μπαρ ειναι πιο μεγαλα για να πιασει τον θερμοστατη,ποσο μαλλον αν ειναη και ορθιος....οχι οτι ειναι λαθος,γιατι στην τελικη οπου σου αρεσει εσενα θα τον βαλεις....βασικα για αλλο ηθελα να ποσταρω,το επιπλο κλεινη με καποιο πορτακι εκει που εβαλες τα ξυλα Δημητρη;;;

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βάζεις τα φίλτρα σου απέναντι για να έχεις καλύτερη κυκλοφορία.. εννοώ μια εισοδο και μια έξοδο αριστερά και το ίδιο δεξιά.

Link to comment
Share on other sites

Πιο σωστα ειναι ετσι εφοσον τον βολευει,γιατι αμα τα βαλει απ την μια και την αλλη,οταν θα τραβανε τα φιλτρα οι εξοδοο θα διωχνουν τα χοντρα και παει λεγοντας.....απ την μια αναταραξη απ την αλλη ηρεμια....

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι Δημητρη που βρηκες την ακρη ρε φιλε!!!! και εγω θα προτειμουσα το ενα φιλτρο απο την μιακαι το αλλο απο την αλλη, οπως επισης καλοθα ηταν να "εκρυβες" τον θερμοστατη καλυτερα! οσο για το αν διανεμεται καλα η θερμοτητα του, χωρις να διαψωνισω με οτι ειπώθηκε πιο πανω, σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες η κυκλοφορία ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αλλα ενυδρεια και συνηθως δεν μενουν "νεκρα" σημεια, οποτε οπου και να τον βαλει δεν θα εχει θεμα! :D

αντε και οι ψαρακες τωρα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο σωστα ειναι ετσι εφοσον τον βολευει,γιατι αμα τα βαλει απ την μια και την αλλη,οταν θα τραβανε τα φιλτρα οι εξοδοο θα διωχνουν τα χοντρα και παει λεγοντας.....απ την μια αναταραξη απ την αλλη ηρεμια....

μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα γιατί δεν σε καταλαβαίνω :)

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα γιατί δεν σε καταλαβαίνω :)

Συγνωμη για τα αλαμπουρνεζικα αλλα μπαινω απο κινητο...αυτο θελω να πω ειμαι οτι εαν βαλεις την εισοδο με την εξοδο σην ιδια μερια πιθενον οταν θα τραβαει η εισαγωση νερο με βρωμις,χοντρα κατακαθια,υποληματα,η εξοδος που θα πευτη απο πανω και θα ειναι διπλα,θα τα διωχνη λογο ορμης του ιδιου του νερου και ισως να μην υπαρχη καλο αποτελεσμα φιλτρανσεις...για αυτο καποιες εταιριες σου δειχνουν πως μπαινουν τα σπρευ μπαρς....για να μην μπουν οπως να 'ναι και δεν υπαρχη καλο αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τα αλαμπουρνεζικα αλλα μπαινω απο κινητο...αυτο θελω να πω ειμαι οτι εαν βαλεις την εισοδο με την εξοδο σην ιδια μερια πιθενον οταν θα τραβαει η εισαγωση νερο με βρωμις,χοντρα κατακαθια,υποληματα,η εξοδος που θα πευτη απο πανω και θα ειναι διπλα,θα τα διωχνη λογο ορμης του ιδιου του νερου και ισως να μην υπαρχη καλο αποτελεσμα φιλτρανσεις...για αυτο καποιες εταιριες σου δειχνουν πως μπαινουν τα σπρευ μπαρς....για να μην μπουν οπως να 'ναι και δεν υπαρχη καλο αποτελεσμα....

εφόσον η εισαγωγή θα είναι από τα χαμηλά στρωματα και η εξαγωγή στην επιφάνεια δεν νομίζω να δημιουργείται τέτοιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 2 ομως η μια θα πρεπει να κατεβει πιο χαμηλα και εκει θα γινει(ισως) αυτο που περιγραφω...δεν το λεω με συγουρια γιατι εγω εχω ενα εξωτερικο για βιολογια και ενα εσωτερικο για μηχανικη φιλτρανσει...αλλα μια δοκιμη θα μας πειση...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον genecr..

Και εγω στο δικο μου 2 εξωτερικά εχω κ σε κάθε πλευρά εχω βάλει είσοδο κ έξοδο του κάθε φιλτρου..δεν υπάρχει θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Οκ παω πασο τοτε....σαν σκεψει μου ηρθε...αμα λοιπον δεν υπαρχει θεμα το βαζει ο καθενας οπου το βολευει...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που μπορώ να μιλάω πάλι για τέτοια "προβλήματα" :D :D

Με μπερδέψατε όμως, θα τα διαβάσω το απόγευμα μετά τη δουλειά και θα πράξω αναλόγως !! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Δημητρη...ολα το βραδυ τα κανεις...τα φωτα τι ωρα τα εχεις ανοιχτα να δεις τα ψαρακια σου;;;(να πουμε και τπτ αλλο)

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ εννοώ το απόγευμα αλλά εδώ νυχτώνει από τις 5μιση !! Ψαράκια δεν έχει μέσα ακόμα Άγγελε. :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έκανα ΠΑΟK (είμαι σαλονικιός , δεν γίνεται αλλιώς) Σιφωνάρισα τη μισή άμμο και έβαλα αραγωνίτη για να αυξήσω το gh. Θα το αφήσω να κάτσει η θολούρα και μέρα με τη μέρα θα τον ανακατεύω με την άμμο όσο μπορώ. Την άλλη μισή πλευρά δεν τόλμησα να την πειράξω γιατί έχει τις περισσότερες πέτρες.

Πάμε σε μια πιο σημαντική ερώτηση κατά την άποψή μου :

Όταν με το καλό πάρω τα ψαράκια , επειδή θέλω να τους κάνω όσο καλύτερη προσαρμογή γίνεται τι διαδικασία ακολουθώ ;

Να πάρω μια μεγάλη λεκάνη καινούρια , να βάλω μερικές πέτρες που έχουν περισσέψει και μέθοδο σταγόνας ;

Στάθη επειδή ξέρω ότι θα το διαβάσεις , ναι συνεχίζω να το ψειρίζω ... :P

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έκανα ΠΑΟK (είμαι σαλονικιός , δεν γίνεται αλλιώς) Σιφωνάρισα τη μισή άμμο και έβαλα αραγωνίτη για να αυξήσω το gh. Θα το αφήσω να κάτσει η θολούρα και μέρα με τη μέρα θα τον ανακατεύω με την άμμο όσο μπορώ. Την άλλη μισή πλευρά δεν τόλμησα να την πειράξω γιατί έχει τις περισσότερες πέτρες.

Πάμε σε μια πιο σημαντική ερώτηση κατά την άποψή μου :

Όταν με το καλό πάρω τα ψαράκια , επειδή θέλω να τους κάνω όσο καλύτερη προσαρμογή γίνεται τι διαδικασία ακολουθώ ;

Να πάρω μια μεγάλη λεκάνη καινούρια , να βάλω μερικές πέτρες που έχουν περισσέψει και μέθοδο σταγόνας ;

Στάθη επειδή ξέρω ότι θα το διαβάσεις , ναι συνεχίζω να το ψειρίζω ... :P

:hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

ρε φιλαρακι πολυ σε παω!!!! ξερω οτι το ζεις full το ολο θεμα και γουσταρω!

οντως η καλυτερη διαδικασία κατα πολλους ειναι η σταγονομετρική μέθοδος! εγω δηλωνω οτι δεν την εφάρμοσα ποτε, εκτος των γαριδων και του μονομαχου μου! :D

θελει ενα σωληνάκι αεραντλιας και μια βανουλα!οι πετρες θα βοηθησουν για να κρυφτούν τα ψαρακια και να στρεσαριστουν λιγοτερο(αυτο το εχω κανει στις αφρικανες μου)! :D

εν το μεταξύ μηπως να σου δωσω το κινητό μου να τα πουμε απο εκει, να μην κουραζουμε και τους υπολοιπους? :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία , πάμε για μέθοδο σταγόνας ! Η ταρίφα είναι υψηλή από Γερμανία Ελλάδα κινητό Στάθη ... Έχουμε να πάρουμε λεκάνες , βαρελάκια , κυκλοφορητές , τροφές , ψάρια , ας τα δώσουμε εκεί.

Παραθέτω όλες τις σκέψεις μου εδώ όπως έκαναν και πολλά άλλα παιδιά (των οποίων τα ποστ διάβασα αρκετές φορές) μήπως και διαβάσει κάποιος κάτι κάποτε από εδώ και τον βοηθήσει. :)

Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν οι πληροφορίες σε άλλα άρθρα αλλά αν κουράζουμε να μας το πουν, να γράφω ένα ποστ το 3λεπτο. :P

Σίγουρα το ζω , γιατί δεν μου έκατσε καλά από την αρχή και ελπίζω να πάνε όλα καλά. :)

//edit Θα ακολουθήσω τις συμβουλές που είπαν για ένα φίλτρο με είσοδο έξοδο σε κάθε πλευρά.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...