Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

Τι να σε πω χθες το απογευμα τα εβαλα και δεν αναψα και φωτα!

σημερα που ταισα λιγο και τους εχω φωτα σκαλιζουν λιγο,

φανταζομαι οσο συνηθιζουν το περιβαλλον θα γινουν κανονικες μπουλντοζες!

για την ωρα παντως δεν εχει πετρωσει γιατι χθες πριν τα βαλω της εριξα ενα τελευταιο ανακατεμα γιατι ειχε λιγο αερα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να θυμισω πως εχω βαλει αραγωνιτη πρωτα και απο πανω εβαλα και λιγο τριμενο κοραλλι που ειχα ισως για αυτο να φενεται στην φωτο πετρωμενο το κατω μερος!

αν εννοεις αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Το αλλο σταθη ειναι η μασκοτ μου :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

ενα πανεμορφο demasoni!!!

για την ωρα θα το αφησω ετσι να σταθεροποιηθει λιγο το συστημα και μετα θα προσθεσω καποια κιτρινα λαμπιντο ακομα με το σκεπτικο να καταφερω να βρω 4 θηλυκα!για να φτιαξω ενα σωστο χαρεμι!

το 2ο χαρεμια θα αργησει λιγακι μαλλον, και θα ειναι σοκολοφι οπως εχουμε πει αν δεν αλλαξει κατι!

υγ. Αν γνωριζετε καποιον που εχει θηλυκα λαμπιντο μην με ξεχασετε :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες

Κάθομαι το πρωί πριν φύγω για δουλειά και πίνω ένα εσπρεσακι και κάνω κ το πρώτο μου τσιγαρο!

Και χαζεύω το ενυδρείο!

Πραγματικό είναι πολύ όμορφο και σαν έπιπλο (γιατί πριν είχα νομίζω ένα aquel )

Αλλά και σαν ενυδρειο, χαζεύω τα ψαράκια μέσα κ πλέον κολυμπανε, σκάβουν, κρύβονται, και δεν τρομάζουν οπότε περνάω από δίπλα κάθονται και με χαζεύουν με επεξεργάζονται (ίσως φτάσει ότι πριν το είχα διαχωριστικό ανάμεσα σαλονι κουζινα και δεν ειχαν πλατη, ενώ τώρα μπήκαν σε τοίχο)

Ώρες ώρες τα ζηλεύω χεχεχε

Θα ήθελα πραγματικά να ευχαριστήσω όσους ασχολήθηκαν μαζί μου, μου έδωσαν ιδέες και συμβουλές!

Και το έκαναν άτομα που δεν γνωρίζω προσωπικά, αλλά για την ιδέα του χόμπι!

Να ξέρετε ότι μόλις προστέθηκε ένα ενεργό μέλος στην ιντερνετοπαρεα!!!

Αυτά ....

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ ωραίο αποτέλεσμα με τους πρώτους κατοίκους σου ! :)

Μόλις είδα τα πόστς σου

Η
αντλία του εσωτερικού φίλτρου δεν πιστεύω ότι θα έχει τη δύναμη να
ανεβάσει τόσο πολύ το νερό. Ίσως τα καταφέρει αν ανεβάσεις το βαρέλι
ψηλότερα (πχ πάνω σε καρέκλα)

Βαρέλια τροφίμων θα βρείς και σε χρωματοπωλεία, το πράκτικερ δε θυμάμαι αν έχει

Για τo led strip (που χρησιμοποιώ κι εγώ), δε χρειάζεσαι τίποτα άλλο από την αγορά ενός waterproof strip 1 μέτρου, και καλό θα είναι η ταινία να μπεί κάπου όπου θα προστατευθεί από την υγρασία (πχ σε ένα διαφανο σωλήνα)

και μια ερώτηση, το demasoni θα το έχεις μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα λογια, αν και μολις παω χωριο θα παρω ακομη καμια 10αρια πετρες μεγαλες να δωσω λιγο υψος ακομη!!!

για την αντλια θα το δοκιμασω πρωτα εχω και ενα σκαμπο για να ανεβασω το βαρελι!

καταλαβες το σκεπτικο μου, αν κανει να παρω μεγαλυτερη αντλια για το εσωτερικο!

το waterproof strip 1 μέτρου δεν χρειαζετε και κατι αλλο για να κουμποσει ή στην ακρη του εχει καλωδιο που παει απευθεις στην μπριζα? (το ειπα ειμαι ασχετος επι του θεματος)

οσον αφορα το demasoni μαλλον θα μεινει μονο του!(θα ειναι η μασκοτ!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σκαμπώ είναι μια πρόχειρη λύση που ίσως σου δουλέψει ίσως όχι, μετά θα πρέπει ούτως η άλλως να πάρεις μια αρκετά μεγάλη αντλία ώστε να αλλάζεις το νερό..

θε ξέρω αν θα κέρδιζες εάν "αναβάθμιζες" το φίλτρο με μεγαλύτερη αντλία αφού αυτή που ήδη έχει είναι ανάλογη με το μέγεθός του και τα υλικά του.

Το led strip που σου έστειλα έχει και το τροφοδοτικό του (οπότε και την ένωσή του καλωδίου του με την λεντοταινία), δε χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Μιά ιδέα για να το τοποθετήσεις (όπως έχω κάνει κι εγώ), είναι να βρείς ένα διάφανο σωλήνα στο μήκος της λάμπας σου (μου το βρήκε ένας τζαμάς από κάποια σχετική αποθήκη), να τον βάλεις στη θέση της λάμπας όπου θα τον στηρίξεις με κάποια πατέντα, πχ με tie wraps. Απλά μη ξεχάσεις αν αφαιρέσεις κανονική λάμπανα σφραγγίσεις τις θέσεις όπου φωλιάζει, για να μη μπει υγρασία (πχ με κάποια μεμβράνη που θα βιδώσεις αντί για τη λάμπα)

Για το demasoni δε ξέρω κατά πόσο θα είναι χαρούμενο μόνο του! ή εαν θα προσπαθήσει να βρεί ταίρι από άλλο έιδος κλπ.. έχω την εντύπωση ότι θα μπορούσες να συνδυάσεις κοπάδι demasoni + κοπάδι caureleus, άλλα όχι κάτι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

τοτε μπορει να παρω μια αντλια για τις αλλαγες μου !

οπως ειπα και πιο πανω βρηκα μια με 22€ αλλα θα ρωτησω και αλλου!

τις λαμπες θα τις αφησω πανω για την ωρα διοτι ειναι καινουργιες

σε κανα 6μηνο που θα ειναι για αλλαγη (τοσο περιπου δεν κρατανε ή κανω λαθος) θα πειραματιστω!εσυ εχεις μονο μια λεντοταινια αυτη που μου εστειλες ?

για το demasoni το φανταζομαι οτι θα νιωθει μοναξιες αλλα το εχω παρει καιρο πριν βγαλω τα ματακια μου στο διαβασμα :sarcasm:

και θα προσπαθησω να δοκιμασω να το κρατησω!μονο του μεχρι τωρα ειναι πολυ ηρεμο!

για λαμπτιντο και ντεμασονι δεν με βλεπω,

θα προτιμησω τα λαμπιντο με τα σοκολοφι και αν χωραει μετα απο κανα χρονο ισως και κανα ιωδιο!

Link to comment
Share on other sites

τις λάμπες αν δεν έχει πρόβλημα με άλγη το ενυδρείο της κρατάς χρόνια. στα φυτεμένα προτείνεται η 6μηνιαία αλλαγή, και αυτό προ κρίσης :bigemo_harabe_net-65:

Link to comment
Share on other sites

Ναί, τις λάμπες οι θαλασσινοί / φυτεμένοι όπου θέλουν μεγάλη απόδοση τις αλλάζουν.. εμείς θέλουμε μικρή απόδοση.

εγώ πχ είμαι μια χαρά καλυμμένος με 1 μέτρο led strip / 14 watt :) (και το πορτοφόλι μου)

Εντάξει δεν είναι καμιά διαστημική κατανάλωση οι 2 54άρες, αλλά όλα σχετικά είναι, κάτι από εδώ κατι από εκεί μαζεύονται τα έξοδα του ενυδρείου.. εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου καλύτερα! Υπολογίζω ότι με άναμμα ένα 8ωρο ισοδυναμούν με 35 watt κατανάλωση μόνιμη/24ωρο μέσο όρο. Ε, δεν είναι και λίγο, έιναι περίσπου όσο 2 εξ. φίλτρα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

ή αλλιως σαν να εχεις ενα πορτατιφ συνεχεια αναμενο :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

ποσο σου πηγε george το led?ολα μεχρι που το εβαλες πανω!

αν και δεν εχω δοκιμασει μπορεις να μου πεις μιας και εχουμε το ιδιο ενυδρειο πως βγαινουν οι λαμπες ?

να δοκιμασω αν δουλευει με μια

Link to comment
Share on other sites

το led δεν κόστισε και τίποτα.. αν και το πρώτο το είχα κολλήσει κάτω από το φλάπ και το έφαγε η υγρασία μετά από λίγους μήνες..

οπότε το δεύτερο το προστάτευσα μεσα στο σωλήνα που ανέφερα, είναι μιά χαρά εδώ και κάνα χρόνο τώρα! Τί να κοστίσει, 5€ περίπου το λέντ, λιγότερο από 5 το τροφοδοτικό, και κάπου 10€ ο σωλήνας αν θυμάμαι καλά.

Για να βγάλεις την κάθε λάμπα (δοκίμασε είτε μόνο με τη μία ή μόνο με την άλλη αν ανάβει μία), ξεβίδωσε το πλαστικό στην άκρη της και τράβηξέ το προς το κέντρο της λάμπας. Έπειτα χρειάζεται μια μικρή περιστροφή της λάμπας στον άξονά της, ώστε τα 2 δοντάκια της να έρθουν εκεί που υπάρχουν δύο κοψιματάκια στο σταθερό ντουί της, και προσεκτικά η λάμπα βγαίνει έξω. Δες εδώ τις φωτό παρακάτω να καταλάβεις πως είναι:
http://www.swelluk.com/news/801329916/juwel-light-units-why-do-they-go-wrong

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα και είμαι από τους άτυχους που δεν δουλεύει με μια!

Οπότε για την ώρα θα μείνει έτσι ελπίζω να μην με ξευρακωσει η δεη ;-) ;-)

Έκοψα και το καπάκι λίγο από πάνω γιατι δεν χωραγανε οι σωλήνες , όλα καλά το πείραμα πέτυχε!

Έχω κάτι βακτήρια που μου έχουν περισσέψει εδώ και κάνα χρόνο ίσως κάτι λιγότερο!

Να τα ρίξω μέσα να φεύγει και το μπουκαλάκι να βοηθήσω λίγο το εσωτερικό η θα έχουν χαλάσει?

Link to comment
Share on other sites

δε θα έριχνα κανένα παλιό ζουμί στο ενυδρείο!

Μόνο προσεκτικά φυλαγμένο/σφραγγισμένο και εντός ημ/νίας λήξης..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι σκέφτηκα για αυτό ρωτησα πρώτα εδώ για να πάρω τις απόψεις σας

Το μπουκαλάκι λήγει τον τέταρτο του 2016 και το έχω ανοίξει ίσως κάτι λιγότερο από χρόνο!

Το είχα φυλαγμένο στο σαλόνι θερμοκρασία δωματίου μακριά από ήλιο!

Αν θέλετε σας λέω και την μάρκα αλλά δεν νομίζω αυτό να αφορά αν μπορώ να το βάλω η όχι!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι σκέφτηκα για αυτό ρωτησα πρώτα εδώ για να πάρω τις απόψεις σας

Το μπουκαλάκι λήγει τον τέταρτο του 2016 και το έχω ανοίξει ίσως κάτι λιγότερο από χρόνο!

Το είχα φυλαγμένο στο σαλόνι θερμοκρασία δωματίου μακριά από ήλιο!

Αν θέλετε σας λέω και την μάρκα αλλά δεν νομίζω αυτό να αφορά αν μπορώ να το βάλω η όχι!

Οι οδηγίες λένε πως μπορώ να το χρησιμοποιώ και μελλοντικά σε κάθε αλλαγή νερού η καθαρισμού φίλτρου

Link to comment
Share on other sites

καλού κακού δε θα το έβαζα.. άσε που προσωπικά πιστεύω ότι αυτά τα σκευάσματα δε προσφέρουν και τίποτα.

Η δουλειά κατά 99% πιστεύω είναι στο μπόλι, να πιάσει το μπόλι στο φίλτρο και να αναπτυχθούν εκεί οι αποικίες των οφέλιμων βακτηριδίων ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε τα αφήνω στο μπουκαλάκι για την ώρα!

Αν μου δημιουργηθεί κανένα θέμα το ξαναβλέπω!αν και δεν νομίζω ότι θα έχω θέμα με το μπόλι!

Link to comment
Share on other sites

Οκ τότε τα αφήνω στο μπουκαλάκι για την ώρα!

Αν μου δημιουργηθεί κανένα θέμα το ξαναβλέπω!αν και δεν νομίζω ότι θα έχω θέμα με το μπόλι!

Καλημέρα!!Έχω διάβαση όλο το post και σε παρακολουθώ καθημερινά πραματικά έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά!!! Βάλε και καμια φωτό να δούμε πως είναι τώρα το ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μηνα!!!

Σ ευχαριστώ πολύ!

Είχα βέβαια και αρκετή βοήθεια και υπομονή (χρειάζονται και τα 2 νομίζω)

Φωτο θα ανεβάσω το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι απο μενα.

Ναι ρε συ samilias21 βαλε καμια φωτο ανοιξει το ματι μας. Οτι γινεται με τοσο μερακι πρεπει να φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα θα έχει φωτο

Και να σας πω πως υπάρχουν καινούργιοι κάτοικοι που αυτήν την στιγμη προσαρμόζονται

Χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...