Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

προβληματισμος!!!

στα 200 λιτρα χοντρικα νερο που εχει το ενυδρειο

το 30% για την αλλαγη ειναι 60 λιτρα οταν θα κανω ρουτινες!

τις αλλαγες πως θα τις κανω? με βαρελι που να παιρνει 60 λιτρα νερο? με κουβα που παιρνει 20 λιτρα θα γεμιζω 3 φορες?

ακυρη ερωτηση το ξερω αλλα με προβληματισε !

αντιχλωριο ας πουμε εχω παρει το KENT marine proseries pro-dechlorinator το οποιο βαζεις 5ml σε 200 λιτρα νερο

αυτο θα το ριχνω μεσα στο ενυδρειο ή στον κουβα?

Θα σου φύγει η μέση με τους κουβάδες. Βαρέλι με κυκλοφορητή και είσαι έτοιμος.

Το αντιχλώριο θα το ρίχνεις στο βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σου φύγει η μέση με τους κουβάδες. Βαρέλι με κυκλοφορητή και είσαι έτοιμος.

Το αντιχλώριο θα το ρίχνεις στο βαρέλι.

Δημητρη θα ριχνω αντιχλωριο τα 5ml που λεει στα 200 λιτρα και ας αλλαζω 60 αλλιως θα πρεπει να ριχνω 1,5 ml :sarcasm::sarcasm: ?

Έγινε επεξεργασία - samilias21
Link to comment
Share on other sites

και να μην βαζω καθολου αντιχλωριο???

αυτο που μου προτεινες ειναι λιγο δυσκολο να γινει διοτι το ενυδρειο ειναι στο σαλονι και δεν θα μπορω να εχω τις 2 απο τις 7 μερες ενα βαρελι με νερο διπλα του ωστε να το ετοιμαζω!

καταλαβαινω πως ειναι πιο σωστη διαδικασια αυτη που μου προτεινεις! :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Ηλία αντιχλώριο θα ρίξεις στην αρχή για τα 200 λίτρα και μετα σε κάθε αλλαγή θα ρίχνεις για τα λίτρα της αλλαγής(για 60 λίτρα δηλαδή) . Είμαι της άποψης να πάρεις 2 βαρέλια, στο ένα να αδειάζεις και στο άλλο να γίνετε η προετοιμασία. Με ροδάκια κιόλας γιατί θα είναι βαριά και με μια αντλία φυσικά για να σε διευκολύνει.

Η προετοιμασία δεν χρειάζεται να γίνεται στο σαλόνι, εγώ την κάνω στο δωμάτιο μου.

Επίσης το αντιχλώριο δεν είναι απαραίτητο να το ρίχνεις στο βαρέλι, αν σε βολεύει το ρίχνεις και στο ενυδρείο και μετά συμπληρώνεις το νερό, απλα πάντα να είναι στην ποσότητα των λίτρων που θα προσθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

και να μην βαζω καθολου αντιχλωριο???

αυτο που μου προτεινες ειναι λιγο δυσκολο να γινει διοτι το ενυδρειο ειναι στο σαλονι και δεν θα μπορω να εχω τις 2 απο τις 7 μερες ενα βαρελι με νερο διπλα του ωστε να το ετοιμαζω!

καταλαβαινω πως ειναι πιο σωστη διαδικασια αυτη που μου προτεινεις! :sarcasm:

αναφέρομαι στο να μη βάζεις περισσότερο από την προτεινόμενη δόση, όπως ανέφερες πιο πριν, όχι να μη βάζεις καθόλου

Link to comment
Share on other sites

αναφέρομαι στο να μη βάζεις περισσότερο από την προτεινόμενη δόση, όπως ανέφερες πιο πριν, όχι να μη βάζεις καθόλου

Α οκ δεν το πιασα!

Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο να βάζω 1,5 ml είναι ελάχιστο!

Το ξέρει κανείς σας το αντιχλωριο που έχω πάρει?η έχετε κάποιο παρόμοιο τόσο δυνατό

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε 100% αλλαγή ποτέ. Εκτός αν περάσαμε κάποια ασθένεια και χορηγούσαμε φάρμακα, αλλα και πάλι τότε θα κάνουμε 60 αντε 70%. Αν κάνουμε 100% αλλαγή σε οποιοδήποτε ενυδρείο, πόσο μάλλον σε νεοστρωμένο, είναι πολύ σοβαρό χτύπημα για την βιολογία και την ισορροπία του συστήματος.

Ηλία το ενυδρείο σου βρίσκεται σε φάση στρωσίματος έτσι δεν είναι?

Συμφωνώ, αλλά πρότεινα πλήρη αλλαγή καθώς ακόμα είναι "άστρωτο", ώστε να φύγει το μεγαλύτερο δυνατό ποσοστό της "βρωμιάς" :)

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν και τα παιδιά , πάρε ένα κλασσικό 60λιτρο βαρέλι τροφίμων, και φτιάξε γι'αυτό και μια ξύλινη βάση με 4 ροδάκια βαρέως τύπου για να μη σου βγεί η μέση (εμένα μου έχει βγεί με το 50λιτρο, τώρα φτιάχνω τη βάση).

Χρειάζεσαι και 1 αντλία με μανομετρικό >1,5μέτρο περίπου, ιδανικά και με ρύθμιση ροής για να προσθέτει σιγά σιγά το νέο νερό, και θα είσαι κυριλλέ. :)

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις george !

πρεπει να γινει αλλαγη για να φυγει λιγο η μπιχλα της πρωτης φορας!

αυτό θα έλεγα, απλά θεώρησε ότι ξεκινάς απ'το μηδέν έπειτα το στρώσιμό σου (όχι ότι θα έχει προλάβει να γίνει και κάτι μετρήσιμο ως τώρα).

Link to comment
Share on other sites

δεν το στρωνω με την εννοια οτι ριχνω βακτηρια η τροφη

το ενυδρειο απλα το γεμισα και εβαλά το εσωτερικο με τα σφουγγαρια και τον ανθρακα να δουλευει μπας και μαζεψει τπτ!

θα κανω κανα 2 αλλαγες νερου και μετα θα βαλω ψαρια και το εξωτερικο μου φιλτρο που ειναι στρωμενο και ετσι σιγα σιγα θα στρωθει και το εσωτερικο

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν και τα παιδιά , πάρε ένα κλασσικό 60λιτρο βαρέλι τροφίμων, και φτιάξε γι'αυτό και μια ξύλινη βάση με 4 ροδάκια βαρέως τύπου για να μη σου βγεί η μέση (εμένα μου έχει βγεί με το 50λιτρο, τώρα φτιάχνω τη βάση).

Χρειάζεσαι και 1 αντλία με μανομετρικό >1,5μέτρο περίπου, ιδανικά και με ρύθμιση ροής για να προσθέτει σιγά σιγά το νέο νερό, και θα είσαι κυριλλέ. :)

μπορεις να μου βρεις μια αντλια απο καποιο site για να καταλαβω ??

εχω ενα απλο εσωτερικο φιλτρο που μου περισευει το οποιο εχει απο κατω μονο ενα σφουγγαρι που βγαινει πολυ ευκολα μπορω στην εξοδο να εφαρμοσω το κλασικο λαστιχο και να το δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

δεν το στρωνω με την εννοια οτι ριχνω βακτηρια η τροφη

το ενυδρειο απλα το γεμισα και εβαλά το εσωτερικο με τα σφουγγαρια και τον ανθρακα να δουλευει μπας και μαζεψει τπτ!

θα κανω κανα 2 αλλαγες νερου και μετα θα βαλω ψαρια και το εξωτερικο μου φιλτρο που ειναι στρωμενο και ετσι σιγα σιγα θα στρωθει και το εσωτερικο

OK, στη θέση σου θα έκανα μια φούλ αλλαγή, απλά θα προσέθετα και την κατάλληλη ποσότητα αντιχλωρίου με το νέο νερό, για όλα τα λίτρα διότι το χλώριο σκοτώνει την όποια βιολογία (πχ αν βάλεις άμεσα και το εξωτερικό το στρωμένο να τρέχει)

Link to comment
Share on other sites

sorry

ξεχασα να το πω μονο αντιχλωριο βαζω σε καθε αλλαγη νερου :sarcasm::sarcasm:

και για βαρελι φανταζομαι κατι τετοιο εννοεις?

http://www.shopathome.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=292

και καλο θα ειναι να παρω περιπου 75 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου βρεις μια αντλια απο καποιο site για να καταλαβω ??

εχω ενα απλο εσωτερικο φιλτρο που μου περισευει το οποιο εχει απο κατω μονο ενα σφουγγαρι που βγαινει πολυ ευκολα μπορω στην εξοδο να εφαρμοσω το κλασικο λαστιχο και να το δοκιμασω?

από αντλία, κάτι τέτοιο σε υπέρ καλύπτει:

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2091

(θα επερνα ότι φτηνότερο με αντίστοιχα χαρακτηριστικά, αφού είναι για μόνο περιστασιακή χρήση)

Το φίλτρο που αναφέρεις, δεν θα έχει τη δύναμη να ανεβάσει το νερό από το βαρέλι στο ενυδρείο (μανομετρικό που αναφέραμε)

Link to comment
Share on other sites

sorry

ξεχασα να το πω μονο αντιχλωριο βαζω σε καθε αλλαγη νερου :sarcasm::sarcasm:

και για βαρελι φανταζομαι κατι τετοιο εννοεις?

http://www.shopathome.gr/index.php?dispatch=categories.view&category_id=292

και καλο θα ειναι να παρω περιπου 75 λιτρα?

ναι, όλα τα βαρέλια "τροφίμων" είναι κατάλληλα.

έχω 50λιτρο και συνήθως θέλω να αλλάξω κάτι παραπάνω και πάω για μισό ακόμα.. οπότε νομίζω 75άρι θα είναι ότι πρέπει!

Link to comment
Share on other sites

δεν το στρωνω με την εννοια οτι ριχνω βακτηρια η τροφη

το ενυδρειο απλα το γεμισα και εβαλά το εσωτερικο με τα σφουγγαρια και τον ανθρακα να δουλευει μπας και μαζεψει τπτ!

θα κανω κανα 2 αλλαγες νερου και μετα θα βαλω ψαρια και το εξωτερικο μου φιλτρο που ειναι στρωμενο και ετσι σιγα σιγα θα στρωθει και το εσωτερικο

Ηλία πρώτα θα μπεί το φίλτρο, θα τρέξει κάποιες ώρες και μετα θα μπουν τα 2 πρώτα ψάρια. Αλλαγή νερού δεν θα κάνεις άλλη πέρα απο αυτην που είπαμε τώρα στην αρχή. Την επόμενη αλλαγή θα στην δείξουν οι μετρήσεις σου.

OK, στη θέση σου θα έκανα μια φούλ αλλαγή, απλά θα προσέθετα και την κατάλληλη ποσότητα αντιχλωρίου με το νέο νερό, για όλα τα λίτρα διότι το χλώριο σκοτώνει την όποια βιολογία (πχ αν βάλεις άμεσα και το εξωτερικό το στρωμένο να τρέχει)

Τι εννοείς φίλε μου με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πρώτα θα μπεί το φίλτρο, θα τρέξει κάποιες ώρες και μετα θα μπουν τα 2 πρώτα ψάρια. Αλλαγή νερού δεν θα κάνεις άλλη πέρα απο αυτην που είπαμε τώρα στην αρχή. Την επόμενη αλλαγή θα στην δείξουν οι μετρήσεις σου.

Τι εννοείς φίλε μου με αυτό?

θέλω να πώ, μην τυχών και μετά από φούλ αλλαγή χωρίς αντιχλώριο βάλει αμέσως το στρωμένο φίλτρο σε λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πρώτα θα μπεί το φίλτρο, θα τρέξει κάποιες ώρες και μετα θα μπουν τα 2 πρώτα ψάρια. Αλλαγή νερού δεν θα κάνεις άλλη πέρα απο αυτην που είπαμε τώρα στην αρχή. Την επόμενη αλλαγή θα στην δείξουν οι μετρήσεις σου.

Τι εννοείς φίλε μου με αυτό?

Ναι Σταθη το θυμαμαι αυτο!

θα κανω κανα 2 αλλαγες νερου σημερα

μετα θα παιξει το συστημα ως το σαββατο ετσι

σαββατο πρωι θα βαλω το εξωτερικο μου φιλτρο και το απογευμα θα βαλω 2 ψαρακια

και μετα αλλαγες μονο αν χρειαζεται απο αυτο που θα μου δειξουν τα τεστ

Link to comment
Share on other sites

μαγκες ερωτηση

στην επιφανεια του νερου εχει λιγο μπιχλα και κατα το αδειασμα (τωρα αδειαζω 2η φορα) προσπαθω να εχω το λαστιχο πανω πανω στην επιφανεια για να τραβαει (ετσι πρεπει ?)!

γιατι την πρωτη φορα που αδειασα το ειχα κοντα στο πατο και μαλλον δεν εβγαλε την μπιχλα!

για πειτε πως πρεπει να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

καλή ιδέα, καθώς αδειάζεις ανέβαζέ το στιγμιαία* και στην επιφάνεια.

*για να μην πάρει πολύ αέρα και σταματήσει η ροή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...