Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

παιδια καλυτερα δεν μπορω να το καθαρισω το αδειασα 3 φορες με υπομονη και ειχα το λαστιχο στην επιφανεια τα υπολοιπα θα τα μαζεψουν και τα φιλτρα(φανταζομαι)

γεμιζω βαζω και θερμοστατη μπας και το νερο ειναι ετοιμο το σαββατο και εχουμε βαφτησια :sarcasm::sarcasm::sarcasm:

δεν θα στειλω προσκλησεις τα βαφτησια ειναι open :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την άμμο την είχες πλύνει;

Αν έχεις θέμα άσε την στάθμη λίγο ποιο χαμηλά και τα spray bar να βαράνε την επιφάνεια.

Βάλε και άνθρακα για καμμιά εβδομάδα στα φίλτρα να μαζέψουν για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει ανθρακα και σημερα κλεινω ηδη μια βδομαδα!

το σαββατο που θα τον βγαλω θα εχω κλεισει 9 μερες

Link to comment
Share on other sites

και σιγα που θα ζεσταθει το νερο !!!

να βαλω και 2ο θερμοστατη η να το αφησω με εναν να δω τι θα γινει?

το εχω στους 30

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν και τα παιδιά , πάρε ένα κλασσικό 60λιτρο βαρέλι τροφίμων, και φτιάξε γι'αυτό και μια ξύλινη βάση με 4 ροδάκια βαρέως τύπου για να μη σου βγεί η μέση (εμένα μου έχει βγεί με το 50λιτρο, τώρα φτιάχνω τη βάση).

Χρειάζεσαι και 1 αντλία με μανομετρικό >1,5μέτρο περίπου, ιδανικά και με ρύθμιση ροής για να προσθέτει σιγά σιγά το νέο νερό, και θα είσαι κυριλλέ. :)

αν το βαρελι το βαζω διπλα απο το ενυδρειο αδειο και μετα το γεμιζω με νερο κανω την προεργασια και με την αντλια το ριξω στο ενυδρειο!

τι την θελω την βαση?

το αδειασμα θα το κανω απευθειας απο το ενυδρειο στο μπαλκονι!

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι από το να απλώνεις λάστιχα, είναι πρακτικότερο να έχεις ροδάκια* στο βαρέλι για πολλούς λόγους που θα τους δείς στην πράξη.. που θα θέλεις να το μετακινήσεις και γεμάτο!

επίσης με το νερό της αλλαγής πότιζε τα φυτά, η βιολογία που περιέχει είναι λίπασμα!

*σε χρωματοπωλείο τα βρήκα πάμφθηνα, λιγότερο από 1€/ροδάκι, και είναι και λαστιχένια να μη χαλάνε ξύλινο δάπεδο..

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

σε πρωτη φαση θα πρεπει να παρω το βαρελι και την αντλια

ισχυουν οι τιμες που εχω βρει περιπου 28€ και 27€ αντιστοιχα για βαρελι και αντλια

παιζει τπτ ποιο οικονομικο??

και για βαση το βλεπουμε αλλωστε μπορω να την φτιαξω οποτε να ναι!

Link to comment
Share on other sites

Αντλία μπορείς να βρεις και πιο φθηνή κινέζικη, αλλα απ' οτι έψαξα αυτη την στιγμή δεν υπάρχει σε απόθεμα στα γνωστά μαγαζιά.

Οι 2 λάμπες για άλλους είναι υπερβολή, για άλλους όχι. Γενικά η μία είναι αρκετή αλλά επειδή έχω περάσει σε ένα στάδιο πειραματισμού, θα κρατούσα και τις 2 παίζοντας με λάμπες διαφορετικών χρωματισμών.

Εσύ Ηλια μπορείς στην αρχή να λειτουργείς την μία(δεν ξέρω αν γίνεται στα ΡΙΟ) μια λευκη ή μια ροζ, αλλιώς μπορείς αμέσως να αρχίσεις με συνδυασμό των 2 που είναι και δοκιμασμένος. Εσύ κρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

σε πρωτη φαση θα πρεπει να παρω το βαρελι και την αντλια

ισχυουν οι τιμες που εχω βρει περιπου 28€ και 27€ αντιστοιχα για βαρελι και αντλια

παιζει τπτ ποιο οικονομικο??

και για βαση το βλεπουμε αλλωστε μπορω να την φτιαξω οποτε να ναι!

Πράγματι κι εγώ δε βρήκα αυτή τη στιγμή κάτι οικονομικότερο για αντλία στα eshop που γνωρίζω, και σου παρέθεσα αυτό που βρήκα. Πιστεύω θα βρείς κάτι γύρω στα 15 - 20€ (κινέζικο) σε μια επιτόπου έρευνα αγοράς σε κατάστημα.

Αντίστοιχα και για το βαρέλι σε χρωματοπωλείο, αν και κάπου εκεί πρέπει να είναι η τιμή γιατί είναι αρκετά μεγάλο το 75άρι.

Για τα φώτα που αναφέρεις, προσωπικά θεωρώ υπερβολή το 2χ54 για Αφρική και μάλιστα χωρίς καν φυτά, άσε που νομίζω ότι τόσο φώς ενοχλεί τα συγκεκριμένα ψάρια απ'όσο είχα παρατηρήσει αντίστοιχα εγώ στην αρχή που είχα ανάψει τις 54άρες λάμπες. Χώρια το οικονομικό.. (κατανάλωση ρεύματος)

Θα έλεγα, κατ'αρχάς κάνε το "πείραμα" να δεις αν μπορείς να ανάψεις μόνο τη μία (σε άλλους δουλεύει, σε άλλους και σε μένα όχι). Έπειτα, θα σου πρότεινα αντί για την λάμπα/λάμπες, πάρε led strip 1 μέτρου από ebay. Βάζοντάς το και μέσα σε ένα διάφανο σωλήνα, το προστατεύεις και από την υγρασία. Πχ κάτι τέτοιο, μαζί με power supply & ταχυδρομικά στα 6 - 7€ μόνο! :

http://www.ebay.co.uk/itm/1M-IP65-Waterproof-Cool-White-5050-SMD-60-LED-Strip-Car-Lamp-12V-2A-24W-Power-/370718062135?pt=US_Car_Lighting&hash=item565084b637

(προσοχή, να είναι smd 5050 για να είναι αρκετή η φωτεινότητά του. κατανάλωση περίπου 14w το 1 μέτρο)

Link to comment
Share on other sites

Αντλία μπορείς να βρεις και πιο φθηνή κινέζικη, αλλα απ' οτι έψαξα αυτη την στιγμή δεν υπάρχει σε απόθεμα στα γνωστά μαγαζιά.

Οι 2 λάμπες για άλλους είναι υπερβολή, για άλλους όχι. Γενικά η μία είναι αρκετή αλλά επειδή έχω περάσει σε ένα στάδιο πειραματισμού, θα κρατούσα και τις 2 παίζοντας με λάμπες διαφορετικών χρωματισμών.

Εσύ Ηλια μπορείς στην αρχή να λειτουργείς την μία(δεν ξέρω αν γίνεται στα ΡΙΟ) μια λευκη ή μια ροζ, αλλιώς μπορείς αμέσως να αρχίσεις με συνδυασμό των 2 που είναι και δοκιμασμένος. Εσύ κρίνεις.

Όσον αφορά την αντλία θα κοιτάξω να έχει μανομετρικο 1.5μετρο! Με ενδιαφέρει και η ροή που θα έχει?

Και για τις λάμπες για αρχή θα τις αφήσω όπως είναι και στην αλλαγή τους θα κοιτάξω για λεντ (2*54 δεν πιστεύω να μας ...... Η δεη?)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι κι εγώ δε βρήκα αυτή τη στιγμή κάτι οικονομικότερο για αντλία στα eshop που γνωρίζω, και σου παρέθεσα αυτό που βρήκα. Πιστεύω θα βρείς κάτι γύρω στα 15 - 20€ (κινέζικο) σε μια επιτόπου έρευνα αγοράς σε κατάστημα.

Αντίστοιχα και για το βαρέλι σε χρωματοπωλείο, αν και κάπου εκεί πρέπει να είναι η τιμή γιατί είναι αρκετά μεγάλο το 75άρι.

Για τα φώτα που αναφέρεις, προσωπικά θεωρώ υπερβολή το 2χ54 για Αφρική και μάλιστα χωρίς καν φυτά, άσε που νομίζω ότι τόσο φώς ενοχλεί τα συγκεκριμένα ψάρια απ'όσο είχα παρατηρήσει αντίστοιχα εγώ στην αρχή που είχα ανάψει τις 54άρες λάμπες. Χώρια το οικονομικό.. (κατανάλωση ρεύματος)

Θα έλεγα, κατ'αρχάς κάνε το "πείραμα" να δεις αν μπορείς να ανάψεις μόνο τη μία (σε άλλους δουλεύει, σε άλλους και σε μένα όχι). Έπειτα, θα σου πρότεινα αντί για την λάμπα/λάμπες, πάρε led strip 1 μέτρου από ebay. Βάζοντάς το και μέσα σε ένα διάφανο σωλήνα, το προστατεύεις και από την υγρασία. Πχ κάτι τέτοιο, μαζί με power supply & ταχυδρομικά στα 6 - 7€ μόνο! :

http://www.ebay.co.uk/itm/1M-IP65-Waterproof-Cool-White-5050-SMD-60-LED-Strip-Car-Lamp-12V-2A-24W-Power-/370718062135?pt=US_Car_Lighting&hash=item565084b637

(προσοχή, να είναι smd 5050 για να είναι αρκετή η φωτεινότητά του. κατανάλωση περίπου 14w το 1 μέτρο)

Αν δεν κάνω λάθος εσύ έχεις κάνει την πατέντα με τα λεντ σωστά?

Μάλλον θα χρειαστεί να μου κανείς κάποια στιγμή μια αναλυτική ενημέρωση πάνω σε αυτό διότι ειμαι εντελώς άσχετος και θα ήθελα να βάλω λεντ

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως τα ψαράκια μου που το απόγευμα θα μετακομίσουν στο μεγάλο θα γίνει με την διαδικασία εισαγωγής ψαριού! Και δεν θα τα πάρω να τα βάλω μέσα στο καινούργιο με την μια!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως τα ψαράκια μου που το απόγευμα θα μετακομίσουν στο μεγάλο θα γίνει με την διαδικασία εισαγωγής ψαριού! Και δεν θα τα πάρω να τα βάλω μέσα στο καινούργιο με την μια!

Κανονικά προσαρμογή Ηλία. Αντε με το καλό. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις τελειωσα!

Έβαλα το εξωτερικό φίλτρο αφού έβγαλα πρώτα τα κάτω του σφουγγάρια και έβαλα περίπου 1 κιλό βιολογικό (με ταλαιπώρησε παρά πολυ η διαδικασία)

Έβγαλα κ τον άνθρακα από το εσωτερικό θερμοκρασία έχω από χτες σταθερά 26

Θα το αφήσω να δουλέψει μέχρι το απόγευμα

Και το απόγευμα τα ψαράκια μου από γκαρσονιέρα στην αθηνα μετακομίζουν σε μεζονέτα Λουξ σε χωριό!

Μου έχουν περισσέψει κ λίγα βακτήρια σε μπουκαλάκι μέσα και αυτά ;-)

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που με στεναχωρεί είναι πως δεν έδειξε κανείς ενδιαφέρον για ένα ζευγάρι αουρατους που χαρίζω και το απόγευμα θα πάνε σε πετσοπ ;-(

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αντλία θα κοιτάξω να έχει μανομετρικο 1.5μετρο! Με ενδιαφέρει και η ροή που θα έχει?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγινε η μεταφορα :sarcasm:

τα ψαρακια δειχνουν να τα εχουν χαμενα :sarcasm: :sarcasm:

τα αλλα 2 πηγανε πισω και επιασα κουβεντα και με τον πετσοπα και μου προτεινε ανθρακα και το πρασινο σφουγγαρι του εσωτερικου(για τα νιτρικα αν δεν κανω λαθος) να μην τα εβγαζα και μου ειπε να τα βαλω και να εχω συνεχεια ανθρακα!

θα ηθελα επισης να ρωτησω αν γνωριζει καποιος η αντλια που εχει το εσωτερικο bioflow 3 600 αν δεν κανω λαθος θα μπορει να μου κανει τις αλλαγες του νερου απο το βαρελι? γιατι αν μου τις κανει να παω να παρω αντλια για το εσωτερικο με μεγαλυτερη κυκλοφορια (1000 ας πουμε)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγινε η μεταφορα :sarcasm:

τα ψαρακια δειχνουν να τα εχουν χαμενα :sarcasm: :sarcasm:

τα αλλα 2 πηγανε πισω και επιασα κουβεντα και με τον πετσοπα και μου προτεινε ανθρακα και το πρασινο σφουγγαρι του εσωτερικου(για τα νιτρικα αν δεν κανω λαθος) να μην τα εβγαζα και μου ειπε να τα βαλω και να εχω συνεχεια ανθρακα!

θα ηθελα επισης να ρωτησω αν γνωριζει καποιος η αντλια που εχει το εσωτερικο bioflow 3 600 αν δεν κανω λαθος θα μπορει να μου κανει τις αλλαγες του νερου απο το βαρελι? γιατι αν μου τις κανει να παω να παρω αντλια για το εσωτερικο με μεγαλυτερη κυκλοφορια (1000 ας πουμε)

Άνθρακα δεν χρειάζεται να έχεις συνέχεια Ηλία. Εγώ έχω αυτόν τον κυκλοφορητή το μοντέλο 0.5. Αλλάζει το νερό με αργή ροή για να μην έχω απότομα σκαμπανεβάσματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω νομιζω πως δεν χρειαζετε ο ανθρακας να ειναι μονιμα περισσοτερο μου φανηκες πως ηθελε να γεμισω το φιλτρο μου με πραγματα που χρειαζοντε συχνα αλλαγη για ευνοητους λογους!!!

θα δοκιμασω να κανω αλλαγη νερου με μια αντλια που μου περισευει απο ενα εσωτερικο της πλακας και αν δεν ...

μετα θα δοκιμασω την αντλια του εσωτερικου και αν κανει θα κρατησω αυτην για αλλαγες νερου και θα παρω μια μεγαλυτερη για το εσωτερικο!

αν παλι δεν κανει καμια απο τις 2 θα παρω μια καινουργια

ρωτησα στο μαγαζι δεν θυμαμαι μαρκα αλλα περιπου στα 22 €

και μεσα στην εβδομαδα θα πεταχτω και μια πρακτικερ να παρω βαρελα!ελπιζω να εχει!

τωρα στο ενυδρειο σημερα αναψα φωτα ταισα και λιγακι!

Link to comment
Share on other sites

αχχααχαχαχαχχαχαχαχαχχ

συντομα θα εχει και απο αυτο, αλλα απο κινητο διοτι φωτο μηχανη δεν παιζει!!

Link to comment
Share on other sites

Φτου ! Ομορφιές ! :) Μια ερώτηση , τις έχεις παρακολουθήσει να ασχολούνται με την άμμο ;

Σίγουρα εσύ την βλέπεις καλύτερα, αλλά πιστεύεις ότι υπάρχει περίπτωση να σου πετρώσει ;

Ρωτάω επειδή φαίνεται αρκετά "πούδρα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...