Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τις κόλλησες με σιλικονη? αναγκαστικά θα ρίξεις ολη την άμμο απο μπροστά. μ'αρέσει πιο πολύ απο το προηγούμενο. :)

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν κολησα λεμε ειμαι θαραλεοςςςςςςς

:sarcasm: :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

πειτε τωρα που γυρναει σε 5 πεφτει αμμος και μετα παπαλα :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

θα την ριξω ολη απο μπροστα και ο θεος βοηθος σταθη!!

Link to comment
Share on other sites

αν ρίξεις απο πάνω θα μπορεί να πάει η άμμος μέχρι κατω ή θα "κολλήσει" στις πλάκες? αν πιστεύεις οτι περνάει, ριξτην απο πάνω, αλλιώς μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

μολις τελειωσα 12 ωρες δεν τις λες και λιγες!!! και παω να πεθανω!!!

κανω κατι για την αμμο?την ανακατευω?

βγαζει που κ που καμια φισαλιδα ξερετε σαν κλανια που ειναι αλλα δεν μυριζει!!!

post-49018-0-35413500-1360875666_thumb.jpg

post-49018-0-69520100-1360875683_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μολις τελειωσα 12 ωρες δεν τις λες και λιγες!!! και παω να πεθανω!!!

κανω κατι για την αμμο?την ανακατευω?

βγαζει που κ που καμια φισαλιδα ξερετε σαν κλανια που ειναι αλλα δεν μυριζει!!!

αυτό μάλλον γίνεται επειδή ανακάτεψες 2 ειδών αμμο. Καλο θα είναι να φύγει ο αέρας. ανακάτεψε όσο μπορείς και μετά θα αναλάβουν οι κάτοικοι.

μια χαρά φαίνεται, αν και νομίζω οτι μελλοντικα θα χρειαστείς και άλλες πέτρες. θα το δεις βέβαια και μόνος σου. βγάλε αν δεν σου είναι κάπος και μία φωτογραφία απο τα πλάγια!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

αυτό μάλλον γίνεται επειδή ανακάτεψες 2 ειδών αμμο. Καλο θα είναι να φύγει ο αέρας. ανακάτεψε όσο μπορείς και μετά θα αναλάβουν οι κάτοικοι.

μια χαρά φαίνεται, αν και νομίζω οτι μελλοντικα θα χρειαστείς και άλλες πέτρες. θα το δεις βέβαια και μόνος σου. βγάλε αν δεν σου είναι κάπος και μία φωτογραφία απο τα πλάγια!

και ενω νομιζω πως θα χαρειαστω και αλλες πετρες και μαλιστα μεγαλες!

σας ευχαριστω που μου ειπατε να μην τις κολλησω!!

Σταθη οσες φωτο θελεις αλλα απο αυριο, εριξα αγκυρα καναπε δεν την παλευω :lol2::lol2::lol2:

εβαλα το εσωτερικο να δουλεψει με ανθρακα!

φωτα ανοιγω κανονικα μεχρι να βαλω ψαρια ?ή τα αφηνω κλειστα?

Link to comment
Share on other sites

και ενω νομιζω πως θα χαρειαστω και αλλες πετρες και μαλιστα μεγαλες!

σας ευχαριστω που μου ειπατε να μην τις κολλησω!!

Σταθη οσες φωτο θελεις αλλα απο αυριο, εριξα αγκυρα καναπε δεν την παλευω :lol2::lol2::lol2:

εβαλα το εσωτερικο να δουλεψει με ανθρακα!

φωτα ανοιγω κανονικα μεχρι να βαλω ψαρια ?ή τα αφηνω κλειστα?

Γι αυτό είναι το φόρουμ εδώ και τα μέλη του , για να βοηθάνε με τις απόψεις τους και παραθέτοντας τις εμπειρίες τους ! :)

Φώτα μπορείς και να μην ανοίξεις , εκτός και αν θέλεις να το χαζεύεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα θελω να σας ευχαριστησω μεσα απο την καρδια μου!!!

μονος μου δεν θα καταφερνα τιποτα!!!

και για τον χρονο σας αλλα και για τις πληροφοριες σας που πιστευω πως ακολουθησα κατα γραμμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη πρόοδο βλέπω μπράβο!

Δε σε πρόλαβα 1-2 βήματα πρίν, σκεφτόμουν να δοκίμαζες να επεκταθείς λίγο προς τις άκρες και να αφήσεις ένα κενό στη μέση, και στην αριστερή πλευρά τις μεγάλες θα τις ήθελα λίγο λιγότερο στοιχισμένες.. αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, μιά χαρά είναι και το σημαντικότερο είναι να σου αρέσει εσένα το setup! Α, σίγουρα είναι και λειτουργικό!

θα κάνεις άλλες αλλαγές, θα προσθέσεις κι άλλες πέτρες; Από κατοίκους, τί σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

επίσης, δε βλέπω άμμο στα κενά κάτω, πίσω κλπ. Βάλε κι άλλη πίσω κάτω, ή/και ανάμεσα, ώστε να καλύψει τα κενά, οι κάτοικοι έπειτα θα σκάψουν όπου αυτοί θέλουν.. και μη σε νοιάζει ο χαμός, με τον καιρό η άμμος θα βρεί το δρόμο της.

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό πάμε χωριό θα μαζέψω και άλλες πέτρες ίσως μεγαλύτερες!θα ήθελα λίγο ύψος αριστερά και να βγάλω κάποιες μικρες!

Ήθελα να αποφύγω τα 2 βουνά δεν μ'αρέσει για αυτό προσπάθησα να σβήνει δεξιά , με λίγες ακόμα πέτρες μεγάλες θα το καταφερω πιστεύω να δώσω ύψος κ όγκο στα αριστερά!

Λειτουργικό είναι σίγουρα διότι όλο το κάτω είναι σαν τούνελ, το μέτρο τον μπουνα!!!

Για ψαράκια λέω να πάω σε λαμπιντο (κλασικά χιχιχ) και σε σοκολοφι

Link to comment
Share on other sites

επίσης, δε βλέπω άμμο στα κενά κάτω, πίσω κλπ. Βάλε κι άλλη πίσω κάτω, ή/και ανάμεσα, ώστε να καλύψει τα κενά, οι κάτοικοι έπειτα θα σκάψουν όπου αυτοί θέλουν.. και μη σε νοιάζει ο χαμός, με τον καιρό η άμμος θα βρεί το δρόμο της.

Άμμο έχει παντού κ πολύ δεν ξέρω αν φαίνεται η όχι αλλά για να σου εξηγήσω τι έκανα κ πως είμαι σίγουρος ότι έχει παντού

Ένα πράγμα θα σου πω τις έβγαλα όλες έξω εκτός από την κάτω κάτω σειρά , την βάση δλδ έριξα άμμο παντού και ξαναεστησα ;-)

Link to comment
Share on other sites

για τις πέτρες που χρησιμοποιείς πολύ καλά κατάφερες και το έστισες...

εγώ στο τέλος τις πέταξα και έβαλα φεγγαρόπετρες,

δεν μπορούσα να δώσε ύψος χωρίς να μπουν πάρα πολλά κιλά πέτρας και το φοβόμουν

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω!!

Είναι από το χωριό μου οι πέτρες για αυτό στήθηκαν χαχαχαχαχα

Βάρος πάντως έχουν αλλά όσο έβαζα δεν ένιωθα- άκουγα θορύβους και διάφορα

Link to comment
Share on other sites

Καθως περιμενω να δουλεψει το ενυδρειο μια βδομαδα με ανθρακα για να μπουνε τα ψαρακια!

μαλλον το σαββατο θα γινουν τα βαφτησια!!!

θελω να ρωτησω το μικρο ενυδρειο που εχω το ξεστηνω πληρως δλδ βγαζω νερο πετρες και αμμο?

αφηνω πετρες και αμμο και βγαζω μονο το νερο?

τι κανω για πειτε διοτι δεν ξερω!!!

γενικα παντως αποφασισα να το κρατησω buck up σε περιπτωση που συμβει κατι στο μεγαλο ή ακομα σαν νοσοκομειο αν χρειαστει ή ακομη και για γενηστρα (αν και δεν νομιζω να μπω σε αυτην την διαδικασια θα αφησω την φυση να δουλεψει! )

να θυμισω ειναι περιπου στα 80 λιτρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν αφήσεις πέτρες και άμμο, βγάζοντας μόνο το νερό , φοβάμαι ότι θα αρχίσει να μυρίζει άσχημα μετά από λίγο καιρό λόγω της υγρασίας που θα μείνει.

Εγώ θα το άδειαζα όλο, θα το καθάριζα και θα το κρατούσα για παν ενδεχόμενο όπως είπες. :)

Link to comment
Share on other sites

και την αμμο την αφηνω σε λεκανη να στεγνωση και μετα την βαζω σε σακουλα ναιλον?

Εγώ έτσι έχω κάνει με την άμμο που έβγαλα από το μεγάλο για να προσθέσω αραγωνίτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...