Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

να κανω μια ασχετη ερωτηση με το θεμα !

απλα ειπα να μην ανοιξω καινουργιο!

τα f1, f2, f3 που διαβαζω τι ακριβως σημαινει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταλαβα τα δικα μ πρεπει να ειναι f3242727565877768

χαχααχ

μεχρι τι f ειναι πιθανο να βρεις??

φανταζομαι οτι ειναι και πανακριβα??

οσον αφορα το καινουργιο μου που τρεχει τωρα (το αδειο)

διαπιστωσα καθως πηγα να ανοιξω το καπακι να δω τι γινεται μεσα μου ηρθε μια μποχα σαν ποδαριλα(σας ορκιζομαι οτι δεν εβαλα τα ποδια μου μεσα)

και οσο το αφηνω ανοιχτο το καπακι ξεμυριζει και οταν το κλεινω μυριζει ξανα την επομενη μερα!

ειναι κακο?ή ειναι φυσιολογικο?

μπορω να κανω κατι??

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα τα δικα μ πρεπει να ειναι f3242727565877768

χαχααχ

μεχρι τι f ειναι πιθανο να βρεις??

φανταζομαι οτι ειναι και πανακριβα??

οσον αφορα το καινουργιο μου που τρεχει τωρα (το αδειο)

διαπιστωσα καθως πηγα να ανοιξω το καπακι να δω τι γινεται μεσα μου ηρθε μια μποχα σαν ποδαριλα(σας ορκιζομαι οτι δεν εβαλα τα ποδια μου μεσα)

και οσο το αφηνω ανοιχτο το καπακι ξεμυριζει και οταν το κλεινω μυριζει ξανα την επομενη μερα!

ειναι κακο?ή ειναι φυσιολογικο?

μπορω να κανω κατι??

Εξαρτάται από τα ψάρια και το μέγεθος. Εγώ που ρώτησα για Τανγκανίκα πλευρά, τελικό μέγεθος wild ikola kaizer μου ζήτησαν 63 ευρώ.

Για την ποδαρίλα μήπως μυρίζει κάποιο πλαστικό απο τα φώτα? (το είχα πάθει παλιά με ένα καπάκι που από την ζέστη της λάμπας βρωμούσε)

Link to comment
Share on other sites

Κ πως ξέρεις αν όντως είναι f0 ?

Για την ποδαρικό το σκέφτηκα κ εγώ ότι μπορεί να είναι από το καπάκι!

Διότι μόλις το ανοίγω Γ μυρωδιά είναι πολύ έντονη κ σε 5 λεπτά δεν μυρίζει!

Τις λάμπες βέβαια ακόμη δεν τις ανάβω!

Κάνω κάτι για την βρώμα?

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την ψαροσυνθεση

παρατηρησα πως τα μαιγκανο ειναι πλεον pseudotropheus!

θα υπαρχει προβλημα αν τα βαλω με σοκολοφι??

ξερει κανεις?

για αρχη σκεφτομαι λαμπιντο με σοκολοφι και μετα απο καιρο αν με παιρνει για 3ο ειδος θελω να δω τι θα μπορω να βαλω!

φανταζομαι πως τα ιωδια κανουν να μπουν αλλα κοιταω και αλλη επιλογη αν υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Κ πως ξέρεις αν όντως είναι f0 ?

Για την ποδαρικό το σκέφτηκα κ εγώ ότι μπορεί να είναι από το καπάκι!

Διότι μόλις το ανοίγω Γ μυρωδιά είναι πολύ έντονη κ σε 5 λεπτά δεν μυρίζει!

Τις λάμπες βέβαια ακόμη δεν τις ανάβω!

Κάνω κάτι για την βρώμα?

επισης παρατηρησα οτι στην επιφανεια του νερου μαζευει κατι σαν παρα πολυ αχνη σαπουναδα βεβαια εχω το εσωτερικο φιλτρο να κουναει λιγο την επιφανεια οποτε σαν να διαλυεται αλλα υπαρχει!

οταν βεβαια κλεισω το φιλτρο (το εκανα καταλαθος το βραδυ) εμφανιζεται λιγο πιο εντονα!

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την ψαροσυνθεση

παρατηρησα πως τα μαιγκανο ειναι πλεον pseudotropheus!

θα υπαρχει προβλημα αν τα βαλω με σοκολοφι??

ξερει κανεις?

για αρχη σκεφτομαι λαμπιντο με σοκολοφι και μετα απο καιρο αν με παιρνει για 3ο ειδος θελω να δω τι θα μπορω να βαλω!

φανταζομαι πως τα ιωδια κανουν να μπουν αλλα κοιταω και αλλη επιλογη αν υπαρχει!

τα maingano μπορούν να μπουν γιατι έχεις αρκετά λίτρα Ηλία, επίσης δεν ταιριάζουν και χρωματικά. Το σκέφτεσαι σαν 3ο είδος στο δίδυμο labido/socolofi?

Link to comment
Share on other sites

"θα υπαρχει προβλημα αν τα βαλω με σοκολοφι??" -> από όσο γνωρίζω και τα έχω δει και στην πράξη (παρόμιο setup), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εάν σε ενδιαφέρει να ΜΗΝ βάλεις τα κλασσικά λάμπιντο caeruleus (γιατί ιβρυδίζουν με αυτά που θα σου πώ), σου χαρίζω 3 δικά μου από γέννες που ήδη απομόνωσα σε μικρό ενυδρείο, labidochromis sp. hongi red top ( περίπου 5cm είναι τώρα ).

Το φύλλο τους δεν διακρίνεται, ακόμα. Αν σε ενδιαφέρουν, μόνη "υποχρέωσή" σου εκτός από το να τα προσέξεις - που είμαι βέβαιος γι'αυτό, επειδή είναι αδέλφια, είναι να κοίταζες στο μέλλον να προσθέσεις 2 ακόμα του είδους ώστε να έχεις και γέννες / και ενδιαφέρουσες συμπεριφορές καθώς θα μεγαλώνουν :)

Τώρα όσον αφορά το 3ο είδος που έχεις στο μυαλό σου, μάλλον τα 2 μαζί με κάποιες γέννες που με το καλό θα έχεις, θα σου γεμίσουν το ενυδρείο αλλά και αυτά θα έχουν τον απαραίτητο χώρο τους. Θα το δείς όμως κι εσύ στην πράξη, και πιστεύω θα συμφωνήσεις, αφού προσθέσεις τα 2 πρώτα χαρέμια.

Έγινε επεξεργασία - georgemarousi
Link to comment
Share on other sites

τα maingano μπορούν να μπουν γιατι έχεις αρκετά λίτρα Ηλία, επίσης δεν ταιριάζουν και χρωματικά. Το σκέφτεσαι σαν 3ο είδος στο δίδυμο labido/socolofi?

ετσι ακριβως!

αλλα δεν θα τα βαλω ολα μαζι !

για αρχη θα βαλω λαμπιντο/σοκολοφι και μετα απο καιρο αν δω οτι ολα ειναι καλα θα ηθελα να προσθεσω 3ο χαρεμι!

εχω σταμπαρι τα ιωδια που μπαινουν σιγουρα, αλλα και τα μαγκανο που μου αρεσουν περισσοτερα απο τα ιωδια!

για αυτο ηθελα να μαθω αν μπορουνε να μπουν τα μαγκανο με λαμπιντο/σοκολοφι!!

Link to comment
Share on other sites

"θα υπαρχει προβλημα αν τα βαλω με σοκολοφι??" -> από όσο γνωρίζω και τα έχω δει και στην πράξη (παρόμιο setup), δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εάν σε ενδιαφέρει να ΜΗΝ βάλεις τα κλασσικά λάμπιντο caeruleus (γιατί ιβρυδίζουν με αυτά που θα σου πώ), σου χαρίζω 3 δικά μου από γέννες που ήδη απομόνωσα σε μικρό ενυδρείο, labidochromis sp. hongi red top ( περίπου 5cm είναι τώρα ).

Το φύλλο τους δεν διακρίνεται, ακόμα. Αν σε ενδιαφέρουν, μόνη "υποχρέωσή" σου εκτός από το να τα προσέξεις - που είμαι βέβαιος γι'αυτό, επειδή είναι αδέλφια, είναι να κοίταζες στο μέλλον να προσθέσεις 2 ακόμα του είδους ώστε να έχεις και γέννες / και ενδιαφέρουσες συμπεριφορές καθώς θα μεγαλώνουν :)

Τώρα όσον αφορά το 3ο είδος που έχεις στο μυαλό σου, μάλλον τα 2 μαζί με κάποιες γέννες που με το καλό θα έχεις, θα σου γεμίσουν το ενυδρείο αλλά και αυτά θα έχουν τον απαραίτητο χώρο τους. Θα το δείς όμως κι εσύ στην πράξη, και πιστεύω θα συμφωνήσεις, αφού προσθέσεις τα 2 πρώτα χαρέμια.

Καταρχην θελω να σε ευχαριστησω πραγματικα για την προσφορα σου!!!

με προβληματισες τωρα :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

ειχα αποφασισει (κιτρινο-γαλαζιο-και κατι αλλο)

θα το σκεφτω λιγακι διοτι αλλαζουμε ψαροσυνθεση ετσι :sarcasm:

κατα πασα πιθανοτητα θα μεινω με 2 χαρεμια αλλα εξεταζω και την περιπτωση να ειναι ολα καλα μεσα και να χωραει αλλο ενα!

εχω διαλεξει λαμπιντο και ισως ιωδια διοτι ειναι και τα 2 ειρηνικα με λιγο αγριο το σοκολοφι!(για αυτο λεω οτι μπορει να πετυχει για 3 χαρεμια)! αν βαλω 2 χαρεμια ημιαγρια δεν θα μπει τιποτα αλλο και θα μεινω στα 2!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς θα προβληματιστείς με την επιλογή των κατοίκων !! (Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς! )

Επ'ευκαιρίας, ο λόγος που είμαι υπέρ των 2 χαρεμιών, είναι ότι με 3 χαρέμια + τις πρώτες γέννες ήδη στριμώχτηκες! ;)

Σκέψου όλα τα σενάρια, και αν το αποφασίσεις μου λές! :)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς θα προβληματιστείς με την επιλογή των κατοίκων !! (Δε χρειάζεται να με ευχαριστείς! )

Επ'ευκαιρίας, ο λόγος που είμαι υπέρ των 2 χαρεμιών, είναι ότι με 3 χαρέμια + τις πρώτες γέννες ήδη στριμώχτηκες! ;)

Σκέψου όλα τα σενάρια, και αν το αποφασίσεις μου λές! :)

εχεις απολυτο δικιο!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης παρατηρησα οτι στην επιφανεια του νερου μαζευει κατι σαν παρα πολυ αχνη σαπουναδα βεβαια εχω το εσωτερικο φιλτρο να κουναει λιγο την επιφανεια οποτε σαν να διαλυεται αλλα υπαρχει!

οταν βεβαια κλεισω το φιλτρο (το εκανα καταλαθος το βραδυ) εμφανιζεται λιγο πιο εντονα![/qκαμια άποψη για την ποδαρικό αν πρέπει να κάνω κάτι?

Και για την μικρή σαν σαπουναδα που επιπλέειuote]

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι είναι η πρώτη βρωμιά από το πρώτο τρέξιμο του νερού, που παρέμεινε σε πέτρες, άμμο κλπ.

Στη θέση σου και τώρα που είναι αρχή, θα έκανα μια πλήρη αλλαγή νερού

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουμε 100% αλλαγή ποτέ. Εκτός αν περάσαμε κάποια ασθένεια και χορηγούσαμε φάρμακα, αλλα και πάλι τότε θα κάνουμε 60 αντε 70%. Αν κάνουμε 100% αλλαγή σε οποιοδήποτε ενυδρείο, πόσο μάλλον σε νεοστρωμένο, είναι πολύ σοβαρό χτύπημα για την βιολογία και την ισορροπία του συστήματος.

Ηλία το ενυδρείο σου βρίσκεται σε φάση στρωσίματος έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Σταθη στο ενυδρειο μπηκε την πεμπτη αμμος, πετρες και νερο και εχω βαλει να δουλευει το εσωτερικο φιλτρο με ανθρακα και 0 βιολογια καθως δεν εχω βαλει ψαρακια μεσα!κλειστα φωτα και κλειστος θερμοστατης!

το σαββατο θα βγαλω ανθρακα απο το εσωτερικο φιλτρο θα βαλω 2 ψαρακια και θα βαλω και το εξωτερικο μου φιλτρο το οποιο στρωνεται 2 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

παιζει να ειναι παντως η πρωτη μπιχλα διοτι μετα το πλησιμο του ενυδρειο και τις αμμου και των πετρων

και το γεμισμα του ενυδρειου δεν εχω κανει αλλαγη νερου ουτε λιγο ουτε πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις ψάρια και δεν έχεις αρχίσει το στρώσιμο τότε μπορείς να κάνεις μια αλλαγη 50%.

Όταν είσαι έτοιμος, βάζεις το στρωμένο φίλτρο να τρέξει κάποιες ώρες(καλού κακού κάνε και μετρήσεις) και βάζεις τα πρώτα ψάρια. Φυσικά ταΐζεις πολύ πολύ προσεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

εχει να πεσει λιτοτητα στην αρχη στο φαγητο χαχχαχαχχχα

θα κανω μια αλλαγη λοιπον και θα δω και θα σας πω τα αποτελεσματα!

στην αρχη αν εχω μονο 2 ψαρακια μεσα παιζει να χασει λιγο βιολογια το εξωτερικο ή θα μου την κρατησουνε μονο τα 2 ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

οκ

θα σας ενημερωσω τι εγινε η μπιχλα με την αλλαγη νερου

μπορει να φυγει και η ποδαριλα θα δουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

προβληματισμος!!!

στα 200 λιτρα χοντρικα νερο που εχει το ενυδρειο

το 30% για την αλλαγη ειναι 60 λιτρα οταν θα κανω ρουτινες!

τις αλλαγες πως θα τις κανω? με βαρελι που να παιρνει 60 λιτρα νερο? με κουβα που παιρνει 20 λιτρα θα γεμιζω 3 φορες?

ακυρη ερωτηση το ξερω αλλα με προβληματισε !

αντιχλωριο ας πουμε εχω παρει το KENT marine proseries pro-dechlorinator το οποιο βαζεις 5ml σε 200 λιτρα νερο

αυτο θα το ριχνω μεσα στο ενυδρειο ή στον κουβα?

Link to comment
Share on other sites

το πιο σωστό είναι να προετοιμάζεις σε βαρέλι το νερό σου 1-2 μέρες με φιλτράκι, να το φέρνεις τώρα το χειμώνα στη σωστή θερμοκρασία και μετά να το ρίχνεις με αργή ροη στο ενυδρείο.

αντιχλώριο θα βάζεις λίγο πριν το ρίξεις στο ενυδρείο, για ψυχολογικούς λόγους αν το προετοιμάζεις, αφού μετά από 1-2 24ωρα λογικά έχει εξατμιστεί το χλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...