Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

συμφωνω! εξαλλου για αυτο ειπα και πιο πανω οτι μπορει να ειναι λογοι που δεν ξερουμε! οπως π.χ. αστοχια κατασκευης του θερμοστατη ή περιστασιακο "κολλημα" του θερμοστατη! για αυτο τον λογο προσπαθω οσο μπορω να χρησιμοποιώ ελεγκτές θερμοκρασιας! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέπλυμα με ζεστό νερό η σκέτο νερό? (μην χαλάσει με ζεστό νερό)

Και το κόλλημα θα κάνω ένα πλαίσιο περιμετρικά και μέσα φίδια με σιλικόνη θα το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται με ζεστο!

για το κολλημα θα σου προτεινω να μην βαλεις τοσο πολυ σιλικονη! ή περιμετρικα ή στις 4 γωνιες, για να αφαιρείται ευκολα και γρηγορα και χωρις να καταστρεψεις την πλατη του ενυδρειου αλλα και την αγοραστη! :)

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται με ζεστο!

για το κολλημα θα σου προτεινω να μην βαλεις τοσο πολυ σιλικονη! ή περιμετρικα ή στις 4 γωνιες, για να αφαιρείται ευκολα και γρηγορα και χωρις να καταστρεψεις την πλατη του ενυδρειου αλλα και την αγοραστη! :)

μου ειπαν περιμετρικα σαν πλαισιο για να μην περασει νερο απο πισω!

δεν θυμαμαι τι κακο κανει αλλα μου ειπαν οτι κανει κακο να περασει νερο απο πισω!

ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

για παμε να δουμε τι καναμε !!!

(τιποτα ακομη δεν ειναι κολλημενο)

το dow το εοκψα στην μεση και απο 3εκ εγινε 1,5 εκανα καλα η μπαρουφα?εννοειται πως απο την μερια που το εκοψα θα κολληθει στον πατο!!!

post-49018-0-16146100-1360439714_thumb.jpg

post-49018-0-26948200-1360439721_thumb.jpg

post-49018-0-16471300-1360439727_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και το προβλημα που αντιμετωπισα ηταν πως η πιπα του εσωτερικου εμποδιζε την πλατη να μπει

(ηταν κοντα στο πισω τζαμι)

και ετσι εφαγα λιγο την πλατη δεν ξερω αν εκανα καλα ή οχι αλλα δεν εμπαινε με τπτ

(μα καλα εκει στην juvel μπιριμπα παιζαν οταν τα σχεδιαζαν???)

post-49018-0-77532100-1360439925_thumb.jpg

post-49018-0-83558400-1360439931_thumb.jpg

post-49018-0-49642100-1360439945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εφαπτει καλα στην πλατη του ενυδρειου, θα δημιουργηθεί σταθερο νερο πισω απο την πλατη και αυτο δεν ειναι καλο, αλλα οχι να γινει και αδιαβροχο! ειναι υπερβολη! :)

το dow καλο θα ηταν να καλυπτε ολη την επιφανεια του ενυδρειου! το λεω γιατι οταν αρχισουν να σκαβουν πολυ φοβαμαι οτι θα το βγαλουν εξω απο την αμμο! επισης μπορεις να βαλεις dow μονο στην πλευρα/πλευρες που θα πατανε οι πετρες για να "πιασει" μεχρι την ακρη του τζαμιου!

Link to comment
Share on other sites

θα το κολλησω πισω πισω διοτι τα ψαρακια σκαβουν κατω απο τις πετρες

μπροστα δεν σκαβουν τουλαχιστον τα δικα μου!

και για αυτο το εκοψα στην μεση για να μην εχει υψος!

σκεψου οτι θα βαλω 20-27 κιλα αμμο που φανταζομαι οτι θα μου δινει και 7 εκ περιπου υψος!

Link to comment
Share on other sites

θα το κολλησω πισω πισω διοτι τα ψαρακια σκαβουν κατω απο τις πετρες

μπροστα δεν σκαβουν τουλαχιστον τα δικα μου!

και για αυτο το εκοψα στην μεση για να μην εχει υψος!

σκεψου οτι θα βαλω 20-27 κιλα αμμο που φανταζομαι οτι θα μου δινει και 7 εκ περιπου υψος!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εφαπτει καλα στην πλατη του ενυδρειου, θα δημιουργηθεί σταθερο νερο πισω απο την πλατη και αυτο δεν ειναι καλο, αλλα οχι να γινει και αδιαβροχο! ειναι υπερβολη! :)

το dow καλο θα ηταν να καλυπτε ολη την επιφανεια του ενυδρειου! το λεω γιατι οταν αρχισουν να σκαβουν πολυ φοβαμαι οτι θα το βγαλουν εξω απο την αμμο! επισης μπορεις να βαλεις dow μονο στην πλευρα/πλευρες που θα πατανε οι πετρες για να "πιασει" μεχρι την ακρη του τζαμιου!

οι πετρες δεν θα μπουνε δεξια και αριστερα σαν 2 βουνα για αυτο το dow θα ειναι λιγοτερα απο δεξια (οπως κοιταμε παντα)

θα ξεκιναει απο αριστερα απο πισω μεχρι μπροστα το βουνο στην μεση θα κολησει πισω και στα δεξια θα σβησει σιγα σιγα (οπως δλδ ειναι ο υμηττος στο υψος του βυρωνα και σβηνει στην ανω γληφαδα)

χαχχααχχαχαχα φοβερη παρομοιωση ε?????

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

ετοιμαζομαι να κολλησω πλατες και ξεχασα να τις πληνω

και πλεον τις εχω κοψει πειραζει να τις πληνω τωρα?η θα μπει νερο μεσα και θα φουσκοσουνε?

μετα θα πρεπει να περιμενω να στεγνωσουν για να τις κολλησω ή μπορω να τις κολλησω αμεσα?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να εχουν προβλημα με το νερο επειδη τις εκοψες, ομως θα πρεπει να ειναι στεγνες για να τις κολλησεις με σιλικονη!

ριξε ενα καλο πλυσιμο, περιμενε να στεγνωσουν και κόλλησε!

Link to comment
Share on other sites

σας αρεσει η καινουργια μου βιβλιοθηκη?

η σιλικονη θα αντεξει μεχρι αυριο για να κολησω και το dow?

post-49018-0-86318500-1360519891_thumb.jpg

post-49018-0-18461500-1360519903_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις αν αντεξει? αν στεγνωσει εννοεις? δεν θα εχει στεγνωσει πληρως αλλα σιγουρα θα μπορεις να το σηκωσεις για αν κολλησεις και το dow!

Link to comment
Share on other sites

σωστη η παρατηρηση σου

χιχιχι

εννοω η σιλικονη μεσα στο σωληναριο θα ξεραθει η οχι μεχρι αυριο το βραδυ που θα το σηκωσω για να κολησω το dow

Link to comment
Share on other sites

ασε να βγει λιγη ποσοτητα σιλικονης απο το στομιο και θα ξεραθει! αυριο που θα θες να την χρησιμοποιησεις απλα θα τραβηξεις το ξεραμενο κομματι! ;)

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση κρισεως!

το παλιο μου το 80αρι να βαλω καμια ταγκανεζα, να το κρατησω για γενηστρα ή να το δωσω??

Link to comment
Share on other sites

χθες το βραδυ κολλησαμε και το dow!!!

και περιμενουμε να ξεβρομισει ο τοπος !!!

σημερα αν προλαβω θα πληνω πετρες και ισως δοκιμασω να τις βαλω, αλλιως πλενω σημερα και απο αυριο θα παιζω με τις πετρες μεσα στο ενυδρειο

πλεον τα βηματα ειναι

- βαζω πετρες μετα αμμο μετα νερο και εσωτερικο φιλτρο με αθρακα να δουλεψει καμια εβδομαδα

- μετα μπλουμ τα τσαρακια μου :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει και να μην στεγνώσουν , αλλά καλύτερα να γίνουν όλα με ηρεμία , όπως κάνεις μέχρι στιγμής. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...