Jump to content

Νεο Ενυδρειο - Malawi - 240L


samilias21

Recommended Posts

thanks που μου δινεις κουραγιο :bigemo_harabe_net-66:

βασικα παω αργα και σταθερα διοτι θελω να κανω καλη δουλεια

να δουμε αν το αποτελεσμα με δικαιωσει!!!

διοτι ξερω οτι αυτο που εχω στο μυαλο μου δυσκολα θα βγει (οπως γινεται σε ολους χχααχχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 403
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σου φίλε !

με χαρά διαβάζω το θρέντ που έχεις ανοίξει, είσαι στην πιό δημιουργική φάση τώρα! Συνέχισε αργά και με πολλή υπομονή, και θα ανταμοιφθείς!

Έστησα το ίδιο ενυδρείο πρίν 1+ χρόνο ακολουθώντας τις συμβουλές και τη βοήθεια των φίλων όπως έχω αναφέρει και σε άλλα πόστ. Το αποτέλεσμα συνεχίζω να το απολαμβάνω ακόμα όλο και περισσότερο ! (απ'ότι είδα διάβασες το σχετικό θρέντ που είχα ανοίξει: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=68842&page=1 )

Δεν κατάλαβα τί ακριβώς εμπειρία έχεις ( το 80λιτρο θα σου έλεγα να το κρατήσεις, ήδη 3 ψαράκια από τις γέννες τα έχω σε μικρότερο για να αρχίζει να αραιώνει το 240άρι και έπεται και συνέχεια.. ), αλλά θα ήθελα να σου τονίσω τα παρακάτω:

1. είναι πετρόψαρα = θέλουν πέτρες και κρυψώνες, εκεί είναι το σπίτι τους και η ασφάλειά τους. Οπότε μεγάλη σημασία πρέπει να δώσεις στο να δημιουργήσεις πολλές κρυψώνες. Όπως το λές, μεγάλες πέτρες κάτω - μικρότερες πιό πάνω να έχουν καβάτζες και τα μικρά. Ίσως η πολυτιμότερη συμβουλή που είχα (και ακολούθησα για τη μία πλευρά του ενυδρείου), στήριξα μια μεγάλη πέτρα όχι στον πάτο αλλά πάνω σε 4 μικρές: περιττό να πώ πόσοι κάτοικοι καταφεύγουν εκεί, και πως δεν υπάρχει ίχνος άμμου πιά εκεί κάτω, πρόκειται για ..χωριό από καταφύγια! κάτι που μας πηγαίνει στο:

2. Πέφτει ατελείωτο σκάψιμο και "εξερεύνηση".. με άλλα λόγια, δεν έχει και πολλή σημασία που θα βάλεις εσύ την άμμο αλλά που τη θέλουν οι κάτοικοί σου. Ειδικότερα τα θεμέλια από ότι χτίσεις, σύντομα θα είναι τούννελ, σύραγγες και φωλιές. Οπότε έχε τα αυτά στο μυαλό σου στο χτίσιμο των πετρών, ώστε να προσφέρεις τη δυνατότητα για όσο το δυνατόν περισσότερες κρυψώνες και διέξοδα.

3. Λόγω του (2), δε θα πρότεινα το αφρολέξ στον πάτο - βέβαια εγώ έχω πέτρες λάβας οπότε και λιγότερο βάρος να ελέγξω. Απλά προτιμώ που το σκάψιμο τελικά οδηγεί σε γυαλί αντί για αφρολέξ..

4. Βάλε πολύ άμμο (θυμάμαι είχα βάλει ένα 20κιλο χαλαζιακή)

5. Άσε και ελεύθερους χώρους, ειδικά στο κέντρο και μπροστά για κολύμπι

Αυτά ήθελα να τονίσω για την ώρα, καλή συνέχεια και αναμένουμε την εξέλιξη! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σε ευχαριστησω για την καθοδηγηση και το χρονο σου !

για το 80λιτρο μαλλον και εγω προς τα εκει τεινω να το κρατησω!μια γεννα , μια ζημια(μακρια απο μας) ειναι καλο να υπαρχει μια 2η γυαλα!

οσον αφορα τις πετρες αυτο που εχω σκεφτει δεν ξερω κατα ποσο θα πετυχει η θα ειναι λειτουργικο μεχρι να το δοκιμασω, αλλα λογω εμπειριας , εχω αγορασει 4 πολυ λεπτες και μεγαλες πετρες η οποιες θα μπουνε πανω απο μικτροτερες ωστε να δημιουργησουνε σαν μια μεγαλη πιλοτη (τροπος του λεγειν) που θα πιανει σχεδον ολο το μηκος του ενυδρειου!θα ειναι σαν μεγαλο γκαραζ (δεν ξερω πως να το πω!!!)και πανω σε αυτες θα στησω τις υπολοιπες για να δωσω και υψος!

συμφωνω για το αφρολεξ το βλεπω τωρα που ειναι αδειο το ενυδρειο και ειναι σαν ........!και σιγουρα θα μου το εμφανισουν αλλα επειδη μαλλον θα δοκιμασω να βαλω τις πετρες χωρις κολα υπαρχει μεγαλο αγχος ασε που η δικες μου πετρες ειναι σαν τουβλα (σε βαρος)

αμμο αν δεν κανω λαθος εχω 27 κιλα, νομιζω πως ειμαι καλα (βεβαια για τις μπουνα δεν υπαρχει η λεξη αρκετα!!!)

και χωρο για κολυμπι αν μου βγει το σχεδιο ετσι οπως το φανταζομαι θα εχουν μπροστα ,απο την μεση περιπου μεχρι την μια ακρη!διοτι δεν εχω σκοπο να κανω 2 βουνα , στην μια θα χτησω αρκετα στην συνεχεια θα ειναι κοντα στην πλατη και θα σβηνει στην αλλη πλευρα (και οποιος καταλαβε καταλαβε χαχαχααχχα)

τις φωτογραφιες σου δεν μπορω να τις δω! θυμισε μου και τι εχεις τωρα μεσα?

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε σπηλιες εννοουμε σπηλιες με περασματα δλδ εισοδο και εξοδο κινδυνου??και οχι με μια εισοδο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!

εχω κανα 2 θεματακια-αποριες!

στο ενυδρειο που εχω τωρα και τρεχει θα παρω απο μεσα κατι πετρες και την αμμο

πρεπει να τις βρασω τις πετρες?και την αμμο την βραζω η την βαζω οπως ειναι??

και κατι ακομα

εχω περιπου στα 5 κιλα που θα βαλω απο ενα τσουβαλι αχρησιμοποιητο με τριμενο κοραλι το οποιο το εχω ανοιχτο περιπου ενα χρονο, αυτο το βαζω ετσι μεσα η θελει βρασιμο?

να θυμισω πως θα τρεξει το καινουργιο ενυδρειο με ανθρακα για μια εβδομαδα!

επισης απλα να αναφερω πως και καλα το τσουβαλι το ανοιχτο εχει ημ ληξεως που εχει περασει κανα 2 μηνες!δεν νομιζω ομως να εχω προβλημα σωστα?

post-49018-0-13413600-1360830373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όλα ενα καλό ξέπλυμα(όχι βράσιμο) και μπλουμ. Οσο αφορά την ημερομηνία λήξεως δυστυχώς δεν ξέρω, αν και δεν νομίζω να έχει θέμα, ένα καλό ξέπλυμα και αυτό και είσαι έτοιμος. Περίμενε βέβαια μήπως ακούσουμε καμια άλλη γνώμη για την ημερομηνία.

Το κοράλλι είναι ίδιας κοκκομετρίας με την αμμο? καλό θα ήταν να είναι.

Link to comment
Share on other sites

περιπου στην ιδια ειναι, ειναι ψιλο και αυτο!(οχι βεβαια οσο η αμμος)

αφου εχω αυτο μεσα τωρα και τα ψαρακια την μασουλανε και βγαινει απο τα βραγχια τους!

νομιζω πως θα συνδιαστει πολυ καλα!

Σταθη οσον αφορα τις σπηλιες πια η αποψη σου??

Link to comment
Share on other sites

Ηλία , αυτό το τσουβαλάκι που έβαλες γράφει "ζωντανός" αραγωνίτης. Είχε τίποτα ζουμιά μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι καλα Δημητρη παει καιρος

αλλα νομιζω πως δεν ειχε ζουμια ή δεν εβγαλε ζουμια!

βεβαια δεν ηταν εντελως στεγνος σαν να ειχε υγρασια!

με καθε επιφιλαξη στο λεω!

να θυμισω πως το μικρο μου ενυδρειο τρεχει πανω απο χρονο με αυτο και ειναι ολα οκ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι καλα Δημητρη παει καιρος

αλλα νομιζω πως δεν ειχε ζουμια ή δεν εβγαλε ζουμια!

βεβαια δεν ηταν εντελως στεγνος σαν να ειχε υγρασια!

με καθε επιφιλαξη στο λεω!

να θυμισω πως το μικρο μου ενυδρειο τρεχει πανω απο χρονο με αυτο και ειναι ολα οκ!

Τότε είσαι οκ. Αν είσαι σίγουρος και για το μέγεθος, κάνεις ένα πλύσιμο όπως σου πρότεινε και Στάθης.

Link to comment
Share on other sites

για το μεγεθος ειναι το μονο που ειμαι σιγουρος!

αν δεν γελανε τα ματακια μου χαχαχαχαχχαχα

οπως ειπα ειναι τριμενο κοραλλι μικρο και απο οτι εχω δει απο το ενυδρειο μου το μασουλανε και περναει απο τα βραχγια τους

σιγουρα η αμμος ειναι πιο λεπτη αλλα νομιζω οτι οσυνδιασμος αμμου και κοραλλι εμφανησιακα θα σκισει(μετριοφροσινες χαχαχαχαχα)

Link to comment
Share on other sites

οταν λεμε σπηλιες εννοουμε σπηλιες με περασματα δλδ εισοδο και εξοδο κινδυνου??και οχι με μια εισοδο

εδω καμια αποψη???

ρωταω διοτι εγω ειχα σκοπο να κανω σπηλιες και οχι περασματα

απο την εμπειρια εχω διαπιστωσει πως αν εχω περασματα πεφτει κυνηγητο γυρω γυρω ολοι!

ενω με τις σπηλιες νομιζω θα προστατευτουν καλυτερα!

τι λεει ο λαος?

αντε αντε γιατι σημερα μπορει να στησω αλλιως παμε για σαββατο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θα πρότεινα κυρίως περάσματα, κι αυτό γιατί οι σπηλιές αν είναι μικρές είναι παραλληλα και dead-end, δεν υπάρχει διαφυγή οπότε τις μικρές δεν τις προτιμάνε.. έχε βέβαια και ορισμένες σπιλιές

Η ιδέα σου με την πιλωτή μου αρέσει πολύ. παίξε και με τα σχήματα να υπάρχει ποικιλία, ίσως/ή και διόροφη κάπου κλπ. Θα εκτιμιθεί δεόντως απ τους κατοίκους.

Θεωρώ πολύ σημαντικό τα δύο βουνά προς τις άκρες του ενυδρείου. Θα έχεις έτσι περιθώριο για 2ο αρσενικό / χαρέμι, να έχει την περιοχή του. Διαφορετικά, με 1 βουνό δύσκολα θα διακριθεί 2η περιοχή, και το μή κυρίαρχο αρσενικό θα ζει στην αφάνεια.

Για την άμμο, καλό αλλά δύσκολο το βράσιμο.. Θα πρότεινα σε δόσεις η άμος μέσα σε κουβά (ως τη μέση ή και πιό κάτω κάθε φορά), συμπλήρωμα με νερό και ανακάτεμα δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα (αναλόγως κομματικών πεποιθήσεων :ph34r: ) μέχρι το νερό να μή βρομίζει / ασπρίζει. Θέλει μερικές επαναλήψεις, αλλά αν το κάνεις θα το γλυτώσεις απ'το ενυδρείο μετά το φαινόμενο του θολού νερού κατά την εισαγωγή άμμου / αλλαγών νερού/aquascape κλπ

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω να μην το φιλοσοφείς και πολύ με το στήσιμο Ηλία. Δίκιο έχουν τα παιδιά για τους διαδρόμους, αλλά ετσι πως το πας θα κτίσεις πολυκατοικία και πολύ φοβάμαι οτι το αποτέλεσμα δεν θα είναι φυσικό.

προτείνω να στήσεις τις πέτρες σου όπως νομίζεις(τα 2 νταμαρια αφου θα έχεις παραπάνω απο ένα είδος είναι καλύτερα) με τις μεγαλύτερες πέτρες στο κάτω μέρος και τις μικρότερες ανεβαίνοντας. Περάσματα θα φτιαχτούν σίγουρα και αν δεις οτι σχηματίζεται αδιέξοδο σε κάποιο μέρος, ξαναφτιάχνεις εκείνο το σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ θα πρότεινα κυρίως περάσματα, κι αυτό γιατί οι σπηλιές αν είναι μικρές είναι παραλληλα και dead-end, δεν υπάρχει διαφυγή οπότε τις μικρές δεν τις προτιμάνε.. έχε βέβαια και ορισμένες σπιλιές

Η ιδέα σου με την πιλωτή μου αρέσει πολύ. παίξε και με τα σχήματα να υπάρχει ποικιλία, ίσως/ή και διόροφη κάπου κλπ. Θα εκτιμιθεί δεόντως απ τους κατοίκους.

Θεωρώ πολύ σημαντικό τα δύο βουνά προς τις άκρες του ενυδρείου. Θα έχεις έτσι περιθώριο για 2ο αρσενικό / χαρέμι, να έχει την περιοχή του. Διαφορετικά, με 1 βουνό δύσκολα θα διακριθεί 2η περιοχή, και το μή κυρίαρχο αρσενικό θα ζει στην αφάνεια.

Για την άμμο, καλό αλλά δύσκολο το βράσιμο.. Θα πρότεινα σε δόσεις η άμος μέσα σε κουβά (ως τη μέση ή και πιό κάτω κάθε φορά), συμπλήρωμα με νερό και ανακάτεμα δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα (αναλόγως κομματικών πεποιθήσεων :ph34r: ) μέχρι το νερό να μή βρομίζει / ασπρίζει. Θέλει μερικές επαναλήψεις, αλλά αν το κάνεις θα το γλυτώσεις απ'το ενυδρείο μετά το φαινόμενο του θολού νερού κατά την εισαγωγή άμμου / αλλαγών νερού/aquascape κλπ

Οσον αφορα την πιλωτη θα ειναι σκεψου οπως στο ποστ 55(αν δεν κανω λαθος του δικου σου θεματος) και απο πανω θα μπει μια πλακε πετρα!

για 2οροφο δεν ξερω αλλα σε αυτο που εχω τωρα ειχα κανει 4οροφο(πριν τα χαρατσια) αλλα δεν πετυχε, γιατι επεφτε κυνηγητο και περναγανε απο μεσα και καναν γυρω γυρω κτλ

για αυτο ρωταω για σπηλιες ή περασματα, και ειμαι υπερ το σπηλιων (βεβαια για αυτο το συζηταω ,θελω τις αποψεις σας)

για τα βουνα να ξεκαθαρισω πως θα εχει και απο τις 2 πλευρες απλα απο την μια θα ειναι ας πουμε 40 εκ υψος και απο την αλλη 20εκ οποτε νομιζω θα μπορεσω να δημιουργησω 2 περιοχες!συν την πλατη που θα ειναι τιγκα στην πετρα!

και εμεις που ειμαστε κεντροει τι θα κανουμε

χαχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτείνω να μην το φιλοσοφείς και πολύ με το στήσιμο Ηλία. Δίκιο έχουν τα παιδιά για τους διαδρόμους, αλλά ετσι πως το πας θα κτίσεις πολυκατοικία και πολύ φοβάμαι οτι το αποτέλεσμα δεν θα είναι φυσικό.

προτείνω να στήσεις τις πέτρες σου όπως νομίζεις(τα 2 νταμαρια αφου θα έχεις παραπάνω απο ένα είδος είναι καλύτερα) με τις μεγαλύτερες πέτρες στο κάτω μέρος και τις μικρότερες ανεβαίνοντας. Περάσματα θα φτιαχτούν σίγουρα και αν δεις οτι σχηματίζεται αδιέξοδο σε κάποιο μέρος, ξαναφτιάχνεις εκείνο το σημείο.

χαχαχαχαχαχαχαχααχ

να σαι καλα σταθη με πιασαν τα γελια!

το εχω αναθεσει το εργο σε εργολαβο χαχαχαχαχαχα

οκ τελος λοιπον και σε αυτο περασματα κυριοι η πλοιοψηφια μιλησε !!!

Link to comment
Share on other sites

καλα βγαζει κατι πετρες το χωριο μου φσσσσσσσσσσσσσσσ αλλο πραγμα!

αν θελει καποιος πρωτης ποιοτης πετρα απο το χωριο μου, μου βαζει τα εξοδα

και του φερνω κατι πετρες μα κατι πετρες ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ διαλογης και ολοφρεσκες

:bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν σας ειπα ,

ζητησα λεκανη στην μανα μου για να πληνω τις πετρες και εκεινη ανησυχησε διοτι νομισε οτι θα βαλω πληντηριο!!!

:bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

βλέπεις το avatar μου? λιγότερες!

Θέλω να πω μην το πνίξεις και δε μείνει και χώρος για κολύμπι!.. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν θα το πνιξω αλλα τωρα που πιανω τις πετρες εχουν αρκετο βαρος

θα αντεξει η γυαλα??γιατι ακομη την χρωσταω και βλεπω να αλλαζω χομπι αν γινει η στραβη

θα παω να μαζευω πεταλουδες μετα

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλα αν γινει κατι μετα αν με θελετε στο χομπι θα κανετε ερανο :sarcasm: :sarcasm: :sarcasm:

αλλιως παω για πεταλουδες

παρατηρησα οτι η γυαλα του ριο δεν παταει στο τραπεζι φανταζομαι οτι ετσι πρεπει να ειναι!

παταει το πλαισιο που εχει γυρω γυρω

Link to comment
Share on other sites

τωρα που δεν εχω αποικιες μεσα

γεμιζω με νερο με λαστιχο και ριχνω αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , μπορείς να βάλεις ένα μπολ ή ένα βαθύ πιάτο για να μη σου σηκώσει το βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...