Jump to content

Λίμνη Στο Μπαλκόνι 160Λτ


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου: Λίμνη εξωτερικού χώρου
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις (ΜxΠxΥ): 1,35 Χ 95 Χ 35
Συνολικά Λίτρα: 160
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Ψάρια: Δύο χρυσόψαρα. 1 butterfly tail, 1 fantail calico (μάλλον)

Διακοσμητικά υλικά
Βυθός: Ψηλό χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Υποβρύχιο φωτιστικό 20w ΙP38
Διάρκεια φωτισμού: 5 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: Σφουγγαρι στην εισαγωγη της αντλιας και ροη στο γείσο της λίμνης που εχει μπει μακαρόνι και ελαφρόπετρα . Η κυκλοφορία γίνεται με αντλια 35w 1500lt/h
Θέρμανση/ Ψύξη: -
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Χρονοδιακόπτης για το φως.
Διατροφή: Ειδική για χρυσόψαρα.

Παράμετροι
pH: 7,8
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 30
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): Μέχρι Σεπτέμβρη 22°C, Δεκέμβρη 10-15°C

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Δυο φορά το μήνα.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Προετοιμασία με αντιχλώριο Prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

dscn0718t.jpg

dscn0721r.jpg

img1733o.jpg

img1731of.jpg

dscn0887cn.jpg

dscn0890c.jpg

dscn0873h.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

όμορφη....θα την προτιμούσα λίγο πιο φυσική με κάνα φυτό παραπάνω.....και το φως εξω από τη λίμνη.....αλλά μου αρέσει η κατασκευή πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη!

Βαλε ακομα κανα φυτακι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, και εγώ ειμαι υπέρ της φυσικότητας αλλά κατασκευάστηκε με αρχικό γνώμονα την διακόσμηση του μπαλκονιού Αν αντέξουν τα ψαράκια μου τις θερμοκρασίες έχω σκοπό να αυξήσω την ζωή στην λιμνούλα. Καμιά πρόταση για διατήρηση της θερμοκρασίας πάνω από 10 βαθμούς? Θερμοστάτη?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια με την θερμοκρασια τι θα κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Να πω για ακόμα μια φορά μιας που εχω απαντήσει και στο προηγούμενο θέμα σου ότι η προσπάθεια σου είναι πάρα πολύ καλή και το αποτέλεσμα ακόμα καλύτερο!

Σίγουρα μπορείς να την αναβαθμίσεις προσθέτοντας μερικά φυτά!

Όταν εννοείς μέση θερμοκρασία τι εννοείς, είναι λίγο αόριστο αυτό που λες!

Έχεις μετρήσει ποτέ την μέγιστη γιατί εκεί θα είναι το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη λιμνουλα! απο το leroy merlin?

Link to comment
Share on other sites

Να πω για ακόμα μια φορά μιας που εχω απαντήσει και στο προηγούμενο θέμα σου ότι η προσπάθεια σου είναι πάρα πολύ καλή και το αποτέλεσμα ακόμα καλύτερο!

Σίγουρα μπορείς να την αναβαθμίσεις προσθέτοντας μερικά φυτά!

Όταν εννοείς μέση θερμοκρασία τι εννοείς, είναι λίγο αόριστο αυτό που λες!

Έχεις μετρήσει ποτέ την μέγιστη γιατί εκεί θα είναι το πρόβλημα!

Το καλοκαίρι Αύγουστο ειχε φτάσει 28 το μεσημέρι (κατεβάζω τέντες και σχεδόν κάθε απόγευμα με το πότισμα του μπαλκονιού δρόσιζα το νερο)

Τα ψαράκια είναι μέσα από τον Ιούνιο, Τι άλλο μπορώ να κάνω το καλοκαίρι? ανεμιστήρα κανονικό? Θερμάστρα να βάλω τώρα για τον χειμώνα?

Και τελευταία ερώτηση, εχω ενα fluval 105 που κάθεται, να το χρησιμοποιήσω για φιλτρανση αν βάλω πιο πολλα ψαρια?

Την λεκάνη την πήρα από ενα μαγαζί με ειδη κήπου στην Παλληνη, www.gardenideas.gr σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και ότι καλύτερο να δροσίζεις με νερό από το λάστιχο!

Άσε και που αυτό θα βράζει τον Αύγουστο με τα 40αρια!

Αν και θεωρώ ότι οι θερμοκρασίες σου θα ήταν κατά πολύ πανό από τους 28 το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις πολλά φυτά επιφάνειας για το καλοκαίρι που θα κόβουν κάπως τον ήλιο. Για τον χειμώνα αν τα κρύα δεν είναι υπερβολικά μπορείς να αφήσεις έτσι, αν δεις ότι πέφτει κάτω από τους 8 βαθμούς τότε βάζεις μπροστά έναν θερμοστάτη!

Link to comment
Share on other sites

ποσο σου στοιχισε η κατασκευη της?

θα προτεινα να βαλεις φυτα επιφανειας!

επισης το χειμωνα αν δεν καθεσαι στο μπαλκονι σου θα μπορουσες να την μεταφερεις στο σαλονι αν υπαρχει χωρος!

εχουν την χαρη τους οι εσωτερικες λιμνες!

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή μου κόστισε

60ε η λίμνη

30ε η αντλία

10ε το χαλίκι και βότσαλα

25ε τα ξύλα

25ε το φωτιστικό

Στα κενά της λεκάνης εχω βάλει σακούλες με άμμο θαλάσσης γιατι άνοιγε απο το βάρος.

Όπως ειπα, αν αντέξουν τα ψαράκια τις θερμοκρασίες, θα βάλω φυτά επιφανείας και υδροχαρή στο γείσο και λίγα ακόμα ζωντανα

Έγινε επεξεργασία - mediolanos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη φίλε μου σαν σύνολο και έξυπνη ιδέα διακόσμησης :thumbup: να τη χαίρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια ομορφιά, να μακροημερέψουν τα παχουλά ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

Όμορφη κατασκευή. Ωραίο αποτέλεσμα.

Το μπαμπού πως τα πάει? Έχω διαβάσει ότι τον χειμώνα δεν αντέχει σε εξωτερικές θερμοκρασίες.

Ελπίζω οι σακούλες με την άμμο να προσφέρουν κάποια μόνωση για να μην πέσει πολύ η θερμοκρασία. Δεν είναι ανάγκη να βάλεις τώρα θερμοστάτη για να διατηρήσεις θερμοκρασία πάνω από 10C. Άστα να πέσουν και σε χειμερία νάρκη. Στην φύση τους είναι. Βέβαια όχι και κάτω από ~4-5C και σου γίνουν παγωτό ξυλάκι.

Link to comment
Share on other sites

το μπαμπου εχει κανει τρελες ριζες και εχει πιασει το φωτιστικο. Ακομα η θερμοκρασια δεν εχει παει κατω απο τους 9 (6.30 το πρωι)

Link to comment
Share on other sites

(αν ενδιαφέρει κανέναν) τα ίδια και σε μένα, τα μπαμπού μια χαρά ακόμα. θερμοκρασία τα ίδια με τον φίλο, μέχρι 8-9 το πρωί. Έχω βάλει έναν θερμοστάτη βέβαια με χρονοδιακόπτη να ανοίγει 4 φορές την ημέρα από 15 λεπτά, αργά το βράδυ και νωρίς το πρωί (ΔΕΗ βλέπετε) αλλά όντως θα τα αφήσω και εγώ να βγάλουν τον χειμώνα, ελπίζω. Πάντως και με 8-9 δεν τα βλέπω να επηρεάζονται, όλη την ημέρα κόβουν βόλτες...αλλά το βράδυ τα έχω πετύχει 2 φορές να έχουν στηθεί γύρω-γύρω από τον θερμοστάτη...χαζά σου λένε μετά! μια χαρά έξυπνα είναι!

Link to comment
Share on other sites

κατι που μπορειτε να κανετε τον χειμωνα, ειναι να σκεπάσετε την λιμνουλα με καποιο μονοτικο οπως φελιζολ! μπορει να μην βοηθησει πολυ αλλα κατι θα κανει για τα πολλα κρυα!

ακομα και ο θερμοστατης θα λειτουργει λιγοτερο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ο θερμοστάτης το βράδυ ειναι μια χαρα, άλλωστε εχει και νυχτερινη χρέωση η ΔΕΗ. Με 6 ώρες την μέρα μια 150αρα θερμάστρα κοστίζει περίπου 1,60 ευρω. Η χρέωση ειναι 0,56 η κιλοβατώρα. Το κακο ειναι οτι οι θερμάστρα που εχω δεν εχει θερμοστάτη για θερμοκρασιες κατω απο 20 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Και τι κάνει σε αυτή την περίπτωση??

Link to comment
Share on other sites

Και τι κάνει σε αυτή την περίπτωση??

Προς το παρών δεν έχω βαλει την θερμαστρα. Όταν την χρειαστώ θα δω υπολογισω ποση ώρα χρειάζεται για να μου ζεστάνει το νερό (απο τους 5-6 βαθμούς στους 10) και θα χρησιμοποιήσω χρονοδιακοπτη. Θεωρητικά χωρίς να το εχω μετρήσει σκέφτομαι να το βάζω σε λειτουργία για 1.30 ώρα και να κλείνει για 30 λεπτά για ολο το βραδυ. Μπορει βεβαια οι διαφορες τις θερμοκρασιας να τα τρελανουν, Θα το δοκιμάσω και θα σας πω

Link to comment
Share on other sites

κατι που μπορειτε να κανετε τον χειμωνα, ειναι να σκεπάσετε την λιμνουλα με καποιο μονοτικο οπως φελιζολ! μπορει να μην βοηθησει πολυ αλλα κατι θα κανει για τα πολλα κρυα!

ακομα και ο θερμοστατης θα λειτουργει λιγοτερο! ;)

:thumbup: :thumbup:

patenta team!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρών δεν έχω βαλει την θερμαστρα. Όταν την χρειαστώ θα δω υπολογισω ποση ώρα χρειάζεται για να μου ζεστάνει το νερό (απο τους 5-6 βαθμούς στους 10) και θα χρησιμοποιήσω χρονοδιακοπτη. Θεωρητικά χωρίς να το εχω μετρήσει σκέφτομαι να το βάζω σε λειτουργία για 1.30 ώρα και να κλείνει για 30 λεπτά για ολο το βραδυ. Μπορει βεβαια οι διαφορες τις θερμοκρασιας να τα τρελανουν, Θα το δοκιμάσω και θα σας πω

παρε απο e-bay ελεγκτη θερμοκρασιας με 7 ευρω και τον ρυθμίζεις οτι θερμοκρασια θες!!! :D

:thumbup: :thumbup:

patenta team!

ρε Νικο νιωθω οτι δεν εγινε σωστη δουλεια αν δεν εχει έστω μια πατεντα!! :hysterical: :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου όλα τα λεφτά!!!!!!! Πααααααρα πολύ ωραία!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...